City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه آستان قدس رنگين کمان تاريخ در سرزمين خورشيد (1395/01/15)

موزه آستان قدس در جوار بارگاه نوراني امام رضا(ع) گنجينه و رنگين کماني تاريخي و مذهبي است که در آن از دست خط ائمه اطهار تا فرش هايي با قدمت ۲۵۰۰ سال به نمايش گذاشته شده است.
موزه آستان قدس رنگين کمان تاريخ در سرزمين خورشيد

به گزارش بزنيم بيرون ، بارگاه نوراني امام رضا(ع) در مشهد، سالانه پذيراي زائران داخلي و خارجي بي شماري است که به قصد زيارت رنج سفر را چه هوايي و چه زميني ناديده مي گيرند و مي آيند تا دست هاي خالي را پر کنند، شفا بگيرند، مي آيند تا به اندازه ظرف وجودي خود لبريز از مهرباني شوند و حال خود را خوب کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه بارگاه هشتمين امام شيعيان علاوه بر ايجاد فرصتي براي زيارت، کتابخانه اي کم نظير براي محققان، فضاهايي براي نشاط کودکان و نيز جاذبه هاي فراواني براي سياحت گردشگران داخلي و خارجي نيز مهيا کرده است.

يکي از جاذبه هاي گردشگري و تفريحي اين مجموعه، موزه ها و گنجينه هاي قديمي و تاريخي است که آثار و نفايس مختلفي را در دل خود جاي داده است.

موزه ‌آستان قدس رضوي شامل گنجينه قرآن، فرش و منسوجات، نجوم و ساعت، گنجينه سلاح، گنجينه تمبر، اسکناس و مسکوکات، گنجينه مدال، تاريخ مشهد، نقاشي، گنجينه صدف و حلزون و آبزيان، گنجينه ظروف، گنجينه اشيا سنگي و سفال، هداياي مقام معظم رهبري، موزه ملي ملک و موزه مردم‌شناسي است . اولين موزه در آستان قدس رضوي در سال ۱۳۲۴ هجري شمسي در ساختماني به مساحت ۱۰۲۴ متر مربع در صحن امام خميني بنا شده و مجموعه موزه هاي فعلي آستان قدس در صحن کوثر قرار دارند.

اولين گنجينه مجموعه اشيا سنگي و سفالي است و اولين شيي که در بازديد از موزه در مقابل ديدگان قرار مي گيرد ‌سنگ سفيد رنگي است که نظر بازديدکنندگان را به خود جلب مي کند. اولين سنگ قبر منسوب به مرقد مطهر امام رضا (ع) که با نهايت ظرافت از سنگ سفيد صابوني تراشيده و ساخته شده است. اين سنگ شامل يک متن محرابي در وسط و دو کتيبه در حاشيه به خط کوفي و در قسمت محرابي شکل، نام باني آن احمد بن علي بن احمد علوي حسيني و نام سازنده عبدالله بن احمد قره، که بر روي آن حکاکي شده است.

موزه

بيشتر آثار اين موزه مورد مرمت و بازسازي قرار گرفته‌اند در اين بين آثاري مربوط به قرن هفتم و هشتم، و به خصوص آثاري از دوران صفوي و قاجار به چشم مي‌آيد.

از جمله کتيبه هاي موجود، كتيبه‌هاي طلاكاري حرم با خط استاد عليرضا عباسي خوشنويس به نام دوران صفوي است که بسيار چشم نواز است. شاهان صفوي بهترين مكان‌ها را به خط استاد عباسي مزين مي‌كرده‌اند كه البته چه مكاني بهتر از حرم امام هشتم (ع) براي نمايش آثار شاخص هنري هنرمندان.

موزه

در مركز موزه سومين ضريح حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد که چهار شمعدان در چهار ضلع فوقاني آن نصب شده است. در دوران هاي قديم که برق نبوده است، براي روشنايي حرم از شمع بهره مي‌برده‌اند و اين دليلي مي‌شود براي به كار بردن شعمدان‌ها بر بالاي ضريح مطهر.

قبل از اين تاريخ، دو ضريح چوبي و ضريح مرصع بر روي مرقد مطهر نصب بوده است، اگر چه به نظر بيشتر مورخان، تاريخ نصب و نام باني ضريح سوم نا مشخص است امّا به طور قطع و مسلم اين ضريح در عهد فتحعلي شاه قاجار وجود داشته است. چنانکه برخي منابع به در مرصع نصب شده بر روي اين ضريح که توسط فتحعلي شاه در تاريخ ۱۲۳۳ قمري اهدا شده اشاره دارند که در ضلع شرقي ضريح نصب بوده است. در حالي که به نوشته اعتماد‌السلطنه اين ضريح فاقد کتيبه است. سومين ضريح در بهمن‌ماه سال ۱۳۳۸ شمسي تعويض شد.

موزه

در گنجينه نقاشي و هنرهاي تجسمي اولين تابلويي که توجه هر بيننده اي را جلب مي کند، منظره روستايي است بکر و سرسبز که براي لحظاتي علاقمندان به هنر نقاشي رنگ و روغن را به روستاي قديمي «پول کجور مازندران» مي برد. از ويژگي هاي منحصر به فرد اين اثر مي توان به طبيعي و زنده بودن آن و خلق فضايي صميمي و دير آشنا براي دوستداران طبيعت اشاره کرد. ناگفته نماند که اين اثر هنرمند چيره دست استاد کمال الملک در تاريخ ۱۲۹۲ قمري است.

موزه

۳۰ اثر نقاشي در سبك هاي مختلف از ديگر جاذبه هاي اين گنجينه هنري است

همچنين تابلوهاي رودخانه شيلات فرح آباد مازندران، اولين پيام، عصر عاشورا، ضامن آهو و چهارده معصوم از ديگر آثار برجسته اين گنجينه هستند که هر کدام دنيايي از فرهنگ و خاطرات ايراني و اسلامي را براي بازديدکنندگان تداعي مي کند. براي نمونه مي توان به تابلو «راز آفرينش»، اثر هنرمند خوش ذوق منصوره قديريان اشاره کرد. مهمترين خصيصه اين تابلو استفاده از تکنيک رنگ روغن روي چرم است که زيبايي خاصي را از خود به نمايش گذاشته است.

موزه

شکوه آثار نقاشي و هنري اهدايي و وقفي اين گنجينه بيشتر به خاطر جمع شدن آثار هنرمندان به نام و برجسته ايراني و اروپايي از جمله کمال الملک نقاش معروف دوره قاجار، ويليام جيمز و بي دبليو ليدر است.

وجود ۳۰ اثر نقاشي در سبك هاي مختلف ناتوراليسم، نگارگري، آبستره از ديگر جاذبه هاي اين گنجينه هنري است.

تار و پودهايي از جنس هنر و عشق؛ گنجينه فرش

مجموعه هنرهاي تجسمي که تمام بشود به گنجينه فرش که در طبقه پايين موزه قرار دارد مي رسيد.

موزه

گنجينه فرش در تاريخ هجدهم تير سال ۱۳۷۷ همزمان با ميلاد مسعود پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق‌(ع) افتتاح شده است. هدف از برپايي اين گنجينه، آشنا كردن اقشار مختلف مردم با هنرهاي اصيل مرتبط با فرش و انواع دست‌بافت هايي است كه در اين گنجينه در معرض تماشا گذاشته شده‌اند. از فرش هاي نفيس اين گنجينه مي توان به قالي عصر صفوي با قدمت ۵۰۰ ساله و قالي هفت شهر عشق اشاره کرد.

موزه

از جمله زيباترين فرش هاي اين مجموعه که بيانگر فرهنگ و تمدن ايراني-اسلامي است، فرش هفت شهر عشق است که بيننده را محو تصاوير و نقوش بي نظير خود مي کند. اين فرش در ابعاد ۳۷۰ × ۴۶۰ سانتي متر و با طرح محرابي در سال ۱۳۹۴ هجري قمري بافته شده و مزين به تصوير اماکن مذهبي هفت شهر مکه، مدينه، کربلا، نجف، مشهد، کاظمين و سامرا و همچنين تصاويري از بناها و اماکن مذهبي ديگر همچون مسجد امام اصفهان و مقبره شعرايي چون سعدي، حافظ، فردوسي است.

در گرداگرد اين هفت تصوير، فرشتگان با نگاره هاي برگ مانند مشاهده مي شوند که گويي در حال عبادت و راز و نياز با اين اماکن هستند. اين قالي توسط استاد محمود فرشچيان طراحي و توسط حاج مهدي صفدرزاده حقيقي بافته و اهدا شده است.

قديمي ترين فرش موجود که تا کنون به دست آمده، فرش پازيک نام دارد که مربوط به ۲۵۰۰ سال پيش است. اين قالي کهن داراي نقش مايه هايي شبيه به تخت جمشيد است.

قالي باغ مرجان ها، تابلو فرش کاخ چهل ستون، تابلو فرش عصر عاشورا، قالي مسجدالنبي و قالي پرده اي دو رو از ديگر شاهکارهاي هنر ظريف دستان ايراني در اين گنجينه است.

موزه

تار و پود فرش ها روح را با حکايت هاي نهفته در اين آثار گره مي زند و ديدن هر فرش و قالي، که بيشتر به تابلوهاي نقاشي شباهت دارند تا تنيده شدن هزاران گره ابريشمي در هم، جلوه گاهي از هنر و فرهنگ غني ايران را به نمايش مي گذارد.

در اين گنجينه بي نظير مجموعا ۵۷ تخته قالي و قاليچه از نفيس ترين شاهکارهاي هنري در معرض نمايش قرار گرفته که مربوط به دوره هاي خاص و فرهنگ هاي متفاوت است.

سکه ولايت‌عهدي امام رضا در گنجينه اسکناس

گنجينه تمبر و اسکناس يکي ديگر از گنجينه هاي تخصصي در مجموعه موزه هاي آستان قدس رضوي است.

موزه

گنجينه تمبر و اسكناس در تاريخ ۲۱ بهمن سال ۱۳۶۹ به عنوان دومين گنجينه تخصصي در مجموعه موزه هاي آستان قدس رضوي افتتاح شد که در اين مجموعه مي توان‌ با آداب رسوم و آثار تاريخي هر كشور و ملتي از طريق تمبرها و اسكناس‌هايشان آشنا شد.

آنچه اين گنجينه را در مقايسه با ديگر گنجينه ها و موزه هاي مشابه در جايگاه ويژه اي قرار مي دهد، آن است که تقريباً تمامي تمبرها و ديگر اقلام پستي، اسكناس ها و مسکوکات به نمايش گذاشته شده و موجود در آن از مجموعه هداياي تقديم شده به آستان مقدس ثامن الائمه تشكيل شده است.

در اين گنجينه، بيش از ۴۲۲ هزار قطعه انواع تمبر و ديگر اقلام پستي، ۱۴ هزار برگ اسكناس و ۲۷ هزار عدد مسکوکات موجود است كه تنها بخشي از آن، در سالن نمايش در معرض ديد عموم قرار داده شده و قسمت اعظم آن در مخزن گنجينه نگهداري مي‌شود.

موزه

از منحصر به فردترين آثار موجود در موزه آستان قدس رضوي دو عدد سکه نقره مربوط به ولايت‌عهدي امام رضا (ع) است. پس از اينکه آن حضرت در رمضان سال ۲۰۱ هجري قمري مجبور به پذيرش ولايت عهدي مأمون شدند، به دستور وي اين سکه‌ها در سال ۲۰۲ هجري قمري در سمرقند و در سال ۲۰۳ هجري قمري در اصفهان ضرب شد.

بر روي سکه ضرب اصفهان حک شده است: «الله محمد رسول الله المأمون خليفه الله مما امر به الامير الرضا ولي عهد المسلمين علي بن موسي بن علي بن ابي طالب ذوالرياستين» و در حاشيه آن نوشته شده «محمد رسول الله ارسله بالهدي و دين الحق ليظهره علي الدين کله و لو کره المشرکون». در پشت سکه عبارت «لا اله الا الله وحده لا شريک له المشرق» ديده مي‌شود.
در حاشيه داخلي پشت سکه نيز عبارت «بسم الله ضرب هذا الدرهم ... اصفهان سنه ثلث و مأتين» و در حاشيه بيروني آن عبارت«الله الامور من قبل و من بعد و يومئذ يفرح المؤمنون بنصر الله» ديده مي شود.

ارادت پهلوانان و قهرمانان به هشتمين خورشيد

در بخشي از اين موزه مدال هاي اهدايي جهان پهلوان تختي به موزه آستان قدس رضوي خودنمايي مي کند. از ديگر مدال هاي تقديمي به گنجينه مدال مي توان از مدال هاي تقديمي جبار فعلي قهرمان بوكس، عليرضا نصرآزاداني قهرمان بين المللي تکواندو، مدالها و تقديرنامه هاي شادروان رضا صادقي كه در المپيادهاي رياضي و كامپيوتر در شهر تورنتو كانادا در سال ۱۹۹۵ ميلادي كسب کرده بود، ياد کرد.

موزه

تقريبا همگان با پهلوانان و قهرمانان ميادين ورزشي آشنا هستند، در اينجا شايد خالي از لطف نباشد که چند سطري از زندگي شادروان رضا صادقي ذکر شود.

رضا صادقي در روز نخست ارديبهشت سال ۱۳۵۶ در مشهد مقدس به دنيا آمد و در ۵ سالگي قرآن را آموخت. تحصيلات ابتدايي را در مدرسه شهيد هاشمي‌نژاد چکنه سفلي از توابع نيشابور و دبيرستان را در مرکز استعدادهاي درخشان مشهد به پايان رساند.
مهر ماه ۱۳۷۴ در رشته رياضي محض دانشکده رياضي دانشگاه صنعتي شريف مشغول تحصيل شد و مدال‌هاي رنگارنگي را در المپيادهاي رياضي کسب کرد. ارائه مقاله اعداد ساختني-جهان متناهي در نخستين سمينار رياضي دانشجويان کشور در دانشگاه شهيد چمران اهواز از افتخارات او در سال ۷۶ بود که پس از دفاع از اين مقاله و در راه بازگشت از اهواز به تهران سحرگاه ۲۶ اسفندماه سال ۷۶ اتوبوس حامل دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف به دره سقوط کرد و وي به اتفاق شش تن ديگر جان خود را از دست دادند.

سير تکاملي جنگ ها در گنجينه اسلحه و سلاح

در ادامه راهروها و طبقات موزه مرکزي آستان قدس، گنجينه اسلحه و سلاح هاي جنگي، فضايي است که سير تكاملي اسلحه سازي را در برابر ديدگان قرار مي دهد. انواع اسلحه هاي قديمي، انواع شمشير و لباس هاي رزم در دوران هاي مختلف تاريخ، از جمله ديدني هاي اين گنجينه است.

موزه

از جمله سلاح هاي مختلف در اين مجموعه، شمشير فولادي جواهردار است. قبضه اين شمشير احتمالا از شاخ بوفالو، بلچاق و آهنگ و قبه‌ شمشير با طرح منقش گلدار طلاکوب شده است. اين نوع شمشير با انحناي زياد از دوره‌ صفوي رايج بوده است.

شگفتي آفرينش در گنجينه آبزيان

در انتهاي گنجينه اسلحه و سلاح هاي جنگي، گنجينه آبزيان قرار دارد که در اين مجموعه نزديک به ۵۰۸ قطعه از شگفت‌انگيزترين موجودات دريايي گردآوري شده است و از شاخص ترين موجودات آبزي که توجه بيشتر بازديدکنندگان را به خود جلب مي کند.

موزه

موزه نجوم

گنجينه بعدي محلي است از انواع وسايل نجومي و رصدي از اسطرلابي که با فلز برنج ساخته شده است، تا دوربين تک چشمي جواهرنشان ديده مي شود.

موزه

روح افزاترين گنجينه؛ قرآن‌هايي منسوب به دست خط ائمه

گنجينه قرآن و نفايس مقصد بعدي است، که ساختماني جدا از موزه مرکزي دارد. وارد موزه که بشويد اولين اثري که نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي کند پرده بزرگي است که نقاشي هاي مربوط به واقعه عاشورا را به تصوير کشيده است.

اين اثر بزرگترين پرده تعزيه خواني روز عاشورا و متعلق به دوران قاجاريه است که با رنگ روغن و بر روي پارچه ابريشم نقاشي شده و گرداگرد اين اثر ترجيع بند معروف محتشم کاشاني نوشته است.

موزه

در اين گنجينه صفحاتي از قرآن هايي نفيس منسوب به دستخط حضرت علي (ع)، امام حسن (ع)، امام حسين (ع)، امام سجاد (ع) و امام رضا (ع) مجموعه اي کم نظير و روحاني براي بازديد کنندگان فراهم کرده است.

موزه

همچنين در بخش هاي ديگري از اين گنجينه، مجموعه هايي از نسخ خطي از جمله ديوان حافظ وجود دارد.

گنجينه اي از هداياي دوستداران جمهوري اسلامي ايران

از ديگر آثار نفيسي که در طبقه همکف که متعلق به مقام معظم رهبري بوده و از سوي ايشان به موزه آستان قدس اهدا شده است مي توان از تابلوهاي خط و تذهيب، نقاشي، ‌فرش، تراش روي شيشه، ‌معرق چوب، معرق صدف، سوزن‌دوزي، قلم زني روي مس، انواع ظروف، ماكت ها، مدال‌ها نام برد كه توسط شخصيت هاي داخلي و خارجي به مقام معظم رهبري هديه شده است.

موزه

از جمله اين هداياي با ارزش ماکت قدس شريف است که از صدف ساخته شده است.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها