City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي کلهرود بهشت گمشده گردشگران (1395/02/08)

روستاي کلهرود يکي از زيباترين روستاهاي استان اصفهان با چشم اندازهاي ديدني در دامنه کوه کرکس و در شهرستان شاهين شهر و ميمه قراردارد.
روستاي کلهرود بهشت گمشده گردشگران
کلهرود يکي از روستاهاي شهرستان شاهين شهر و ميمه در فاصله ۹۰ کيلومتري شمال اصفهان و در دامنه کوههاي کرکس واقع شده است.
 
روستاي کلهرود تا حدود ۱۵ سال قبل از توابع شهرستان نطنز بود.اين روستا يکي از روستاهاي نمونه گردشگري است که با دارا بودن چند اثر تاريخي زيبا مانند حمام کلهرود، مسجد حاجي، خانه تاريخي برومند و جاذبه هاي طبيعي زيبا به خصوص غار کلهرود در سال هاي اخير مورد توجه مردم و خصوصا هيئت هاي کوهنوردي قرار گرفته است.
 
روستاي کلهرود شامل چهار محله به نام هاي کلهرود- توکلر- سربيشه و قلعه مي باشد. و يک رودخانه فصلي در وسط ابادي قرار دارد که به ندرت پر آب است. آب و هواي کلهرود در پائيز و زمستان بسيار سرد و در بهار و تابستان خنک و مطبوع است. کلهرود از دو طرف شرقي و غربي در يک دره و در دامنه کوه واقع شده و وجود باغ هاي زياد در روستا منظره زيبائي را به وجود آورده است. در اطراف روستا باغ ها و قنات هاي فراواني وجود دارد که يکي از معروف ترين آن ها قنات و مزرعه خداياره است.
 
 
شغل مردم کلهرود دامداري و باغداري و تا حدودي کشاورزي است. در دهه ۵۰ ه.ش. تعدادي از اهالي در معدن ذغال سنگ کلهرود مشغول به کار بودند ولي اکنون معادن ذغال سنگ تعطيل است. عده کمي از روستائيان در تابستان به گون زني و استحصال کتيرا مشغول مي شوند.
 
بسياري از مردم کلهرود خود را از نسل بني اسد مي دانند و معتقدند اجداد آنها پس از واقعه کربلا پيکرهاي مطهر شهدا را به خاک سپرده و از ترس ماموران يزيد راهي ايران شدند و دسته اي از آنان در اين روستا ساکن شدند.در بيرون روستا امامزاده اي وجود دارد که مورد احترام زياد اهالي است و در سال هاي اخير تجديد بنا شده و گنبد زيبائي براي آن ساخته شده است.
 
 
آداب و رسوم مردم روستاي کلهرود

طبق يک سنت قديمي عزاداري تاسوعا و عاشورا با ائين نخل برداري همراه است.تعدادي از مردم نخل بزرگ و سنگين کلهرود را در تاسوعا بلند کرده و با سوگواري و همراه با دسته هاي سينه زن و زنجير زن تا امامزاده در بيرون روستا حمل مي کنند و روز عاشورا ان را به روستا بر مي گردانند.
 
يکي از چهره هاي درخشان علم و فضيلت اين روستا آيت الله سيد حسن کلهرودي است. اين مجتهد عاليقدر در اصفهان ساکن بود و از شاگردان آيت الله سيد ابوالقاسم دهکردي به شمار مي رفت. او و برادرش سيد حسين که او هم عالمي بزرگوار بود براي تبليغ و  ترويج دين و به خواهش اهالي کلهرود در اواخر قرن سيزدهم هجري شمسي به کلهرود امده و به حل و فصل مشکلات مردم و پاسخگوئي به مشکلات شرعي و اقامه نماز جماعت و ارشاد مردم پرداختند و به برکت حضور آنان کلهرود روح و جاني تازه يافت. ايت الله کلهرودي غير از علوم ديني که در آن خبره بود خط نسخ را بسيار زيبا مي نوشت به طوري که او را بايد از خوشنويسان مسلم خط نسخ دانست و شصت پاره قرآن مجيد به خط زيباي او هنوز در کلهرود موجود است. همچنين او کتابي به نام “اکمال السعادات “در عبادات را در سال ۱۳۲۸ ه.ق. نوشته است . اين کتاب در کتابخانه ايت الله مرعشي نجفي در قم نگهداري مي شود
 
 ابنيه تاريخي کلهرود:

کلهرود در حال حاضر داراي سه اثر ثبت شده ميراث فرهنگي مي باشد:
 
۱- حمام کوچک و حمام بزرگ چهار محل کلهرود.
 
۲- مسجدي قديمي بنام مسجد حاجي در محله کلهرود
 
۳- منزل  محمد صادق برومندي  واقع در محله سربيشه
 
و نيز چندين اثر با قدمت تاريخي حدود ۱۰۰ سال ( دوره قاجاريه ) و قبل از آن هم مي باشد که به دلايل مختلف از جمله نيمه مخروبه بودن و يا به علت تخريب، آن بنا به ثبت اداره ميراث فرهنگي نرسيده است.
 
 که از آن جمله ميتوان به آب انبار محله قلعه اشاره نمود و بقاياي ارگ و قلعه بزرگي که بالاي ۱۵۰ سال قدمت دارد و مصالحي چون خشت و گل تشکيل شده و بيشتر سقف هاي آن نيز بصورت خشتي و بدون تير چوبي و گنبدي شکل بوده ودر بعضي بناها هم تيرهاي چوبي بکار رفته است.
 
جالب توجه اينکه ارگ و قلعه کلهرود هم همانند قلعه باغميران از برج و بارو و دربهاي فوق العاده محکم و ضخيم آهنکوب شده و با خشت و گل و سنگ ساخته شده است و حتي از نظر وسعت نيز نسبتا بزرگتر از قلعه مذکور است.
 
 
غار کلهرود

غار کلهرود در ۳۳ کيلومتري شمال مورچه خورت واقع شده که فاصله اش تا مرکز استان اصفهان تقريباً ۱۱۰ کيلومتر مي باشد. وجه تسميه آن نيز روستاي کلهرود است که در نزديکي آن قرار دارد.
 
نوع و جنس اين غار غير آهکي و درون غار مرطوب و خاک آن قرمز رنگ است و با دهانه‌اي نه چندان بزرگ (با ابعاد تقريبي ۵/۱ متر در ۵/۰ متر) ،(بصورت شکافي نسبتا تنگ وباريک) بعد از طي ۳ کيلومتر مسافت بالاتر از روستا قرار دارد.
 
 دهانه غار در بين سنگ‌ها و در دامنه کوه (در ارتفاع حدود ۱۰۰ متري )از سطح ته دره و روبروي امامزاده سه بزرگوار به نامهاي: فاطمه(س)، رقيه(س) و عبدالله(س) که در حدود  ۲۰ – ۱۵ سال قبل بناي قديمي آن تخريب و بناي جديد آن با داشتن يک گنبد نسبتا بزرگ در حال تکميل است، قرار دارد.
 
 
غار کلهرود يکي از غارهاي غير آهکي معروف استان اصفهان است که بدليل طولاني و صعب العبور بودن و گلي بودن بيشتر مورد توجه مي باشد.
 
اين غار از تالارهاي مختلف تشکيل شده که با شيبي تند و پرتگاه مانند ادامه يافته و به همين دليل کم‌نظير و ديدني به حساب مي‌آيد.
 
سقف و ديوارهاي اين غار پوشيده از سنگ هاي گل کلمي و کف آن پوشيده از چکيده‌هاي مخروطي دانه انگوري است.
 
سالها پيش ۲ جهانگرد به داخل اين غار رفتند و ۱۵ روز در داخل آن سر در گم بودند تا اينکه نوري از قسمتي از غار نظر آنها را جلب کرد و از آن طريق مسير خروج را پيدا کردند و جان خود را نجات دادند.
 
طول غار کلهرود ۱۲۰۰ متر و عمق آن ۵۰ متر است، اين غار از جمله غارهاي طبيعي بوده و در گذشته در يکي از تالارهاي آن  آب وجود داشته اما در حال حاضر خشک است.
 
در مرکز تالار دوم ميدان کوچکي قرار دارد که در آن چاله‌اي حفر شده و احتمال مي رود براي برافروختن آتش کنده شده است.

منبع : شاهين نا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها