City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گردشگران خارجي بعد از سفر به ايران درباره ما چه مي نويسند؟ (1395/02/20)

خواندن سفرنامه گردشگرهاي خارجي که به ايران سفر کرده اند هميشه فرصت هيجان انگيزي است براي محک زدن خودمان،براي اينکه بدانيم ما و فرهنگ ايراني مان از نگاه آدم هاي بيرون چه شکلي است؟!
گردشگران خارجي بعد از سفر به ايران درباره ما چه مي نويسند؟

به گزارش بزنيم بيرون ، «ايران هراسي»و «اسلام هراسي» شگرد تازه اي  براي رسانه هاي دنيا نيست. رسانه هايي که هميشه تلاش مي­کنند تا به مردم دنيا بفهمانند ايران جاي ترسناکي است.اما  با همه اين ها هميشه هستند آدم هايي که باز انتخابشان براي سفر کردن کشور ما باشد.آدم هايي که هشدارهاي اطرافيانشان هم نتوانسته آن ها را از سفر به ايران منصرف کند. به همين خاطر تضاد تصوير ذهني اين گردشگران با تصوير عيني آنها از ايران  باعث شده  تا  سفرنامه هاي آنها پر باشد از نکته هاي دوست داشتني و تامل بر انگيز از فرهنگ ايراني،چيزهايي که شايد تا به حال خودمان هم کمتر به آنها توجه کرده باشيم.

تعارف ايراني ها ما را ديوانه کرده است

خيلي از توريست هاي خارجي بعد از سفر به ايران خاطرات سفرهايشان را روي وبلاگ ها و صفحات شخصي شان منتشر مي کنند. يکي از نکته هايي که اکثر توريست ها در باره سفر به ايران از آن ياد کرده اند درباره «تعارف» ايراني هاست.انگار اين رسم قديمي حسابي توريست هاي خارجي را به دردسر انداخته است.جيمز يکي از انهايي است که بعد از سفر به ايران مي گويد«تعارف ايراني ها براي من شبيه کابوس است» اما ماريشيا درباره اين رسم ما ايراني ها در وبلاگش اين طور نوشته که« شما هميشه بايد نسبت به پرداخت  پول تاکسي و رستوران اصرار داشته باشيد اما ايراني هاي جوري وانمود مي کنند که نمي خواهند از شما پول دريافت کنند. در تعارف ايراني ها انگار ميزبان موظف است که هرچيزي را که مهمان دوست دارد ارائه کند و مهمان هم به همان ميزان وظيفه دارد که همه آنها را رد کند» اما  نيک تعارف کردن ايراني ها را تلاشي براي نشان دادن سخاوتمندي شان مي داند« قانون پيچيده اي در ايران وجود دارد به نام تعارف در تعارف شما بايد کاري کنيد يا چيزي پيشنهاد دهيد که حتي خودتان هم از پس آن بر نمي آييد حتي راننده تاکسي ها و بازاري ها به شما پيشنهاد مي کنند که مجاني از خدماتشان استفاده کنيد . اما بايد مواظب باشيد و قبول نکنيد چون پيروي نکردن از اين قانون ناگفته در ايران اصلا صورت خوشي ندارد برخورد با تعارف ايراني ها براي مسافران خارجي مثل راه رفتن روي ميدان مين است.»

شيرني وشکلات يکي از واحدهاي پول ايران

يکي از توريست ها بعد از سفرش به ايران درباره واحد پول ما ايراني ها و مشکلات معاوضه و مبادله اش اين طور گفته«گيج کننده ترين اتفاقي که در ايران ممکن است برايتان بيفتد مواجهه با پول است چون واحد رسمي پول ايراني ها ريال است ولي آنها در همه مواقع قيمت ها را با«تومان» حساب و کتاب مي کنند. من با رياضي مشکل ندارم .چون هر ۱۰ ريال با يک تومان برابري مي کند اما چيزي که برايم سوال بود اين بود که چرا؟ واقعا چرا؟  مردم ايران هنوز واحد رسمي پولشان(ريال)بر مي گردد به ۸۰سال پيش اما خودشان با تومان حساب مي کنند» علاوه بر اين يکي ديگر از همين گردشگرهاي اروپايي به نکته بامزه اي در برخورد با بحران پول خرد ما ايراني ها اشاره کرده است«يکي از مشکلات جدي خريد کردن تو ايران نبود سکه و پول خرد است به قدري که گرفتن ۲۰۰۰ريال يا۵۰۰ريال در خريدهاي ايراني تقريبا چيزي غير ممکن است با اين حال فکر مي کنيد وقتي توي خريد پولي ندارند که به شما پس بدهند چه کار مي کنند؟ آنها به جاي پول يک شيريني به شما مي دهند؟بله درست شنيديد شيريني!(با خنده) آنها هميشه کنار دخلشان يک بسته از اين چيزهاي شيرين دارند و اگر پول خرد نداشته باشند يکي از آنها را توي کيفتان مي اندازند انگار که توي بهشت ايد،البته براي کساني که شيريني دوست دارند!»

ايران؛ پايتخت دماغ هاي عمل کرده

اما يکي از چيزهاي جالب توجه مردم ما براي «ماري» بيني هاي چسب زده ما ايراني ها بوده است. او در وبلاگش به ايران لقب پايتخت دماغ هاي عملي را داده«من خيلي بامزه به اين نتيجه رسيدم. روز اول وقتي در حال سفر بودم يک پسر نوجوان را ديدم با يک چسب روي دماغش، با خودم گفتم حتما تصادف کرده،روز بعد باز يک مرد ديگر را ديدم و بعد به اين فکر کردم که شايد مردهاي ايراني زياد باهم دعوا مي کنند. چون در حومه کردستان بودم و همه کساني را که ديده بودم پسر بودند اصلا به عمل دماغ فکر نمي کردم تا اينکه بالاخره روز بعد در يکي از رستوران هاي يکي از شهرهاي بزرگ يک دختر جوان بيست ساله را ديدم که دقيقا همان چسب را روي دماغش زده بود و به من گفت که او اين چسب ها را بيشتر از زماني که بايد روي دماغش نگه مي دارد تا به همه نشان دهد که جراحي بيني داشته! همه مردم ايران توجه ويژه اي روي دماغ دارند و اين يک «وسواس ملي» براي آنهاست و براي من بامزه بود که بارها بايد براي آنها توضيح مي دادم که من عمل دماغ نداشته ام».

بيشترين سوال هايي که ايراني ها مي پرسند

«همه جاي دنيا مردم دوست داشتني هست،اما صبر کن تا به ايران بروي»اين جمله اي است که داريس پس از حضور در کشور ما نوشته او مي گويد همه ايراني ها در مواجهه با گردشگران خارجي چند واکنش شبيه به هم دارند«به محض اينکه وارد ايران مي شويد يک سري چيزها کاملا واضح است.ايراني ها به شدت نسبت به توريست هاي خارجي کنجکاوند. تقريبا به محض گذر از مرز ترکمنستان مردم محلي توي خيابان به گرمي از شما استقبال مي کنند و داد مي زنند که «به ايران خوش آمديد» مردم ايران هميشه سه سوال اصلي از شما  دارند اينکه اهل کجا هستيد؟ چه ديني داريد؟ درباره ايران چه فکر مي کنيد؟ مهمان نوازي عميقا در فرهنگ ايراني ها ريشه دوانده اما آنها نگران و خجالت زده تصويري هستند که رسانه ها از آنها نشان مي دهد اما مردم ايران مي دانند که چه کساني هستند و نسبت به ايراني بودنشان غرور دارند. آنها مي گويند هميشه پاي چيزي که به آن باور دارند مي ايستند براي همين در طول تاريخ اين کشور مردم ايران هميشه تغيرات بزرگي را در دولتشان و در زمينه حقوق بشر انجام داده اند.»

ايراني ها بمب گذار نيستند

يکي از کارهايي که گردشگران خارجي بعد از سفر به ايران مي کنند،برطرف کردن تصورات غلط و رايجي است که مردم دنيا درباره ايران دارند.اين تصورات بعضي هايشان به قدري ترسناک است که به قول يکي از گردشگرها باعث مي شود وقتي شما از سفر به ايران براي اطرافيانتان حرف مي زنيد آنها را وحشت زده ببيند حالا يکي از آنها در صفحه اش به سوالات رايج پاسخ داده«مردم فکر مي کنند ايراني ها عرب هستند! اما آنها نيستند. مردم فکر مي کنند در ايران بمب گذاري مي کنند،اما انها هرگز اين کار را نمي کنند. مردم فکر مي کنند ايراني ها از غربي ها متنفرند،اما آنها نيستند بعضي ها نسبت به آمريکا اين طوراند که اگر نگاهي به تاريخ آنها بيندازيد مي فهميد چرا!»

مردم ايران زيادي مهربان هستند

«دست کم گرفته شده ترين نقطه سياره» اين لقبي است که يکي از آنها در يادداشتش به ايران نسبت داده است. اکثر آنها مي گويند که ايراني ها خونگرم ترين و مهمان نوازترين مردمي هستند که تا به حال ديده اند «ايراني ها با ماشينشان حاضرند  صدها مايل به شما سواري بدهند حتي اگر مسيرشان با شما کاملا متفاوت باشد. يا بهتر بگويم آنها تا صدها کيلومتر شما را مي رسانند و بعد به شما مي گويند که اتفاقا مسيرشان همينجا  بوده مي خواستند مواد غذايي بخرند.براي آنها مهمان،مهمان است و در فرهنگ مردم ايران مهمان دوست خدا است.شايد شما وقتي اين را بخوانيد بگوييد چرا؟ همه اين کارها يک دليل مشابه دارد؛ اينکه ايراني ها فوق العاده اند.آنها گاهي وقت ها بيش از اندازه خوب هستند!» نيکلاس هم درباره اين ويژگي اخلاقي  ايراني ها نوشته« شما در ايران حتي به کتاب راهنما هم احتياج پيدا نمي کنيد کافي است توي خيابان با يک چهره بهت زده باستيد تا ببينيد يک ايراني چه طور شما را به خانه اش دعوت مي کند. در ايران هر جا که باشيد همين که نقشه را بيرون مي کشيد هميشه کسي هست تا کمکتان کند.اگر کمي تشنه به نظر برسيد هميشه کسي هست تا شما را به يک چاي دعوت کند  تا ببينيد هنوز چند دقيقه نکشيده دوست جديد ايراني تان شما را به خانه اش دعوت کرده است.»


نویسنده : رویا سادات هاشمی
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها