City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گردش در قديمي ترين منطقه تهران (1395/01/03)

شهر ري يکي از قديمي ترين و تاريخي ترين مناطق شهر تهران است که کتب تاريخي و زمان پيدايش ري را به زمان اقوام آريايي نسبت مي دهند.
گردش در قديمي ترين منطقه تهران
به‌ مناسبت آغاز سال نو و آشنايي بيش از پيش شهروندان با ظرفيت هاي تاريخي و مذهبي شهرمان، مي توان ري را به علاقمندان توصيه کرد چرا که ري داراي جاذبه هايي همچون چشمه علي، برج طغرل، گنبد اينانج، آتشکده ري، ابن بابويه و برج نقاره خانه است که اين بناهاي تاريخي و مذهبي مي تواند محل مناسبي براي تورهاي گردشگري باشد که در اين گزارش سعي شده اطلاعاتي اندک از بناهاي تاريخي اين منطقه در اختيار علاقمندان قرار داد.
 
 
 
بازديد از يادگار 800 ساله شهرري!
 
 
برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابويه در خيابان ابن بابويه شهر ري واقع شده‌ است و از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقيان است و حتي در برخي متون اين محل، برج خليفه يزيد ناميده شده است. ارتفاع برج حدود ۲۰ متر بدون احتساب گنبد مخروطي شکلي که امروزه اثري از آن نمانده، است؛ به عقيدهٔ برخي از کارشناسان اين برج شبيه عقربه‌هاي ساعت بوده و مي‌توان از روي تابش آفتاب بر روي کنگره‌هاي آن زمان را تشخيص داد.
 
در ضلع شمالي و جنوبي برج دو "سردر" با معماري طرح رازي ساخته شده است و تقريباً تا ارتفاع ۴ متري برج ديوارها به صورت توپ تا قطر ديوارهاي حدود ۱.۵ متر تشکيل شده ،جنس خشت به کار رفته در برج که از زاج و خاک و سفيده‌ تخم مرغ است بر استحکام آن مي‌افزايد. از ويژگي‌هاي جالب و منحصر به فرد اين برج، کاربرد آن به عنوان يک ساعت آفتابي عظيم است.
 
 
 
چشمه علي و نوستالژي فرش شستن
 
 
چشمه‌علي يکي از نقاط باستاني، ديدني و تفريحي شهرري به شمار مي‌رود که در جنوب تهران و شمال شهرري ، منطقه ۲۰ شهرداري تهران قرار دارد. اين چشمه در همسايگي ابن بابويه ، برج طغرل ، دژ رشکان و در زير باروي ري واقع شده است. چشمه‌علي به نام امام اول شيعيان به چشمه علي معروف شد.
 
 
 
قدمت چشمه‌علي به حدود ۸۰۰۰ سال پيش بر مي‌گردد، زماني که نخستين اجتماع در کنار چشمه‌اي دايمي واقع بربالاي تپه‌اي گرد آمدند.
 
در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالي‌ها و قاليچه‌هاي خود را با اين عقيده که در آب اين چشمه خاصيتي است که فرش را خوب تميز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر مي‌سازد، در آب چشمه‌علي مي‌شستند. اين چشمه از چندين لحاظ اهميت دارد. هم به دليل تبديل شدن آن به منطقه‌اي تفريحي و ايجاد پارک و فضاي سبز در کنار آن و هم به دليل وجود چند اثر باستاني در نزديکي آن. ديوار قديمي شهر ري با نام باروي ري دقيقاً در بالاي چشمه قرار داشته و کتيبه فتحعلي شاه قاجار نيز بر ديواره اين چشمه حک شده‌ است.
 
 
 
 
 
ردپاي بهرام گور در منطقه 20
 
 
از ديگر آثار تاريخي منطقه20، تپه ميل است که از آن آتشکده بهرام و آتشکده ري نيز نام برده مي‌شود و از آثار دوره ساسانيان در شهر ري است. گمان مي‌رود که اين بنا آتشگاه بهرام گور بوده باشد.در حدود ۱۲ کيلومتري جنوب شرقي شهر ري به سوي ورامين بر بلنداي تپه‌اي پهناور در روستاي قلعه‌نو ، بقاياي کاخ يا آتشکده‌اي واقع است که به تپه ميل مشهور شده و آن به سبب دو پايه بزرگ بنا مي‌باشد که از دور شبيه به ميل است.
 
بخشي از بناي آتشکده ري در زمان حمله اسکندر به ايران خراب شد و تنها قسمتي از بناي چهارطاقي و زيباي اين آتشکده به صورت دو ميل باقي‌ماند. بيشتر قسمت‌هاي غربي بنا از ميان رفته، در بخش زيرين مجموعه يک راهروي کم پهنا وجود دارد که سراسر طول بنا را طي مي‌کند. بقاياي معماري تپه معماري ميل داراي ساختاري متشکل از گل، خشت، لاشه سنگ، گچ و از نظر ديرينگي متعلق به دوره ساسانيان (حدود ۱۸۰۰ سال پيش) است و به آتشکده بهرام گور نيز معروف است.
 
آنچه از پوشش بنا در زمان حاضر بر جاست، يک جفت قوس هلالي با نقطه بيضي است، در راستاي محور اصلي تالار، راهروي کم عرض تونل مانندي سراسر طول تالار را از زير طي مي‌کند که از منتهي‌اليه غربي، راهروي هم عرض ديگري بر آن عمود مي‌شود و ورودي اصلي راهروي زيرين در جبهه شرقي، زير ايوان اصلي است که به نظر مي رسد بايد به مرمت آن اهتمام ويژه داشت.

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها