City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چرا هتل‌ها زنان مجرد را نمي‌پذيرند؟ (1395/04/23)

۱۷ سال است که اداره اماکن نيروي انتظامي، ممنوعيت اقامت زنان تنها و مجرد در هتل‌ها را برداشته است اما با اين حال هنوز برخي مراکر اقامتي به‌ويژه مهمانسراها و مهمانپذيرها از اجاره دادن اتاق به اين قشر از مسافران خودداري مي‌کنند.
چرا هتل‌ها زنان مجرد را نمي‌پذيرند؟
«شيوه‌نامه اجرايي ذخيره و ابطال اتاق در واحدهاي اقامتي ايران» درحالي چند روز پيش منتشر شد که نپرداختن به چگونگي پذيرش زنان تنها و يا مجرد در مراکز اقامتي در اين شيوه‌نامه محل پرسش بود، اما مديرکل دفتر نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري پرداختن به اين موضوع را با وجود ابطال بخشنامه‌ي اداره اماکن از حدود ۱۷ سال پيش بي‌مورد دانست و به ايسنا گفت: تا کنون چندين‌بار در اين‌باره با اداره اماکن نيروي انتظامي صحبت شده است. سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و اماکن نيروي انتظامي "بلامانع بودن اقامت زنان مجرد و يا تنها در مراکز اقامتي" را حتي بخشنامه هم کرده‌اند و اکنون هيچ محدوديتي براي اقامت خانم‌هاي تنها در هتل‌ها و ساير اقامتگاه‌ها وجود ندارد و لازم نيست آن‌ها پيش از اقامت به اداره اماکن مراجعه کنند.
 
ممنوعيت و يا محدوديت پذيرش زنان تنها و يا مجرد در مراکز اقامتي سال‌هاست به قانوني نانوشته و بدون بخشنامه، اما لازم‌الاجرا بدل شده؛ به طوري که با وجود تاکيد و اصرار مقامات، همچنان برخي مراکز اقامتي به بهانه ترس از برخورد اداره اماکن، خود را مقيد به اجراي آن مي‌دانند و حتي در قوانين رزرو اقامتگاه خود، اين موضوع را شفاف ذکر کرده‌اند که اقامت زنان تنها و مجرد فقط با داشتن نامه از اداره‌ي اماکن امکان‌پذير است.
 
اين در حاليست که سال ۸۷ جعفر عطار ـ رييس وقت هيات مدير جامعه‌ هتل‌داران ايران - به ايسنا گفته بود: طبق نامه‌اي که ازسوي اداره‌ي امکان نيروي انتظامي به تمام هتل‌ها ابلاغ شده، اگر خانمي مدارک شناسايي با خود داشته باشد، هيچ مانعي براي اقامت او در هتل وجود ندارد و به اداره‌ي اماکن نيز اطلاع داده نمي‌شود، اما اگر خانمي بدون داشتن مدارک شناسايي به هتل مراجعه کرد، هتل‌دار بايد پس از پذيرش او، اين موضوع را به اداره‌ي اماکن اطلاع دهد.
 
آن زمان هم او به برخوردهاي سليقه‌اي اداره اماکن در برخي شهرها با اين موضوع اشاره کرده و گفته بود: دستورالعملي ازسوي اداره‌ي اماکن نيروي انتظامي مبني بر نياز نداشتن به مجوز اين اداره براي اقامت خانم‌ها در هتل صادر شده است، اما ظاهرا نيروي انتظامي هر شهرستان بايد دستورالعملي جداگانه‌اي صادر کند.
 
با وجود چنين اظهاراتي اما همچنان برخي مراکز اقامتي بدون توجه به ابطال بخشنامه اداره اماکن، خود را از پذيرش بانوان مجرد و تنها معاف کرده و يا اقامت دادن آن‌ها را به دريافت نامه از اماکن منوط کرده بودند.
 
سال ۸۸ نجفي - رييس وقت اماکن عمومي نيروي انتظامي - در اظهارنظري در اين‌باره گفت: هيچ هتل يا مرکز اقامتي حق ندارد براي پذيرش خانم‌ها درخواست نامه کتبي از اماکن کند و اصلا چنين چيزي وجود ندارد که هتل‌ها زنان را بدون نامه از اماکن نپذيرند.
 
همان روزها، اسماعيل احمدي‌مقدم - فرمانده نيروي انتظامي -  نيز اظهار کرد: تا جايي که من در جريان هستم، هيچ‌گونه ممنوعيتي براي پذيرش زنان در هتل‌ها وجود ندارد، اما اگر چنين چيزي وجود داشته باشد، پيگيري کرده و با اين موضوع برخورد خواهم کرد.  
 
او حتي تاکيد کرده بود «هيچ لزومي ندارد زنان براي پذيرش شدن به اداره اماکن مراجعه کنند و قوانين پذيرش زنان و مردان در هتل‌ها بايد يکسان باشد.» 
 
با اين حال در سال ۹۳ وقتي يک دختر دانشجو به خاطر بازماندن از ساعت مراجعه به خوابگاه، به تعدادي از مراکز اقامتي تهران سر زد، بار ديگر با اين حکم باطل شده مواجه شد و سرانجام مانده از همه‌جا مجبور شد شب را بدون سرپناه در پايانه‌ي اتوبوسراني بگذراند، بار ديگر اين پرسش مطرح شد چرا با وجود گذشت نزديک به دو دهه، هنوز برخي خود را مقيد به رعايت بخشنامه‌اي باطل شده مي‌دانند؟
 
چه عاملي باعث شده که با وجود سيستم‌هاي ثبت مسافر که اطلاعات آن به اماکن متصل است، باز هم برخي از مراکز اقامتي براي اجراي دستور اصلي ترديد داشته باشند؟
 
پس از داستان تکان‌دهنده آن دختر دانشجو، جمشيد حمزه‌زاده ‌- رييس جامعه‌ي هتلداران ايران -به ايسنا گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم، بخشنامه‌ي قبلي اداره‌ي اماکن، سال‌هاست باطل شده و بخشنامه‌ي جديد هم سال‌هاست ابلاغ شده و حتما بدست تمام مراکز اقامتي رسيده است و آن ممنوعيت قبلي براي پذيرش زنان در اين مراکز بايد برداشته شده باشد.
 
او تأکيد کرد: مراکز اقامتي طبق آخرين بخشنامه‌ي اداره‌ي اماکن، بايد مسافر را حتي اگر مدارک شناسايي نداشته باشد، پذيرش کنند.
 
اما واقعيت خلاف تمام اين اظهارات است، هرچند در برخي هتل‌هاي شهرهاي مسافرپذير مثل تهران، اصفهان و يا شيراز کمتر شاهد اين برخورد سليقه‌اي هستيم، اما هنوز هم هستند مراکز اقامتي که خيلي راحت از پذيرش مسافران زن به بهانه تنها بودن و نداشتن نامه مکتوب اداره اماکن خودداري مي‌کنند.
 
اين داستان در مهمان‌پذيرها و مسافرخانه‌هاي شهرهاي دور افتاده وضعيت بغرنج‌تري دارد، چرا که حتي به گوش‌شان نرسيده ۱۷ سال از ابطال بخشنامه‌ي اماکن مي‌گذرد و همچنان نگران برخورد ماموران اماکن به خاطر پذيرش زنان مجرد و تنها هستند.
 
اما ولي تيموري که تاکيد دارد سال‌هاست اين بخشنامه باطل شده و لزومي ندارد به آن در دستورالعمل‌ها و شيوه‌نامه‌هاي جديد پرداخته شود، معتقد است؛ اين برخوردهاي سليقه‌اي در برخي اماکن اقامتي از "عدم آگاهي" ناشي مي‌شود.
 
مديرکل دفتر نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري تاکيد کرد: هم اداره اماکن و هم سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشکري در اين‌باره هيچ محدوديتي ندارند و زنان تنها و مجرد مانند تمام شهروندان مي‌توانند از حقوق کامل خود براي اقامت بهره‌مند شوند.
 
تيموري اين نکته را يادآور شد که مراکز اقامتي فقط بايد مدارک هويتي اين مراجعه‌کنندگان را ملاحظه کنند و طبق شيوه‌نامه‌ي اخير حتي لازم نيست اين مدارک هويتي را نزد خود محفوظ نگه دارند.

نویسنده : سمیه حسنلو
منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها