City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ماسوله همچنان در مسير جهاني شدن (1395/03/04)

شهرک تاريخي ماسوله ترجمان شکوه گردشگري استان گيلان، چون موزه اي گران در مسير جهاني شدن حيران است ولي به گفته مسئولان، به ثبت جهاني نزديک تر شده است.
ماسوله همچنان در مسير جهاني شدن

به گزارش بزنيم بيرون ، امروز بهترين موزه هاي دنيا ترکيبي از اطلاعات جذاب و آثار هنري را همزمان در معرض ديد گردشگران قرار مي دهد و گشت و گذار در موزه ها ، مي تواند نخستين وجه سفر قرار گيرد.

کارشناسان برنامه ريزي توريسم معتقدند غناي فرهنگي و تاريخي سرزمينمان به گونه اي است که مي توان با گشايش موزه اي عظيم در کشور در سطح جهاني، حرف براي گفتن داشت و در اين ميان پر بي راه نيست اگر ماسوله را در قدمت و فرهنگ به موزه اي شگفت تشبيه کرد.
همچنان اين تفاوت هاي فرهنگي است که هويت مي سازد و امروز ماسوله متفاوت با هر جاذبه گردشگري به دليل داشته هاي غني، گويا ، پر قدمت و شهرت قابليت ثبت جهاني را داراست اما اينکه چرا هنوز پس از گذر سال ها نتوانسته در راستاي جهاني شدن کد مشخص کسب کند، نيازمند اهتمام است.
گزارش ها نگاشته شد و جلسات مسئولان پي در پي ممتد شد و باز هم هيچ ...
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري گيلان در اين باره خبر داد: پرونده ثبت جهاني ماسوله در دست پيگيري بوده و به‌زودي به يونسکو ارائه مي‌شود.
رضا عليزاده با بيان اينکه کشورهاي زيادي براي ثبت جهاني آثار خود در نوبت هستند، خاطرنشان کرد: در سال‌هاي گذشته بارها ثبت ماسوله در فهرست جهاني يونسکو مطرح شد و اکنون ايرادهايي را که به اين شهرک تاريخي براي ثبت جهاني وارد کرده بودند، در حال برطرف شدن است.
وي با تأکيد بر ضرورت برداشته شدن ساخت‌وسازها از منظر ديد ماسوله يادآور شد: براي ثبت جهاني ماسوله، ساخت‌وسازهايي که در نوار سبز ماسوله و در منظر ديد عموم قرار دارد، بايد برداشته شود.
به گفته مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري گيلان، از سال 92 تاکنون 13ميليارد ريال براي خانه‌هاي مشارکتي در ماسوله هزينه شده است.
وي با اشاره به وضعيت پرونده ثبت جهاني شهرک تاريخي ماسوله در فهرست آثار يونسکو تصريح کرد: پرونده ثبت جهاني ماسوله در دست پيگيري بوده و به‌زودي به يونسکو ارائه مي‌شود.
عليزاده افزود: موضوع ثبت جهاني ماسوله موضوعي نيست که استان نسبت به آن بي توجه باشد و جهاني شدن ماسوله، همت دولتمردان و مديران ارشد استان را مي طلبد و همه بايستي در اين زمينه به ادبيات مشترکي دست يابند. 
وي يادآور شد: فرآيند جهاني شدن ماسوله از سال 1389 آغاز شد و 10 معيار در ثبت جهاني نقش دارند که اصالت و مديريت از مهمترين اين معيارهاست.
به هر روي؛ هنوز شمعداني ها پاي پنجره هاي چوبي ماسوله با معماري پلکاني و گلينش نماد است و عروسک هاي بافتني ماسوله در انتظار جهاني شدن؛ هنوز سپيده دمان ماسوله را خروس ها مي خوانند و نواي اذان از مناره هاي سبز رنگ بقعه عون بن علي(ع) مي تراود و صداي بارش نرم باران بر زمين، صفاي صبح را نويد مي دهد ... 
هنوز در ميان کوچه راه هاي سنگ فرش باريک ماسوله، عطر زنجبيل و گل گاوزبان و نواي شعر و موسيقي پيچيده و لهجه هاي متعدد از گوشه گوشه ايران سئوال مي پرسند؛ آنچه برايشان از فرهنگ گيلان و ماسوله بوي تازگي مي دهد. 
هنوز ماسوله در دارا بودن صنايع دستي اصيل چون چموش، آهنگري، پشمينه بافي، گره چيني و ... غني است اما تقريبا رو به انقراض است و اگر وسايل چيني نباشد؛ اقتصاد نمي چرخد. گويا هنوز مي توان گام هاي اساسي در راستاي جهاني شدن ماسوله برداشت و تنها همدلي مي بايد. 
شهرک تاريخي ماسوله داراي 350 خانه تاريخي با قدمتي 800 تا هزار ساله است که در سال 1354 با شماره 1090 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.
اين شهرک تاريخي و منحصر بفرد داراي جلوه هاي خاص طبيعي است و با توجه به ويژگي هاي تاريخي، جغرافياي ظاهري و اقليم خزري توأم با کوهستاني يکي از مهمترين سايت هاي ايرانگردي و جهانگردي در استان و حتي در ميان کشورهاي خاورميانه مي باشد.
ماسوله در 25 کيلومتري جنوب غربي شهرستان فومن و در 62 کيلومتري غرب مرکز استان گيلان واقع است.

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها