City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سياحتي معنوي در دل سوخته کوير (1395/01/15)

شهر قم از جمله مناطق زيارتي کشور است که سالانه افراد زيادي اين شهر مقدس را به عنوان مقصد سفرهاي سياحتي و زيارتي خود انتخاب مي‌کنند.
سياحتي معنوي در دل سوخته کوير

به گزارش بزنيم بيرون ، در فصل هفتم کتاب تاريخ قم آمده است که شواهدي نشان مي‌دهد اسکندر مقدوني شهر قم را ويران کرده و پس از او قباد به هنگامي که از ويرانه ين شهر مي‌گذشته، آن را آباد کرد و بنا به همين نقل او اسم آن را قم گذاشته است.

قم در سال ۲۳ هجري به دست ابوموسي اشعري فتح شد. از اين تاريخ به بعد قم به شهر اهل بيت(ع) و قمي‌ها به شيعه متعصب شهره شدند و قم به پناهگاه شيعيان و مخالفان خلفاي اموي و عباسي تبديل شد.

بر اساس مدارک و شواهد سابقه شهر قم به دوران ساساني باز مي‌گردد. اما مهم‌ترين رويدادي که در تاريخ قم سراغ داريم اسلام آوردن مردم اين شهر و پذيرش تشيع بود.

مردم قم در دوره قبل از فتوحات اسلامي، زرتشتي بودند و آتشکده‌هاي متعددي در ين شهر و نواحي آن وجود داشت. علاوه بر مجوسيان، از زندگي يهوديان و مسيحيان ساکن در اين شهر گزارش هم شده است.

صاحب کتاب تاريخ قم باب نوزدهم کتاب خود را به اخبار يهوديان و مجوسيان ين منطقه اختصاص داده و از زندگي مسيحيان و همچنين از مبلغ جزيه اهل ذمه اين شهر سخن گفته است.

فتح قم

وقتي قم به دست مسلمانان فتح شد، جمعي از مردم آن مسلمان شدند و عده ديگر در يين زرتشتي باقي ماندند و جزيه را پذيرفتند که تا چند قرن بعد آتشکده‌هاي آنان در اين منطقه باقي بود.

همداني در وصف قم مي‌نويسد: در مزديجان قم، آتشکده ديرينه از آتش آذرگشسب وجود داشت که درهاي طلايي آن به هنگام تسخير اين نواحي در زمان عبدالملک مروان به کعبه انتقال داده شد، اما آتشکده آذر مهرين در زمان بهرام گور به وسيله سورين قمي به جوزان انتقال يافت و در آنجا آتشکده ساخته شد.

در برخي کتاب‌هاي تاريخي همچون فتوح البلدان و تاريخ مدهبي قم آمده است: آتشکده مرکزي شهر قم در نيمه‌هاي دهه دوم قرن دوم هجري، به هنگامي که بين اعراب اشعري و مجوسيان قمي اختلاف افتاد و اعراب بر مجوسيان پيروز شدند، بري هميشه خاموش شد. اما آثار آنان در اطراف قم تا مدت‌ها بعد همچنان باقي بود.

اصطخري در گزارش خود از منطقه قم مي‌نويسد: در نزديکي شهر قم منطقه‌اي به نام قلعه کبري وجود دارد که مردم آن روستا عموماً زرتشتي مذهب‌اند و آثار مخصوص زرتشتيان از قبيل معبد، دخمه و آتشکده (هم اکنون) در اطراف اين شهر ديده مي‌شود.

در هر صورت، تا اواخر قرن چهارم هجري از زندگي مردم غير مسلمان در اين منطقه خبر داده شده، ولي پس از قرن چهارم مردم منطقه به طور عموم مسلمان معرفي شده‌اند.

گر چه مردم شهر قم همانند ديگر بلاد فتح شده در آن زمان، ابتدا با مذهب تسنن آشنايي يافتند، اما در ميان همه شهر‌هاي همجوار خود مانند: اصفهان، کاشان، ري، ساوه و ديگر بلاد که بيشتر آن‌ها به دست ابوموسي اشعري فتح شده‌اند، تفکر شيعي را برگزيدند.

پس از پذيرش اسلام و تشيع از سوي مردم قم، سرنوشت ساز‌ترين رخداد تاريخ قم، آمدن حضرت معصومه(س) به اين شهر است.

موقعيت جغرافيايي قم

قم در منطقه‌اي خشک و کويري واقع شده است اما با وجود هواي گرم و خشک اين استان به دليل سير مهاجرت و ويژگي‌هاي خاصي که در آن وجود دارد استاني مورد توجه است.

شهر قم که در فاصله ۱۴۰ کيلومتري جنوب شهر تهران قرار دارد در سال ۱۳۷۵ به استان تبديل شد، اين استان داراي پنج بخش، ۱۰ دهستان و ۳۶۳ آبادي داراي سکنه است. استان قم تنها يک شهرستان دارد و جعفرآباد، خلجستان، مرکزي، سلفچگان و کهک از جمله پنج بخش قم هستند.

استان قم تقريباً در مرکز ايران در موقعيت ۳۴ درجه و ۸ دقيقه تا ۳۵ درجه و ۱۱ دقيقه عرض جغرافيايي و ۵۰ درجه و ۶ دقيقه تا ۵۲ درجه و ۳ دقيقه طول جغرافيايي قرار گرفته است و از شمال به استان تهران، از شرق به استان سمنان و درياچه نمک و دشت کوير، از جنوب به استان اصفهان و از غرب به استان مرکزي محدود است.

مساحت قم حدوداً يازده هزار و سيصد کيلومتر مربع است.

بلند‌ترين ارتفاعات کوهستاني اين استان در ۴۵ کيلومتري شهر قم، به نام قله برف انبار به ارتفاع ۳۱۵۰ متر است که در فصول سرد سال يخچالي دارد که نام اين کوه نيز برگرفته از آن است.

بلند‌ترين کوه قم وليجا با ارتفاع ۳۳۳۰ متر و پست‌ترين نقطه استان در حاشيه درياچه نمک با ارتفاع حدود ۷۹۰ متر است.

آرامگاه حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران دو جاذبه توريستي اين شهر است. اين استان علي‌رغم وسعت کم، از آب و هواي متنوعي برخوردار است از نظر عرض جغرافيايى اين استان در عرض‌هاى ميانى نيمکره شمالى واقع شده است بنابراين بايد آب و هواى معتدل داشته باشد ولى تأثير عواملى همچون نزديکى به کوير و عامل ارتفاع سبب پيدايش تغييرات و تفاوت‌هايى در آب و هواى آن شده است.

قم استاني مطرح و مورد توجه در جهان است

فرماندار قم در گفتگو در تشريح آب و هواي اين استان سه نوع آب و هواي گرم و خشک، گرم و نيمه خشک و معتدل کوهستاني را براي اين استان ذکر کرد.

رضا سيار جمعيت اين شهر بر اساس سرشماري سال ۱۳۸۵، برابر با ۹۵۹ و ۱۱۶ هزار نفر بوده است که وي اين رقم را در سال ۹۰ بيش از يک ميليون و ۱۴۰ نفر عنوان کرد.

وي در ادامه وجود بارگاه ملکوتي حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، حوزه علميه و حضور مراجع و نقشي که اين شهر در دوران انقلاب اسلامي داشته است اشاره و مي‌گويد: قم شهري مطرح و مورد توجه در کشور و حتي در جهان است و وجود حوزه علميه موجب شده تا تا اتباع خارجي بيش از ۹۰ کشور جهان در اين شهر حضور داشته باشند.

استان قم با توجه به پيشينيه قبل از اسلام و معماري اسلامي داراي بنا‌ها و آثار تاريخي متعددي است که با بررسي‌هاي انجام شده تاکنون ۳۲۶ اثر از اين آثار در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده که شامل اماکن متبرکه، محوطه‌هاي تاريخي و تپه‌هاي باستاني، قلعه‌ها و پل‌ها، کاروانسر‌ها، مساجد، آب انبار‌ها و... و. شناسايي شده و تحت حفاظت قرار گرفته‌اند.

فرماندار قم در ادامه روستاهاي قاهان از توابع بخش خلجستان، ورجان از توابع بخش کهک، فردو از توابع بخش کهک که اين روز‌ها به دليل تأسيسات هسته‌اي شهرت جهاني دارد و روستاهاي جعفريه، دستجرد و کرمجگان، بيدهن، وشنوه و راهجرد را از روستاهاي مهم استان قم برشمرد که گردو، بادام، انار، انگور، توت، گلابي و خيار، گيلا، فندق از محصولات مهم باغي اين روستا‌ها است.

سيار در ادامه تعداد امامزادگان اين استان را بيش از ۴۰۰ امامزاده عنوان کرد که امامزاده اسماعيل، مجموعه چهل اختران، پنج امامزاده و حليمه خاتون از جمله امامزادگان است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها