City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

به مقبره مشاهير پايتخت سري بزنيد (1395/02/07)

شهر تهران بسياري از مشاهير و افراد سرشناس تاريخ ايران را در خود جاي داده؛ افراد نام آوري که هر کدام از گوشه اي تهران در خاک خفته اند و تعداد بالايي از آن ها هم بي نام و نشان اند. در ادامه مروري داريم بر تعدادي از مشاهير مدفون در پايتخت:
به مقبره مشاهير پايتخت سري بزنيد
قبره ستارخان
ستار قره‌داغي سومين پسر حاج حسن قره‌داغي در ۲۸ مهر ۱۲۴۵ خورشيدي (۲۰ اکتبر ۱۸۶۶ ميلادي) در روستاي بيشک ورزقان در آذربايجان به دنيا آمد. وي در مقابل قشون عظيم محمدعلي‌شاه پس از به توپ بستن مجلس شوراي ملي و تعطيلي آن که براي طرد و دستگير کردن مشروطه‌خواهان تبريز به آذربايجان گسيل شده بود، ايستادگي کرد و بناي مقاومت گذارد. ستارخان مردم را بر ضد اردوي دولتي فراخواند و خود رهبري آن را بر عهده گرفت و به همراه ساير مجاهدان و باقرخان -سالار ملي- مدت يک سال در برابر قواي دولتي ايستادگي کرد و نگذاشت تبريز به دست طرفداران محمدعلي‌شاه بيفتد.اختلاف او با شاهان قاجار و اعتراض به ظلم و ستم آنان، به زمان کودکي‌اش بر مي‌گشت.
بعدازظهر اول شعبان ۱۳۲۸ق قواي دولت مشروطه، که جمعاً سه هزار نفر مي‌شدند به فرماندهي يپرم خان ارمني، يار قديمي ستارخان در تبريز و رئيس نظميه وقت، باغ اتابک را محاصره کردند و پس از چند بار پيغام، هجوم نظاميان به باغ صورت گرفت و جنگ بين قواي دولتي و مجاهدين آغاز گشت. اندکي بعد قواي دولتي او را دستگير کردند و به منزل صمصام السلطنه بردند و خود و اتباعش ناچار به خلع سلاح شدند. بعد از اين وقايع، ستارخان خانه نشين شد و اوايل اجازه درمان وي داده نمي شد، پس از مدتي که زخم کاري شده بود پزشکان حاذق براي مداواي پاي او تمام تلاش خود را کردند، بر اثر اصابت گلوله هردو استخوان ساق پا شکسته بود و زخم دچار عفونت بود، دوبار پزشکان معالج (لقمان الدوله، حسين خان نظام الحکما، و دو پزشک خارجي) اقدام به عمل جراحي و تميز کردن زخم نمودند و پس از مدتي شکستگي و زخم بهبودي نسبي پيدا کرد و با وجود کوتاهي پا مي توانست با عصا راه برود. ستارخان پس از اين واقعه نزديک به چهار سال زندگي کرد و در تاريخ ۲۸ ذي الحجه ۱۳۳۲هـ. ق (۲۵ آبان ۱۲۹۳ش/ ۱۶ نوامبر ۱۹۱۴م) در تهران درگذشت.
آدرس: 
شهرري - صحن حضرت عبدالعظيم حسني (ع)
 
*مقبره طيب
طيب حاج رضايياز عياران و باستاني کارهاي تهران در دوران سلطنت سلسله پهلوي بود.  وي در سال ۱۳۳۲ از موافقين رژيم شاهنشاهي پهلوي در کودتاي ۲۸ مرداد بود، اما بعدها تغيير رويه داد و به انقلابيون نهضت اسلامي پيوست. سرانجام در يازدهم آبان ماه ۱۳۴۲ در ميدان تير پادگان حشمتيه تهران اعدام گرديد و در قسمت شرقي حرم شاه عبدالعظيم به خاک سپرده شد. با وجود اين رژيم شاهنشاهي طيب حاج رضايي را در ۱۶ خرداد ۱۳۴۲ به همراه ۴۰۰ نفر ديگر را به جرم بر هم زدن نظم عمومي دستگير کرد و سرکرده اين افراد دستگير شده را طيب حاج رضايي و اسماعيل رضايي عنوان کردند. سرانجام از ميان افراد دستگير شده، طيب و اسماعيل حاج رضايي به حکم صادره از دادگاه ويژه شماره يک لشکر گارد به رياست سرتيپ حسين زماني و دادستاني سرهنگ ستاد احمد دولو قاجار و با وکالت تسخيري تيمسار شايانفر پس از ۱۳ جلسه محاکمه به جرم فعاليت محرمانه و خيانتکارانه به منظور برهم زدن نظم و امنيت عمومي در روزهاي ۱۵ خرداد ماه همان سال به استناد قسمت اول ماده ۷۰ قانون مجازات عمومي به اعدام محکوم شدند و اين حکم در سحرگاه ۱۱ آبان ۱۳۴۲ اجرا شد.
 
آدرس: 
شهرري - حرم حضرت عبدالعظيم (ره) - صحن شرقي حرم
 
* مقبره مرشد چلويي
 
حاج ميرزا احمد عابد نهاوندي مشهور به حاج مرشد چلويي، شاعر متخلص به ساعي و از عارفان معاصر، که در حدود نودسالگي در سال ۱۳۵۷ شمسي در تهران درگذشت. مرشد چلويي در گورستان ابن بابويه شهرري در خاک آرميده است. حاج ميرزا احمد عابد نهاوندي در بازار تهران جنب مسجد جامع، طباخي داشت و براي عموم سخنراني‌هاي هفتگي برپا مي‌داشت. چون با مردم با زبان شعر و پند و اندرز برخورد مي‌کرد به حاج مرشد معروف بود. تنها نسخه ديوان اشعار عرفاني ساعي در زمان خود در آتش سوزي مغازه‌اش سوخت از اين رو پس از تدوين اشعار بجامانده به ديوان سوخته مشهور شد. او اجازه چاپ اشعار خود را نمي‌داد، اما اين ديوان اشعار پس از درگذشت او تاکنون چندبار چاپ شده‌است.
شهرري - خيابان ابن بابويه (صفائيه) - گورستان ابن بابويه

منبع : شورا آنلاين

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها