City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشت و گذار در زيبايي‌هاي طبيعت جذاب قم (1395/01/15)

استان قم باوجود موقعيت جغرافيايي کويري، داراي جاذبه‌هاي طبيعي بسيار زيبا و چشم نوازي است که مي‌تواند براي مسافران نوروزي بسيار جذاب باشد.
گشت و گذار در زيبايي‌هاي طبيعت جذاب قم

به گزارش بزنيم بيرون ، هر چند که کمتر کسي است که براي ديدن جاذبه‌هاي طبيعي يا آثار باستاني به قم بيايد اما اين استان از اين لحاظ هم آنقدر ظرفيت دارد که اگر بشناسيم شايد در کنار زيارت بتوانيم بهره بيشتري از سفر به قم داشته باشيم.

در قم از جنگل‌هاي سرسبز و انبوه، رودخانه خروشان، درياي نيلگون و کوهستان پربرف خبري نيست اما همين استان کويري جاذبه‌هايي در قلب خود جاي داده که با آن مي‌توان روزهاي خوشي در ايام نوروز داشت.

سالانه بيش از ۲۰ ميليون نفر به قم سفر مي‌کنند. کساني که مهم‌ترين هدفشان از سفر به اين استان زيارت حضرت معصومه (س) و رفتن به مسجد جمکران است.

دره ريواس‌ها

منطقه پلنگ دره با وسعتي معادل ۳۱ هزار و ۷۳۵ هکتار در جنوب غربي و پنجاه کيلومتري شهرستان قم واقع شده است. در ناحيه شمالي پلنگ دره، منطقه سلفچگان، در ناحيه شرقي آن رودخانه قمرود و در ناحيه غربي آن چند روستاي کوچک قرار گرفته که عمدتا خوش آب و هوا و سرسبزند.

اگر به دنبال يک استراحت کوتاه در يک مکان نسبتا سرسبز و خوش آب و هوا هستيد، پلنگ‌دره انتخاب خوبي است مخصوصا که در اين منطقه گونه‌هاي جانوري فراواني ديده مي‌شود و از اين نظر هم کاوش در آن جذاب است.

جاذبه‌هاي نمکين

حوض سلطان تالابي است در ۴۰ کيلومتري شمال شهرستان قم و ۸۵ کيلومتري جنوب تهران. اين درياچه که به درياچه ساوه قم و درياچه شاهي هم معروف است به مساحت تقريبي ۲۴۰ کيلومتر مربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده است.

طلوع و غروب خورشيد در درياچه حوض سلطان زيبا‌ترين صحنه‌ها را خلق مي‌کنند

حوض سلطان يکي از پنج تالاب قم است که سفيدي‌اش در چشم بيننده آنچنان بي‌انتها به نظر مي‌رسد که گاهي چشم را مي‌زند. اگر فصل بارندگي باشد، روي درياچه، آب بسيار کمي وجود دارد که پرندگان مهاجر از آن سيراب مي‌شوند.

در نقطه‌اي از مسير، افق را هر چه نگاه کنيد، جز سپيدي نمي‌بينيد. نور خورشيد روي اين سپيدي بازي مي‌کند و گه‌گاه تپه نمکيني سرش را از اين درياي سفيد بيرون مي‌آورد. طلوع و غروب خورشيد اينجا زيبا‌ترين صحنه‌ها را خلق مي‌کنند.

تالاب بهشت معصومه

ني زارهاي تالاب بهشت معصومه در مسير تالاب فضايي مناسب براي پرندگان کنار آبزي را فراهم کرده در فصل گرما آب تالاب بهشت معصومه بسيار کم شده و اطراف تالاب باتلاقي مي‌شود. به طرف شمال شهر قم کيلومتر سه اتوبان قم - تهران که حرکت مي‌کنيد در حدود ۲۰ کيلومتري جنوب تالاب حوض سلطان تالاب بهشت معصومه مشاهده مي‌شود. زمين‌هاي اطراف تالاب بهشت معصومه را شوره زار‌ها تشکيل مي‌دهند و گياهان شورپسند و ني زار‌ها غالب پوشش گياهي را شکل مي‌دهد.

تالاب بهشت معصومه فرصت مناسبي براي حضور علاقمندان پرنده نگري در دل کوير است، مکاني که مي‌توان دسته هزارتايي از سارهايي که بر فراز تالاب در حرکتند را مشاهده کرد.

منطقه ييلاقي خلجستان

خلجستان نيز با روستاهاي اطراف آن، آب و هواي معتدل کوهستاني دارد و از مناطق ييلاقي استان قم به شمار مي‌رود.

دهستان قاهان داراي دو دره است. يکي دره کهندان در روستان ونان (عروس خلجستان) و دره ديگر که از آغلک شروع و بعد از روستاي زيباي بنابر و روستاهاي جميزقان، قاهان و نويس به کاسوا و انجيله ختم مي‌شود.

جميزقان

روستاي سرسبز جميزقان که با آب و هواي معتدل و بسيار مطبوع و دلنشين چهار فصل در فاصله ۱۵۰ کيلومتري تهران ۷۵ کيلومتري قم و ۴۰ کيلومتري ساوه و با فاصله يک کوه به بلنداي وتوس با تفرش از مجموعه دهستان قاهان بخش خلجستان استان قم است.

سد تاريخي کبار قم

سد کبار سدي قديمي است که در دشت کبار در نزديکي زنبورک از توابع جنت آبادقم قرار دارد، اين سد با تاريخچه‌اي هزار و ۷۰۰ ساله همچنان دشت کبار را آبياري مي‌کند و کشاورزي منطقه را رونق بخشيده است.

سد کبار با تاريخچه‌اي هزار و ۷۰۰ ساله همچنان دشت کبار را آبياري مي‌کند و کشاورزي منطقه را رونق بخشيده است

جاذبه‌هايي همچون آتشکده نويس از نمونه‌هاي اوليه چهار طاقي‌هاي عصر ساساني، دير گچين مادر کاروانسراهاي ايران از يادگارهاي دورۀ ساسانيان، سد کبار ساخته شده در قرن چهارم و پنجم هجري قمري و مدرسه جهانگير خان از مدارس دوره صفوي تنها بخش کوچکي از ده‌ها جاذبۀ تاريخي اين استان هستند که آنچنان که بايد و شايد شناسانده نشده‌اند.

رودخانه ابهر رود، رودخانه قم رود، رودخانه قره چاي، رودخانه دره باغ، رودخانه شورفشاپويه، رودخانه زواريان، رودخانه سولقان، رودخانه شورقم رود، رودخانه سياه آب آدران، رودخانه چاي خر رود، رودخانه شاه چاي از رودخانه‌هاي استان قم هستند.

کوه الوند، کوه تخت گرشاوه، کوه سخته، کوه شمشک، کوه گوجه، کوه ماهو، کوه سلطان سعد شاه، کوه جهارلي، کوه مره از کوه‌هاي استان قم هستند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر محمد رضا
    شنبه 01 مهر 1396

    تالاب های اطراف قم واقعا دیدنیه
    قم طبیعت زمستانی زیادی داره اما متاسفانه خیلی از مردم از اون مطلع نیستندتگ ها