City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کوير يزد ، گوشه دنج گردشگران (1395/03/04)

استان يزد با همه ويژگي هاي متضاد، کوير گرم و سوزان و کوهستان خنک و سرسبز مي تواند گوشه دنجي براي طبيعت گردان و طبيعت دوستان ، گردشگران و نيز سرمايه گذاران حوزه گردشگري باشد.
کوير يزد ، گوشه دنج گردشگران

به گزارش بزنيم بيرون ، اکوتوريسم پديده اي نسبتاً تازه در صنعت گردشگري است که تنها بخشي از کل ايـن صنعت را تشکيل مي دهد و بسياري از کشورهاي جهان را بر آن داشته تا سرمايه گـذاري هـاي عمده اي را به اين بخش به لحاظ درآمدزايي فراوان آن اختصاص دهند.

گردش در بيابان ها و نواحي کويري و ديدار از جاذبه هـاي بيابـاني و کـويري، پوشـش گياهي، حيات جانوري، اشکال مورفولوژيک، انجام فعاليت هـاي ورزشـي و بازديـد از ساير جاذبه هاي آن، نوع خاصي از گردشگري را بوجود آورده است که ' گردشگري کوير' ناميده مي شود و شاخه اي از اکوتوريسم است.
از جمله مهمترين جاذبه هاي طبيعي، مناطق کـويري و بيابـاني هستند که حدود 90درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده اند.
وجود چنين وسعتي از نـواحي خشک، لـزوم توجـه بـه ظرفيت هاي اين مناطق را در زمينه صنعت اکوتورسيم و ژئوتوريسم، بويژه در استان يزد کـه در مرکز ايران و در حاشيه دشت کوير و دشت و بيابان لوت قرار گرفته است ضروري مي سازد.
بر اساس اعلام پايگاه ملي داده هاي علوم زمين ، يزد دومين استان بياباني کشور بعد از سيستان و بلوچستان است و بيابان هاي آن يکي از زيباترين منظره هاي اکوتوريستي دنيا به شمار مي آينـد.
تپـه هـاي ماسه اي يکي از فرآيندهاي مناطق بياباني است که در اطراف شهر يـزد بـا کمتر از 2 هزار سال و مسـاحتي درحدود30 هزار هکتار گسترش يافته است.
جاذبه هاي اين بخش در استان يزد از طريق دو محور مورد توجه قرار گرفته ، اول محور يزد به بافق که با گذر از مسجد کهن فهرج، در حاشيه کوير تا بافق ادامه مي يابد و در طول راه، جنگل هاي گزي وجود دارد که حاشيه هاي کوير را تسخير کرده و زيبايي و جذابيت خاصي به اين مسير بخشيده است.
در انتهاي مسير بافق، پارک بسيار زيباي آهن شهر وجود دارد که حدود 20 هکتار وسعت دارد و از نخل هاي کهنسال و انواع گلها پوشيده شده و همچون بهشتي در انتهاي راه کوير خودنمايي مي کند.
مسير ديگر، محور يزد، خرانق و بياضه تا خور و بيابانک است که سرشار از تپه هاي گنبدي شکل شني پوشيده از بوته هاي صحرايي و کويري است.
کويرهاي ساغند ، کوير دره انجير ، کوير هرات و مروست ، کوير بهادران ( کفه مهدي آباد) ، کوير طاقستان، شهيديه، کوير سـياه طـاق، کـوير ﷲ آبـاد، توت، کـوير گورآبخور، کوير سياهکوه ، زرين و کوير ابرکوه از جمله کويرهاي استان هستند.
اين کويرها قابليت رواج گردشگري مناطق کويري را دارد و موجب شده تا اين موهبت الهي به عنوان يکي از شاخص هاي مهم و ظرفيتي بالفعل در برنامه ريزي هاي حوزه گردشگري مدنظر مسئولان قرار گيرد.
گشت و گذار در ميان فضاهاي وسيعي که نگاه را تا دوردست مي کشاند، غافلگير شدن در چشم انداز شن هاي روان و شوره زارهاي خشک و سوزان، ابنيه تاريخي، سايه تک آبادي ها، بناهاي آجري رنگ، ساختمان هاي ساده و خشن، کاروانسراها و رباط هاي قديمي براي هر جهانگردي جذاب و ديدني است.
در واقع پتانسيل هاي اين بيابان بزرگ موجب شده تا کويرنوردي به عنوان نوعي گردشگري براي معرفي جاذبه هاي کوير و نيز نوعي ورزش مفرح بويژه براي شهرنشينان تلقي شود از اين رو کوير مي تواند براي کويرنوردان خاطره خوش و ماندگار تلقي شود.
از اين رو مسئولان استان با درک درست از اين ظرفيت بالا در برنامه ريزي هاي حوزه گردشگري توجه ويژه اي به کوير و ظرفيت هاي آن کرده اند.
** کوير، ظرفيتي در مسير شکوفايي اقتصادي و گردشگري 
مديرکل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي يزد گفت: فرصت گردشگري ، ميراث فرهنگي و سرمايه گذاري در اين بخش فرصتي طلايي در دولت تدبير و اميد است که با توجه به رشد زيرساختهاي آن در استان نيازمند حمايت مديران دستگاههاي اجرايي استان است.
محمدمهدي شرافت درباره بررسي روند سرمايه گذاري در حوزه گردشگري در طول برنامه پنجم توسعه با اشاره به قابليت هاي ميراث فرهنگي اين استان افزود: اين استان در پنج محور يزد مرز کوير و کوهستان ، حسينيه ايران ، شهر همزيستي اديان ، شهر نساجي سنتي ايران و پايتخت معماري ايران قابليت هاي فراواني دارد.
وي کوير و بيابان ها را يکي از مهمترين پتانسيل هاي استان به عنوان پديده هاي طبيعي در جهت رشد و شکوفايي اقتصادي و گردشگري موثر دانست و اظهار کرد: رونق اقتصاد گردشگري و سرمايه گذاري در بخش گردشگري، اين بخش استان يزد را در رسيدن به اهداف طرح پنج ساله گردشگري ياري خواهد کرد.
مديرکل ميراث فرهنگي يزد در ادامه با اشاره به اينکه اولويت اول استان در حوزه گردشگري ، اقامت و مجموعه هاي گردشگري کويري است يادآور شد: باتوجه به لغو تحريم ها و تأثير مستقيم آن بر رونق گردشگري، بايد با ايجاد زيرساخت هاي گردشگري و همچنين همکاري بخش خصوصي تحول بزرگي در گردشگري داخلي و خارجي استان ايجاد کنيم.
شرافت گفت: اين استان به علت استقرار در دو زيست کره بياباني کوهستاني، داراي اقليم و طبيعتي منحصر به فرد است که اين ويژگي مي‌تواند عامل مهمي در جذب گردشگران و به ويژه طبيعت‌گردان باشد.
وي افزود: کميته طبيعت‌گردي استان يزد با هدف توسعه پايدار طبيعت‌گردي و با هماهنگي ديگر اعضاي کميته استاني و کميته تخصصي سازمان در راستاي اهداف سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور و کميته ملي طبيعت گردي به طور مستمر و فعال با ارائه و تصويب طرح‌هاي مثمر ثمر به فعاليت خود ادامه داده است.
اين مسئول تصريح کرد: اميد است براي رونق طبيعت‌گردي استان اقداماتي نظير برگزاري همايش‌ هاي مختلف در زمينه‌هاي اکوتوريسم کويرنوردي، تهيه نقشه و بروشور اکوتوريستي استان يزد و معرفي جاذبه‌هاي طبيعي، معرفي هرچه بهتر روستاهاي هدف گردشگري و مناطق حفاظت شده و شکارگاه‌ها و همچنين تهيه کارت پستال طبيعت‌گردي صورت گيرد.
مديرکل ميراث فرهنگي استان خاطرنشان کرد: از ديگر فعاليت‌هايي که اين اداره کل در نظر دارد انجام دهد مي‌توان به شناسايي و معرفي پديده‌هاي اکوتوريستي تک مکاني و تک زماني، عکس‌ برداري هوايي از مناطق نمونه گردشگري استان، مشخص کردن مسيرهاي شاخص طبيعت‌ گردي يزد، شناسايي و تصويب مناطق پيشتاز اکوتوريست بياباني و کويري و مشخص کردن و معرفي سايت‌هاي مهم اکوتوريستي استاني با هماهنگي ديگر اعضاي کميته اشاره کرد.
شرافت اظهار کرد: مناطق حفاظتي جنگل باغ شادي، منطقه حفاظت شده سياه‌کوه اردکان، منطقه شيرکوه، منطقه خرانق، کوير رستاق، منطقه گردشگري عقاب‌کوه و کوير بکر و دست نخورده بافق چند نمونه از اکوتوريسم زيباي يزد به حساب مي‌آيند.
** معرفي جذابيت هاي کوير نيازمند حمايت بيشتر
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي استان نيز گفت: از ديدگاه اقتصاد ، کوير و جذابيت هاي آن به عنوان قابليت و شاخص هاي مهم استان يزد براي رقابت در صنعت گردشگري محسوب مي شود و با توجه و توسعه آن مي توان تا حدودي به وضع اقتصادي از نوع مقاومتي کمک کرد.
سيد مصطفي فاطمي افزود: با وجود شناخت جايگاه واقعي صنعت گردشگري در دنيا ، استان يزد مي تواند با توجه به زيرساخت ها و پتانسيل هاي موجود در اين زمينه گامهاي اساسي برداشته و در صورت حمايت بيشتر مي تواند بر رونق آن بيفزايد.
وي زمينه ايجاد کمپ هاي کويري ، مکانهايي براي رصد ستارگان ، راهپيمايي در ريگزارها ، موتور سواري و رالي در اين مناطق و برگزاري مسابقه هاي شترسواري از ظرفيت هاي جذب گردشگر در مناطق کويري عنوان کرد و گفت: برخي از اين فعاليت ها در منطقه کويري بافق انجام شده که با استقبال خوب گردشگران مواجه شده است. 
در خصوص استفاده از پتانسيل هاي اين منطقه معاون گردشگري مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان گفت: سازمان ميراث فرهنگي پيشنهاد داده که بافق به عنوان قطب گردشگري کوير در استان يزد معرفي شود.
فاطمي افزود: با توجه به اينکه شهرستان بافق، از لحاظ جغرافيايي با مرکز استان فاصله زيادي دارد، جذب گردشگر به اين شهرستان با مشکلاتي مواجه است هرچند که با تمهيدات انجام شده جذب گردشگر به اين شهرستان در يک سال گذشته حدود 2‌برابر شده است. 
وي ادامه داد: برپايي تور بافق نوردي، کمپ‌هاي کويري، کمپ شن و استفاده از امکانات شتر سواري و موتورسواري از فعاليت‌هايي است که براي جذب گردشگر به اين شهرستان درحال انجام است.
معاون ميراث فرهنگي يادآور شد: شهرستان بافق با داشتن مزيت‌هاي طبيعي همچون نخلستان ‌ها و معدن سنگ آهن در کنار روستاهاي تاريخي مانند باقرآباد، روستاي ييلاقي شادکام و قطرم و البته کوير و ريگزارهاي مهدي آباد اين ظرفيت را دارد که قطب گردشگري کوير شود.
فراهم نبودن زيرساخت ها ، ناشناخته بودن نقاط کويري و عدم دسترسي به راههاي کويري و ناشناخته ماندن اين ظرفيت هاي بکر ودست نخورده تا حدودي به اين صنعت در استان يزد لطمه وارد کرده که اميدواريم با گامهاي بزرگي که در چند سال اخير برداشته شده ، کوير نيز به عنوان يک فضاي و طبيعت زيبا و جذاب به گردشگران معرفي شود.
البته در بخش کوير استان يزد ظرفيت بزرگ ديگري به نام حيات وحش بکر آن نيز وجود دارد که مناطقي همچون پارک ملي سياهکوه و دره انجير اردکان، مناطق حفاظت شده کالمند و بهادران مهريز به وسعت 250 هزار هکتار و منطقه حفاظت شده کوه بافق و آريز با وسعت 100 هزار هکتار از مهمترين آنهاست.
در اين مناطق آهوي ايراني، يوز ايراني ، جبير، کل، بز، قوچ و ميش، پلنگ‌، کفتار، انواع روباه، گرگ و خرگوش و بسياري از پرندگان و خزندگان کمياب ايران ديده مي شود.

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها