City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کازرون و زيبايي هاي يک شهر باستاني (1395/01/01)

شهرستان کازرون رو بايد يکي از زيباترين شهرهاي باستاني ايران و استان فارس نام نهاد که تلفيقي از تاريخ و فرهنگ را در جاي جاي اين شهرستان مي توان ديد.
کازرون و زيبايي هاي يک شهر باستاني

به گزارش بزنيم بيرون ، کازرون دومين شهر توريستي فارس و يکي از شهرهاي تاريخي کشور به شمار مي رود که در خود بناهاي تاريخي بسياري جاي داده است.

طبيعت سرسبز کازرون آنقدر چشم نواز بوده که به عنوان «شهرسبز» لقب گرفته که اين نکته در لغت نامه دهخدا و در معني شهرسبز نيز آمده است و تصريح شده که در ايام بهار حتي نوعي خزه بر روي پوششهاي سنگي شهرستان رويش دارد.

شهرستان کازرون با بيش از ۳۰۰ اثر تاريخي ثبت شده ظرفيت عظيمي براي گردشگران رقم زده که مي توانند در سفر به اين شهرستان، دورانهاي مختلف تاريخي را مشاهده کنند.

گردشگران با حضور در شهرستان کازرون انگار در تاريخ قدم خواهند زد. شهر تاريخي بيشاپور،  غار شاپور، درياچه پريشان، نرگس زارهاي مختلف فقط گوشه اي از زيبايي هاي شهرستان کازرون است که گردشگران نوروزي را فرا مي خواند.

غار شاهپور

 غار شاهپور در فاصله ۲۰کيلومتري شرق کازرون و در استان فارس واقع شده است. اين غار در فاصله اي نزديک از شهر تاريخي بيشاپور و نقوش برجسته تنگ چوگان قرار گرفته است.

در دهانهٔ اين غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌ و به همين دليل اين غار به نام شاپور معروف شده‌است. مجسمه شاپور با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال کماکان پابرجاست و تنها مجسمه باقي‌مانده از دوران باستان است که حدود هفت متر ارتفاع دارد و حاصل تراشيده شدن ستون سنگي موجود در غار است.

وزن تقريبي مجسمه۳۰  تن است و  از شاهكارهاي هنر ساساني محسوب مي شود.

شهر بيشاپور

يشاپور يکي از شهرهاي باستاني ايران در ۲۵ کيلومتري غرب کازرون در استان فارس قرار دارد که در زمان ساسانيان ساخته شده است.

بيشاپور با ۲۰۰ هکتار وسعت از شهرهاي مهم دوران خود محسوب ميشده و اهميت ارتباطي داشته است. اين شهر از قديمي ترين شهرهايي بوده که تاريخچه ساخت آن به صورت مکتوب در سنگ نوشته اي موجود است.

شهر بيشاپور مرکز ايالت و کوره اردشير خوره بوده و تا قرن هفتم هجري آباد و مسکوني محسوب مي شده اما پس از آن ويران شده که البته گنجينه اي از آثار ارزشمند ساساني مانند معبد آناهيتا به شمار مي رود.

شهر بيشابور با روش مهندسي يوناينان که توسط هيپوداموس ابداع شده بود در زميني مستطيل به گونه‌اي طراحي شد که چهار دروازه و دو خيابان آن، يکديگر را قطع مي‌کردند . يکي از خيابانها در جهت شمال به جنوب و ديگري شرق به غرب است و هر کدام در انتها به يکي از دروازه‌هاي شهر منتهي مي‌شده‌اند. دروازه غربي، ورودي اصلي شهر بوده‌است.

نقش پريشو

ويژگيهاي منحصر به فرد نقش برجسته هاي کازرون وجود سه نقش برجسته است که در آن تصاويري مربوط به زن در ايران باستان حجاري شده، موردي که تقريبا در آثار تاريخي ايران به ندرت مشاهده مي شود.

اين سه نقش که در سه نقطه متفاوت از شهرستان کازرون قرار دارند نقش قنديل، نقش بهرام و نقش پريشو هستند.

نقش برجسته پريشو از جمله نقوش برجسته تاريخي است که چندين سال قبل توسط عمادالدين شيخ الحکمايي از پژوهشگران کازروني کشف و پس از آن پرونده ثبت اين اثر در فهرست آثار ملي دنبال شد. اين نقش برجسته متعلق به دوره ساساني بوده و از معدود نقوش برجسته اي است که تصويري از يک زن در آن نقش بسته است.

اين نقش در فاصله ۲۵ متري از ساحل شمال غربي تالاب پريشان و در ارتفاع حدودا هشت متري از سطح زمين بر روي يک صخره نقش بسته است. در نزديکي اين نقش برجسته آثار يک قلعه تاريخي نيز بر فراز تپه اي ديده مي شود که تمامي اين موارد حاکي از اهميت تاريخي اين منطقه بوده و لزوم حفاظت از آن را بيش از پيش نمايان مي کند.

براساس مطالعات ابتدايي که توسط پژوهشگران تاريخي بر روي نقش صورت گرفته مشخص شده اين نقش، تصوير يک زن بوده که حجاري آن مربوط به اواخر دوره ساساني و يا اوايل دوره اسلامي است

کتيبه باستاني کردير

کتيبه باستاني کردير که در مجاورت روستاي سرمشهد در ۸۰ کيلومتري کازرون و در ارتفاع ۳۰ متري از سطح زمين قرار دارد در دوران ساسانيان و از زبان کردير، يکي از برجسته ترين موبدان اين دوره تاريخي و در زمان پادشاهي بهرام دوم نوشته شده است.

اين کتيبه داراي ۵۸ سطر بوده و در دو بخش که يکي از اين بخشها شامل فهرستي است علاوه بر اطلاعاتي که در خصوص کردير مي دهد، نام برخي از مناطق ايران را در دوران ساسانيان در خود جاي داده که به لحاظ معرفي برخي حدود مرزي و جغرافيايي در اين دوره از تاريخ ايران باستان نيز حائز اهميت است.

کتيبه مذکور با ۱۱ متر مربع وسعت، بزرگترين کتيبه خط پهلوي دنيا به شمار مي رود. اين اثر از سال ۱۳۱۸ و در رديف ۳۳۶ فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

درياچه پريشان

درياچه فامور(پريشان) يکي از زيباترين و بزرگترين درياچه هاي آب شيرين ايران و خاورميانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. اين درياچه به نامهاي مور، پريشان و فامور نيز شناخته شده‌است.

تالاب پريشان اگرچه اين روزها کم آبي را سپري مي کند، اما آنقدر جذابيت براي گردشگران دارد که بخواهند دمي را در کنار آن سپري کنند. درياچه اي که با افسانه ها و داستانهاي مختلفي پيوند خورده و مي تواند پذيراي گردشگران بسياري باشد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها