City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خياباني که در تهران غريب افتاده است... (1395/01/29)

شايد بتوان خيابان ويلا را به‌واسطه فروشگاه‌هاي متعدد صنايع‌دستي، به نوعي هنري‌ترين خيابان تهران ناميد؛ اما سال‌هاست که فروشندگان اين خيابان از خلوتيِ آن و فروش بسيار پايين گلايه مي‌کنند.
  خياباني که در تهران غريب افتاده است...

به گزارش بزنيم بيرون ، خيابان ويلا و طالقاني در دهه‌ 40 داراي اهميت بودند، تا آنجا که هتل‎هاي مدرن در اطراف آن ساخته شد و اين ساختمان‌ها هنوز هم در اطراف آن ديده مي‌شوند. هتل‎هاي انقلاب، مرمر، هويزه و... به دليل تردد و حضور دايمي تجار ايراني و خارجي در اين محدوده و حضور در ساختمان اتاق بازرگاني شکل گرفتند.

در همين راستا مراکز متمرکز خريد صنايع دستي ايران و لوکس‌فروشي‎ها در خيابان ويلا و داخل خيابان طالقاني شکل گرفتند که به اهميت حضور تجار ايراني و خارجي در اين خيابان تاکيد داشت و نشاني از حمايت بازرگانان ايراني از صنايع ‌دستي در هديه دادن کالاهاي ايراني داشته و دارد. حالا فروشگاه‌هاي صنايع دستي در خيابان ويلا به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم شدند.

اين روزها اگر هر ساعتي از روز به اين خيابان سر بزنيد، فروشندگان صنايع دستي يا جلوي مغازه بيکار ايستاده‌اند يا داخل آن در حال تماشاي تلويزيون هستند. اما فروشگاه‌هايي که در خيابان جنوبي ويلا قرار دارند، به دليل اينکه اين خيابان يکطرفه است احساس مظلوميت مي‌کنند و معتقدند که در حق آنها اجحاف شده است.

صنايع دستي

مدير يکي از فروشگاه‌هاي صنايع دستي در خيابان ويلا به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: بيش از 30 سال است که در اين خيابان صنايع دستي مي‌فروشم. يکي از ايرادهاي بزرگ اين خيابان يک‌طرفه بودن بخشي از آن است و استدلال راهنمايي و رانندگي هم اين است که اگر پايين خيابان را دو طرفه کنند، ترافيک مي‌شود؛ در حاليکه اين مشکل را مي‌توان با چراغ راهنما حل کرد.

او ادامه مي‌دهد: پيش از دهه‌ 40 از صنايع دستي در بالاي خيابان ويلا هيچ خبري نبود و تنها يک فروشگاه سازمان صنايع‌دستي وجود داشت که آن هم ورشکسته شد و بست. در سه طبقه از ساختمان قديم صنايع‌دستي،‌ محصولات آن را ارائه مي‌کردند.

اين صاحب فروشگاه اضافه مي‌کند: زماني که مغازه‌ام را در خيابان ويلاي جنوبي خريدم، کلي آژانس‌هاي مسافرتي خارجيِ فعال مثل هواپيمايي ژاپن، ‌بريتيش ايرويز و لوفت هانزا و غيره در اين خيابان بودند که با شروع تحريم‌ها يکي يکي بسته شدند و رفتند. در حال حاضر اين خيابان مُرده است و ما اميدواريم که با برداشته شدن تحريم‌ها، اين خيابان هم يواش يواش زنده شود.

او بيان مي‌کند: فروش صنايع دستي نياز به توريست دارد و تنها بحث من و ما که چند مغازه هستيم، نيست؛ بحث توليدکنندگاني است که از اين راه نان مي‌خورند و دولت بايد از آنها حمايت کند.

صاحب اين فروشگاه که زماني خودش توليدکننده مينا بوده است،‌ مي‌افزايد: همين که هر صبح کرکره مغازه را بالا مي‌دهيم، 10 درصد از فروش ما صرف هزينه‌هاي جانبي مي‌شود. صنايع دستي شير و ماست نيست که هر روز مردم آن را بخرند، مردم بايد پول اضافه‌شان را صرف خريد صنايع دستي کنند.

اين فروشنده اظهار مي‌کند: صنايع دستي را يا يک ايراني پولدار يا کسي که عشق صنايع دستي دارد، مي‌خرد. گردشگران خارجي هم در حد معقول اين محصولات را مي‌خرند.

او مي‌گويد: وقتي مشتري وارد مغازه مي‌شود، تحت هر شرايطي چانه مي‌زند و تخفيف مي‌خواهد و خارجي‌ها هم بيشتر از همه تخفيف مي‌خواهند. نمي‌دانم راهنمايان تورها در هتل به آنها توصيه مي‌کنند که چانه بزنند يا خودشان اينطور هستند! ما هم به ناچار مجبوريم تخفيف بدهيم و گاهي اوقات يک محصول را با 5 درصد سود مي‌فروشيم.

صاحب فروشگاه در پاسخ به اينکه با وجود اين همه مشکلات چه چيزي موجب شده که اين شغل را ادامه دهد؟ بيان مي‌کند: من قبل از اينکه فروشگاه صنايع دستي داشته باشم، ميناساز بوده‌ام. تغيير شغل کار ساده‌اي نيست و زيان‌هاي بسياري دارد. از طرفي من در هر کاري تخصص ندارم.

او ادامه مي‌دهد: من با صنايع دستي بزرگ شده‌ام، بنابراين اگر در حد حقوق يک کارمند معمولي هم گيرم بيايد، ناچارم با کمِ آن هم بسازم و نمي‌توانم آن را رها کنم. باز بودن يک واحد تجاري هم براي دولت خوب است، هم محصولي عرضه مي‌شود و هم نرخ بيکاري پايين مي‌آيد.

اين فروشنده با بيان اينکه يکي از دغدغه‌هاي ما وزارت اقتصاد و دارايي است، اظهار مي‌کند: توليدکننده را از پرداخت ماليات معاف کرده‌اند، ‌حداقل اگر ما را معاف نمي‌کنند، تخفيف درست و حسابي بدهند.

صنايع دستي

صاحب اين فروشگاه مي‌گويد: در خيابان ويلاي جنوبي داخل فروشگاه سپه غرفه‌اي که قبلا ميوه فروشي بوده را براي عرضه محصولات صنايع دستي اجاره داده‌اند که ‌ماليات، بيمه و پول آب و برق هم نمي‌دهد،‌ از طرفي جواز هم ندارد. تابلو فروشگاه سپه هم برايش سپر بلا شده است! به همه مي‌گويد اينجا چون فروشگاه سپه است، صنايع دستي را نسبت به جاهاي ديگر با قيمت پايين‌تري عرضه مي‌کنم، ‌مشتري‌ها هم اين موضوع را مي‌پذيرند.

او مي‌افزايد: زماني هم که ساعت کاري فروشگاه تمام مي‌شود، صاحب آن درِ مغازه را از طرف خيابان باز مي‌کند و تا دير وقت هم باز است. اين موضوع را چه کسي بايد بررسي کند؟ به اتحاديه هم که مي‌گوييم جواز ندارد، مي‌گويند بررسي مي‌کنند. در نهايت هم صاحب فروشگاه جريمه‌اي پرداخت مي‌کند و به کارش ادامه مي‌دهد.

اين فروشنده درباره يکي ديگر از مشکلات فروش صنايع دستي در خيابان ويلا بيان مي‌کند: راهنمايان تور، توريست‌هاي خارجي را براي خريد صنايع دستي به فروشگاه‌هاي خاصي که از آنها پورسانت مي‌گيرند مي‌برند. گاهي اوقات هم راهنمايان تورها، توريست‌هاي خارجي را براي خريد آجيل به چند مغازه پايين‌تر مي‌آورند، اما براي خريد صنايع دستي نمي‌آورند! من فکر مي‌کنم آنها بايد دست توريست‌ را براي خريد صنايع دستي باز بگذارند.

او همچنين درباره فروش صنايع‌دستي در ايام نوروز در تهران اظهار مي‌کند: فروش ما در ايام نوروز چندان رضايت‌بخش نبود. در اين ايام گردشگران بيشتر تماشاچي هستند تا خريدار. اما فروش شب عيد در نيمه دوم اسفندماه بهتر از عيد است، چون اداره‌ها و ارگان‌ها صنايع دستي را به عنوان هديه مي‌خرند؛ گرچه فروش آن چنان بالايي نيست، اما بهتر از ماه‌هاي سال است. فروش اسفندماه امسال نيز نسبت به سال‌هاي گذشته بهتر بود، در حالي که در دولت قبل همين وضعيت را هم نداشتيم و کارمان خوابيده بود.

يکي ديگر از فروشندگان صنايع دستي در خيابان ويلاي شمالي نيز به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: براي اينکه صنايع دستي به فروش برسد، نياز به توريست داريم. صنايع دستي در داخل کشور آن چنان مصرفي ندارد. از طرفي توليد هم زياد است، به همين دليل هم دچار رکود شده است. از طرفي وضع اقتصادي هم خوب نيست و تا توريست نيايد اين وضع درست نمي‌شود.

او که فروشگاه صنايع دستي را از پدر به ارث برده است،‌ اظهار مي‌کند: اجداد من توليدکننده خاتم بوده‌اند و اين حرفه نسل به نسل از شهرهاي ديگر به تهران انتقال پيدا کرده و حالا سال‌هاست که محصولات صنايع دستي را عرضه مي‌کنيم.

اين فروشنده با بيان اينکه از وضعيت کار راضي نيست،‌ مي‌افزايد: سال گذشته براي من سال بسيار بدي بود و در 25 سالي که اين کار را انجام مي‌دهم، وضعيت صنايع دستي را به اين بدي نديده بودم؛ البته در اسفندماه هرسال وضعيت کمي بهتر از ماه‌هاي ديگر است، اما اين اتفاق تنها در نيمه‌ي دوم اسفند مي‌افتد که آن هم مقطعي است و دوباره وضعيت‌مان مثل ديگر ماه‌هاي سال مي‌شود.

صنايع دستي

او مي‌گويد: از سال گذشته تا حالا ماليات‌ها بسيار سنگين شده و ماليات 3 ميليوني ما را 15 ميليون کرده‌اند و ما هم به اين موضوع اعتراض کرديم. من فکر مي‌کنم چون فروش نفت پايين آمده است دولت هم اين مشکل را با افزايش ماليات از ما جبران مي کند.

صاحب اين فروشگاه با بيان اينکه حالا ما مغازه‌اي داريم که اموراتمان با آن مي‌گذرد اما وضعيت برخي از هنرمنداني که به سازمان ميراث فرهنگي،‌صنايع دستي و گردشگري مراجعه مي‌کنند بسيار بد است و بسياري از آنها حتا بيمه هم ندارند!


نویسنده : کبریا حسین زاده
منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها