City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بي‌توجهي به يک خانه خاص در بافت تاريخي مشهد (1395/01/29)

«نتيجه‌ي گشت‌زني و شناسايي خانه‌هاي تاريخي در محدوده «تکيه علي اکبري‌ها» و کوچه «دريادل» توسط يک گروه مشهدگرد، شناسايي خانه قاجاري اما در حال تخريبِ کامل «جواديان صراف» بود؛ خانه‌اي برگرفته از معماري چند بناي تاريخي ديگر، اما با يک خصوصيت خاص؛ مکان رفت‌وآمد رهبر معظم انقلاب و شهيد آيت‌الله مطهري قبل و پس از انقلاب اسلامي.»
بي‌توجهي به يک خانه خاص در بافت تاريخي مشهد

به گزارش بزنيم بيرون ، خانه‌ي «جواديان صراف» امروز يک واقعيت زنده دارد؛ «سيد اعتماد جواديان صراف» يکي از وارثان‌اش - که گويا حالا به نگهبان اين بناي بجا مانده از اجدادش تبديل شده - که بخشي از خانه را محل اقامت خود کرده، هرچند حاضر نمي‌شود اطلاعاتي درباره بنا بدهد، اما رفتارش براي حفاظت از اين مکان تاريخي خود گواه همه چيز است.

 

رضا سليمان‌نوري، خراسان پژوه ‌و فعال ميراث فرهنگي در مشهدگردي‌هايش به اين بنا برخورد کرد.

 

او معماري اين خانه (از نظر ارزش‌هاي تاريخي) را چيزي شبيه خانه‌ي تاريخي «داروغه» در مشهد مي‌داند، اما با اين تفاوت که دو ضلع از سه ضلع ساختمان با تخريب‌هاي شبانه‌ي شهرداري از بين رفته است. معماري که شواهد بازگو کننده‌ي ساخت آن در اواخر دوره‌ي قاجار يا سال‌هاي اوليه پهلوي اول است.

 

اين کارشناس ارشد ايران‌شناسي حتي معتقد است، خانه‌ي «پريشاني‌ها» در مشهد نزديک‌ترين خانه از نظر تاريخ ساخت و دوره به بناي تاريخي «جواديان صراف» است، بنايي مربوط به اواخر قاجار.

 

به اعتقاد او، سرنوشت خانه‌ «جواديان صراف» چيزي شبيه به خانه‌ها‌ي تاريخي قرار گرفته در اطراف حرم مطهر است، خانه‌هايي چون «عزيزالله اُف» يا «کوزه کناني» که تا مرز خروج از ثبت نيز پيش رفتند و برخي از آن‌ها نيز در طرح نوسازي قرار گرفتند.

 

وي اظهار کرد: اين بناي تاريخي با فاصله‌اي کم از يکي خيابان‌هاي شعاعي مربوط به شارستان که راه‌آهن را مستقيم به محدوده‌ي حرم مطهر متصل مي‌کند و بافت تجاري مسکوني که هر روز قيمت آن بالاتر مي‌رود قرار دارد.

 

به اعتقاد سليمان‌نوري، نحوه‌ معماري اين خانه‌ي تاريخي، بناي سه‌ ضلعي است که در اصطلاح مشهدي‌ها دو طرف آن رو به حضرت و پشت به حضرت است که متاسفانه دو ضلع تخريب شده‌اند و در حال حاضر فقط ضلع غلام‌رو آن پابرجاست که يکي از وارثان در آن بخش زندگي مي‌کند.

 

اين ايران‌شناس وضعيت کنوني اين بافت تاريخي را نامناسب مي‌داند و مي‌گويد: از زمان تهيه‌ي طرح «نوسازي و بهسازي» در سال 1372 توسط يک شرکت خصوصي، هرچند تا کنون چند مرحله تغيير را پشت سر گذاشته است، اما در همين مدت زمان باعث تخريب‌هاي زيادي در بافت تاريخي شده است.

 

او با بيان اينکه تا کنون 30 اثر در محدوده‌ي طرح نوسازي مشهد ثبت اضطراري شده‌اند، ادامه داد‌: هنوز خانه‌ي «جواديان صراف» با وجود دارا بودن ارزش‌هاي تاريخي از جمله اقامت‌هاي مقام معظم رهبري، در اين فهرست به ثبت نرسيده است.

 

به گزارش ايسنا، يکي از اقدامات قابل توجه در دولت جديد در يکي دو سال اخير با هدف توجه بيشتر به بافت تاريخي مرکزي مشهد، ايجاد پژوهشکده نوين شهر «ثامن» است،‌ پژوهشکده‌اي براي بررسي وجوهات حفاظت از اين بافت که کارشناسان متخصصي از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را به عضويت درآورده است تا اقدامات بهتر و کارشناسي‌تري براي حفاظت از باقي مانده‌هاي بافت تاريخي مشهد انجام دهند.

 

از سوي ديگر، کميسيون ماده‌ي 5 طرح تفصيلي بافت پيرامون حرم امام‌رضا(ع) را در قالب 360 هکتار تهيه و طراحي کرده، بر اين اساس با توجه به خيابان‌هاي منشعب از حرم مطهر، اين منطقه به 4 قطاع تقسيم شده است. البته در اين تقسيم‌بندي 30 لکه‌ي تاريخي باقي مانده که توسط سازمان ميراث فرهنگي به عنوان بافت تاريخي مرکزي به همه‌ي دستگاه‌هاي مربوط ابلاغ شده است.

 

مرداد سال گذشته و در واکنش به احتمال خروج از ثبت دو بناي تاريخي «سراي عزيزالله اُف» و «کوزه کناني»؛ محمدرضا رحيم‌زاده، يکي از اين مشاوران و کارشناسان و عضو هيات علمي دانشگاه هنر با تاکيد بر اين‌که بافت تاريخي مشهد در حال حاضر آسيب‌هاي بسيار جدي ديده است، به خبرنگار ايسنا گفته بود: با ادامه‌دار بودن اين نوع از اقدامات در اين بافت تاريخي که در طول سال‌هاي گذشته آسيب‌هاي جدي ديده است،‌ احتمال از دست دادن بخشي از تاريخ مشهد وجود دارد.

 

حتي محمد رکني، معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي نيز در اين زمينه به ايسنا اظهار کرده بود: کاربري بناهاي تاريخي قرار گرفته در بافت تاريخي مرکز شهر مشهد فرهنگي - تاريخي در نظر گرفته شده و اگر هرکدام از مالکان قصد تبديل اين بناهاي تاريخي به اقامتي پذيرايي را داشته باشند، اجازه آن را نمي‌دهيم.

 

هر چند براساس طرح تفصيلي مشهد مقدس، بافت مرکزي اطراف حرم مطهر بايد کاربري فرهنگي - تاريخي داشته باشد، کاربري که به نظر مي‌رسد مالکان بناهاي تاريخي اين منطقه را براي درآمدزايي راضي نمي‌کند. اما شايد همين دليل باعث شده تا شهرداري مشهد هم به جمع اين مالکان پيوسته و با توجه به بالا بودن قيمت زمين در بخش از بافت تاريخي، عزم‌ خود را جزم کرده تا با تخريب بناهايي که چيزي شبيه تاريخ متروکه‌اند، به آرزويشان برسند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها