City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر پلکاني به آسمان؛ روياي «شکوفه و برف» در آشيانه عقاب‌ها (1395/01/14)

آسمان آبي، هواي دل‌انگيز بهاري و شوق سفر به زيبايي‌ها گردشگران را به جاده مي‌خواند تا سفري از ميان طبيعت روح‌بخش سوادکوه و آلاشت تا به اوج آسمان و آشيانه عقاب‌ها داشته باشند.
سفر پلکاني به آسمان؛ روياي «شکوفه و برف» در آشيانه عقاب‌ها

به گزارش بزنيم بيرون ، آسفالت جاده، پرپيچ‌وخم در دل مسيري جنگلي-کوهستاني کشيده شده است، هنوز کناره‌هاي جاده از آخرين برفي که باريده است، گل‌نشان است و سبزه‌هاي نورسته از زير برف همچون زمردي مي‌درخشند، با هر پيچ جاده، بالا و بالاتر مي‌رويم، آدمي از زيبايي مناظر نمي‌داند به کدام سوي جاده بنگرد، تقابل صخره و درخت، شکوفه و برف، آلاشت را رؤيايي کرده است.

اينجا آلاشت است، آن‌چنان در اوج که آشيانه عقاب‌ها نام‌گرفته است، شهري در ارتفاع نزديک به ۱۹۰۰ متري از سطح دريا، در جنوب استان مازندران و در شهرستان سوادکوه.

دو عنصر مهم اما گمشده روزگار امروز، احساس آرامش و سلامت است که هر دو در شهر آلاشت قابل‌دستيابي است، مکاني دور از قيل و قال کلان‌شهرها، پر از آرامش کوهستان‌ها، هواي پاک جنگل‌ها و صفاي باطن روستانشينان.

آلاشت، مکاني دور از قال و قيل کلان‌شهرها، پر از آرامش کوهستان‌ها، هواي پاک جنگل‌ها و صفاي باطن روستانشينان استنبض پيوسته و منظم محيط‌زيست که برخاسته از قوانين طبيعت است بر شکل‌گيري آداب‌ورسوم مردم منطقه، تکوين آن و همچنين چهره و پوشش مردمان نقش داشته است.

گونه‌هاي گلگون ساکنان هميشگي منطقه، نشان از مجاورت آن‌ها در سرماي روزهاي زمستاني کوهستان دارد و پاپوش‌هاي رنگارنگ و سنتي که در دستان ماهر زنان منطقه با شش ميل بافته مي‌شود، محافظ خوبي براي روزهاي سرد و يادگاري زيبا از سفر به آلاشت است.

رفت‌وبرگشت ماکوها از ميان تارهاي سپيد، ثانيه‌هاي زندگي زنان بافنده را بر وجود جاجيم جاودانه مي‌سازد تا حکايت‌گر هنر آفرينندگان خود باشد. جاجيم و شمد پيشکشي ديگر از زنان هنرمند اين ديار بوده، زناني که رنگ هنر بر دستانشان بيشتر از صنعت نقش بسته است.

در آلاشت، خانه‌سازي نيز با مقتضيات اقليمي محيط کوهستان هماهنگي يافته و خانه‌ها درشيب کوه بناشده‌اند، باوجود ساخت‌وسازهاي جديد و تغيير نماي شهر، هنوز هم مي‌توان در بافت تاريخي شهر، کوچه‌هاي باريک و سنگ‌فرش شده، ديوارهاي کاه‌گلي عريض که سرما را در خود نفوذ نمي‌دهند و خانه‌هايي با سقف و نماي چوبي را مشاهده کرد.

سرآمد همه اين خانه‌ها، خانه‌اي است با قدمت بيش از يک قرن که اکنون موزه مردم‌شناسي آلاشت شده است، خانه‌اي دوطبقه از جنس خشت و چوب‌هاي محکم بلوط و راش. هرچند قدمت زمان رنگ سرخ چوب راش را کدر کرده است و تفاوت رنگ آن بارنگ قهوه‌اي روشن چوب بلوط چندان قابل‌تشخيص نيست اما از زيبايي بنا کاسته نشده است.

کنگره‌هاي زيباي حاشيه سقف، يادآور هنر مردمان اين ديار در صنعت چوب است که در ديگر لوازم زندگي نيز متبلور گشته است و در اين موزه مي‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. کاتي (نردبان)، لاک (تشت)، کچه (قاشق)، کلز (ظرف شير) و کترا (ملاقه) که همه از جنس چوب‌اند و با ساده‌ترين ابزار ساخته‌شده‌اند.

موزه مردمشناسي آلاشت بيانگر نوع زندگي مردم منطقه است

رضا دانش‌زاده، رئيس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان سوادکوه، در گفتگو با خبرنگار مهر بابيان اينکه موزه آلاشت يک موزه مردم‌شناسي است نه تاريخي، افزود: قدمت اشياء اين موزه کمتر از صدسال است، اين اشياء نه به خاطر قدمت تاريخي، بلکه به خاطر آنکه بيانگر نوع زندگي مردم منطقه هستند، داراي اهميت است.

اشياء موزه مردم‌شناسي از نوع اشيايي هستند که هنوز مردم آلاشت در زندگي خود از آن‌ها استفاده مي‌کنند و نمونه‌ بسياري از آن‌ها را مي‌توان همچنان در خانه‌هاي مردم آلاشت و مناطق اطراف مشاهده کرد.

وي همچنين در رابطه با بافت تاريخي شهر آلاشت گفت: اين بافت در سال ۱۳۴۸ ثبت ملي شده و هرگونه ساخت‌وساز در اين بافت بايد با استعلام و نظر سازمان ميراث فرهنگي باشد و انتظار مي‌رود که شهرداري پيش از هر اقدامي براي صدور مجوز ساخت‌وساز در اين بافت تاريخي، نقشه معماري بنا را به سازمان ميراث فرهنگي بفرستد تا آيتم‌هاي معماري بنا همسو با آيتم‌هاي ميراث فرهنگي باشد.

وي افزود: هماهنگي ميان شهرداري و ميراث فرهنگي در اين زمينه، موجب حفظ اين بافت تاريخي براي آيندگان خواهد بود.

وي در رابطه با صنايع‌دستي آلاشت گفت: هنوز هم برخي زنان منطقه، معيشت خود را از طريق بافت جاجيم مي‌گذرانند. اين زنان در کارگاه صنايع‌دستي که به همت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان سوادکوه در آلاشت داير شده است به بافت انواع جاجيم، شمد و حوله مشغول هستند.

موسي فرهادي، مسئول رصدخانه آيت‌الله صالحي مازندراني شهرداري آلاشت نيز در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: رصدخانه در سال ۱۳۸۵ به همت شهرداري آلاشت بناشده است، در ابتدا هدف، ساخت يک مرکز گردشگري علمي بوده است، اما اکنون علاوه بر آن، رصدخانه به‌صورت يک مرکز علمي - ترويجي نجوم نيز فعاليت مي‌کند. يکي از فعاليت‌هاي مهم اين رصدخانه، رؤيت هلال ماه‌هاي رمضان و شوال است.

به بيان وي، اين رصدخانه پاسخگوي سه نوع مخاطب است؛ يکي پژوهشگران دانشگاهي، ديگري علاقه‌مندان حرفه‌اي علم نجوم مانند گروه‌هاي دانشجويي و درنهايت عموم مردم.

شب رصدي در مرتفع‌ترين رصدخانه ايران

وي در ادامه افزود: اين رصدخانه، پنج‌شنبه هر هفته، پس از اذان مغرب، در صورت مساعد بودن شرايط جوي، به روي عموم مردم باز است و شب رصد عمومي است. در ايام خاصي از سال، همچون ايام نوروز، برنامه پژوهشي مرکز تعطيل مي‌شود و براي شب‌هاي رصدي، کاملاً در اختيار عموم قرار مي‌گيرد.

فرهادي در رابطه با تلسکوپ رصدخانه گفت: اين تلسکوپ بازتابي و با قطر ۱۴ اينچ مجهز به موتور ردياب و سيستم جستجوي هوشمند است. ازنظر کيفيت اپتيک تصوير و اندازه، جزو بهترين تلسکوپ‌هاي حال حاضر ايران است و با قرار داشتن در ارتفاع ۱۸۱۸ متري از سطح درياهاي آزاد مرتفع‌ترين رصدخانه ايران محسوب مي‌شود. از ديگر امکانات مجموعه اتاق آسمان‌نما، آمفي‌تئاتر و نمايشگاه عکس است.

هنگامي‌که آفتاب در باختر، پايين‌تر از آلاشت قرار مي‌گيرد، جاذبه منحصربه‌فرد ديگري در آلاشت رخ مي‌نمايد، از پله‌هاي سنگي رصدخانه درشيب کوه که بالا برويم، انگار پله‌پله تا آسمان مي‌روي و ستارگاني که در مخمل آسمان سوسو مي‌زنند، جلوه‌اي ديگر مي‌يابند و مي‌توان لذت سفر به آلاشت را باتجربه يک‌شب زيباي رصدي از زمين تا اوج آسمان برد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها