City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بازديد از منزل مردي که صدراي زمان شد (1395/01/15)

خانه ملاصدرا در منتهي اليه غرب روستاي کهک واقع شده، منزل حکيمي‌است که مي‌تواند گردشگران را براي بازديد به خود جلب کند.
بازديد از منزل مردي که صدراي زمان شد

به گزارش بزنيم بيرون ، محمدبن ابراهيم معروف به صدرالدين و صدرالمتألهين مشهور به ملاصدرا از فيلسوفان برجسته ايراني در قرن يازدهم هجري است. وي از شاگردان شيخ بهاءالدين عاملي معروف به شيخ بهائي، ميرداماد و ابوالقاسم ميرفندرسکي بود ملاصدرا پس از ترک اصفهان به قم رفت و در قريه کهک واقع در دامنه کوه در چهارفرسنگي قم به تهذيب نفس و رياضت مشغول شد و در خانه‌اي مشغول به زندگي شد که امروز مي‌تواند محلي براي جذب گردشگراني باشد که به قم سفر مي‌کنند.

خانه ملا صدرا در کهک در منتهي اليه غرب اين روستا در محله چال حمام واقع است و پيرامون آن را خانه‌هاي روستايي با بافت معماري مناطق گرمسيري احاطه کرده‌اند و ساختمان آن به دوره صفويه مربوط مي‌شود.

براي يافتن خانه ملاصدرا کافي است به انتهاي بافت سنتي روستا برويم. در انتهاي يکي از مسير‌هاي هلالي شکل روستا به خانه ملا صدرا مي‌رسيم. ساختمان مذکور در داخل يک باغ قرار داشته که هم اکنون قسمت زيادي از آن توسط خانه‌هاي همجوار اشغال شده است.

به نظر مي‌رسد کارکردي که امروز اين بنا براي جذب گردشگر دارد، حداقل ظرفيتي است که مي‌توان براي آن در نظر گرفت. شايد به خاطر همين ارتقاي کارکرد‌ها يا بازگرداندن بنا به حالتي که زمان ملاصدرا بود، طرح جامع خانه ملاصدرا از ۹۲ در دستور کار اداره‌کل ميراث فرهنگي و گردشگري قم قرار گرفت و در حال حاضر مراحل مرمت اين خانه در حال انجام است.

عناصر شاخص خانه ملاصدرا

خانه ملاصدرا در تاريخ ۵ دي ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۲۱ به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

در حال حاضر خانه ملاصدرا شامل يک گنبد و سه صفه است که به همراه قسمت‌‌هاي مرمت شده اطراف، به عنوان خانه حکيم ملاصدرا مورد بازديد قرار مي‌‌گيرد.

الحاقات و تصرفات بعدي در ادوار مختلف، تغييرات و صدمات کالبدي فراواني را بر مجموعه باغ و بناهاي همجوار وارد ساخته است اما خوشبختانه مجموعه در کل از پتانسيل فراواني برخوردار بوده که اولين آن‌ها‌‌ همان چهار صفه با پي‌رنگ‌‌ها و شواهد باقي مانده از کل اثر است.

دومين عنصر شاخص مجموعه بنايي موسوم به عصاري است که در شمال غربي باغ قرار دارد که داراي ارزش معماري و فن‌اوري بالايي است. سومين بنا بناي کوچکي است که در شمال شرقي باغ قرار دارد.

شاخص ديگر مجموعه، عارضه طبيعي است به نام چال آقا که در جنوب غربي باغ قرار دارد و توسعه روستا را در اين قسمت محدود کرده است.

عامل ديگري که بر ارزش‌‌هاي مجموعه افزوده است، رشته قنات پر آبي است که در اين محدوده ظاهر مي‌‌شود

تزئينات بناي اين خانه شامل گچ‌بري شبه سجاده‌اي و مشبک‌هاي گچي در نورگيرهاست. گچ بري‌هاي ساده با کاربندي‌هاي زيباي سقف فضاي معماري عصر صفويه را براي هر بيننده‌اي تشريح مي‌کند. محوطه اصلي اين بنا سقف گنبدي شکل دارد و در رأس گنبد آن، شيشه‌هاي رنگي نور را به داخل بنا هدايت مي‌کند.

عامل ديگري که بر ارزش‌‌هاي مجموعه افزوده است، رشته قنات پر آبي است که در اين محدوده ظاهر مي‌‌شود از اين رو با توجه به موارد اشاره شده به نظر مي‌‌رسد که مي‌‌توان با حفظ و مرمت اين مجموعه باستاني و توجه کافي به عارضه طبيعي ارزشمندي مانند چال آقا و تأسيساتي چون قنوات بر ارزش و اعتبار مجموعه باغ و خانه ملاصدرا افزود.

زمان اقامت ملاصدرا در کهک

بر اساس آنچه روايت شده است دوران خلوت‌گزيني ملاصدرا در کهک را ۷ و به قولي ۱۵ سال دانسته‌‌اند. با بررسي اجمالي ارقام و تاريخ فوق مي‌‌توان سال ۱۰۲۰ هجري قمري را ميانگين احتمالي سال‌‌هايي دانست که ملاصدرا در کهک بوده است.

ملاصدرا به دنبال تأسيس مدرسه خان در شيراز و درخواست امام قلي خان حاکم فارس با موافقت شاه عباس از کهک به شيراز وطن خود بازگشت و در مدرسه خان به تدريس پرداخت ولي در سن ۵۸ سالگي و به قولي در ۷۰ سالگي در بصره دار فاني را وداع گفت.

امروز کهک شهري است که نزديک سه هزار نفر جمعيت ثابت دارد با ويلاهاي رنگارنگ و بافتي که ديگر شبيه به زمان ملاصدرا نيست. خانه ملاصدرا با سقف گنبدي و نماي خشت و گل، مقصد بسياري از گردشگراني است که به بخش کهک وارد مي‌شوند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها