City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

شکوه معماري ناب اسلامي در مساجد شيراز (1395/01/01)

شهر شيراز به عنوان سومين حرم اهل بيت(ع) ميزبان گردشگران پرشماري است که اماکن مقدس و مذهبي اين شهر را براي گردشگري انتخاب مي کنند.
شکوه معماري ناب اسلامي در مساجد شيراز

به گزارش بزنيم بيرون ، شيراز و استان فارس با داشتن اماکن مقدس پرشمار، ظرفيت‌هاي زيادي را براي گردشگران مذهبي رقم زده و هرساله نيز عده پرشماري از مسافران سال را در اين اماکن مقدس به خصوص حرم حضرت احمد ابن موسي«شاهچراغ» (ع) تحويل مي کنند.

شاهچراغ(ع)، آستان سيد علاءالدين حسين(ع)، مساجد تاريخي و...ازجمله اماکني هستند که هرساله مورد توجه خاص مسافران بوده اند.

مهمترين زيارتگاه شهر شيراز بارگاه حضرت احمد ابن موسي شاهچراغ(ع) است كه نزديك مسجد نو قرار دارد.

سيد مير احمد بين سالهاي ۲۱۰ تا ۱۹۳ هجري قمري در زمان خلافت مامون، براي ديدار برادرش امام رضا ( ع) از راه فارس و شيراز عازم خراسان بودند كه در شيراز شهيد شدند.

ايشان در راه پيوستن به برادر خود به سوي خراسان سفر مي‌کرد ولي در راه توسط افراد مأمون خليفه عباسي در شهر شيراز شهيد شد.

اين آرامگاه در کنار ميداني به نام احمدي در شهر شيراز قرار دارد. آرامگاه سيدميرمحمد برادر سيدميراحمد نيز در نزديکي شاهچراغ است که به سبک معماري آذري بنا شده است.

آستان سيد علاء الدين حسين(ع)

آستان سيد علاءالدين حسين(ع) برادر شاهچراغ(ع) در ميدان آستانه شيراز جاي دارد.بناي نخستين اين آرامگاه در زمان قتلغ‌خان والي فارس ساخته شد ولي بناي اساسي آن در دوران صفويه فردي به نام ميرزا علي که اهل مدينه منوره بوده ساخت.

علي بن حمزه(ع)

در کنار پل دروازه اصفهان، آرامگاه يکي از امامزادگان به نام علي بن حمزه بن موسي‌الکاظم(ع) قرار دارد.علي بن حمزه (ع) از اثار تاريخي شيراز و جز مساجد شيراز است.

ضريح مطهر، در زير گنبد اصلي قرار گرفته و تزئينات کاشي‌کاري، آيينه‌کاري و شيشه‌هاي رنگي بر عظمت و شکوه اين بنا افزوده است.

اما در کنار اين امکان، مساجد تاريخي بسيار زيبايي در شيراز قرار دارد که نمادي از معماري ناب ايراني اسلامي است. مسجد نو، مسجد وکيل، کسجد جامع عتيق و... ازجمله اين مساجد به شمار مي آيند.

مسجد نو (مسجد شهدا)

مسجد نو در غرب ميدان احمدي و روبروي آرامگاه شاهچراغ(ع) قرار دارد. اين مسجد پس از مسجد جامع عتيق، کهن‌ترين مسجد شيراز و از اثار تاريخي شيراز به شمار مي رود.

مسجد نو در زمان اتابک سعدبن زنگي، حاکم وقت فارس در بين سال‌هاي ۵۹۸ تا ۶۱۵ هجري قمري ساخته شده و در گذشته «مسجد اتابک» ناميده مي‌شده است.

مسجد وکيل

اين مسجد در شرق عمارت کلاه‌فرنگي و بين حمام و بازار وکيل جاي گرفته و از شاهکارهاي دوره زنديه به شمار مي‌آيد. مسجد وکيل به دستور کريم‌خان زند و در سال ۱۱۸۷هجري قمري ساخته شد.

بناي مسجد با مساحتي در حدود ۱۱ هزار متر مربع دربرگيرنده سردر مجلل، صحن، ايوان‌هاي شمالي و جنوبي، شبستان‌هاي جنوبي و شرقي، رواق‌هاي شرقي و غربي و حياط کوچک کناري است.

شبستان مسجد وکيل با کاشي‌کاري‌هاي زيبا، ستونهاي حجاري شده و منبر چهارده پله يکپارچه مرمرين آن از شاهکارهاي دوران زنديه به شمار مي‌رود. اين منبر به نشانه چهارده معصوم، ۱۴پله دارد و سنگ آن از مراغه به شيراز آورده شده است.

مسجد نصيرالملک

مسجد نصيرالملک يكي از زيباترين مسجدهاي تاريخي دوران قاجار شيراز و از مسجدهاي تاريخي شيراز است که در محله گودعربان و خيابان لطفعلي‌خان زند قرار گرفته است.

اين مسجد در فاصله سال‌هاي ۱۲۹۳ تا ۱۳۰۵ هجري قمري به دستور حسن علي نصيرالملک و به معماري ميرزا محمد حسن معمار و کاشي‌پزي استاد محمدرضا از بزرگان دوران قاجار ساخته شده است. اين مسجد داراي صحني وسيع، دو ايوان شمالي و جنوبي، دو شبستان شرقي و غربي و سردر ورودي زيبايي است. اين مكان داراي مساحتي برابر با ۲۹۸۰ متر مربع و زير بناي ۲۲۱۶ متر مربع است.

شبستان غربي مسجد، داراي هفت در چوبي بزرگ مزين به شيشه‌هاي رنگي و ۱۲ ستون سنگي يکپارچه با شيارهاي مارپيچ در دو رديف شش‌تايي به نيت دوازده امام است. سقف شبستان نيز با نقش‌هاي گل و بوته، خطوط اسليمي و آيات قرآني به خط ثلث عالي تزيين شده است.

مسجد جامع عتيق

مسجد جامع عتيق، کهن‌ترين مسجد شيراز است که به آن مسجد جمعه، مسجد آدينه و مسجد جامع نيز مي‌گويند.اين مسجد در شرق حرم شاهچراغ(ع) قرار دارد.

اين مسحد در دوره ۲۰۰ ساله سلطنت عمرو ليث صفاري در سال ۲۸۱ هجري قمري ساخته شده است.اين مسجد داراي شش در ورودي و خروجي است. در ورودي ضلع شمالي به دروازه امام معروف است و کتيبه بالاي آن در دوران صفوي در سال ۱۰۳۱ هجري قمري به خط علي جوهري نگاشته شده است.از اثار تاريخي شيراز مي توان مسجد جامع عتيق را نام برد.

مسجد جامع عتيق از کهن ترين مساجد شيراز و مساجد تاريخي ايران به شمار مي رود. در وسط صحن، بنايي مکعب شکل همانند خانه کعبه از گچ و سنگ ساخته شده که نزديک به يک متر از سطح زمين بلندتر است وگرداگرد آن را ايواني به عرض دو متر فراگرفته است.

اين بنا که در سال ۷۵۲ هجري قمري به دستور شاه شيخ ابو اسحاق اينجو حاکم فارس ساخته شده، دارالمصحف، بيت‌المصحف و خداي‌خانه خوانده مي‌شود و اين بدين رو است که اين مکان علاوه بر نگاهداري قرآن‌هاي تاريخي به خط اميرالمومنين(ع)، امام حسن(ع)، امام صادق(ع) و چند تن از ياران پيامبر و پيروان او محل تلاوت قرآن نيز بوده است. هم اينک برخي از اين قرآن‌ها در موزه پارس نگاهداري مي شوند.

مسجد مشيرالملک

اين مسجد از اثار تاريخي شيراز و بناهاي دوران قاجار است که در محله قديمي «سنگ سياه»شيراز، در خيابان قاآني قرار گرفته است. ساخت اين مسجد به دستور حاج ميرزا ابوالحسن‌خان مشيرالملک والي فارس در سال ۱۲۶۴ هجري قمري آغاز و در سال ۱۲۷۴ هجري قمري پس از ۱۰ سال به پايان رسيد.

اين مسجد از ديد استحکام و معماري مانند مسجد وکيل است. ساختمان مسجد داراي چند شبستان و چند حجره دو طبقه است. در ناحيه غربي مسجد، طاق نمايي بلند وجود دارد و در پشت آن، شبستان اصلي مسجد قرار دارد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها