City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نگاهي به باغ هاي بانوان اصفهان (1395/02/13)

پارک هاي بانوان، مکان هائي در قالب فضاي سبز شهري که با کاربري اوقات فراغت (تفريحي) به منظور استفاده اختصاصي بانوان احداث مي شوند و محيطي امن و محصور براي تعاملات اجتماعي و فعاليت هاي تفريحي فراهم مي سازد…
نگاهي به باغ هاي بانوان اصفهان

به گزارش بزنيم بيرون ، چنانکه مي دانيم هويت فرهنگي مردم هر جامعه به نيازهاي موجود و روش هاي پاسخ به آن نيازها در آن جامعه شکل مي دهد و در صورت امکان غنا مي بخشد. فرهنگ ايراني– اسلامي مردم سرزمين ما، همواره بر عفاف و محفوظ بودن زنان جامعه از تعرض ديدگان نامحرمان تأکيد فراوان داشته است. در عين حال زنان به عنوان نيمي از افراد جامعه شهري، نيازهائي دارند که بنا به دلايل شرعي و عرفي اجتماع،  قادر به پاسخگوئي آنها در محيط عمومي شهري نمي باشند. نياز به تفريح و گردشگري و ايجاد مکان هاي مناسب براي گذران اوقات فراغت در کنار ديگر زنان به صورت آزاد و فارغ از دغدغه هاي پوششي، جرقه هاي فکري ايجاد مکان هائي خاص براي بانوان اصفهاني را در ذهن مسئولين شهري اين شهر در ابتداي دهه هشتاد ايجاد نمود. هر چند بايد اذعان داشت در شکل گيري نمونه هاي خارجي باغ هاي بانوان که در کشورهاي غربي در ساليان قبل تر به وجود آمده اند، مباحث و تفکرات فمينيستي مؤثر بوده است و برخي از اين تأثيرات به عنوان الگو به ما نيز منتقل شده است.

 
باغ بانوان
 
از لحاظ تعريف علمي باغ ها و پارک هاي بانوان، مکان هائي هستند در قالب فضاي سبز شهري که با کاربري اوقات فراغت (تفريحي) به منظور استفاده اختصاصي بانوان احداث مي شوند و با داشتن حصار طبيعي، مصنوعي و يا ترکيبي از هر دو، محيطي امن و محصور براي تعاملات اجتماعي و فعاليت هاي تفريحي فراهم مي سازد. باغ هاي بانوان از جمله فضاهاي نيمه عمومي محسوب شده، همچنين در شمار فضاهاي بسته مي باشند.
 
اهداف مورد نظر براي ايجاد اين باغ ها را مي توان شامل موارد زير دانست:
 
۱- تأمين فضاي تفريحي و ورزشي ويژه بانوان
 
۲– تقويت روحيه شادي و نشاط در بانوان
 
۳- تأمين آرامش نهاد مقدس خانواده
 
۴- حفظ سلامت جسمي و روحي زنان
 
۵– شادابي و تخليه انرژي دختران جوان در محيطي امن همراه با آرامش
 
همچنين ضرورت هاي بهداشتي– پزشکي،  ضرورت هاي شهرسازي و طراحي محيط شهري، ضرورت هاي کارآفريني براي زنان و ضرورت هاي اجتماعي و فرهنگي در شکل دهي و ايجاد چنين مکان هائي دخالت تام و مستقيم داشته اند.[۱]
 
باغ بانوان
 
باغ بانوان
 
شهرداري اصفهان به عنوان شهري پيشرو و پيش قدم در اين زمينه در کشور ايران، اولين باغ اختصاصي بانوان خود را در سال ۱۳۸۱ با پيگيري مستمر برخي از زنان مسئول در شهرداري و استانداري اصفهان به بهره برداري رساند. در محل احداث اين باغ در محله باغ زيار، باغ بزرگي قرار داشت که به منظور ايجاد باغ بانوان توسط شهرداري خريداري و تمليک شد و طراحي فضاي دروني باغ به عهده يکي از شرکت هاي مشاور شهرداري قرار گرفت. امکانات کالبدي که در اين باغ طراحي و به اجرا گذاشته شد، شامل کلاس آموزشي، سالن اجتماعات، زمين چند منظوره ورزشي، زمين بدمينتون، زمين اسکيت، چندين آلاچيق، تريا، زمين بازي کودکان و … مي شد.
 
پس از آن در طي ساليان متوالي باغ هاي بانوان نوش (در محله خانه اصفهان)، طلوع (کنار اتوبان شهيد آقابابائي در منطقه ۱۰ شهرداري)، صدف (بر روي تپه اي سبز مشرف به شهر اصفهان در قسمت فوقاني پايانه صفه)، ناژوان (در محوطه مصفاي پارک جنگلي ناژوان و در جوار رودخانه زاينده رود) و آخرين آنها باغ بانوان فروغ  (واقع در منطقه ۱۱ شهرداري اصفهان که در تاريخ اول آبان ماه ۱۳۹۲ رسما فعاليت خود را آغاز کرد) نيز ايجاد شده اند و به فعاليت مشغولند.
 
سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان به عنوان متولي اين فضاها در شهر اصفهان همواره نهايت تلاش خود را در خدمت رساني به بانوان اصفهان در اين باغ ها به کار گرفته است و همين مسئله باعث استقبال فراوان شهروندان از آنها شده است. مسلما تا رسيدن به استانداردهاي جهاني (از لحاظ کمي و کيفي) براي اين باغ ها فاصله زيادي وجود دارد که اميدواريم روز به روز شاهد افزايش امکانات وگسترش هر چه بيشتر تعداد اينگونه فضاها در جهت جبران بخش کوچکي از زحمات زنان پر تلاش جامعه خود باشيم.

منبع : صاحب نيوز

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها