City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

زيارت ارزان در مشهد؛ مسافرخانه هاي ۱۵هزارتوماني در شهر مشهد (1395/01/21)

مشهد يکي از بهترين گزينه ها براي سپري کردن تعطيلات نوروزي است. آمدن به مشهد حکم يک تير و دو نشان دارد؛ هم زيارت است و هم سياحت
 زيارت ارزان در مشهد؛ مسافرخانه هاي ۱۵هزارتوماني در شهر مشهد

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر دورخيز خوبي داشته باشيد و زود بجنبيد براي رسيدن به مشهد مقدس مشکل خاصي نخواهيد داشت. معمولا اصلي‌ترين مساله زائران اين است که کجا ساکن شوند و کدام مرکز را براي اقامت انتخاب کنند. زائراني که در ايام پيک (ولادت يا شهادت امام رضا(ع)، عيد نوروز، شهريور و...) به مشهد سفر داشته‌اند احتمالا اين مشکل را با تمام وجود حس کرده‌اند.

در اين گزارش سراغ گزينه‌هاي متعددي رفته‌ايم که براي اقامت زائران در مشهد موجود است. اگر شما هم قصد سفر به مشهد را داريد اين گزارش را به دقت بخوانيد و از الان براي وضعيت اقامت خودتان برنامه‌ريزي کنيد.
 
اگر نازک نارنجي هستيد اينجا نرويد
اگر به مشهد آمديد و خواستيد سفرتان خيلي ارزان تمام شود حتما سري به کمپ پارک «بابا قدرت» بزنيد. اين طوري هزينه اقامت شما تقريبا از فهرست هزينه‌هايتان حذف مي‌شود. کمپ بابا قدرت به درد آدم‌هاي نازک نارنجي نمي‌خورد. خوابيدان در چادر براي دو گروه مناسب است؛ اول، کساني که به شدت صرفه‌جو هستند و نمي‌خواهند پول هتل و مسافرخانه بدهند و دوم، افرادي که رابطه خوبي با طبيعت دارند و از خوابيدن کنار درخت و سبزه لذت مي‌برند. البته تجربه نشان داده بيشتر افراد جزو همان گروه اول هستند؛ يعني خيلي‌ها که ادعاي طبيعت دوستي مي‌کنند در واقع از پرداختن رقم‌هاي نجومي هتل‌ها هراس دارند!
 
خطر گازگرفتگي و کمبود سرويس بهداشتي و تب و لرز
براي گذراندن شبي رويايي در چادر بايد چند نکته را در نظر بگيريد. کمپ باباقدرت امکانات زيادي ندارد و خودتان را براي رويارويي با هر دشواري آماده کنيد. ممکن است مجبور شويد چند دقيقه‌اي در صف سرويس‌هاي بهداشتي بايستيد. اين کمپ در ابتداي ميدان فرودگاه واقع شده و فاصله زيادي با حرم مطهر امام رضا(ع) دارد. اگر وارد کمپ شديد بايد اصول ايمني را رعايت کنيد. مثلا داخل چادرها گاز پيک نيک روشن نکنيد. چندي پيش دو زائر بر اثر گازگرفتگي در کمپ غدير مشهد (ديگر کمپ زائرپذير شهر مشهد) جان به جان‌آفرين تسليم کردند. چادرها توان مقابله با باران و برف و سرماي هوا را ندارند. بارها اتفاق افتاده ساکنان چادر خيس شده يا از سرما تا صبح لرزيده‌اند. ماموران شهرداري، نيروي انتظامي و هلال احمر در اطراف اين کمپ‌ها حاضر هستند و با توجه به پيش‌بيني سازمان هواشناسي به زائران توصيه‌هاي لازم را مي‌کنند. آنها در اين گونه مواقع از زائران مي‎خواهند چادر را ترک کنند و در سوله‌هاي اطراف ساکن شوند.
با توجه به همه اين مشکلات سعي کنيد دور کمپ مسافرتي و چادر را خط قرمز بکشيد. ضمنا اين کمپ به شهروندان مشهدي خدمات ارائه نمي‌دهد. اگر به طور اتفاقي خودرويي خريداري کرده‌ايد که نمره مشهد دارد مدارکي با خود ببريد که اثبات کند شما غيرمشهدي هستيد.
 
اسکان جلوي تخته سياه
در تعطيلات نوروز و تابستان در مدارس مشهدي به روي زائران باز مي‌شود و مسافران در اتاق‌هاي درس و روبه‌روي تخته سياه بساط خودشان را پهن مي‌کنند. مدارس فقط در ايام نوروز و تابستان پاسخگوي نياز مسافران هستند و در ديگر ايام سال به دليل رفت و آمد دانش‌آموزان کار اصلي‌شان را انجام مي‌دهند. حسينيه‌ها هم در ايام خاص پذيراي زائران مي‌شوند و معمولا شهرداري مشهد چند حسينيه را براي زائران نوروزي در نظر مي‌گيرد. خيلي از هيات‌هاي عزاداري هم براي خودشان حسينيه اختصاصي دارند و هر زمان به مشهد مي‌آيند يک راست به همان جا مي‌روند.
 
مسافرخانه‌هاي ۱۵ هزارتوماني
در فيلم‌هاي سينمايي شخصيت‌هايي که کفگيرشان به ته ديگ خورده و مجبور به اقامت در شهري غريب هستند سراغ گزينه مسافرخانه مي‌روند. فرقي نمي‌کند شما در کدام شهر ساکن مسافرخانه يا مهمانپذير شويد. اين مکان اقامتي معمولا حس غربت و تنهايي را به شما منتقل مي‌کند. معمولا دلتان مي‌گيرد و براي برگشتن به خانه تر و تميز خودتان لحظه‌شماري مي‌کنيد. اگر جوراب مسافري بوي عرق پا بدهد معمولا اين بو تا چند روز در فضاي اتاق جا خوش مي‌کند و شامه مسافران بعدي را مي‌نوازد. سر و صداي بچه‌هاي اتاق بغلي هم ممکن است اعصاب شما را به هم بريزد.
با تمام اين اوصاف ولي زائر دلباخته، وقتي شوق زيارت داشته باشد شرايط سخت مسافرخانه را هم تحمل مي‌کند. مسافرخانه‌هاي مشهد بسيار ارزان‌قيمت هستند و بابت هر شب اقامت حدود ۵۰ هزار تومان از زائران دريافت مي‌کنند. مسافرخانه‌هايي هم داريم که قيمت را تا ۱۵ هزارتومان پايين آورده‌اند، اما مشکل اصلي اين است که زائران آدرس اين اماکن را بلد نيستند. حدود ۷۰ درصد زائران با خودروي شخصي به مشهد سفر مي‌کنند و زماني که مي‌رسند به فکر اقامت مي‌افتند. با توجه به اين که اکثر مسافرخانه‌ها در محدوده‌هاي طرح اطراف حرم قرار دارند، اين زائران نمي‌توانند به آنها دسترسي داشته باشند. مسافرخانه‌هاي مشهد مثل تهران در يک منطقه مشخص (مثلا اطراف ميدان راه آهن) جمع نشده و در کوچه پس‌کوچه‌هاي دور حرم پراکنده هستند.
 
ساحل ناامن خانه‌هاي شخصي
در شرايطي که زائران راه و چاه گرفتن مسافرخانه را بلد نيستند، صاحبان خانه‌هاي شخصي وارد گود رقابت شده و از خلأ به وجود آمده به نفع خودشان استفاده مي‌کنند. آنها در ايام پيک به کمک زوارکش‌ها يک اتاق معمولي در دورترين نقطه شهر را حدود ۲۰۰ هزارتومان کرايه مي‌دهند. البته زائران هم بدشان نمي‌آيد وارد چنين خانه‌هايي بشوند. آنها ده نفره در يک واحد مسکوني اقامت مي‌کنند. اتاق‌ها محدوديتي براي تعداد نفرات مهمان ندارند. نقطه‌ضعف بزرگ خانه‌هاي شخصي اين است که امنيت ندارند. ممکن است سارقي بيايد و اموال مهمان‌ها را ببرد يا اين که خداي ناکرده اتفاقات بدتري بيفتد.
 
زائرسرا را با رسم شکل توضيح دهيد
زائرسرا واژه‌اي تعريف نشده در فرهنگ گردشگري کشور است. هيچ‌يک از شهرهاي ايران مکاني به نام زائرسرا ندارند و فقط مشهد است که سالانه با حدود ۲۰۰ زائرسرا ميزبان مسافرانش مي‌شود. زائرسراهايي که هتلداران و فعالان صنعت گردشگري مشهد معتقدند غيرقانوني است. بيشتر وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات دولتي براي خودشان مجتمع مسکوني در اين شهر دست و پا کرده‌اند تا کارمندانشان دغدغه جاي خواب نداشته باشند. کارمنداني که در طول سال به مشهد سفر مي‌کنند، با اقامت در اين زائرسراها هزينه کمتري را متقبل مي‌شوند. کارمندان و مديران از اين که پول بي‌زبان را در شکم هتل‌ها نمي‌ريزند راضي هستند؛ آنها جاي امني در مشهد دارند که هر وقت اراده کنند مي‌توانند در آن ساکن شوند.
لبخند رضايتي که بر چهره دولتي‌ها نقش مي‌بندد تمام ماجرا نيست. روي ديگر سکه ناراحتي افرادي است که چشم اميد به جيب گردشگران دولتي دوخته‌اند. هتلداران مشهدي معتقدند زائرسراها به اقتصاد شهر مشهد ضربه مي‌زنند. چون به واسطه ايجاد آنها، سودي که بايد نصيب سرمايه‌گذاران هتل بشود در جيب افرادي مي‌رود که هيچ نقشي در صنعت گردشگري ندارند. فعالان گردشگري شهر مشهد مي‌گويند مثلا وظيفه وزارتخانه‌ آموزش و پرورش، ساخت و ساز و اسکان کارمندانش در شهرهاي ديگر نيست و اين نهاد بايد با پول بيت‌المال به مسائل مهم‌تري بپردازد.
مساله ديگر اين است که هيچ نهادي بر اين زائرسراها نظارت ندارد. نه فرمانداري مشهد مي‌تواند بر اين اماکن نظارت کند و نه سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي. اين اماکن ملک شخصي وزارتخانه‌ها است و کسي اجازه ورود به آنها را ندارد. مديران باکلاس ادارات اهل اقامت در مسافرخانه‌هاي ارزان نيستند. اگر زائرسرايي در کار نبود آنها حتما گزينه «هتل» را انتخاب مي‌کردند، اما در وضعيت فعلي مديران مي‌آيند و مي‌روند و ريالي بابت اقامتشان به مشهدي‌ها نمي‌پردازند. تازه شنيده شده برخي از اين مراکز در طول سال اتاق‌هايشان را به مسافران عادي هم مي‌دهند و پول خوبي به جيب مي‌زنند.
صفت غيرقانوني را از اين رو به اين زائرسراها اطلاق مي‌کنند که در ماده ٢٣ قانون مديريت خدمات کشوري مصوب سال ‌٨٦ آمده است: ايجاد و اداره هر گونه مهمانسرا، زائرسرا، مجتمع مسکوني، رفاهي، ورزشي، تفريحي و نظاير آن از سوي دستگاه‌هاي اجرايي غير‌قانوني است.
جالب است بدانيد برخي وزارتخانه‌ها براي آن که قانون را دور بزنند اسم اين اماکن را به «مامور سرا» يا مراکز آموزشي تغيير داده‌اند. آنها کارمندان را همراه با خانواده‌شان به ماموريت مي‎فرستند. گاهي هم دوره‌اي آموزشي برگزار مي‌کنند که بهانه‌اي مي‌شود براي سفر تفريحي ـ زيارتي آقا يا خانم کارمند و اعضاي خانواده‌اش به مشهد.
 
سايه سنگين هتل‌هاي مجلل
شهر مشهد ۵۲ درصد هتل‌هاي کل کشور را در خود جاي داده است. اگر آمادگي پرداخت هزينه‌هاي بالا را داريد با خاطري جمع به مشهد سفر کنيد و در هتل دلخواهتان ساکن شويد. براي طرفداران هتل پنج ستاره هتل‌هاي قصر طلايي، هما، پرديسان، درويشي، پارس، قصر الماس، کوثر ناب و مدينه الرضا توصيه مي‌شود. مشهد تا دلتان بخواهد هتل‌هاي لوکس و مجلل پنج ستاره و چهار ستاره دارد. افرادي که مي‌خواهند با هزينه‌اي مناسب هتلي در مشهد پيدا کنند معمولا با مشکل مواجه مي‌شوند، چون تعداد هتل‌هاي دو و سه ستاره مشهد اندک است. بنابراين شما يا بايد بابت ماندن سه شب در هتل حداقل ۷۵۰ هزار تومان بپردازيد و يا قيد هتل را بزنيد. در شهر مشهد قيمت زمين نسبت به شهرستان‌هاي ديگر بالاست و به همين دليل سرمايه‌گذاران ترجيح مي‌دهند هتل‌هايي مجلل بسازند.
با اين حساب سفر زيارتي شما ممکن است از اروپاگردي هم گران‌تر دربيايد. در شهرهاي ساحلي (مثل کيش و دبي) هتل‌هاي گرانقيمت آنهايي است که اتاق‌هاي رو به دريا دارند. در شهر مشهد يکي از امتيازات ويژه هتل‌هاي پنج ستاره اين است که شما از پنجره‌اش مي‌توانيد گنبد طلايي آقا امام رضا(ع) را يک دل سير تماشا کنيد.
 
فقط براي زيارت بيرون برويد
مسافراني که به هتل‌هاي ارزانقيمت مشهد مي‌روند، جمله‌اي ثابت را هميشه تکرار مي‌کنند؛ «ما اومديم مسافرت که بريم زيارت کنيم و بگرديم؛ نمي‌خواهم که صبح تا شب توي هتل بمونيم؛ فقط براي خواب برمي‌گرديم هتل؛ چرا پول الکي بديم»؟ هتل‌هاي پنج ستاره براي مقابله با اين فرضيه امکانات تفريحي شان را در حد بوندس‌ليگا بالا برده‌اند. آنها کاري کرده‌اند که مسافران فقط براي زيارت و خريدهاي ضروري بيرون بروند و بقيه زمانشان را در هتل خوش بگذرانند. براي آن که در جريان اين خوشگذراني قرار بگيريد بياييد امکانات يکي از هتل‌هاي مجلل را با هم مرور کنيم؛ سالن بدنسازي، سالن بيليارد، اتاق بازي‌هاي رايانه‌اي، سالن مراقبت از پوست، سالن زيبايي بانوان، استخر سرپوشيده و اتاق کودک بخشي از اين امکانات است. ترانسفر رفت و برگشت فرودگاهي با اتومبيل بنز تشريفاتي از ديگر امکانات اين هتل است. اين هتل شش سالن رستوران دارد؛ رستوران سرباز تابستاني، رستوران سنتي، سالني براي صرف صبحانه، رستوراني براي غذاهاي خارجي و... .
 
لوکيشن «ماه عسل» مايه‌دارها
مشتري ثابت اين هتل‌هاي مجلل افراد مايه‌داري هستند که مي‌خواهند در کمال آسايش و آرامش سفري زيارتي را سپري کنند. عروس و دامادهايي که مي‌خواهند ماه عسلي خاطره‌انگيز داشته باشند هم زياد به اين جور هتل‌ها سر مي‌زنند. اين زوج‌هاي پولدار براي بار دوم، سوم و چهارم هم سراغ هتل‌هاي پنج ستاره را مي‌گيرند. شايد به اين خاطر که مي‌خواهند تجديد خاطره‌اي داشته باشند با روزهاي شيرين آشنايي‌شان.
براي رزرو يک شب اتاق دو تخته معمولي در همان هتل پنج‌ستاره‌اي که امکاناتش را برشمرديم، شما بايد حدود ۵۰۰ هزار تومان خرج کنيد. قيمت سوئيت به ۵۷۰ هزار تومان مي‌رسد. خوابيدن در اتاق امپريال بيش از ۶۸۰ هزار تومان خرج دارد. اتاق امپريال علاوه بر امکانات استاندارد، مجهز به جديدترين سيستم‌هاي رفاهي هوشمند الکترونيک نور، صدا، موسيقي و تهويه هوشمند و داراي آشپزخانه و جکوزي بوده و چشم‌انداز زيباتري از شمال و جنوب هتل دارد. اقامت در «سوئيت دوبلکس ملل» نيز بيش از دو ميليون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. با خواندن اين اعداد و ارقام ممکن است نااميد شويد، ولي خاطرتان جمع باشد که اگر تعداد ستاره‌ها را بي‌خيال شويد موارد خوبي گيرتان خواهد آمد. مثلا قيمت هتل‌هاي سه ستاره اگر نزديک به حرم مطهر باشد حدود ۳۵۰ هزار تومان و اگر در مرکز شهر باشد حدود ۱۵۰ هزارتومان است.
 
هتل‌هاي جمع و جور و ارزان
در دو دهه اخير عده زيادي اقدام به ساخت هتل آپارتمان در مشهد کردند که استقبال مسافران را هم در پي داشت. اين واحدهاي مسکوني در مقايسه با هتل‌ها جمع و جورتر است و البته اتاق‌هاي کمتر و لابي کوچک‌تري دارند. در شهر مشهد اکنون بيش از ۱۶۰ هتل‌آپارتمان پذيراي زائران داخلي و خارجي است.البته در منابع آماري مختلف اين عدد را تا ۲۲۸ هم‌ ذکر‌کرده‌اند. قيمت مناسب اين واحدها باعث شده بازارشان رونق خوبي داشته باشد. اگر دو نفري سفر کرده‌ايد براي يک شب اقامت در يک هتل آپارتمان دو ستاره بايد حدود ۲۰۰ هزار تومان بپردازيد. مشهد شهر مهرباني است که به هيچ زائري «نه» نمي‌گويد، چه آنها که ماه‌ها براي آمدنشان برنامه‌ريزي مي‌کنند و چه آنها که شب خواب حرم را مي‌بينند و صبح دلشان هوايي مي‌شود. همه اين آدم‌ها دست آخر گرد يک نقطه حلقه مي‌زنند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها