City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بزرگترين غاز دست‌کند جهان در جهرم (1395/01/01)

جهرم شهرستاني است که نام آن در شاهنامه فردوسي نيز برده شده، منطقه‌اي که مردمانش بزرگترين غار دست‌کند جهان را ايجاد کردند.
بزرگترين غاز دست‌کند جهان در جهرم

به گزارش بزنيم بيرون ، : جهرم با نام قديم گهرم به معناي زمين گرم بوده است.اين شهر از شهرهاي قديم استان فارس  و در فاصله ۱۸۵ كيلومتري شيراز واقع شده است.

به روايت مورخان و محققان تاريخ شهر جهرم به سده چهارم قبل از ميلاد مي رسد. روايت شاهنامه فردوسي از آباداني جهرم در دوره هخامنشي و ساساني حکايت مي کند.

نوشته اند جهرم را هماي دخت بهمن فرزند اسفنديار بنا کرده است.دسته اي از پژوهندگان بهمن را اردشير هخامنشي دانسته اند. بنابراين جهرم به بيش از دهه سوم قبل از ميلاد مي رسد. چنانکه در کارنامه اردشير بابکان نيز از جهرم ياد شده است.

در شاهنامه فردوسي نام جهرم در زمان داريوش سوم ،آخرين پادشاه هخامنشي، آمده است. در اين زمان بين داريوش و اسکندر جنگ سختي در مي گيرد و داريوش سخت شکست مي خورد و به جهرم پناه مي آورد. در جنگ دوم که بين داريوش آخرين پادشاه هخامنشي و اسکندر مقدوني رخ مي دهد، داريوش شکست مي خورد، گويا جهرم در آن زمان منطقه اي کاملا امن بوده که داريوش هخامنشي به آن پناه برده است. بعد از آن فردوسي ادامه مي دهد که داريوش از جهرم به شهر استخر مي رود و سپس در آنجا لشکر بزرگي جمع آوري مي کند و براي جنگ سوم با اسکندر آماده مي شود.

جهان دار دارا به جهرم رسيد که آنجا پي گنجهـــا را کليد

همه مهـتران پيشــواز آمدند پر از درد و گرم و گداز آمدند

خروشان پدر چون پسر را نديد پسر همچنين چون پدر را نديد

همه شهر ايــران پر از ناله بود به چشم اندران آب چون ژاله بود

ز جهرم بيامد به شهر صطخـر که آزادگان را بدان بود فخـــــر

فردوسي ضمن داستان سرايي هاي خود اشاره به يکي از فرماندهان لشکر اردشير بابکان بنام بناک که فرمانرواي جهرم بوده است اشاره دارد:

يکي نامــور بود نامش بناک ابا آلت و لشــکر وراي پــاک

که بر شهر جهرم بر او پادشاه جهان ديـده با داد و فرمانـروا

مرا او خجسته پسر بود هفت چو آگه شده از پيش بهمن برفت

بيامد سوي نامـور اردشــــير ابا لشـکر و کوس و بادار و گيـــر

غار سنگ تراشان جهرم

در جنوب شرقي شهر جهرم بر فراز تپه هاي البرز کوه يکي از بزرگترين و زيباترين غارهاي دست ساز جهان خود را نمايان مي سازد.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1391/12/29/IMG10355094.jpg

مردمان سرزمين کهن جهرم براي امرار معاش با کوه دست و پنجه نرم کردند. محاسبات دقيقي که براي به جاگذشتن ستون ها و فرو نريختن سنگ ها انجام شده بسيار شگفت انگيز است.

قدمگاه

قدمگاه در جنوب شهر جهرم بر فراز تپه اي سرسبز بنايي واقع شده به طوري که چشم هر بيننده اي را به خود جلب مي کند. اين بنا شبيه به شبستان هاي مساجد مي است و شامل تعداد طاق هاي رو به شمال است و در قسمت وسط محوطه سرپوشيده شبيه به چارسوق بازار وجود دارد که در همين مکان سنگي نصب شده و اين ساختمان را تحت عنوان آتشکده نام برده است.

مدرسه و مسجد خان

اين اثر مربوط به دوره صفويه در غرب شهر جهرم قرار گرفته و مصالح آن از خشت، گل، سنگ، آجر و گچ است.در سال ۱۰۷۰شمسي به دستور حاج محمد مومن بيگي ساخته شده است.

مسجد خان از بنا هاي دوران صفويه که ساختمان آجري اين مسجد که در کنار ساختمان مدرسه خان واقع شده است. بر اساس سنگ نوشته در ورودي از آثار ساخته شده در دوره شاه سلمان دوم صفوي است.

دروازه پيرشبيب

از آثار تاريخي دوران قاجاريه که در داخل شهر جهرم واقع شده، دروازه پيرشبيب است اين بنا داراي دالاني با سقف گنبدي است که عرقچين و مقرنس کاري پوشش دروني آن را تشکيل مي دهد بر فراز اين دروازه کتيبه اي تعبيه شده که تاريخ يك هزار و ۲۶۸ ه.ق بر روي آن حک شده در طرف راست اين اثر نيز دو فضاي چليپا شکلي وجود دارد که به امامزاده پيرشبيب مشهور است.

جاماسب حکيم

جاماسب حکيم مردي دانا و خردمند از نوادگان نادر و داماد زرتشت بوده است گفته مي شود جاماسب منجم بوده و ظهور حضرت محمد (ص) و مرگ خود را پيشگويي کرده است. مقبره سنگي زيباي او در منطقه خفر در روستاي کراده بر روي تپه اي سرسبز چشم هر بيننده اي را به خود خيره مي کند.

قلعه گبري

قلعه گبري محل سکونت زرتشتي ها يي است که قبل از ورود مسلمانان  در جهرم زندگي مي کردند. اين قلعه بعد از ورود اسلام اهميت خود را از دست داد.

قلعه بر روي تپه اي با صفا واقع شده است اين قلعه طوري قرار گرفته است که مي توان کل شهر را زير نظر گرفت.

تفرجگاه هاي کوهستاني

آب انار، آب باريک، تنگ زندون، آب سر، تخت بشکار، گلک، اوک، ديگو، تنگ فيل، کوه نمک، کوه زيره، آب چَک چَک، تنگ آب، چشمه گدک، بونيز، ورا و تنگ خوشکن است


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها