City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

«امامزداده سيد حمزه» کاشمر پناهگاه مسافران ديار خورشيد (1395/01/15)

«امامزاده سيد حمزه» يکي از فرزندان حضرت امام موسي بن جعفر (ع) است که بقعه متبرک وي در مسير تردد زائران رضوي و در شهرستان کاشمر به پناهگاه مسافران ديار خورشيد تبديل شده است.
«امامزداده سيد حمزه» کاشمر پناهگاه مسافران ديار خورشيد

به گزارش بزنيم بيرون ، در قسمت شمال شهر کاشمر در باغي به نام «باغمزار» زيارتگاه سيد حمزه فرزند حضرت موسي ابن جعفر (ع) قرار دارد.

هر چند نقل قول هاي متعددي مبني بر دفن ايشان در اماکن ديگري وجود دارد و حتي مقابر و آرامگاه هايي هم با همين نام در سيرجان، قم، شيراز، مدينه منوره و چهار فرسنگي کربلاي معلا وجود دارد اما برخي از مورخين قبر کاشمر را واقعي تر مي‌ دانند چنان که در کتب عالم آراي عباسي آمده‌ است: به اتفاق جمهور عالمان انساب، از اولاد نامدار حضرت موسي کاظم، امامزاده عالي مقام ابوالقاسم حمزه به قول اصح، در سوفيد ترشيز (کاشمر) مدفون و مرقد شريفش، مطاف مردم آن ولايت است.

ساختمان اين مرقد مطهر داراي گنبدي مرتفع با کاشي کاري سبز رنگ و ايوان آيينه کاري شده و دو گلدسته بلند است که نماي درون گنبد و اطراف رواق نيز آيينه کاري شده است.

سلاطين صفويه که خود را از اعقاب حمزه ابن موسي مي دانستند، در آباداني اين مزار اهتمام خاصي داشتند و لذا سند اصلي موقوفات امامزاده داراي تاريخ ۹۳۰ هجري قمري، سال درگذشت شاه اسماعيل صفوي است.

در داخل باغمزار کاشمر سروهاي زيبا و باستاني وجود دارد که گفته مي شود اين سروها حدود ۸۰۰ سال عمر دارند.

در مرکز شهر کاشمر  وحدفاصل خيابان خرمشهر و فاطميه در باغي مشهور به باغ مزار بقعه  متبرکه ايشان در مجاور فضاي صحن مملو از درختان سرو کهن سالي بنا شده است که قدمت برخي از آنان بيش از ۸۰۰ سال حکايت دارد و درمدخل صحن نيز قبور شهداي گلگون کفن انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي قرار دارد که شکوه خاصي به بقعه متبرکه بخشيده است .

مساحت تقريبي کل باغ و بقعه متبرکه حدود پنج هکتار است و حرم اصلي با مساحت تقريبي ۱۵۰۰ متر مربع در قسمت شرق باغ قرار گرفته است و اعتقادات مردم شهر در سطح بالائي براي اين مکان قرار دارد .

دراين مکان درطول هفته به ويژه اواخر هر هفته زائران براي زيارت و تفرج در اين مجموعه حاضر و آنچنان شلوغ مي شود که به سختي مي توان جايي براي نشستن يافت.

علاوه براين وجود آرامگاه بزرگان شهر نيز در افزايش تعداد زائرين تاثيرگذار بوده است.

امکانات رفاهي بقعه متبرکه از قبيل شبستان جهت برگزاري مراسم و نمازجماعت که در سه نوبت مستمر در تمامي يوميه برگزار و شلوغ ترين اماکن برگزاري نماز جماعت درشهر محسوب مي شود و صحني با مساحت تقريبي ۱۰۰۰ متر مربع که اطراف آن را آرامگاه خانوادگي و ايوان جنوبي بقعه در برگرفته است محلي براي برگزاري مراسم هاي مذهبي تشکيل مي دهد.

حضور امام جمعه کاشمر در بقعه در طول روز به منظور پاسخگوئي به سئوالات شرعي و اعتقادي زائرين وبرپائي ادعيه توسل، کميل، ندبه، به اين شکل منظم و مستمر از جمله برنامه هاي فرهنگي بقعه است.

برگذاري برنامه هاي ماه مبارک رمضان و محافل انس با قرآن  ترتيل و قرآئت قرآن و در اوقات تابستان طرح اوقات فراغت که همه ساله کلاس هاي آموزش قرآن، نقاشي، طراحي و خط  برگزار مي شود.

مجموعه داراي يک کتابخانه و موزه است که آثاري از سنگ هاي قديمي بقعه، شمع داني هاي قديمي خدام و ساير اشياء در آن نگهداري مي شود و همه روزه مورد بازديد زائران و مجاوران قرار مي گيرد .

فضاهاي بسيار وسيع سبز و درختکاري زياد و چهار آب نماي خطي و دو حوض کوچک و يک حوض برزگ در وسط باغ صفاي روحي و زيبائي خاصي را در اين بقعه به وجود آورده است .

اين امامزاده در کاشمر، خيابان فاطميه، خيابان خرمشهر واقع شده است و اين اثر در تاريخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۷۳۸ به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها