City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مغان، غاري براي گردشگران ماجراجو (1395/02/26)

برخي از پيران مغان ادعا مي‌کنند قديمي‌ها و اجداد ما معتقد بودند داخل غار گنج است گنجي که بر روي آن مار قرار گرفته است. البته عمده اين افکار مبني بر وجود جن و مار به اين دليل به وجود آمد که ساکنان همواره به دليل ترس داخل غار نمي‌رفتند و اين غار سال‌هاي متمادي ناشناخته بوده است.
مغان، غاري براي گردشگران ماجراجو

به گزارش بزنيم بيرون ،  بيش از 220 غار در خراسان رضوي وجود دارد و مغان يکي از طولاني‌ترين اين غارهاست؛ غار قباد، مزدوران، بزنگان، سليمان و... از ديگر غارهاي استان به شمار مي‌روند.

جنس آهکي ستون‎‌ها و برکه منظره‌اي شگفت‌انگيز از زيبايي‌هاي اين غار را در ذهن بازديدکنندگان ثبت مي‌کند؛ اين غار هيجان‌انگيز براي گردشگران ماجراجو، بسيار خاطره‌انگيز است زيرا قسمتي از غار را نمي‌توان ايستاده وعمودي طي کرد و بايد به صورت سينه‌خيز رفت؛ همچنين درون چاه‌ها خفاش‌هايي به چشم مي‌خورد. طول غار مغان 420 متر است و داراي دو طبقه است. اين غار سال 1324 توسط يک گروه کوهنوردي به نام "نيرو و راستي" متشکل از 70 کوهنورد کشف شد.


از سقف اين غار ستون‌هاي استالاکتيت (Stalactite) و استالاگميت (Stalagmite) که از جنس آهکي هستند آويزان است و منظره بسيار جالبي را به وجود آورده‌اند. درون غار آثار استالاگميت و استالاکتيت و چندين حلقه چاه وجود دارد. همچنين در اين غار پرتگاهي به عرض 35 سانتيمتر وجود دارد. در درون غار چشمه آبي وجود دارد که علاوه بر زلالي و گوارايي آن، بسيار سرد است.

رفتن به غار مغان بدون راهنما امکان پذير نيست همراه داشتن چراغ قوه براي گردشگران ضروري است؛ براي دستبابي به غار بايد از ميدان حافظ مشهد و شهرک سيدي رفت. روستاي مغان در 35 کيلومتري مشهد در نزديکي روستاي اردمه، بالندر و خانرود قرار گرفته است.

در همين زمينه حسين زارع صفت، مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي در گفت وگو با ايسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: با هماهنگي‎هايي که با دهياران صورت گرفته است مقرر شد تا شوراهاي روستا و دهياران يک پايگاه اطلاع‌رساني در روستاي مغان مستقر کنند.

وي خاطرنشان کرد: توصيه ما به تورهايي که براي بازديد اين غار مي‌روند اين است که حتما با راهنماي گردشگري به اين غار بروند کساني که به صورت فردي براي بازديد مي روند نيز قبل از ورود به غار اطلاعات لازم را دريافت کنند.

سيد سعيد هاشمي‌نژاد، نماينده ايران در اتحاديه جهاني غارشناسي در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگري ايسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: معضل ما در ارتباط با غارهاي استان، گردشگران ناآگاه است؛ متاسفانه اقدامات حفاظتي در قبال غار مغان انجام نشده است. بخش خصوصي مي‌تواند متولي توريستي کردن غار مغان شود به شرط اينکه با نظارت کارگروه غارشناسي استان انجام شود.

وي با اشاره به اينکه درباره توريستي شدن غار مغان ديدگاه‌هاي متفاوتي وجود دارد خاطرنشان کرد: تصميم توريستي کردن غار مغان مانند شمشير دو لبه است؛ زيرا اگر دچار اشتباه شويم غار تخريب مي‌شود.

مسئول کارگروه غارنوردي استان ادامه داد: من يکي از سرسخت‌ترين مخالفان توريستي شدن غار مغان بودم؛ اما اکنون معتقدم اين غار مي‌تواند تحت نظارت کارگروه غارشناسي استان توريستي شود. اما بايد متوليان امور حفاظتي براي غار تعيين شود که البته دهياران و مردم روستاي مغان مي‌توانند بهترين حافظان باشند.

وي درباره خفاش‌هاي غارهاي خراسان رضوي تصريح کرد: ما هميشه درباره فضاهاي تاريک داستان‌سازي کرديم. متاسفانه به دليل اينکه يک گونه خفاش در آمريکاي جنوبي از اسب‌‎ها خون مي‌‎گرفته است ما نيز درباره خفاش‌ها داستان‌سازي کرديم درحالي که تحقيقات جديد پژوهشگران درباره خفا‌ش‌ها، مزاياي اين جانوران براي محيط زيست را اثبات مي‌کند.

هاشمي‌نژاد افزود: در طي 80 سال بازديدي که گردشگران از غار مغان کردند سنگ‌هاي آهکي غار دچار آسيب شده است، همچنين برکه زيبا درون غار تبديل به لجن‌زار شده است؛ در پاکسازي که هرساله ابتداي مهرماه از غارها انجام مي‌دهيم بيش‌ از حدود 80 کيلو زباله از غار مغان خارج کرديم؛ حدود 60 مشعل‌ که گردشگران براي روشنايي بردند را جمع‌آوري کرديم؛ حتي در لابه‌لاي سنگ‌هاي غار، آشغال قرار گرفته بود همه اين عوامل سبب شده بود تا مخالف توريستي شدن غار باشم.
 


نویسنده : ریحانه تارقیان
منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها