City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جادوي هزار رنگ طبيعت در تنکابن (1395/01/14)

تنکابن تلفيقي از جاذبه‌ها، آبشارها، پارک‌ها و موزه‌هاي طبيعي است که مي‌توان جادوي طبيعت را در آن به نظاره نشست.
جادوي هزار رنگ طبيعت در تنکابن

به گزارش بزنيم بيرون ، چشمه کيله، صفارود، علم‌کوه و تخت سليمان، آبشار فرهاد جوي و ... از مهم‌ترين جاذبه‌هاي شهرستان تنکابن است که گردشگران را به خود مي‌خواند.

شهرستان تنکابن که نام قديم آن شهسوار بود در تقسيمات کشوري، در استان دوم (مازندران) تشکيل شد. ظاهراً تنکابن از دوره اواخر قاجار شهسوار گفته مي‌شد. در سال ۱۳۲۰ بخش رودسر خود به شهرستان تنکابن مستقل تبديل و از تنکابن جداشده و تابع استان گيلان شد، در سال ۱۳۲۵ ش بخش نوشهر و چالوس نيز به شهرستان مستقل تبديل و از تنکابن جدا شد.

اين شهرستان در سال ۱۳۲۷ ۳۷ دهستان داشت، در تقسيمات کشوري سال ۱۳۵۵ مشتمل بود بر بخش‌هاي حومه دو رامسر، ۱۲ دهستان و هشت شهر. در سال ۱۳۶۴ ش بخش رامسر از آن جدا و شهرستان مستقلي شد. پس از انقلاب اسلامي، بنا بر سابقه تنکابن، نام شهرستان و شهر شهسوار به تنکابن تغيير يافت.

در مورد سکنه تنکابن بايد گفت که آن‌ها را منتسب به آماردها مي‌دانند، در دوران بسيار کهن يعني درزماني که شاهنشاهان هخامنشي بر ايران فرمان مي‌راندند، در کرانه جنوبي دريا خزر اقوام کادوسي و تپوري و آماردها مي‌زيستند که پيوستگي آن‌ها با نژاد آريايي‌ها کاملاً مشخص نشده است. تپورها در مازندران و طبرستان و کادوسي ها در گيلان سکونت داشتند. در مورد محل سکونت مردها يا آماردها اطلاعات ناقص است. گروهي از مورخان محل سکونت آماردها را در نواحي کوهستاني بين آمل و تنکابن قلمداد کردند. چنين به نظر مي‌رسد که محل سکونت آماردها بين دو طايفه کادو سي‌ها و تپورها بوده است، يعني از آمل فعلي رود (اراز تا هراز) به‌طرف مغرب تنکابن تا ديلمان.

مناطق گردشگري:

رودها: رودهاي تنکابن عبارتند از چشمه کيله، دو هزار، صفارود، ازارود، گرمارود، ولم رود، تيله رود و رودخانه مير شمس‌الدين. اين رودها پس آر آبياري اراضي شهرستان به درياي خزر مي‌ريزند. همچنين اين شهرستان درياچه‌هاي کوهستاني و چشمه‌هاي آبگرم و معدني دارد که ازجمله آن‌ها مي‌توان فلک ده در لير سر، آب گرمي در روستاي ميانرود و آب گرم سه هزار را که به گرماي حضرت سليمان معروف است را نام برد.

چشمه آب‌معدني شلفت که در سه هزار آن‌هم در نزديکي چشمه آب گرم سه هزار واقع‌شده است، آب‌معدني شلفت از آب‌هاي معدني بسيار گوارا و شفابخش است براي هضم غذا و ناراحتي‌هاي کبدي و تنظيم دستگاه گوارشي بسيار مفيد و مؤثر است، طعم آن شبيه ليموناد است و املاح معدني گوناگوني دارد.

پارک ملي خشکه داران:

اين پارک در کيلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس در حدفاصل نشتارود و شهرستان عباس‌آباد در کنار جاده واقع‌شده و تنها ۱۲۰ متر با در يا فاصله دارد. اين منطقه حفاظت‌شده به‌عنوان تنها جنگل جلگه‌اي و بکر و از آخرين بازمانده‌هاي اکو دستگاه‌هاي جنگلي جلگه‌اي شمال ايران با مساحت تقريبي ۲ ميليون و ۶۰۰ هزار مترمربع  مساحت به شمار مي‌رود.

انواع مختلف گونه‌هاي جانوري و گياهي مانند توسکا از نوع کرک که در ايران رو به انقراض است سه‌قلو انجيلي، انار، ممرز، بلوط، ليکلي يا کرات خرمندي، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگيل جنگلي و ياس وحشي است.

گونه‌هاي متنوع و فراوان جانوري نيز از قديم در آن مي‌زيستند و در حال حاضر زيستگاه حيوانات وحشي نظير شغال، گرگ، خوک، گربه وحشي و پرندگاني مثل حواصيل خاکستري، قره، غاز، مرغابي‌ها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک است. در حاشيه اين منطقه نيز يک موزه تاريخي طبيعي ايجادشده که مجموعه تاکسيدرمي از حيوانات وحش شمال ايران را به‌ نمايش گذارده و همواره مورد استقبال محققان ئ دانش‌پژوهان است.

آبشار فرهاد جوي:

جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز مي‌شود پس از عبور از خرم‌آباد به مساحت ۲ کيلومتر به منطقه قلعه گردن مي‌رسد که منظره جالبي را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلي از جلگه و درياي تنکابن به نمايش مي‌گذارد.

اين محل با تنکابن ۸ کيلومتر فاصله دارد در کنار جاده از تونل انحرافي و تاريکي قلعه تنکا که آب ولمرود را به رود سه هزار ملحق مي‌کند آبشاري ايجادشده که ده متر آر ارتفاع دارد و تا ۵۰ متر قابل‌افزايش است در جمع محيطي زيبا براي اُتراق مسافران به وجود آمده است.

دشت درياسر:

جاده آسفالته دو هزار از سه‌راهي خرم‌آباد و قبل از پل چشمه کيله آغاز و با عبور از شهر خرم‌آباد و دوراهي لتاک و پارک چالدره با طي مسافت ۴۰ کيلومتر به کليشم مي‌رسد از اين نقطه در شرق جاده به‌صورت پياده در حدود يک ساعت و نيم در مسير صعود به قله زيباي سيالان دشت زيباي درياسر وجود دارد.

اين دشت ۲۰۰ هزار مترمربع مساحت دارد، ارتفاع دشت از اين صحرا ۱۸۰۰ متر بوده و به اين خاطر در تابستان داراي آب‌وهواي بسيار مطبوعي است.

منطقه ييلاقي سه هزار:

مسير دسترسي تنکابن به خرم‌آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداديافته و دوراهي لتاک در جنوب شرقي وارد يک جاده خاکي مي‌شود که به‌طرف منطقه سه هزار ادامه پيدا مي‌کند دره سه هزار منطقه‌اي بکر، زيبا با چشم‌اندازهاي بديع، چمن‌زارها، جنگل‌هاي مرتفع و جلگه‌اي، رودخانه پرآب سه هزار در آنجا واقع‌شده است.

پارک جنگلي چالدره:

در ۱۸ کيلومتري مسير تنکابن به دو هزار و در کنار جاده قرار دارد و مسير آسفالت بوده و پارک زيباي چالدره با ۹۴ هکتار مساحت در ميان دلتاي دو رود سه هزار و دو هزار و محل اتصال آن‌ها قرار دارد اين پارک با پل پارکينگ، سرويس‌هاي بهداشتي، آب و برق و آلاچيق از امکانات چالدره است.

موزه مردم‌شناسي برسه دو هزار:

اين مکان در روستاي برسه از توابع دو هزار (روستاي شانه تراش) واقع است. اين موزه در سال ۱۳۸۹ تأسيس‌شده و فرهنگ، آداب‌ورسوم منطقه به نمايش گذاشته مي‌شود.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها