City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چرا هتل‌هاي مشهد هر سال خالي‌تر مي‌شوند؟ (1395/02/26)

اما و اگرها درباره ستاره‌هايي که هتل‌هاي مشهد دارند فراوان از زبان برخي زائران شنيده مي‌شود، اينکه اين هتل‌ها پنج ستاره واقعي هستند يا نه موضوعي است که برخي گردشگران و زائراني که از هتل‌هاي ستاره‌دار ساير کشورها سرويس دريافت کردند شنيده مي‌شود.
چرا هتل‌هاي مشهد هر سال خالي‌تر مي‌شوند؟

به گزارش بزنيم بيرون ، در واقع در بازار رقابت، بهترين هتل‌هاي دنيا براي جذب مشتري سعي دارند از استانداردهايي که براي آنان تعريف شده همواره جلوتر باشند و اصلا استانداردسازي خدمات براي اين هتل‌ها معنايي ندارد؛ از سوي ديگر هر ساله بر تعداد هتل‌هاي سطح شهر مشهد افزوده مي‌شود در حالي که ميزان اشغال هتل‌ها سال به سال کاهش مي‌يابد تا اينکه در نوروز امسال درصد اشغال هتل‌هاي مشهد به کمتر از 60 درصد و به رقمي حدود 57 درصد رسيد.

 

در اين‌باره مسئولان معتقدند که هتل‌هاي مشهد با محدوديت‌هايي مواجه‌اند و حتي از برگزاري يک تئاتر ساده محرومند در حالي که در مشهد قيمت هتل‌ها بسيار کمتر از ساير هتل‌هاي کشور است.

 

فرخ ديبا اصفهاني، کارشناس ارتباط با مشتريان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه خراسان، اظهار کرد: بيشترين اشتباهي که برخي خدمات‌دهندگان حوزه هتلداري دچار مي‌شوند به دريافت درک نادرست از مفهوم "سرويس خوب" از يک هتل برمي‌گردد، خيلي از مسافران خيلي به دنبال هتل شيک و خاص با شرايط ظاهري فوق‌العاده و لوسترهاي زيبا نيستند و بيش از همه احترامي که خدمات‌دهندگان به سليقه مشتري مي‌دهند مورد اهميت است و موجب ماندگاري زائر مي‌شود.

 

وي خاطرنشان کرد: امسال من به يکي از هتل‌هاي پنج ستاره مشهد رفتم؛ قيمت سوئيت بين‌الملل اين هتل بيش از 3 ميليون تومان است و در اين بخش سرويس خوبي را دريافت کردم؛ در واقع گران‌تر از تمام دنيا براي اين هتل پول دادم اما در مورد اينکه آيا بهترين سرويس را دريافت کردم بايد صراحتا بگويم، نه! در حالي که قيمت يک سوئيت خوب در دنيا بين 400 تا 700 دلار است و اگر پنج ستاره نام گرفته، پنج ستاره واقعي است.

 

ديبا اصفهاني خاطرنشان کرد: مشتريان معمولا به دنبال احساس و پرستيژ خوب هستند، وقتي هتلدار سليقه و خواسته مشتري را همواره تامين کند و رضايت تک تک مشتريان مدنظرش باشد موفق خواهد بود. خوشامدگويي آقاي هاروني در بدو ورود به يکي از هتل‌هاي اصفهان، پيام تبريک تولدي که هرساله يکي از هتل‌هاي آبادان براي من ارسال مي‌کند، با وجود قديمي بودن اين هتل‌ها بسيار ارزشمندتر از ظاهر شيک در يک هتل است.

 

محمد قانعي، رئيس اتحاديه هتلداران خراسان رضوي در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگري ايسنا- منطقه خراسان نيز در اين باره اظهار کرد: حدود 90 درصد هتل‌هاي مشهد استانداردسازي شدند و تنها استاندارسازي 10 درصد هتل‌ها در دست اقدام است. همچنين هتل‌هاي مشهد نسبت به هتل‌هاي کشور جديدتر هستند و ميانگين عمر آنها 6 سال است در حالي که ميانگين سني هتل‌هاي کشور 25 سال است زيرا خيلي از هتل‌هاي شهرهاي ديگر قبل از انقلاب ساخته شدند در صورتي که ساخت هتل‌هاي مشهد طي چند سال اخير بسيار افزايش يافته است.

 

وي عنوان کرد: از نظر قيمت نيز ميانگين نرخ هتل‌هاي مشهد از نرخ کشوري 20 درصد کمتر است، هتل‌هاي پنج ستاره در کشورهاي ديگر به قيمتي معادل 300 دلار داده مي‌شود در حالي که در مشهد اين قيمت کمتر است. در مقايسه با هتل‌هاي کشور نيز به طور قطع مي‌توان گفت قيمت هتل‌هاي مشهد از هتل‌هاي کشور ارزان‌تر است.

 

قانعي درباره ميزان استاندارد بودن هتل‌هاي مشهد عنوان کرد: ما نمي‌توانيم استانداردهاي بين‌المللي را در هتل‌ها داشته باشيم زيرا در بحث استاندارد بايد قوانين را با اعتقادات خودمان بومي‌سازي کنيم، زيرا دانسينگ و کاباره در هتل‌هاي ما نبايد وجود داشته باشد و تفاوت هتل‌هاي مشهد با هتل‌هاي دنيا از نظر استاندارد در اين موارد است.

 

رئيس اتحاديه هتلداران خراسان رضوي با بيان اينکه از هتل‌هاي مشهد بازرسي‌هاي فصلي صورت مي‌گيرد، يادآور شد: همچنين قبل از نوروز 95 گزارش‌هايي را به هتل‌ها ارسال کرديم و آنان ملزم شدند تا مشکلات خود را برطرف کنند. در ايام نوروز هر هتل حداقل دو بار مورد بازديد قرار گرفت.

 

وي با بيان اينکه در بازرسي‌ها وضعيت بهداشتي، نرخ‌گذاري، کيفيت غذا و آموزش پرسنل مورد بررسي قرار مي‌گيرند، افزود: در کنار بازرسي‌هاي نوروز بازديدهاي سرزده و ناگهاني نيز صورت مي‌گيرد و ما بررسي نامحسوسي از هتل‌ها داريم، براي رسيدگي به شکايات مردمي سامانه‌اي نيز تعريف شده که مردم مي‌توانند شکايت خود را به ما اعلام کنند. براي رسيدگي به شکايات، زائران مي‌توانند با شماره 32213334 تماس بگيرند و به منظور جلوگيري از اتلاف وقت مسافران و زائران بازرسان ما در زمان کمتر از 15 دقيقه در محل حاضر مي‌شوند.

 

وي گفت: هتل‌هاي پنج ستاره ما از نظر امکانات مانند هتل‌هاي پنج ستاره در ساير کشورها هستند، در بحث تجهيزات نيز هيچ تفاوتي با ساير کشورها نداريم و در يک چارت، نوع خدمات و سطح امکانات هتل پنج ستاره تعريف شده است و امکان عدم رعايت استاندارد وجود ندارد، اما ممکن است برخي از هتل‌ها امکاناتي به غير از تجهيزاتي که در چارت هتل‌ها تعريف شده ارائه دهند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها