City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ارتفاعات بقعه «خواجه مراد» ميزبان طبيعت دوستان و زائران مشهد (1395/01/15)

آرامگاه خواجه مراد به دليل قرار گرفتن در شکاف کوه و هم جواري در جوار چشمه طبيعي فضاي سرسبز و دلنشيني دارد که زائران و مسافران بسياري را در روز طبيعت به سوي خود جلب مي کند.
ارتفاعات بقعه «خواجه مراد» ميزبان طبيعت دوستان و زائران مشهد

به گزارش بزنيم بيرون ، «ابوحبيب هرثمه بن اعين» مشهور به «خواجه مراد» طبق برخي منابع از اصحاب حضرت علي بن موسي الرضا (ع) بوده که در سال ۲۱۰ ه. ق وفات يافته است و اکنون مقبره وي در ۱۵ کيلومتري جنوب شرق مشهد در سمت جنوبي جاده فريمان و در دامنه ارتفاعات امتداد يافته از رشته کوه بينالود قراردارد.

آرامگاه خواجه مراد، در سه کيلومتري جنوب آرامگاه خواجه اباصلت و با فاصله يک هزار و ۷۰۰ متري رو به روي بهشت رضا(ع) قرار دارد.

اصل بنا، اتاق چهار گوشي به ابعاد چهار در چهار و نيم متر است. پيرامون بقعه اتاق‌ هايى چند به صورت جدا از هم براى سکونت زائران ساخته شده که از ملحقات بعدى آن است. در نماى شمالىبزرگى به ارتفاع پنج متر بنا شده که داراى تزئينات آيينه‌ کارى است.

پشت‌ بغل‌ هاى ايوان نيز با کاشى‌ هاى هفت‌ رنگ زينت شده است. بر فراز ايوان و دو سوى آن، دو گلدسته کم ارتفاع کاشى‌ کارى شده، ‌به نماى ورودى جلوه خاصى بخشيده است.

محيط آرامگاه چون در شکاف کوه و کنار يک چشمه آب قرار گرفته بسيار مصفا است و از فراز کوه هاي نه چندان بلند مشرف بر آن مي توان چشم انداز وسيعي از دشت مشهد را نظاره کرد.

محوطه آرامگاه خواجه مراد، مجهز به رستوران، سرويس بهداشتي و اتاق هايي براي اقامت مسافران است. در ابتداي ورودي آرامگاه بازارچه اي است که در آن سوغات به ويژه صنايع دستي مشهد، صنايع سنگي به خصوص ديگچه و ديزي سنگي را به فروش مي رسانند.

زائران يک ميليوني بقعه خواجه مراد در طول سال

مدير اجرايي بقعه خواجه مراد در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بقعه متبرکه خواجه مراد علاوه بر زائران مشهدي، زائراني از سراسر کشور نيز دارد که در ايام خاص همچون نوروز شاهد حضور روزانه بيش از ۹ هزار زائر در اين بقعه بوده و فعاليت هاي فرهنگي و خدماتي به زائران ارائه مي شود.

محمود زنجاني با اشاره به استقبال ۱۵ درصدي از بقعه خواجه مراد در نوروز جاري نسبت به سال گذشته تاکيد کرد: اين بقعه متبرکه در طول سال بيش از يک ميليون زائر دارد که ۳۰ درصد آن ها زائران خارجي هستند.

وي با اشاره به طرح «آرامش بهاري» در بقعه متبرکه خواجه مراد از ۲۸ اسفند تا ۱۴ فروردين ماه ابراز کرد: در اين طرح غرفه هاي مشاوره ديني، وقف، غرفه نونهالان و نوجوانان، سلامت، عفاف و حجاب، فضاي مجازي، شهداي مشهد در قالب خيمه هاي معرفت در فضايي به ميزان ۱۲۰ متر مربع برپا شده است.

مدير اجرايي بقعه خواجه مراد ادامه داد: در ايام نوروز روزانه بيش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از اين خيمه هاي معرفت بهره مي برند.

وي با اشاره به اقامه نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا در بقعه متبرکه خواجه مراد با حضور بيش از ۴۰۰ نفر در هر نوبت در ايام نوروز افزود: در روزهاي خاص همچون سيزده فروردين به دليل حجم بسيار زائران دو نوبت نماز اقامه مي شود.

زنجاني گفت: بقعه خواجه مراد بازار معروفي دارد که محصولات فرهنگي و اقلام سوغات خود را با قيمت هايي کمتر از مشهد به زائران عرضه مي کند.

مدير اجرايي بقعه خواجه مراد خاطرنشان کرد: بقعه خواجه مراد داراي شش اتاق است که براي اسکان و استراحت موقت زائران در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به اينکه بقعه خواجه مراد از فضاي گردشگري مناسبي برخوردار است، بيان کرد: کل فضاي مربوط به اين بقعه ۱۵ هکتار است که ۸۰۰ متر مربع آن مربوط به زيربناي حرم اين بقعه است.

زنجاني ادامه داد: ارتفاعات اين بقعه در اين فصل از سال بسيار سرسبز و منظره طبيعي زيبايي دارد که در روز ۱۳ فروردين پذيراي حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از زائران و مسافران نوروزي است.

مدير اجرايي بقعه خواجه مراد ابراز کرد: بقعه متبرکه خواجه مراد داراي پارکينگي با ظرفيت بيش از ۵۰۰ جاي پارک خودرو است.

کمبود آب و گاز از مشکلات بقعه خواجه مراد

وي با اشاره به برخي از مشکلات و کمبودهاي بقعه خواجه مراد اذعان داشت: يکي از مهم ترين پروژه هاي در دست اقدام اين بقعه لوله کشي گاز بوده که هزينه آن ۳۰۰ ميليون تومان برآورد شده است.

زنجاني از اجراي ۳۰ درصدي اين پروژه تاکنون خبر داد و گفت: اين لوله کشي از بهشت رضا(ع) که در فاصله يک هزار و ۷۰۰ متري بقعه خواجه مراد قرار دارد، در نظر گرفته شده است.

وي کمبود آب را از ديگر مشکلات اين بقعه دانست و اظهار کرد: در فصل تابستان هزينه آبرساني براي آبياري فضاي سبز بقعه از طريق تانکر هاي آب بيش از ۱۰ ميليون تومان است.

وي با اشاره به اينکه آب آشاميدني اين بقعه از طريق چشمه اي بهداشتي تامين مي شود، خاطرنشان کرد: براي حل مشکل کم آبي بقعه خواجه مراد از سد دوستي درخواست شده است که تاکنون جوابي نگرفته ايم.

مدير اجرايي بقعه خواجه مراد ديگر پروژه در دست اقدام اين بقعه را ايجاد صحن شهداي گمنام با ارزش ريالي ۲۰۰ ميليون تومان دانست.

وي با اشاره به فضاي کوهستاني بقعه خواجه مراد و ارتفاع ۹ متري اين بقعه از سطح زمين گفت: رسيدن برخي از زائران به دليل مشکلات جسمي به بقعه مشکل است و به همين دليل در نظر داريم رفت و آمد در اين مسير را از طريق پله برقي براي اين افراد آسان کرده که اين طرح نيازمند هزينه هاي مالي است و اميدواريم خيران و مسئولان استاني در اين زمينه ياري گر ما باشند.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها