City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قم قطب فرش دست باف از دير باز تا به امروز + تصاوير (1395/01/21)

صنعت فرش مهم‌ترين خوشه اشتغال در استان قم است و در اين ميان تيمچه فرش قم با قدمت 133 ساله هنوز هم به عنوان يکي از مراکز مهم خريد و فروش فرش در قم محسوب مي شود.
قم قطب فرش دست باف از دير باز تا به امروز + تصاوير

اهميت فرش ايراني براي هيچ کسي پوشيده نيست و اين صنعت که قدمتي به درازاي تاريخ دارد به طور متوسط سالانه از لحاظ تجارت جهاني  يک ميليارد و 200 ميليون دلار براي کشورهاي توليد کننده درآمد زايي دارد که در اين ميان کشور ايران سهم 30 درصدي اين بازار را دراختيار گرفته است.

حميد کارگر رئيس مرکز ملي فرش ايران نيز اين کالاي با ارزش را همواره براي کشور ارز آور مي داند و از تاثير آن بر روي اقتصاد داخلي مي گويد و اعتقاد دارد در دهه‌هاي اخير به طور متوسط سالانه 500 ميليون دلار صادرات داشته ايم.

همچنين کارگر اضافه مي کند: طبق اعلام گمرک در سال گذشته330ميليون دلار فرش دستباف ايراني به 80 کشور دنيا صادر شده که اين رقم در مقايسه با سال 92 افزايش را هم از نظر وزني و هم از نظر ارزشي نشان مي‌دهد.

از طرفي، ايران به عنوان يکي از کشورهاي در حال توسعه ظرفيت هاي فراواني در زمينه هاي مختلف اقتصادي و صنعتي دارد که يکي از اين بخش ها فرش دست باف است و در اين ميان دو شهر تبريز و قم  به عنوان پرچمداران اين صنعت پر درآمد در کشور شناخته مي شوند.

به گفته امير محمدي معاون امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت قم  ۴۰ هزار بافنده دراستان قم  فعال هستند و صنعت فرش مهم‌ترين خوشه اشتغال در استان قم محسوب مي‌شود.

علاوه بر اين، موضوعات صنعت فرش قم از سابقه ي تاريخي خاصي در قم برخوردار است که گواه اين موضوع تيمچه بازار قم است که بناي آن مربوط به دوران قاجار است.

اين بنا داخل راسته بازار واقع شده و به گفته بسياري از قديمي هاي بازار اين بنا از ابتدا جهت تجارت فرش ساخته شده است و به اين دليل ساخت اين بنا در آن مقطع زماني قابل توجه است که فرش از گذشته به عنوان يکي از محصولات هنري و صنعتي قم مطرح بوده است، البته اين تنها بناي موجود در ايران با همين کاربري نيست و از نمونه‌هاي مشابه اين بنا مي توان به تيمچه امين‌الدوله در كاشان و تيمچه حاجب الدوله تهران اشاره كرد.

اين تيمچه بزرگترين سقف ضربي ايران است که با گذشت 133 سال از ساخت آن هنوز هم به عنوان يکي از مراکز مهم خريد و فروش فرش در قم محسوب مي شود و هنوز هم تعداد زيادي از غرفه هاي اين بازار فعال است.

در صورتي که دروازه بازار هاي جهاني به سوي فرش ايراني دوباره باز شود و استقبال بيشتري از اين صنعت تاريخي که بافته دست هنرمندان اين آب و خاک است به عمل آيد مطمئنا مي توان سهم درآمد صادرات غير نفتي را از محل فروش فرش بالا برد و به سوي اقتصاد غير نفتي که مورد تاکيد بزرگان و دلسوزان نظام است گام مهمي برداشت.


منبع : پايگاه خبري قم فردا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها