City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جاهايي که مي توان در اطراف تهران يک روزه ديد + عکس (1395/01/01)

خيلي ها ترجيح مي دهند از شهر پرترافيک و آلوده تهران که اتفاقا در نوروز هواي پاک تري دارد و از هر جاي شهر مي توان کوه هاي کلاه برفي را ديد، خارج نشوند، اما در کنار انتخاب اين يکجانشيني در شهر، مي توان گشت هاي نيم روزه و سفرهاي يک روزه اي را برنامه ريزي کرد و در پايان، شب را با آرامش در خانه گذراند.
  جاهايي که مي توان در اطراف تهران يک روزه  ديد + عکس

اگر حوصله به جاده هاي دور و دراز و احتمالا ترافيکي خارج شهر در آغاز تعطيلات، قَد نمي دهد، شايد بهتر باشد وقت را در همين تهران گذراند. صرف نظر از موزه هاي و کاخ هاي تاريخي شهر که به خاطر نوروز از ساعت 9 صبح تا 19 باز هستند و باغ پرندگان و حيات وحش و درياچه چيتگر، تفرجگاه هاي ديگري هستند مثل "توچال" که يک صعود مکانيزه همراه با تلکه کابين را تا ارتفاع حدود 3600 متري ترتيب مي دهد و "گلاب دره" که امکان سورتمه سواري ميان دره کچل شده از باغ هاي سيب را فراهم مي کند و "بام تهران" که مي توان "زيپ لاين" را در آن تجربه کرد و جان مي دهند براي گذران اوقاتي مهيج در يک نيمروز تعطيل.

براي گل گشت هاي يک روزه در کنار خانواده و دوستان مي توان دل به جاده هاي خارج شهر سپرد و با طي مسافتي از 30 تا 135 کيلومتر به آبادي هايي با طبيعتي خارج از تصور در نزديکي تهران، رسيد. البته آب و هوا و پوشش گياهي بيشتر اين روستاها کوهستاني است، براي همين طبيعت آن ها در اوايل فروردين، همچنان در خواب زمستاني به سر مي برد و توصيه مي شود قبل از حرکت به سمت اين مناطق، از وضعيت آب و هوايي آن ها در تماس با 134 يا مراجعه به وب سايت www.weather.ir/www.irimo.ir، مطلع شد.

 

ماجراجويي در دشت بدون هويج!

 

افجه/ دشت هويج

 

"افجه"، يکي از دهستان هاي نزديک تهران است که در بخش لواسانات قرار دارد و از شرق تهران فقط 30 کيلومتر فاصله دارد. اين آبادي در دامنه کوهستاني دو قله ي 3650 متري "ريزان" و 3850 متري "آتشکوه" واقع شده که اگر اهل کونوردي باشيد، برنامه سفر را مي توانيد پُرتحرک تر تنظيم کرد.

رودخانه ي نسبتا بزرگي از ميان روستا گذر مي کند که باغ ها و زمين هاي کشاورزي افجه از وجود آن سيراب مي شود و در حاشيه نيز مسير جذابي را براي پياده روي پديد آورده است.

افجه، آبادي قديمي است که هنوز تعدادي از يادگاري هايش را نگه داشته، مثل حمام قديمي آبادي که از اواخر دوران صفويه باقي مانده است. زير قُله «ساکا»، دورتر از محله هاي اصلي، خانه هاي قديمي را نيز هنوز مي توان پيدا کرد که برخي شان از دوران قاجار پابرجا مانده اند.

از افجه مي توان به "دشت هويج" رفت، جايي که به گفته مردم محلي، زماني محل کِشت هويج بوده و حالا خبري از آن ها نيست. در مسير اين دشت دو آبشار پسچويک (پسکوهک) با 15 متر و موآب با180 متر ارتفاع قرار دارد که نقش استراحتگاه موقت در مسير دشت را براي گردشگران و کوهنوردان ايفا مي کند. هويج زير قله ريزان قرار داد که از روستاي افجه حدودا با دو ساعت پياده روي مي توان به آن رسيد.

 

روستايي شبيه برگ چنار

مي توان مسير اين روستا را ادامه داد، چون بعد از افجه، «برگ جهان» است، روستايي از توابع لواسانات که حدودا 40 کيلومتر با شرق تهران فاصله دارد. برگ جهان در دره واقع شده که از بلندي شکلي شبيه برگ چنار دارد.

 

برگ جهان

 

لواساني ها به اين روستا «بلگي جهان» مي گويند. البته ديدن اين روستا بيشتر به واسطه تنوع رنگ باغ هاي آن در پاييز پيشنهاد مي شود، اما با اين حال برگ جهان در بهار هم خنکاي مطبوع و زيبايي خود را دارد و براي پياده روي روستايي بسيار مناسب است، البته چون مسيرهاي پاکوب وارد باغ محلي ها مي شود بهتر است با کمال احترام به حريم روستا و مردم آن، گذر کرد و هيچ اثري مخصوصا زباله از خود به جا نگذاشت.

در شمال شرقي روستا و در مسير رودخانه اي که از ارتفاعات "سياه چال" سرچشمه گرفته، آبشاري وجود دارد که مي تواند با حدود يک ساعت پياده روي به آن رسيد.

 

روستايي که چل دختر در آن مفقود شدند

"کمرد" آبادي نزديک ديگري است که 31 کيلومتر از تهران فاصله دارد. براي رفتن به اين روستا بايد جاده آبعلي را طي کرد، با عبور از پل رودخانه جاجرود و پيمودن 3 کيلومتر به سمت بومهن، راه فرعي آسفالته اي در شمال جاده ي هراز ديده مي شود که به روستا کمرد منتهي مي شود.

کمرد به دليل دور از دسترس بودن، هنوز ساختار يک روستاي اصيل را حفظ کرده است، متفاوت ترين سوژه روستا، خانه هاي خشتي و گلي آن است که عمر برخي شان به يکصد سال مي رسد. هرچند در چند سال اخير بيشتر خانه هاي قديمي اين روستا از بين رفته و ويلاهاي شيرواني دار جاي آن ها را گرفته است.

 

کمرد

آبشار کمرد مهيج ترين جاذبه روستا است، بايد آبادي را به سمت شمال پيمود، بعد از حدود نيم ساعت پياده روي در شيبي ملايم و با گذر از ميان درختان کهنسال، مي توان به آبشار بزرگ و پهن کمرد رسيد.

پشت آبريز آبشار هم مي توان غار کوچکي را به نام "چهل دختر" پيدا کرد. محلي ها باور دارند اين غار، محل مفقود شدن چهل دختر بوده است.

 

پيش به سوي فتح توچال از راه فرعي

"ايگل" به واسطه نزديکي اش با تهران، پاتوق گل گشت هاي زيادي است. راه رسيدن به اين آبادي که از باغ هاي گيلاس، آلبالو و سيب پوشيده شده جاده لواسانات به سمت اوشان است، نرسيده به آهار، جاده فرعي به ايگل منتهي مي شود.

روستاي ايگل در شمال شرقي قله توچال واقع شده و يکي از مسيرهاي صعود به اين قله به حساب مي آيد. براي رفتن تا آبشار ايگل هم دو تا سه ساعت بايد در مسيري با شيب ملايم، پياده روي کرد. آبشار در ارتفاع 2200 متري واقع شده. هوا که رو به گرمي رود مي توان در مسير، ريواس، تره و پونه کوهي هم جمع آوري کرد. در اطراف آبشار بايد مراقب قلوه سنگ هايي بود که جايگاه سستي دارند و احتمال ريزش آن ها مي رود. از آبشار تا قله هم راه زيادي نيست، بيشتر از نصف راه طي شده، اگر توان جسمي بالايي باشد مي توان به صعود توچال فکر کرد.

بعد از ايگل، ييلاق "آهار و شکرآب" قرار دارد که فاصله شان تا تهران حدود 47 کيلومتر است. مي توان از راه آسفالته اوشان به آهار رفت. از آنجا تا آبشارهاي "شکرآب" و "ده تنگه" هم بايد پياده روي کرد، هر کدام نزديک به دو سه ساعت طول مي کشد، مسير حرکت هموار و ييلاقي است. بعد از ميدان آهار و پل آهني، دو راهي در مقابل ظاهر مي شود که راه مستقيم به آبشار شکر آب و سمت راستي به آبشار ده تنگه مي رسد.

 

ايگل

 

آهار و شکرآب، دو امام زاده به نام هاي طاهر و زاهد هم دارد که در اطراف آنها استراحتگاه هاي موقتي ايجاد شده است. کوهنوردان زيادي از آهار راه صعود به قله توچال را پيش مي گيرند که البته مسير طولاني تري به شمار مي آيد.

اما مسير فيروزکوه، آنقدر جاذبه وجود دارد که همه را يک روزه نمي توان ديد و بهتر است اين مسير به چند بخش تقسم شود.

 

روستايي سرخ به نام مشهد

شايد مشهورترين آبادي فيروزکوه، "مشهد" باشد که در جنوب اين جاده و به فاصله 108 کيلومتري تهران قرار دارد. مشهد فيروزکوه کنار رودخانه دليچاي است و امامزاده آن که حسابي بازسازي و طلاکاري شده، مقصد و توقفگاه گردشگران و زائران زيادي است، حتي آن هايي که راه مشهد خراسان را در پيش گرفته اند.

مشهد فيروزکوه به خاطر مطبق سازي خانه هايش روي يکديگر و رنگ مايل به سرخ خاکِ اين خانه ها که تا حدي شبيه ابيانه شده، توجه گردشگران را جلب مي کند.

از مشهد فيروزکوه تا سيمين دشت و مزداران مي توان شاهد ديواره هاي مطبق خاکي و فرسايشي در اشکال گوناگون که گاه رنگ هاي سرخ، زرد و صورتي به خود گرفته، بود.

 

شاهدان هخامنشيان در نزديکي تهران

دره رودخانه حبله رود که به واسطه ديواره ها و صخره هاي فرسايش يافته اش طي ميليون ها سال، يکي از جذاب ترين نقاط اين منطقه به شمار مي آيد، با الحاق دو رودخانه نمرود و دليچاي تشکيل شده و باغستان هاي زيادي را در خود دارد.

اين دره و روستاهاي درون اش، کنار شاهراهي باستاني که زماني مورد توجه هخامنشيان و ساسانيان بوده است، قرار دارند، به همين خاطر در اين دهستان و دره، ميل هاي نگهباني و قلعه هاي تاريخي ز يادي را به نسبت ساير روستاهاي اطراف مي توان ديد.

 

مزداران

"مزداران"، دقيقا در مرکز اين دره واقع شده است که با تهران 133 کيلومتر فاصله دارد. در اين روستا مي توان شاهدان تاريخي را يافت که حمام، بقاياي يک قلعه و ميل نگهباني بازسازي شده، از آن جمله اند.

 

در کنار نمرود

"هرانده" روستايي به فاصله 130 کيلومتري تهران که دسترسي به آن از جاده فيروزکوه و از راه فرعي بعد از تونل دوم و نرسيده به تونل سوم، مسير است. اين روستا که پاييزش هم بسيار شگفت انگيز است و جان مي دهد براي پياده روي کنار رودخانه نمرود، محل پرورش ماهي قزل آلا به شمار مي آيد که البته استخرهاي کوچک آن، در بستر رودخانه شکل گرفته است.

از اين روستا به سمت جنوب، در راهي پاکوب و مشخص حدودا دو ساعته مي توان به دهنه غار «بورنيک» رسيد که البته در بخش پاياني بايد يه صعود کوچک از تپه اي شيب دار داشت. براي ورود به غار بهتر است چراغ قوه اي همراه باشد و دالان هاي پرشيب با احتياط طي شود.

قبل از هرانده، در همان مسير جاده فيروزکوه، از کنار دهکده سيدآباد، راه فرعي ديگري به روستاي "رودافشان" مي رود که آنجا هم تفرجگاه مناسبي براي گذران يک روز از تعطيلات نوروز است.

مهمترين جاذبه اين روستا، غاري به همان نام، رودافشان است که از آبادي تا دهنه اش حدودا دو ساعت بايد پياده روي کرد. ورودي غار بسيار بزرگ است و داخل آن شيب تندي دارد که حتما در گذر از آن بايد احتياط کرد.

 

هرانده/غار بورنيک

 

اگر بتوان از همه فرعي هاي فيروزکوه صرف نظر کرد، مي توان جاده را تا گردنه مه آلود "گدوک" ادامه داد و توقفي کوتاه داشت و آش و دوغ محلي نوش جان کرد و ماجراجويي را تا پل تاريخي "ورسک" ادامه داد و در روستايي به همين نام که هنوز بخشي از بافت قديمي آن در امان مانده قدم زد و بعد دوباره در فرعي هايي ديگر جاده فيروزکوه ماجراجويي کرد، مثلا براي ديدن غار اسهبد خورشيد رفت که در دوآب شهرستان سوادکوه قرار دارد.

 

امامزاده خصوصي در توچال

در شهرستان پاکدشت روستايي را مي توان پيدا کرد که همنام قله توچال است و حدود 40 کيلومتر از جنوب شرق تهران فاصله دارد. اين آبادي از روستاهاي قديمي استان تهران است و محوطه تاريخي "يورد بلاغ" که سفال‌هاي به دست آمده از اطراف آن، قدمت اش را به دوره صفوي مي‌رساند، شاهدي براي اين ادعا است.

مردم توچال به زبان لري (هداوندي) حرف مي زنند و بيشتر باغداري و کشاورزي مي کنند. روستا خيلي براي پذيرش گردشگران آماده نيست، اما مناسب گشت نيم روزه و يک روزه است. باغ هاي انار و کوچه باغ هايي که به واسطه آن ساخته شده، از جذاب ترين بخش هاي اين آبادي به شمار مي آيد. از عجايب روستا آن است که امام زاده اي داخل يک باغ شخصي مي توان يافت که فقط اهالي روستا مجاز به زيارت اش هستند.

در توچال يک يخچال قديمي و زاغه طبيعي مي توان پيدا کرد و با ديدن آن سفر تاريخي را نزديک تهران تجربه کرد. براي رفتن به توچال مي توان از سه راه افسريه، پاکدشت، حصار امير، ده امام گذر کرد تا به روستا رسيد.

براي رفتن به بيشتر اين آبادي ها وسيله نقليه شخصي لازم است، چرا که وسيله عمومي قابل دسترس به ندرت و به سختي پيدا خواهد شد. بيشتر ساکنان اين روستاها، با روي گشاده از گردشگران استقبال مي کنند و احترام به باورها، اعتقادات و حفظ حريم خصوصي و محيط زيست آن ها کمترين کاري است که مي توان در مقابل انجام داد.

 

توچال

اگر در روستايي راه ورود براي گردشگران و غيربومي ها مسدود بود، بهتر است پافشاري براي شکستن اين حصار و محدوديت انجام نشود، چرا که اين اقدام حتما براساس خواسته ساکنان محلي صورت گرفته و شايد ناشي از رفتار نا به هنجار برخي مسافران در گذشته باشد که تمايل اهالي را براي پذيرفتن ديگر گردشگران کم کرده است. احترام به اين خواسته بهترين واکنش خواهد بود تا شايد مشاهده چنين رفتارهايي، نگاه محلي ها را تاحدي نسبت به گردشگران منعطف تر کند.

يقينا آبادي ها، غارها، دشت ها، سد، آبشارهاي و کوهپايه هاي زيادي در اطرف محيط زندگي مان براي گذران اوقات فراغت و تعطيلات نوروزي وجود دارد که ماجراجويي عيني براي کشف اين جاذبه ها، وصف ديگري است.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها