City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

اين‌جا نخستين موزه‌ تخصصي قرآن است (1395/04/08)

مسير آن‌قدر سرراست است که فقط يک جست‌وجوي ساده در فضاي مجازي، آدرس نخستين موزه‌ي «قرآن» کشور را به روي صفحه رايانه مي‌آورد.
اين‌جا نخستين موزه‌ تخصصي قرآن است

خيابان ولي‌عصر (عج)،‌ چهارراه سپه، پس از عبور از گيت امنيتي به دليل همسايگي موزه با چند نهاد دولتي که البته ارزشمنديِ آثار تاريخي و داراي قدمت موزه نيز مزيد بر علت حساسيت آن است.

پله‌ها را پايين مي‌روي، چيزي حدود 14 متر زير زمين، تا به نخستين موزه‌ي تخصصي قرآن در کشور برسي. فضايي که زمين‌هايش متعلق به فرمان‌فرمايان است، بنايي چهارسو و درون‌گرا که در ضلع شمالي‌اش کاخ تاريخي مرمر و در ضلع جنوبي‌اش کاخ نگارستان قرار دارد. بناهايي که در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده‌اند و به همين دليل بايد راه موزه را تا 14 متر زير زمين پايين بروي.

گودبرداري‌هاي اين موزه با هدف ايجاد کتابخانه سلطنتي يا  فرهنگسرا قبل از انقلاب اسلامي انجام شد و تا پيروزي انقلاب 25 درصد آن اجرايي شد، تا اين‌که پس از يک  توقف 16 ساله، بارديگر در سال 1373 ادامه يافت و در سال 1376 به پايان رسيد، اما بدون استفاده و سرانجام در دولت هشتم، معاون اول رئيس جمهور، مرحوم حبيبي با تشکيل جلسه‌اي پيشنهاد ايجاد موزه‌ي تخصصي قرآن را در اين مکان داد و  در سال 84 اين موزه، توسط آيت‌الله هاشمي رفسنجاني افتتاح شد.

موزه‌اي بدون استفاده از هيچ زينتي در آن و مصالح اوليه مانند آجر، سيمان، سنگ و چوب.

با اين وجود، آنچه بر جذابيت و زيبايي اين بنا اضافه مي‌کند، فضاي داخلي و نمايشي آثار در همه‌ي طبقات است، چيزي شبيه يک شمسه که در همه‌ي قرون گذشته اسلامي، توسط تذهيب‌گران و هنرمندان، به عنوان يک نقش شاخص تزئيني در آثار به کار گرفته شده است.

موزه‌اي در سه طبقه که کارآييِ هر طبقه از ديگر طبقات، مجزاست. نمايش آثار موزه‌اي، گالري آثار و متون خطي، کتابخانه تخصصي، تالار اماناتِ نشريات، تالار مطالعه و مخزن از مهمترين کارآيي‌هاي اين طبقات هستند، که موزه‌ي تخصصي قرآن را نخستين موزه در اين سطح کرده است و البته آمفي تئاتري 400 نفره که پس از سال‌ها هنوز براي بهره‌برداري کارش به پايان نرسيده است.

 

احمد مسجد جامعي، نخستين رئيس موزه‌ي ملي قرآن کريم، در بازديد از اين موزه خاطرات کاري خود را به ياد مي‌آورد، حتي هنوز برخي آثار از زمان نخستين چيدمان در ويترين‌هاي موزه هستند، آثاري که ملي شدن‌شان در فهرست آثار ملي نيز روي شناسنامه‌ي آن‌ها، مورد تاکيد قرار گرفته است.

به گزارش ايسنا، وزير اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامي، کتابخانه تخصصي، نشريات، سايت نرم‌افزارهاي قرآني و مکاني براي برگزاري نشست‌هاي تخصصي را از جمله مکان‌هايي مي‌نامد که براي تکميل شدن موزه‌ي ملي قرآن پيش‌بيني شده بود و مي‌گويد: ايده‌ي ايجاد اين بخش‌ها به گونه‌اي بود که بخش‌ها مکمل يکديگر باشند. در واقع قصد داشتيم موزه‌اي نمونه ايجاد کنيم تا همه با هم يک منطق داشته باشند.

اين عضو شوراي اسلامي شهر تهران، با اشاره به اينکه اين مکان هميشه و به خصوص در ماه‌ رمضان فعال بوده و جشنواره‌اي نيز با عنوان «اخلاق و نيايش» در آن برگزار مي‌شد، عنوان کرد: موزه ملي قرآن کريم که در ابتداي تاسيس آن با 49 نسخه خطي قرآن و کتب ادعيه و 151 تابلوي هنري آغاز به کار کرده بود و در مهر ماه سال 1384، به طور رسمي افتتاح شد.

به گفته‌ي وي، در آن زمان و براساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده،‌ و با اجراي تدريجي برنامه‌هاي اين موزه، برنامه‌ريزي  براي خريد آثار و دريافت هداياي مردمي  براي تکميل موزه‌ي تخصصي قرآن کريم آغاز شد و اين اقدام باعث شد تا اين موزه،‌ در حال حاضر مجموعه قابل توجهي از بهترين آثار قرآني را در خود داشته باشد.

مسجد جامعي در کنار يادآوري خاطرات گذشته‌اش، از وضعيت کنوني برخي بخش‌هاي موزه‌ي قرآن رضايت ندارد.

او مي‌گويد: متاسفانه  با وجود قدمت و ارزشي که اين موزه دارد، اين روزها به حال خود رها شده است، اما اميدواريم مسئولان بتوانند آن را به شرايط مطلوبي برسانند.

شاهدِ نارضايتي مسجد جامعي، رطوبت ناشي از چکه‌هاي آبي است که گاهي اوقات از سقف موزه به طبقه‌ي آخر و روي موکت‌هاي سبزرنگ بخش سايت که به نظر مي‌رسد مدت‌هاست هيچ‌کس به آن‌جا رفت‌وآمد نمي‌کند، است.

 

از سوي ديگر، بي‌توجهي به مواردي از قبيل نبود پارکينگ براي استفاده‌ي بازديدکنندگان و زمان بازديد از نخستين موزه‌ي ملي قرآن کريم که مانند ساعت کاري ادارات و فقط از روز شنبه تا چهارشنبه است مهمترين عوامل در کاهش تعداد بازديدکنندگان از اين موزه‌ي نفيس و ارزشمند مي‌تواند باشد.

البته در توضيح چگونگي اداره‌ي اين موزه‌ي نفيس، حجت‌الاسلام فخرالدين صابري، مدير کل موزه، پيش از اين اعلام کرده که «اين موزه از سال ۱۳۸۴ که افتتاح شد تا سال ۱۳۸۸ فقط يک روز در هفته (فقط دوشنبه‌ها) داير بود، اما از سال ۱۳۸۸ تاکنون اين موزه همه روزه از شنبه تا چهارشنبه داير است و قوانين آن تابع قوانين سازمان ميراث فرهنگي کشور است.»

در اين شرايط آيا ميراث فرهنگي امکان توجه و رسيدگي بيشتر به اين موزه در توان خود ندارد؟ خبرنگار ايسنا  براي گرفتن توضيحات بيشتر دربا ره‌ي موزه‌ي قرآن تا زمان ارسال گزارش، موفق به صحبت با حجت‌الاسلام صابري نشد.

 

گزارش از خبرنگار ايسنا: سميه ايمانيان

عکس: کبريا حسين‌زاده

 


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها