City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ناصرالدين‌شاه لطفا لبخند بزنيد! (1395/02/11)

120 سال از روزي که ناصرالدين شاه قاجار به ضرب گلوله‌ي ميرزا رضا کرماني کشته شد، مي‌گذرد. پادشاهي که همه او را در کنار ويژگي‌ها و سبک زندگي خاص‌اش، با علاقه‌اي که به عکاسي داشت مي‌شناختند.
  ناصرالدين‌شاه لطفا لبخند بزنيد!

به گزارش بزنيم بيرون ، ناصرالدين شاه معروف‌ترين پادشاه سلسله‌ي قاجار است. 50 سال حکومت ناصرالدين شاه بر ايران کافي بود تا او به يکي از معروف‌ترين پادشاه‌هاي اين کشور تبديل شود. البته او علاوه بر مدت زياد حکومتش، سفرهايش به فرنگ و تعداد زن‌هايش، به‌خاطر علاقه‌اي که به عکاسي داشت و اين هنر را پيگيري مي‌کرد، نيز معروف است.

در زمان ناصرالدين‌شاه بود که نه‌تنها مردم ايران، بلکه خارجي‌ها نيز با تصاويري از زندگي زنان دربار آشنا شدند. پيش از آن، حرمسرا و زنان آن از خصوصي‌ترين مسائل دربار بودند که کمتر کسي با سبک زندگي و نوع پوشش آن‌ها آشنا بود. رواج عکاسي در ايران و درباريان باعث شد امروز بعد از گذشت بيش از يک قرن از آن دوران، گنجينه‌اي مهم، مستند و ارزشمندي از عکس‌هاي قديمي در مجموعه‌ها، موزه‌ها و کلکسيون‌ها وجود داشته باشد که روزبه‌روز بر ارزش آن‌ افزوده مي‌شود.

ناصرالدين شاه مقابل دوربين

از همان زماني که «ژول ريشار» نخستين معلم زبان فرانسه مدرسه دارالفنون در عهد قاجار، با دوربيني که اهدايي ملکه ويکتوريا بود، از شاه ايران عکس مي‌گرفت، علاقه‌ي ناصرالدين‌شاه به اين هنر تازه‌وارد به کشور، در وجودش شکل گرفت. او نخست خودش سوژه‌ي دوربين‌هاي عکاسي بود، اما بعدها دوربين به دست گرفت و عکاسي کرد.

علاقه‌ي ناصرالدين شاه به عکاسي به نفع ايراني‌ها تمام شد. او نخستين عکاسخانه‌ي ايران را راه‌اندازي و رشته‌ي عکاسي را در دارالفنون تأسيس کرد تا جوانان ايراني اين هنر را نزد عکاسان از فرنگ‌آمده و آموزش‌ديده بياموزند.

ناصرالدين شاه زياد به سفر مي‌رفت. او دوست داشت لحظه‌هايي از اين سفرها را در قاب دوربين عکاسان به ثبت برسد. به همين دليل، از رضاخان اقبال‌السلطنه که يکي از درباريان بود، خواست تا با آموزش عکاسي، او را در سفرهايش همراهي کند و عکس هم بگيرد. بعدها خود او دوست داشت دوربين به دست بگيرد و از درباريان عکاسي کند. بخشي از زمان تفريح ناصرالدين شاه به اين مي‌گذشت که از نزديکانش در دربار عکس بگيرد.

او در سفرهاي فرنگ هم با اشتياق جلوي دوربين عکاسان مي‌ايستاد تا از او عکس بگيرند. ژست‌هاي خاص شاه ايران مقابل دوربين عکاسان خارجي و نگاهش به دوربين، از نکات جالب عکس‌هاي باقي‌مانده از ناصرالدين شاه است. او در بازگشت از سفر، دوربين‌هاي جديد و پيشرفته‌تري را که اختراع شده بودند، با خود به ايران مي‌آورد، با آن‌ها عکاسي مي‌کرد و در اختيار استادان عکاسي و شاگردان‌شان قرار مي‌داد تا با فنون جديد اين هنر آشنا شوند.

ناصرالدين شاه مقابل دوربين

زنان حرمسرا، وقايع روزمره در کاخ سلطنتي، پرتره نزديکان و درباريان، اردوکشي‌ها، ييلاق‌ها، سفرها، مراسم سلام، اسب‌دواني‌ها، شهرها، طبقات مختلف مردم و رجال سوژه‌هاي اين پادشاه ايراني براي عکاسي بودند.

علاقه‌ي ناصرالدين‌ شاه به عکاسي باعث شد که امروز ما حتي عکس‌هايي از روز اعدام قاتلش هم داشته باشيم. آنچه امروز از اعدام ميرزا رضا کرماني باقي مانده و مي‌توانيم به آن استناد کنيم تا بدانيم 120 سال پيش در چنين روزي، چگونه ضارب ناصرالدين‌ شاه را اعدام کردند، عکس‌هايي است که «آنتوان سوريوگين» يکي از عکاسان معروف آن دوره، ثبت کرده است.

اين عکس‌ها شايد آن روزها فقط تصاويري ثبت‌شده از يک مراسم اعدام بودند، اما امروزه به اسناد بسيار ارزشمندي تبديل شده‌اند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها