City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جاي خالي تورهاي غارنوردي در ايران (1395/02/07)

ايران به رغم وجود غارهاي منحصر به فردي مانند غار «دوسر»، «نمکدان قشم»، «پرو» هنوز نتوانسته از اين فرصت براي اجراي تورهاي غارنوردي ويژه گردشگران خارجي بهره ببرد.
جاي خالي تورهاي غارنوردي در ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، در ايران ۱۱ غار آماده پذيرش گردشگر عمومي شده و دو هزار غار را هم مي‌توان براي ورود گردشگر خارجي آماده کرد. غارها نسبت به تنوعي که دارند پذيراي گردشگر داخلي و يا خارجي هستند، اما بايد ديد که توريست‌هاي داخلي و خارجي چقدر توانمندي ورود به آنها را دارند چرا که هر غاري درجه سختي و آساني دارد و هر کسي توانايي ورود به آنها را ندارد.

با اين وجود ارگان‌هاي مختلفي از جمله سازمان ميراث فرهنگي، استانداري‌ها و حتي بخش خصوصي برخي از غارهاي موجود در ايران را براي پذيرش گردشگر آماده کرده و هزينه زيرساخت و تبديل آنها به غارهاي گردشگري را پرداخت کرده‌اند. يکي از اين غارها که ميلياردي خرج شد و اکنون به سوددهي رسيده، غار عليصدر در همدان است، ولي بسياري از غارها حتي با وجود اينکه شهرداري به آنها ورود کرده‌ اما به سوددهي نرسيده و حقوق کارکنانشان را نيز تامين نمي‌کنند.

يکي از دلايل آن به گفته جواد نظام‌دوست رئيس سابق انجمن غار و غارشناسي ايرانيان، اين است که قبل از تبديل آنها به غار گردشگري، هيچ طرح مطالعاتي انجام نشده بود و يا طرح توجيهي نداشت.

بيشتر غارهاي ايران توانايي جذب گردشگر خارجي را دارند

نظام‌دوست گفت: ما غارهايي مانند غار رودافشان داريم که مديريت آن به جامعه محلي سپرده شد، حتي وام خوبي براي تجهيز آن دادند تا ورود و خروج گردشگر به آن کنترل شود؛ اما چون طرح مطالعاتي نداشت، کابل‌هاي برقي که شوراي شهر کشيده بود، کنده و بيرون ريخته شد.

اين غارنورد به ظرفيت ورود گردشگران خارجي به غارهاي ايران اشاره کرد و گفت: بيشتر غارهاي ايران توانايي ورود گردشگر خارجي و غارنورد خارجي را دارند. آنها حتي حاضر هستند که هزينه بدهند و به داخل غار بروند. معمولا غارهاي افقي و طولاني که نياز به يک يا دو روز راهپيمايي دارند، زيرساختي نمي‌خواهند، چون اين غارها، غارنورد ماهر مي‌خواهد و آنها مي‌دانند که شراط ورود به اين غارهاي سخت چگونه است.

يکي از غارهايي که از نظر ويژگي مساحت در  يکي از تالارهاي آن در سطح دنيا منحصر به فرد است، غار «دوسر» در يزد است که چهارمين تالار بزرگ جهان را در خود دارد اما به دليل عمودي بودن آن نه آمادگي پذيرش غارنورد معمولي را دارد و نه توجيهي براي آماده‌سازي آن ويژه ورود گردشگر. اين تالار ۸۷ هزار متر مربع مساحت دارد، اما تنها گردشگران ماجراجوي خارجي حاضر هستند که آن را ببينند ولي هيچ وقت ايران براي معرفي بزرگترين تالار غار جهان تبليغي نکرده‌است.

گردشگري غار در ميان ايرانيان هم جايگاهي ندارد

غارهاي ايران با وجود آنکه يکي از جاذبه‌هاي ماجراجويانه براي گردشگران داخلي محسوب مي‌شود، اما حتي در ميان گردشگران ايراني نيز جايگاهي ندارند. آماري که سالانه ارائه مي‌شود اين است که در سال تقريبا ۱۰ تا ۱۵ تور داخلي  ۱۰ تا ۲۰ نفره  ممکن است تقاضاي ورود به يکي از غارهاي گردشگري را داشته باشند اين آمار نيز از آنجا به دست مي آيد که انجمن غار و غارشناسي به تورهاي مجاز غارنوردي غارنورد و يا راهنماي غار معرفي مي‌کند.

اکنون تورهاي گردشگري غار توسط يکي از آژانس‌هاي طبيعت‌گردي اجرا مي‌شود. اين آژانس تنها شرکتي است که هزينه مي‌کند تا همراه حفاظت از غارها، تور گردشگري برگزار شود. اما آ‌ژانس‌هاي ديگر ممکن است تور غارنوردي برگزار کنند، ولي از راهنماي ماهري استفاده نکنند، ضمن اينکه محيط زيست غارها را نيز معمولا رعايت نمي‌کنند.

عضو سابق هيات مديره انجمن غار و غارشناسي ايرانيان درباره اينکه چرا تاکنون هيچ تبليغاتي براي ورود گردشگران خارجي به غارهاي ايران نشده است مي‌گويد: انجمن غار و غارشناسي ۴ سال پيش که اين غار کشف شد از آن نقشه‌برداري کرد و آن را به مجامع جهاني مرتبط با غارنوردي ارائه داد. اين مجمع بررسي کرد که تالار غار دوسر چهارمين تالار بزرگ جهان در غار است. ما بايد اين غار را به مجامع بين‌المللي معرفي کنيم تا غارنورد مخصوص خودش از آن بازديد کند.

تورهاي غارنوردي خارجي ها فقط جنبه آموزشي دارد

نظام‌دوست گفت: شايد در سال يک يا دو تور خارجي براي غارنوردان برگزار شود، آن هم براي انجام مطالعات و يا کارهاي آموزشي است. در سال‌هاي اخير يک گروه براي غار نمکدان قشم و ديگري براي آموزش غارنوردي دعوت شده بودند.

وي ادامه داد:‌ کسي حاضر نيست براي سرمايه‌گذاري در تور گردشگران خارجي فعاليت کند. با اين وجود يکي از کارشناساني که براي بررسي ثبت جهاني غار نمکدان قشم به ايران آمده بود در تقويم ۲۰۱۶ اتحاديه غارشناسي اروپا سه عکس از غار نمکدان را منتشر کرد که اتفاق بسيار خوبي براي معرفي غار نمکدان بود. همچنين گزارشي را در معتبرترين مجله غارنوردي دنيا منتشر کرده است. اين تنها تبليغاتي بود که براي غارهاي ايراني در سطح دنيا انجام شده است.

وي درباره غار عليصدر نيز گفت: غار عليصدر همدان از ۶ سال پيش در نوبت ثبت جهاني قرار دارد. اين غار به همراه غار «پرو» شناخته شده هستند، چون غار پرو در کرمانشاه به عنوان غار عميق آسيا مطرح بوده است. آن زمان که انگلستان و لهستان روي غارها کار مي‌کردند، غار پرو را نيز در سال ۱۳۵۲ کشف کردند.

نظام‌دوست معتقد است‌: حتي اکنون در انگلستان بنياد غار پرو وجود دارد، چون انگلستان کاشف آن بود و آن زمان به عنوان عميق‌ترين غار جهان ثبت شده بود. انگليسي‌ها در اين بنياد سوابق کاري‌شان و اخبار مربوط به غار را در آن بنياد نگهداري مي‌کنند. در ۱۰ سال اخير دو تور از روسيه، يک تيم از ترکيه، پراکنده به کرمانشاه براي بررسي آن رفته‌اند. علت اينکه نتوانسته‌ايم از اين ظرفيت براي گردشگري ايران استفاده کنيم، عدم اطلاع‌رساني آن به مجامع عمومي و بين‌المللي است.

اين غارنورد از ظرفيت ورود غارنوردان جهان به ايران سخن گفت و بيان کرد: حداقل نيم ميليون غارنورد در دنيا فعال هستند. اگر بتوانيم تنها ۱۰ درصد از آنها را به ايران جذب کنيم، مي‌توانيم تورهاي تخصصي غارنوردي را به ايران بياوريم، اما دليل اينکه نتوانسته‌ايم در اين بخش موفق شويم اين است که هم براي غارهاي ايران تبليغ نشده و هم تا اسمي از زيرساخت مي‌آيد، سرمايه‌گذاران فکر مي‌کنند که بايد دهانه غار را باز کنند و يا تله‌کابين ايجاد کنند. در حالي که زيرساخت‌هاي گردشگري براي غارها اين است که در فاصله مطمئن غار و حريم آن شرايط اسکان و سرويس بهداشتي و ايمني ايجاد شود تا توريست بتواند ضمن استراحت، يک جاي امن براي تجهيزاتش داشته باشد.

غارهاي ايران منحصر به فرد هستند اين جمله‌اي است که همه مسئولان در سازمان ميراث فرهنگي و يا محيط زيست همواره در سخنراني‌هاي خود به ان اشاره مي‌کنند اما هيچ وقت اقدام خاصي را براي پرداختن به موضوع غارهاي ايران انجام نداده‌اند.

يکي از اين اقدامات قول حمايتي بود که سازمان ميراث فرهنگي دو سال پيش به انجمن غارنوردي ايران داده بود تا اطلس جامع غارهاي ايران به دو زبان منتشر شود اين گام مي‌توانست مهمترين اقدام براي اطلاع رساني در حوزه غارهاي ايران باشد اما چنين حمايتي هيچ وقت انجام نشد.

با اين وجود غارنوردان و انجمن هاي دوستدار محيط زيست و ميراث فرهنگي و گردشگري همواره بدون اينکه منتظر سازمانهاي دولتي بمانند از اين غارها حمايت کرده و در حد توان شان به معرفي آنها در سطح جهان مي پردازند شايد راهي براي درآمدزايي از گردش در غار بوجود آيد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها