City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

۱۳۰ مرکز مذهبي گلستان آماده پذيرايي از مسافران (1394/12/28)

استان گلستان که از ديرباز به دارالمومنين معروف است با ۱۳۰ مرکز گردشگري مذهبي و امکانات رفاهي آماده پذيرايي از مسافران است.
۱۳۰ مرکز مذهبي گلستان آماده پذيرايي از مسافران

به گزارش بزنيم بيرون ، جاذبه‌هاي گردشگري مذهبي (امامزاده‌ها و زيارتگاه‌ها) نقش مؤثري در زنده نگه‌داشتن ياد و خاطره بزرگان ديني در طول تاريخ گذشته و امروز داشته است.

گردشگري مذهبي يکي از رايج‌ترين اشکال گردشگري در بين شهرهاي ايران است که اصلي‌ترين هدف آن درک تجربه‌اي مذهبي است. گردشگران براي زيارت اماکن، آثار، يادمان‌هاي مذهبي، انجام اعمال مذهبي و ديني، آموزش و گذراندن اوقات فراغت به مکان‌ها و مراکز مذهبي سفر مي‌کنند.

در استان گلستان که به نگارستان ايران‌زمين و سرزمين دارالمومنين مشهور است، ۱۲۳ بقعه متبرکه وجود دارد که از اين تعداد ۱۰۳ بقعه شامل حرم امامزادگان بوده و ۲۰ مورد از بقاع نيز شامل سقاخانه، زيارتگاه و قدمگاه است که براي هرکدام از اين‌ها بر اساس موقعيت مکاني و جغرافيايي امکانات رفاهي تدارک ديده‌شده است.

در اينجا به معرفي تعدادي از امامزادگان شاخص استان گلستان مي‌پردازيم.

امام زاده نور

شرح حال: امامزاده اسحاق معروف به امامزاده نور نسبت آن به حضرت موسي کاظم (ع) منتهي مي شود. اسحاق بن موسي بن جعفر برادر تني امام رضا (ع) است. اين مکان از ابنيه قرن نهم هجري ( وره سلجوقي) محسوب مي شود.

 

 

آدرس: اين امام زاده در شهر گرگان است و مسير دسترسي آن ميدان شهرداري به سمت خيابان خميني، داخل بافت تاريخي و جوار اداره کل ميراث فرهنگي گلستان است.

امکانات رفاهي: اين امام زاده محل اقامتي ندارد ولي ساير امکانات رفاهي و بهداشتي را داراست. از طرفي در نزديکي آن هتل خيام قرار دارد.

امام زاده روشن آباد

شرح: مقبره اين امامزاده متعلق به عبداله از بستگان امام موسي کاظم (ع) است. بناي امامزاده يادگار معماري قرن نهم هجري، که در ميان باغي واقع شده است. اين بنا داراي بقعه بوده که داراي رواق و حرم چهار گوش و گنبد ساقه‌دار و مدور است. ساختمان اصلي اين بنا به قرن نهم هجري قمري تعلق دارد.

 

 

آدرس: حدود‪پانزده‪کيلومتري بين راه گرگان به کردکوي در نزديکي روستاي سرکلاته کفشگيري و دورود محله در وسط باغ مشجر و قبرستاني به همين نام واقع شده‌است

امکانات رفاهي: اين بنا امکانات اقامتي ندارد ولي امکانات بهداشتي را داراست.

امامزاده عبدالله (ع)

شرح‌حال: اين امام‌زاده از نوادگان امام موسي کاظم (ع)هست.

 

 

آدرس: استان گلستان، شهرستان گرگان، بخش مرکزي، شهر گرگان، ميدان شهدا.

امکانات رفاهي: به دليل حضور زائران زيادي که عازم مشهد مقدس هستند و در اين مکان بيتوته مي‌کنند اين بقعه داراي امکانات زيرساختي شامل آب برق گاز و سرويس‌هاي بهداشتي است.

امام‌زاده طيب (ع)

شرح‌حال: اين روستا مدفن امامزاده طيب (ع) فرزند موسي بن جعفر(ع) است.

 

 

آدرس: امامزاده طيب (ع) در حاشيه جنگل روستاي قرن‌آباد در ۲۰کيلومتري بخش مرکزي شهرستان گرگان واقع‌شده است.

امکانات رفاهي: شامل آب، برق و گاز و زائرسرا مي‌باشد.

امامزاده عبدالله (ع)

شرح‌حال: امامزاده سيد عبدالله ملقب به کاظم واقع در روستاي زيارت از سادات موسوي گرگان و از نوادگان قاسم اشجع فرزند ابراهيم عسکري است که با ده واسطه به امام موسي الکاظم (ع) مي‌رسد.

 

 

آدرس: اين امامزاده در روستاي زيارت هفت کيلومتر بعد از جاده نهارخوران گرگان به سمت جنوب قرار دارد.

امکانات رفاهي: اگر قصد هم‌جواري با اين مکان مقدس را داشته باشيد امکاناتي از قبيل پارکينگ، سرويس بهداشتي، مکان براي چادر زدن براي اسکان شبانه و ... در اختيارتان قرار خواهد گرفت.

امامزاده يحيي ابن زيد (ع)

شرح‌حال: حضرت يحيي ابن زيد ابن علي(ع) ابن الحسين (ع) ابن علي (ع) ابن ابيطالب(ع) که از طرف پدر و مادر با سه واسطه به امام علي (ع) مي‌رسد.

 

 

آدرس: اين امامزاده در شهرستان گنبدکاووس واقع‌شده است.

امکانات رفاهي: در اطراف اين امامزاده ۱۳۴ زائرسرا وجود دارد و هرکدام در طول سال تعداد سه هزار نفر زائر را پذيرا مي‌باشد.

آستان مقدس امامزاده آق امام

شرح‌حال: در منطقه آزادشهر بقعه متبرکه آق امام قرار دارد که مدفن محمد بن زيد(ع( معروف به آق امام و محمد بن صادق ديباج مي‌باشد. محمد بن زيد علوي يکي از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) بود که به تدريس شيعي اهتمامي تام داشت.

 

 

آدرس: اين امامزاده در دهستان نظام‌آباد از توابع بخش مرکزي آزادشهر در استان گلستان واقع‌شده است.

امکانت رفاهي براي مسافر: زائرسرا ندارد ولي محل مناسبي براي اسکان موقت مسافران است.

بقعه متبركه امامزاده حبيب‌الله (ع)

شرح‌حال: امامزاده حبيب‌الله (ع) از نوادگان موسي بن جعفر(ع) است.

 

 

آدرس: استان گلستان، شهرستان بندرگز، اين امامزاده در هشت کيلومتري غرب شهرستان بندرگز، در مجاورت راه‌آهن سراسري و همچنين در حوالي روستاي ليوان شرقي واقع شده است.

امکانات رفاهي براي اسکان مسافر ندارد.

زيارتگاه خالد بن سنان (خالد نبي)

شرح حال: محل دفن يکي از چهار پيامبري است که در فاصله رسالت حضرت عيسي (ع) و حضرت محمد(ص) عهده دار امور تبليغي از سوي خداوند بوده است و نسبت ايشان به اسماعيل ذبيح‌الله مي‌رسد. درباره اين زيارتگاه و محدوده تاريخي آن که سنگ هاي عجيبي دارد افسانه هاي محلي فراواني روايت شده است. همه ساله فصل بهار تورهاي گردشگري زيادي از سراسر کشور براي تماشاي اين مکان به گلستان مي آيند.

 

 

آدرس: حدود ۱۰۰ کيلومتري شهرستان کلاله و ۶ کيلومتري روستاي کچي سوبلا و در ارتفاعات قله قدرت کوه کوگچه داغ قرار دارد. مکان دقيق آن در کوه‌هاي شمالي قريه گوگجه در بخش مراوه‌تپه و در محدوده دهستان تمران (تمر قره قوزي) است.

امکانات رفاهي براي اسکان ندارد.

امامزاده الازمن

شرح‌حال: امامزاده هارون بن موسي بن جعفر(ع) معروف به امامزاده الازمن است.

 

 

آدرس: امامزاده الازمن در ۸۰۰ متري جاده بين‌المللي و شهرستان علي‌آباد کتول و روستاي الازمن واقع‌شده است.

امکانات رفاهي: امامزاده ازنظر جغرافيايي در جاي بسيار بکري قرارگرفته که در ايام نوروز و بقيه سال ميزبان مسافران و ميهمانان و زائرين آقا علي بن موسي‌الرضا (ع) است.

زيارتگاه بابا تکيه

شرح‌حال: بنابر اعتقادات اهالي روستا و زائران و به استناد شجره‌نامه موجود، اين زيارتگاه مربوط به آصف برخيا است. آصف پسر برخيا، نام وزير يا دبير سليمان نبي (ع) و يا دانشمندي از بني‌اسرائيل است. مي‌گويند، اين همان کسي است که علمي از کتاب داشت و در قرآن کريم ذکر آن رفته است.

 

 

آدرس: زيارتگاه بابا تکيه در دامنه‌ شمالي نيلکوه و در ۶۰۰ متري حاشيه‌ي جنوب غربي روستاي پاسنگ بالا از توابع بخش گاليکش شهرستان مينودشت واقع‌شده است و با شهر گاليکش حدود ۱۲ کيلومتر فاصله دارد.

امکانات رفاهي براي اسکان مسافر ندارد.

امامزاده پير(ع)

شرح‌حال: نسبت حضرت پير (عليه‌السلام) به امامان مي‌رسد.

 

 

آدرس: استان گلستان، شهرستان مينودشت، بخش مرکزي، شهر مينودشت، دهستان چهل چائ، روستاي سرخو

امکانات رفاهي براي اسکان مسافر: بقعه مبارکه حضرت پير در يک محيط جنگلي زيبا قرار دارد، و داراي آب، برق جاده آسفالته و زائرسرا است.

امامزاده ابراهيم (ع)

شرح‌حال: يکي از نوادگان امام موسي بن جعفر (ع) مي‌باشد

آدرس: در سه کيلومتري شرقي شهر کردکوي، روستاي النگ در بخش مرکزي کردکوي واقع‌شده است.

امکانات رفاهي براي اسکان مسافر: در سال ۱۳۵۰ به همت اهالي روستاي النگ براي زوار آن حضرت استراحتگاه زيادي در اطراف آن ساخته‌شده است.

امامزاده سليمان (ع)

شرح‌حال: امامزاده سليمان عليه‌السلام از نوادگان امام موسي کاظم (ع) است.

 

 

آدرس: استان گلستان، گرگان، جاده گرگان به کردکوي، روستاي هاشم‌آباد، مسير دسترسي به حرم مطهر از جاده اصلي شمال به طول سه کيلومتر بوده و از آسفالت بسيار مناسبي برخوردار است.

امکانات رفاهي: فضاي سرسبز و دل‌انگيز محوطه اين امامزاده براي اسکان موقت مسافران مناسب است.

امامزاده قاسم (ع)

شرح‌حال: امامزاده قاسم (ع) از نوادگان امام موسي کاظم (ع) است.

 

 

آدرس: اين امامزاده در ورودي شهر دلند از توابع شهرستان راميان واقع‌شده است.

امکانات رفاهي: اين امامزاده مکان مناسبي براي اسکان مسافرين نوروزي و زائرين امام رضا (ع) است.

آستان مقدسه امامزاده بي‌بي يان (ع)

شرح‌حال: امامزادگان حضرت حليمه خاتون (س) و سليمه خاتون (س)معروف به بي‌بي يان از زريه و سلاله پاك حضرت موسي بن جعفر(ع) هستند.

آدرس: اين امامزاده در فاصله دو کيلومتري از دهستان سعدآباد بخش فندرسك و ۲۰ کيلومتري شهرستان راميان قرارگرفته است.

امکانات رفاهي: اين امامزاده  با داشتن آب شرب شهري، سرويس‌هاي بهداشتي و مکان جنگلي براي استراحت و تفريح زائرين و مسافرين بسيار جذاب است.

استان گلستان علاوه بر جاذبه‌هاي گردشگري مذهبي از جاذبه‌هاي طبيعي مانند دريا، جنگل، آبشار، تالاب و ... برخوردار است و مي‌تواند يکي از گزينه‌هاي مطرح گردشگري باشد.

Facebook Twitter Google+


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها