City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفري يک روزه به روستاهاي ييلاقي کوير قم! (1395/01/15)

در قم از جنگل‌هاي سرسبز و انبوه، رودخانه خروشان، درياي نيلگون و کوهستان پربرف خبري نيست اما همين استان کويري جاذبه‌هاي روستايي زيبا و سرسبزي را در دل خود جاي داده که با آن مي‌توان روزهاي خوشي داشت.
سفري يک روزه به روستاهاي ييلاقي کوير قم!

منطقه ييلاقي کهک

شهر کهک با روستاهاي اطراف آن، آب و هواي معتدل کوهستاني دارد و از مناطق ييلاقي استان قم به شمار مي‌رود. وجود باغ‌هاي زيبا، کوه‌هاي مرتفع و آب شيرين از ويژگي‌هاي منطقه است. اين ويژگي سبب شده تا گردشگران داخلي از اين منطقه استقبال چشمگيري کنند و عده‌اي براي جذب توريست به سرمايه گذاري بپردازند.

وجود مجتمع‌هاي توريستي و تفريحي مانند: کشتي آبي، باغ سنگي، کلبه سبز، کوهستان پارک، و پروژه‌هاي ديگري که در دست ساخت هستند از اين قبيل است. روستاهاي بالادست شهر کهک مانند: فردو، وشنوه، کرمجگان، اول، خاوه، بيدهند و ... روستاهاي ييلاقي و از زيباترين روستاهاي ايران به شمار مي‌روند.

دهستان قاهان

دهستان قاهان در خلجستان هم يکي ديگر از جاذبه‌هاي طبيعي قم محسوب مي‌شود. اين دهستان داراي دو دره است. يکي دره کهندان در روستان ونان و دره ديگر که از آغلک شروع و بعد از روستاي زيباي بنابر و روستاهاي جميزقان، قاهان و نويس به کاسوا و انجيله ختم مي‌شود. دره‌هايي پر از ريواس که قمي‌ها خاطرات خوبي با آن دارند.

وجود باغ‌هاي زيبا، مجموعه گلخانه کوثر، کوه‌هاي مرتفع، آب شيرين و ... سبب شده تا گردشگران از اين منطقه ديدن کرده و بخش خصوصي هم براي احداث تأسيسات گردشگري اقدام کند. برخي از اين روستاها از جمله نويس ارزش تاريخي هم دارند.

غار روستاي وشنوه

از ديگر جاذبه‌هاي طبيعي استان قم مي‌توان به دو غار شگفت‌انگيز اشاره کرد. غار وشنوه  در ۶۰ کيلومتري قم در کوه اردهال چهار غار قرار دارد که در داخل يکي از آنها منبع عظيمي از آب وجود دارد.

اين آب از شکاف کوه سرازير مي‌شود و به صورت چشمه فوران مي‌کند. غار کهک در ۳۰ کيلومتري جنوب قم واقع است و يکي از آثار طبيعي و باستاني استان به شمار مي‌رود.

روستاي فردو

فردو روستايي است جزو دهستان قهستان بخش کهک شهرستان قم که در ناحيه کوهستاني سردسير واقع شده و از جنوب غربي به کوه برف انبار، تخت سرحوض و کوه چال، از جنوب شرقي به کوه عبدالوهاب و از شرق به کوه سلطان سعيد شاه محدود مي شود. ارتفاع اين روستا از سطح دريا ۲ هزار و ۷۰ متر و آب و هواي آن در فصل بهار و تابستان خنک و بسيار مطبوع است.

روستاي فردو قدمت و پيشينه تاريخي طولاني دارد. دو بناي امامزاده بوره (باوره) در حوالي روستا و همچنين امامزاده اي در داخل روستا متعلق به دوره صفوي، قدمت اين روستاي کوهستاني را نشان مي دهد.

روستاي فردو

فردو با ويژگي هاي منحصر به فرد طبيعي يکي از روستاهاي جالب توجه منطقه است و ارتفاعات اطراف، مراتع وسيع، کشتزارهاي پيرامون و باغ هاي روستا چشم اندازهاي زيبا و شگفت انگيزي را پديد آورده اند. همچنين جريان چشمه هايي که به فاصله يک کيلومتري روستاي فردو از زمين مي جوشند و مزارع و باغات منطقه را سيراب مي کنند از جاذبه هاي زيباي اطراف روستا هستند.

به علاوه در فاصله ۱۰ تا ۱۲ کيلومتري اطراف روستاي فردو رودخانه پرآبي جريان دارد که حواشي آن زيستگاه پرندگان و جانوران گوناگوني است؛ سواحل اين رودخانه در فصل هاي بهار و تابستان بسيار سرسبز است و محل مناسبي براي گشت و گذار و تفرج گردشگران به شمار مي رود.روستاي فردو داراي جاذبه‌هاي طبيعت گردي بسياري است که از جمله آنها مي‌توان به آبشار زيبايي که در دامنه‌هاي کوه برف انبار قرار دارد و از جلوه‌هاي زيباي طبيعت ناشناخته استان قم است، اشاره کرد.

اما اين روستاي ناشناخته در سال ۲۰۰۹ به شهرتي جهاني دست يافت. شهرت جهاني فردو به دليل جاذبه گردشگري و جلوه‌هاي طبيعت ناشناخته آن نيست، بلکه نام‌گذاري يکي از پيچيده‌ترين تأسيسات هسته‌اي دنيا به نام اين روستا، فردو را به يک مکان جهاني تبديل کرده است.

روستاي نويس

روستاي نويس از روستاهاي قديمي و نسبتا کهن شهرستان قم بوده و عوامل متعددي چون منابع آب و خاک‌هاي مرغوب و حاصلخيز و اقليم مناسب و امنيت در پيدايش و شکل گيري آن تأثيري بسزائي داشته است. مذهب مردم  شيعه اثنا عشري است و از نظر فرهنگ مذهبي مشابه مردم قم مي‌باشند و از بزرگان مذهبي معروف نويس مي‌توان به مرحوم آيه الله نويسي، مرحوم آيه الله شيخ حسين رجبي نويسي اشاره نمود. نويسي‌ها گويش فارسي دارند.روستاي نويس در۵۰ درجه ۱۳ دقيقه شرقي و عرض جغرافيايي ۳۴درجه ۴۳ دقيقه شمالي در استان قم واقع شده است.

روستاي کرمجگان

روستاي کرمجگان در دامنه شمالي کوه‌‌هاي جنوب کهک و در منطقه‌اي سرسبز و حاصلخيز واقع شده است. اين منطقه به جز آثار و سکونتگاه‌‌هاي باستاني فراوان که در سراسر منطقه ديده مي‌شوند، از لحاظ بررسي‌هاي زمين ‌شناسي و بازمانده فسيل‌‌هاي چند ميليون ساله نيز غني و ارزشمند است. اين فسيل‌ها متعلق به انواع ماهي‌ها، صدف‌هاي دوکفه ‌اي، مرجان‌ها، ستاره‌‌هاي دريايي هستند که برخي از آنها متعلق به دوران پالئوزوئيک است.

رودخانه دره باغ رودخانه‌اي فصلي به طول ۴۵ كيلومتر است که در طول مسير از روستاهاي مسير كرمجگان، بيرهند، ابرجس، كهک، سيرو و ورجان عبور مي‌کند و رودخانه فردو به آن مي‌‌ريزد. رود دره باغ از ريزابه‌هاي قم رود و حوزه آن درياچه نمک قم است. شيب متوسط اين رود ۵/۳ درصد و مسير كلي آن شمالي است. اين رودخانه از ميان روستاي کرمجگان مي‌گذرد و مکاني با صفا را براي بازديد نوروزي فراهم کرده است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها