City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مازندران؛ رنگين کمان اکوتوريسم و زيبايي ها (1395/01/14)

مازندران با بهره‌مندي از پارک‌هاي جنگلي و کوهستاني، قله دماوند، ساحل زيبا و رؤيايي، آبشارهاي چشم‌نواز، غارهاي افسانه‌اي و چشمه‌هاي آب گرم معدني، نگين پرنقش‌ونگار گردشگري است.
مازندران؛ رنگين کمان اکوتوريسم و زيبايي ها

به گزارش بزنيم بيرون ، چشمه‌ها و تالاب‌ها به‌ويژه شبه‌جزيره ميانکاله در بهشهر و عروس شهرهاي ايران در رامسر اين منطقه از کشور را به مجموعه‌اي متنوع براي زندگي و طبيعت‌گردي تبديل کرده است.

پيشينه تاريخي مازندران مؤيد آن است که جاي‌جاي اين ملک، تجلي‌گاه تمدني غني از اسلاف هوشمند ما بوده است و گوشه و کنار اين استان زيبا، بهشتي براي گردشگري به شمار مي‌رود. راه‌هاي دسترسي به استان مازندران از چهار طريق راه‌آهن، جاده، هوايي و دريايي ميسر است، راه‌آهن سراسري تهران به گرگان در مازندران از شهرهاي پل سفيد، زيرآب، شيرگاه، قائم‌شهر، ساري، نکا، بهشهر و گلوگاه عبور مي‌کند.

راه‌آهن مازندران علاوه بر نقش مهم در صنعت حمل‌ونقل در تمامي طول مسير داراي جاذبه‌هاي بي‌نظير است که ازجمله « پل ورسک و سه خط طلا» از جاذبه هاي منحصربه‌فرد اين مسير زيبا است، سه جاده زيبا و کوهستاني کندوان به طول ‪ ۲۰۲کيلومتر به شهر چالوس واقع در غرب مازندران، جاده هراز به طول ‪ ۱۸۱کيلومتر به شهر آمل واقع در منطقه مرکزي و جاده سوادکوه به طول ۲۳۰کيلومتر به شهر قائم‌شهر واقع در منطقه شرق از ورودي‌هاي جاده‌اي به استان مازندران است.

ارتباط هوايي مازندران با کشورهاي جهان و استان‌هاي مختلف کشور با سه فرودگاه رامسر، نوشهر و ساري برقرار است و دو بندر اميرآباد و نوشهر در مازندران علاوه بر رونق تجارت استان در جابجايي مسافر به کشورهاي حاشيه درياي خزر فعال هستند.

مازندران بيش از دو هزار و ۵۰۰ اثر تاريخي و طبيعي دارد که بيش از ۷۰۰ اثر در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

برج ديده‌باني کاخ بابل

برج ديده‌باني که در مرکز شهر بابل واقع‌شده، مربوط به دوره پهلوي است که در هشتم دي‌ماه ۵۲ با شماره ثبت ۱۵۲۸ در فهرست آثار ملي ايران ثبت‌شده است و در ايام مختلف ازجمله نوروز، ميزبان مسافران بهاري است.

شبه‌جزيره ميانکاله

شبه‌جزيره ميانکاله ازجمله اماکن تفريحي و توريستي شهرستان بهشهر است که در ۴۰ کيلومتري بهشهر واقع‌شده است، شبه‌جزيره ميانکاله با طبيعتي بکر، محل اسکان پرندگان مهاجر، حيوانات وحشي در منطقه بوده و به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين منابع حيات‌وحش در جهان به ثبت رسيده است.

پناهگاه حيات‌وحش ميانکاله با وسعت ۶۸ هزار و ۸۰۰ هکتار در سال ۵۵ از سوي يونسکو اعتبارنامه شبکه ذخيره‌گاه‌هاي زيست‌کره جهان را دريافت کرد.

در اين منطقه حضور ۱۲۶ گونه پرنده آبزي گزارش‌شده است که ۴۰ گونه ازنظر بين‌المللي داراي اهميت بوده و از کانون‌هاي زادآوري اگرت، حواصيل، پرستو و گلاريول در فصل تابستان حمايت مي‌شود. علاوه بر پرندگان پستاندار ني از قبيل شغال، گراز، گربه جنگلي و فک درياي خزر در اين منطقه وجود دارد.

قبرستان سفيد چاه بهشهر

محل دسترسي به قبرستان سفيد چاه بهشهر از شهرستان گلوگاه است. نخستين قبرستان مسلمانان در ايران، قبرستاني با قدمت ۱۲۰۰ ساله با نقش‌هاي عجيب روي سنگ‌هايش در روستاي سفيد چاه واقع است که قبر ملک بادله حاکم شمال در اين گورستان قرار دارد. همچنين ابراهيم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسي‌ابن جعفر (ع) و چندين تن از سادات مرعشي که روزگاري در آمل حکومت مي‌کردند در سفيد چاه مدفون‌شده‌اند.

قبرستاني که با سنگ‌هاي عمودي خاکستري و حکاکي‌هاي عجيب‌وغريب، عنوان اولين قبرستان مسلمانان ايران را دارا است، سنگ‌قبرهاي محرابي گورستان تاريخي سفيد چاه، داراي تصاوير نمادين ايراني است که مفاهيم پيچيده زندگي، مرگ و رستاخيز را در خود نشان مي‌دهد.

چشمه سورت ساري

با سفر به طبيعت جنوب شرقي ساري و در ارتفاع هزار و ۸۴۱ متري از سطح دريا، ششمين چشمه طبيعي جهان وجود دارد که آوازه‌اش را جهانيان نيز شنيده‌اند و سورت همواره گردشگران و طبيعت گردان فصل‌ها را به خود مي‌خواند.

چشمه‌هاي باداب سورت در موقعيت جغرافيايي N۳۶۲۱۱۹ E۵۳۵۱۲۳ در استان مازندران واقع هستند. مجموعه زيبا و ديدني چشمه‌هاي آب‌معدني باداب سورت که از شگفت‌انگيزترين شاهکارهاي طبيعت و به‌عنوان زيباترين چشمه جهان و همچنين دومين اثر طبيعي ملي ايران پس از قله دماوند با اقدامات و پيگيري‌هاي انجام‌شده توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان مازندران، دهياري اروست، مديرعامل وقت شرکت تعاوني اين روستا و همچنين مديريت سايت اروست به ثبت رسيد.

ولشت نگين آبي

درياچه ولشت ازجمله درياچه‌هاي است که در نزديکي منطقه کوهستاني تخت سليمان علم‌کوه قرار دارد و به دليل قرار گرفتن در يک گودال بزرگ محاط به تپه‌هاي کم ارتفاع کلمه، از ديد پنهان است.

اين درياچه به دليل چشم‌انداز سبز و طبيعت منحصربه‌فردش گزينه مناسبي براي گذراندن تعطيلات محسوب مي‌شود.


دماوند بام ايران

قله دماوند اولين اثر طبيعي ثبت ملي کشور که به بام ايران معروف است , اين اثر طبيعي ايران همه‌روزه گردشگران زيادي را از مناط مختلف کشور و جهان به خود فرامي‌خواند، اين قله نخستين اثر طبيعي ثبت‌شده در کشور است که جاذبه‌هاي خاص خود را دارد و بااينکه هنوز ثبت جهاني نشده است، اهميت جهاني دارد.

کندلوس دهکده رؤيايي و باستاني

روستاي کندلوس يکي از روستاهاي استان مازندران واقع در شهرستان نوشهر و بخش کجور است. اين روستا در امتداد دره زانوس، و منطقه سرسبز و زيباي کجور، يکي از اولين و کهن‌ترين سکونتگاه‌هاي انسان در استان مازندران قرار دارد.

خانه‌هاي قديمي با نمايي از چوب، سقف‌هاي چوبي، پنجره‌هاي کوچک زيبا، ديوارهاي کاه‌گلي و کوچه‌هاي سنگ‌فرش شده، چشمه‌هاي آب‌معدني و نهرهاي جاري نماي روستاي کندلوس را مي‌سازند و اگر به روستاهاي مختلف ايران رفته باشيد و آن‌ها را با کندلوس مقايسه کنيد، اولين خصوصيتي که متوجه آن مي‌شويد، پاکيزگي و رعايت اصول بهداشتي در اين روستاست.

بنادر مازندران

مازندران ۳۳۸ کيلومتر نوار ساحلي دارد که ۹۰ درصد گردشگران براي ديدن جاذبه‌هاي دريا به اين استان سفر مي‌کنند و وجود سه بندر اميرآباد، فريدون‌کنار و نوشهر از ديگر جاذبه‌هاي اين استان است، بندر نوشهر قديمي‌ترين بندر استان مازندران است که در غرب استان واقع‌شده است و در ايام مختلف گردشگران زيادي را از داخل و خارج کشور به‌سوي خود مي‌کشاند.

رامسر عروس شهرهاي ايران

شهرستان رامسر، غربي‌ترين شهر مازندران به دليل جاذبه‌هاي منحصربه‌فردش به عروس شهرهاي ايران لقب گرفته است و از مهم‌ترين جاذبه‌هايش مي‌توان به هتل قديم رامسر اشاره کرد که در سال ۱۳۱۲ هجري شمسي و در دوره پهلوي اول در سه‌طبقه و يک زيرزمين با مصالح آجر، سيمان، بتن و چوب بناشده است.

خانه کلبادي

عمارت کلبادي به دستور سردار جليل از امراي ارتش در اواخر دوره قاجار براي فرزندش امير نصرت ساخته شد و در سال ۱۳۸۸ موزه هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي و باستان‌شناسي در عمارت تاريخي کلبادي در ساري افتتاح شد. در موزه کلبادي آثار متنوعي از هنرهاي سنتي، باستاني شناسي به نمايش درآمده است و اشياء باستاني اين موزه با هفت هزار سال قدمت در تنوع مصنوعات سفالين، فلزي، شيشه‌اي و سنگي از دوران پيش‌ازتاريخ ايران تا اواخر دوره قاجاري راوي فرهنگ ايران و مازندران است.

باغ شاه

اين باغ که به شماره ۵۷ ثبت در فهرست آثار ملي ايران شده است در مرکز شهر بهشهر قرار دارد و به دستور شاه‌عباس اول صفوي احداث‌شده است و داراي سروهاي چندساله، جوي آب سنگي و حوضچه‌هاي متعدد است.

نمک‌آبرود و کاخ اجابيت در چالوس، چشمه کيله تنکابن، روستاهاي دو هزار و سه هزار، سايت موزه گوهرتپه، قلعه کنگلو سوادکوه، برج لاجيم و رسکت، پل محمدحسن خان بابل، بقعه ميرحيدري آمل و .... از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري مازندران به شمار مي‌رود.

مازندران به خاطر تاريخ غني، و جغرافياي سراسر متنوع آن‌که شامل جلگه‌ها، علفزارها، بيشه‌ها و جنگل‌هاي هيرکاني با صدها گونه گياهي منحصربه‌فرد در جهان است و آب‌وهواهاي گوناگون از سواحل شني با پست‌ترين نقطه, تا کوهستان‌هاي ناهموار و برف پوشيده البرز با داشتن يکي از هفت آتش‌فشان معروف دنيا، کوه دماوند، شناخته‌شده است.

نوروز ۹۴ بيش از ۱۰ ميلون مسافر نفر شب در مازندران اقامت کردند و براي نوروز ۹۵ نيز براي اقامت ۷۷۰ هزار نفر شب مسافر در استان شرايط مهيا شده است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها