City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر کردن تنها با يک کوله پشتي (1395/01/14)

سفر کردن تنها با يک کوله پشتي و اقامت در کمپ را جهانيان «بک پکري» و ايرانيان کوله گردي تعريف مي کنند پس در ايام نوروز مي توان ايرانگردي را با يک کوله پشتي سبک آن هم در طبيعت آغاز کرد.
سفر کردن تنها با يک کوله پشتي

به گزارش بزنيم بيرون ، کوله گردي اصطلاح فارسي بک پگري است يعني گردشگري که يک کوله با تمام تجهيزاتش را با خود مي برد و سفر را آغاز مي کند. سفر به هر جايي آن هم با کمترين هزينه. بک پکري از جمله سفرهايي است که تنها به همراه يک کوله پشتي شروع و تمام مي شوند. ايران نيز يکي از مقصدهاي سفرهاي کوله پشتي گردي است و سالانه توريست ها و جهانگردهاي زيادي از اقصي نقاط جهان براي کوله پشتي گردي به ايران مي آيند.

کوله گردي فعاليت و سرگرمي خارج از خانه است که در بيشتر قسمت هاي جهان در بين جوانان جزو سفرهاي محبوب به شمار مي آيد.  در اين نوع سفرها فعاليت افراد شامل پياده روي تا يک مکان اقامت و کمپ به همراه يک کوله پشتي است که افراد تنها با خود با غذا و وسايل موردنياز پياده روي را همراه مي کنند. کوله گردي حداقل شامل يک شب کمپينگ بيرون از خانه است ولي ميتواند تا ماه ها نيز ادامه داشته باشد، البته به شرطي که وسايل و غذا به صورت متناوب تجديد شوند و مشکلي براي ادامه سفر به وجود نيايد . از جمله شروط ديگر اين نوع سفر کردن آسيب نرساندن به طبيعت است چرا که هر گردشگري بايد بتواند در طبيعت چند روزي را اقامت کند پس نياز دارد که در تماس مستقيم با طبيعت باشد بنابراين بايد بتواند طوري با طبيعت و محيط زيست اطرافش رفتار کند آسيبي به طبيعت نزند.

 در بسياري از کشورها گروههاي زيادي پياده روي مي کنند و تورهاي کوله گردي زيادي برپا مي شود. اين درحالي است که چنين سفرهايي کمتر در ايران و در دفاتر خدمات مسافرتي و مجريان سفر پيش بيني شده است مي توان گفت هنوز براي سفرهاي کوله گردي تور گردشگري تعريف نشده است با اين حال برخي از دفاتر خدمات مسافرتي درصدد هستند تا نام کوله گردي را براي برخي از تورهاي گردشگري طبيعت خود انتخاب کنند و به اين طريق مسافران خاص خود را جذب کنند.

بک پکرها به اقامتگاه لوکس نمي روند

بک پکرها سالهاست که در سفر به اقامتگاه لوکس نمي روند و در طبيعت کمپ مي زنند آنها سعي مي کنند در سفرهاي خود از تمام وسايل و تجهيزاتي استفاده کنند که حجم بسيار کمي را مي گيرد و آنها را در حين سفر کردن اذيت نمي کند و هنگام پياده روي خسته نخواهد کرد. چون اين دسته از گردشگران زمان زيادي را براي پياده روي سپري مي کنند و بايد تجهيزاتشان مخصوص اين سفرها و از نوع سبک باشد.

در سال۱۹۱۴ کلمه backpack براي اشاره به بسته مسافرتي در آمريکا به کار رفت. سفر و اردو زدن شبانه درطول جنگ جهاني اول يک سرگرمي محبوب شد، زيرا ارزان و رضايت بخش بود. بعد از جنگ نيز يک راه معروف براي سفر در طبيعت باقي ماند. گردشگران اين نوع سفرها در گروه هاي دو يا چند نفره جمع مي شوند و به سفر مي روند اما برخي ديگر هم ترجيح مي دهند که سفر با کوله را تنها انجام دهند. اين افراد معمولا خطرهاي سفر تنها را نيز به جان مي خرند. اما شايد بهترين نوع سفر پک پکي همراه شدن با افرادي باشد که به اين نوع سفر عادت داشته و يا آشنا هستند. چرا که با ديگران ميتوان لوازم بيشتر و حتي وسايل اقامت را نيز حمل کرد و يا در انجام کارها مانند برپا کردن کمپ همکاري کرد.

عرفان فکري از جمله گردشگران ايراني است که در کشورهاي مختلفي سفرهاي پک پکري داشته است او به خبرنگار مهر درباره تجربه هاي سفرش به عنوان يک بک پکر مي گويد: کوله گردي اگر ايمن انجام شود،سفر مفرح و زيباست در اين سفرها بايد تازه کارها از تجارب حرفه اي ها استفاده کنند يا همراه با تورهاي مسافرتي سفر کنند. نکته مهم در اين فعاليت انتخاب درست وسايل موردنياز است. مثلا براي انتخاب کوله پشتي بايد به امنيت و راحتي و سبکي آن توجه شود.

کوله گردي در ايران

او در کلاس هاي آموزشي خود درباره سفرهاي ارزان نيز همواره به اين موضوع تاکيد مي کند که بايد بک پکرها به شرايط آب و هوايي هر منطقه آگاه باشند.

از نظر او و همه بک پکرها بهترين زمان براي کوله گردي، فصل گرماست، هر چند در تمام روزهاي ديگر سال هم مي توان براي آن اقدام کرد اما تنها در فصل گرما و معتدل است که ميتوان در کمپ خوابيد و يا در ميان درختان کيسه خواب باز کرد. درحالي که در فصل سرما خطر ريزش بهمن، سقوط از ارتفاعات، لغزش و سرما زدگي وجود دارد ضمن اينکه در فصل سرما تجهيزات و يا پوشاک سنگين تر نيز بايد با خود حمل کرد.

پس براي انجام سفرهاي بک پکري مي توان در ايام نوروز نيز تصميم گرفت و چند روزي را در طبيعت ايران سپري کرد. ميتوان سفرهاي کوله گردي را از استانهاي گلستان و شهرهاي سرسبزش مانند کنبد کاووس و گرگان و نهارخوران آغاز کرد و به شهرهاي شمالي، بهشهر، نوشهر، بابلسر، لاهيجان و رشت رفت و سري هم به دامنه کوههاي زاگرس و طبيعت چهارمحال بختياري و کوه دنا زد آن هم تنها با يک کوله پشتي.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر مرتضی حمیدی
    شنبه 19 تير 1395

    خیلی خوشحالم که بکپری تو ایران داره جای خودش رو باز می کنه. به نظرم سایت هایی مثل شما خیلی بیشتر باید روی این موضوع تبلیغ کنن تا مردم درک کنن که راحت هم می شه سفر کردتگ ها