City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

شکوه تاريخ را در مرودشت مشاهده کنيد (1395/01/01)

شهرستان مرودشت با برخورداري از بي‌نظيرترين بناهاي تاريخي، ظرفيت عظيمي براي گردشگران رقم زده که تخت جمشيد يکي از اين توانمندي‌هاست.
شکوه تاريخ را در مرودشت مشاهده کنيد

شهرستان مرودشت با داشتن پيشينه‌اي کهن و همپايه تاريخ ايران توجه بسياري از باستان‌شناسان و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ايراني را به خود معطوف مي دارد.

شهرستان مرودشت داراي چهار هزار و ۶۴۹ كيلومتر مربع گستردگي است و در ۴۵ کيلومتري شمال غربي شيراز است. اين شهرستان از شمال با شهرستان‌اقليد، از شرق با شهرستان‌هاي پاسارگاد و ارسنجان، از جنوب با شهرستان شيراز، از جنوب شرقي با شهرستان خرامه و از غرب با شهرستان  سپيدان هم مرز است.

اين شهرستان داراي بي نظيرترين بناها و سازه هاي تاريخي ايران و جهان است که ازجمله آن مي توان به تخت جمشيد اشاره کرد.

تخت جمشيد

بر فراز تپه سنگي در دامنه غربي كوه رحمت (كوه مهر باستان)، در فاصله ۵۰ كيلومتري شمال غربي شيراز و در پنج كيلومتري مرودشت، بقاياي يكي از عظيم ترين بناهاي سنگي جهان قرار گرفته است. ساختمان اين بناي شكوهمند كه اندكي بيش از ۱۲۵ هزار مترمربع گستردگي دارد، در سال ۵۱۸ ق. م به دستور داريوش اول هخامنشي آغاز شد و كارهاي ساختماني در آن تا پايان دوران فرمانروايي هخامنشيان ادامه داشت.

اين مجموعه كه بر روي صفهاي كه هشت تا ۱۸ متر از سطح دشت بالاتر است قرار گرفته اند، دربرگيرنده چهار بخش كلي كاخهاي تشريفاتي، سراي نشيمن و كاخهاي كوچك اختصاصي، خزانههاي شاهي دژ و باروي حفاظتي است.                     

ساختمانهاي موجود در اين مجموعه شامل كاخ كوچك يا دروازه ملل، آپادانا بزرگترين كاخ موجود بر روي صفه كاخ داريوش اين کاخ از نخستين كاخهايي است كه بر روي صخره تخت جمشيد بنا شده است. اين كاخ را كاخ تچر و كاخ آيينه نيز گفته اند.

اين مجموعه بي مانند تا سال ۳۳۰ ق. م كه در آتش انتقام اسكندر مقدوني سوخت، پابرجا بود و كارهاي ساختماني در آن انجام مي گرفت.

ويرانه هاي شهر استخر

شهر استخر، بزرگترين شهر باستاني ايران بوده كه از حدود پنج سده پيش از ميلاد تا ده سده بعد از ميلاد، داير و آباد بوده و مركز سياست و بازرگاني و همچنين مقر روحانيون، موبدان و دستوران بوده است. هم اينك ويرانه هاي آن در هفت كيلومتري شمال تخت جمشيد قرار دارد و آثاري چند از دروازه هاي سنگي و كاخهاي ويران شده با ستونهاي آن موجود است.

نقش رستم

نقش رستم يكي از جايگاههاي مقدس و مورد احترام ادوار باستاني بوده و از هزاران سال پيش از ميلاد آباد و داراي اهميت بوده است. در اين منطقه آثاري از سه دوره تاريخي ايلامي، هخامنشي و ساساني بر سينه كوه سنگتراشي شده است.

آرامگاه هاي پادشاهان هخامنشي در بخش بالايي كوه و همانند يكديگر كنده شدهاند و نماي هر كدام تجسمي از صليب را نشان ميدهد.روبروي اين آرامگاهها، بناي مكعب شكلي ديده ميشود كه متعلق به دوران هخامنشيان است و كعبه زرتشت ناميده ميشود.

نخستين پادشاهان ساساني نيز كه از پارس برخاستند، به دليل دلبستگي فراوان به زادگاه خويش و براي بزرگداشت آيين‌هايي همچون توجيه معنوي، كسب قدرت و يا پيروزي بر دشمن، نقوشي را در دامن اين كوه به يادگار گذاشته اند. نقش برجسته ناتمام، نقش برجسته هاي نرسي، نبرد بهرام دوم، پيروزي شاپور بر امپراتوران روم (گرديانوس، فيليپ عرب و والرين)، آذر نرسه يا شاپور دوم، نبرد شاپور دوم، بهرام دوم و درباريانش و تاجگذاري اردشير بابكان نقش برجسته هاي نقش رستم هستند.

كهن ترين اثر موجود در اين مكان، يك نقش برجسته ايلامي است. از ديگر آثار اين مكان مي توان سنگ نبشته بزرگ شاپور اول بر ديواره کعبه زرتشت و يک چاه آب را نام برد.

نقش رجب

در شمال تخت جمشيد، نقوشي از دوران ساسانيان در پسرفتگي كوه حجاري شده است كه به نقش رجب معروف است. دليل ناميده شدن آن به اين نام، بر ما روشن نيست. موربه و اوزلي در سالهاي ۱۸۱۱ و ۱۸۱۲ ميلادي موفق به تشخيص سه نقش در دامنه كوه رحمت شدند و فلاندن، كوست، ديولافوا و همسرش زاره و سپس هرتسفلد محل را بررسي كرده و تشخيص آنها را تاييد كرده اند. اين نقشها از سمت چپ به راست شامل شاپور اول و خانواده اش، تاجگذاري اردشير اول و تاجگذاري شاپور اول است.

پل خان اين پل كه در اوايل سده ۱۱ هجري قمري به دستور امام قليخان والي فارس براي سهولت رفت و آمد كاروانيان بر روي رودخانه كر ساخته شد، يكي از شاهكارهاي معماري عصر صفوي به شمار مي‌رود.

درياچه سد درودزن

طبيعت بكر و چشم‌نواز پيرامون سد، وجود جنگلهاي طبيعي، امكانات رفاهي مانند هتل و مجموعه اقامتي آن و امكانات درياچهگردي از ويژگيهاي درياچه سد درودزن به شمار مي‌رود. اين گردشگاه طبيعي در فاصله حدود ۹۰ كيلومتري شمال غربي مرودشت قرار دارد


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها