City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

شناسايي آثار پنج هزارساله در خراسان جنوبي (1395/04/08)

«براساس مطالعات گاه‌نگاريِ مقدماتي روي آثار تاريخي بخش مرکزي شهرستانِ درميان، تاريخ هزاره سوم پيش از ميلاد تا اواخر دوره قاجاريه را مي‌توان براي اين آثار شناسايي کرد.»

شناسايي آثار پنج هزارساله در خراسان جنوبي

به گزارش بزنيم بيرون ، «محسن داناسرپرست»، مسئول پروژه بررسي و شناسايي آثار باستاني بخش مرکزي شهرستان درميان با بيان اين‌که پروژه‌ي باستان‌شناسي بررسي و شناسايي آثار باستاني بخش مرکزي شهرستان درميان در بهمن ماه سال 1394 آغاز شد، گفت: اين پروژه به صورت بررسي و شناسايي آثار تاريخي، روستا به روستا انجام شد و به دليل موقعيت خاص جغرافيايي منطقه، در موارد اندک و ضروري از بررسي پيمايشي استفاده شد.

 
به گفته‌ي اين باستان‌شناس، در جريان اين بررسي آثار تاريخي که از قبل شناسايي شده بودند، بار ديگر مورد بازبيني قرار گرفته و در کنار آن، آثار تاريخي که تاکنون در منطقه معرفي نشده بود، شناسايي و اطلاعات آنها ثبت شد.
 
او افزود: با انجام اين بررسي بالغ بر 80 اثر تاريخي در اين بخش از شهرستان مورد بررسي و شناسايي قرار گرفت که با توجه به مطالعات گاه‌نگاريِ مقدماتي صورت گرفته روي اين آثار، تاريخ هزاره‌ي سوم پيش از  ميلاد تا اواخر دوره‌ي قاجار را مي‌توان براي آثار شناسايي شده در نظر گرفت.
 
وي با اشاره به اينکه بيشتر آثار تاريخي موجود در اين بخش از شهرستان را قلاع تاريخي، بناهاي مسکوني، آسياب‌هاي آبي، مزارها و محوطه‌هاي باستاني تشکيل مي‌دهند، گفت: برخي از آن‌ها مانند آسياب‌هاي آبي منطقه تاکنون مورد شناسايي قرار نگرفته بودند.
 
دانا بيان کرد: در مجموع با احتساب آثار تاريخي شناسايي شده از ساير بخش‌هاي اين شهرستان مي‌توان گفت که در اين شهرستان حدود 200 اثر تاريخي و باستاني وجود دارد که برخي از اين آثار از اهميت بسيار زيادي برخوردارند.

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها