City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نيم نگاهي به جاذبه هاي گردشگري کرج (1395/05/01)

اگر قصد تفريح در کرج را داريد، بد نيست بدانيد اين کلانشهر داراي جاذبه هاي تفريحي و سرگرمي زيادي است که در ادامه به تعدادي از اون ها اشاره مي کنيم:
نيم نگاهي به جاذبه هاي گردشگري کرج

دهکده ورزشي چهارباغ:

دهکده ورزشي چهارباغ يکي از جاذبه هاي گردشگري کرج است که داراي امکانات ورزشي مختلف نظير زمين گلف- مسير دوچرخه سواري- استخر و سونا- بازي فوتبال دستي و دارت- مانژ- زمين تنيس- واليبال و بسکتبال- مسير سوارکاري-بيليارد و اسکونر است.

خدمات رفاهي آن شامل رستوران- بوفه- سوئيت- سالن جشن- سالن کنفرانس و مجتمع مسکوني است.

محيط زيبا و سرسبز با آلاچيق

آدرس: بعداز عوارضي کرج- قزوين- پل کردان- چهارباغ- به طرف دهکده ورزشي چهارباغ

نمايشگاه صنايع دستي کرج در کاروانسراي شاه عباسي کرج:

نمايشگاه صنايع دستي در کاروانسراي شاه عباسي کرج تقريبا هرساله در اين شهرستان برگزار مي شود و به تدريج جزء يکي از جاذبه هاي گردشگري کرج درآمده است.

بسياري از چشم اندازهاي بناي تاريخي کاروانسراي شاه عباسي که پيش از اين يا در حال تعمير بود و يا مثل آب نماي ميان حياط کاروانسرا ، مدتها مي شد که از آن استفاده اي نمي شد، ظاهري مناسب و زيبا يافته است
ماکت زيباي نماي کلي کاروانسراي شاه عباسي کاروانسرا که به تعبيري از آن به عنوان قلب 400 ساله کرج ياد مي شود ، در زيرگذر طاق کاروانسرا قرار داده شده، توجه و حس زيباشناسانه بسياري از ديدارکنندگان را بر مي انگيزد.
فواره آب نما در ميان حوضچه مياني حياط کاروانسرا، طراواتي بهاري و فضايي دلنشين در ميان صنايع دستي به نمايش گذاشته شده، ايجاد کرده است. سراجي، منبت، معرق، انواع ساز از جمله چنگ، نقاشي ايراني و گليم از جمله آثار به نمايش در آمده در اين نمايشگاه به شمار مي روند.
و مثل هميشه تابلوهاي تجسمي هنر ابداعي هنرمند کرجي با عنوان "کارادل" اثر "حبيب الله دلشکيب" که با تردستي فراوان فرهنگ و آيين قديم تاريخ ايران را خلق کرده زينت بخش نمايشگاه صنايع دستي است. اين تابلوها تنها هنر ابداعي هنرمندان کرجي به شمار نمي رود، چه اينکه زيورآلاتي مرکب از دو هنر منبت و معرق با هنرمندي ظريفي توسط " ليلا اصلي" خلق شده که طرفداران زيادي در نمايشگاه صنايع دستي دارد.
ليلا اصلي، سازنده اين زيورآلات  مي گويد: چون آثار منبت و معرق بسيار گران است اين زيورآلات را طراحي کردم تا هنر ايراني با قيمتي مناسب وارد خانه ها شود و مردم بيش از پيش با اين هنر آشنا شوند.
مجسمه هايي با لباسهاي تاريخي، ملي، محلي و سنتي که ترکيبي از فرهنگ و هنر را در معرض ديد عموم قرار داده از ديگر جاذبه هاي نمايشگاه صنايع دستي کرج به شمار مي رود.


موزه عجايب هفتگانه نصر جاده کرج – چالوس:

 آدرس موزه نصر:کرج - کيلومتر 14 جاده کرج،چالوس-جنب رستوران پامچال

باغ لاله گچسر:

جشنواره لاله ها (جشنواره گلهاي لاله) يکي از مهمترين جاذبه هاي گردشگري کرج به شمار مي رود که هرساله در ارديبهشت ماه ( حدودا ششم تا 18ارديبهشت) در کيلومتر 53 جاده کرج - چالوس- روستاي گرماب بخش آسارا (نزديک گچسر) در باغ لاله اين روستا برگزار مي شود و صدها هزار گردشگر را به سوي خود جذب مي کند.

باغ گلها کرج:

باغ گلها در سال 1384 توسط سازمان پارکها و فضاي سبز شهرداري کرج در عرصه اي به وسعت 30 هزار متر مربع بنا شد و در آن بيش از 300 گونه گياهي از جمله کروپسيس- ميخک- ساکولنت- ياس هلندي-ارغوان-پيچ اناري و ... به نمايش گذاشته شده است که بخشهاي مختلفي دارد:

1- محوطه پرچين هاي تو در تو (لابيرنت)

2- کلکسيون رز

3- آمفي تئاتر رو باز

4- قفس پرندگان

5- آلاچيق-رستوران-کافي شاپ

6- آبشار

فروش گل و گياه از ديگر قسمتهاي اين باغ به شمار مي رود.

آدرس: کرج - ميدان امام حسين- مجتمع تفريحي شهيد چمران- باغ گلها

رودخانه کرج و سد امير کبير:

رودخانه کرج از کوههاي سر به فلک کشيده رشته کوه‌هاي البرز در شمال کشور ايران سرچشمه گرفته و در انتها به درياچه نمک واقع در نزديکي شهر قم وارد مي‌شود. اين رودخانه قبلا تمامي باغات شهر کرج و منطقه ييلاقي سرحد آباد و شهر شهريار و ساوجبلاغ را آبياري مي‌کرد ولي در چند سال اخير به دليل رشد بي‌رويه در کلان شهر تهران ميزان عمده آب اين رودخانه براي مصرف شرب به تهران منتقل مي‌شود.
سد امير کبير (سد کرج) که در مقياس جهاني يکي از بزرگترين سدهاست اولين سدچند منظوره ايرانمحسوب مي گردد . سد امير کبير در شمال شهر کرج و در 25 کيلومتري محور کرج به چالوس واقع شده و درياچه اين سد که به و سيله رودخانه پرآب کرج تغذيه مي‌گردد يکي از مهمترين مرکز طبيعي پرورش ماهي قزل آلاي رنگين کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبي را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهي‌گيري فراهم آورده است.

 آبهاي خروشان رودخانه کرج با ترنمي دلنشين در پاي سلسله کوههاي پير البرز و در پشت بلنداي ديوارهاي سد اميرکبير، درياچه اي باشکوه و خيره کننده پديد آورده که هر از گاهي قايقي  روي سطح درخشان و آبي رنگ آن سوار بر امواج ، مي رقصد.

سد کرج موسوم به سد اميرکبير در 25 کيلومتري محور کرج - چالوس در سال 1337 شمسي به عنوان اولين سد چند منظوره ايران ساخته شد و با جمع شدن آب رودخانه کرج در پشت اين سد و ايجاد درياچه اي زيبا، بهترين و زيباترين استراحتگاه و  منطقه توريستي کرج را شکل داد.
  
اين سد و درياچه آن ، کاربردهاي فراواني از تامين آب شرب شهر تهران و آب کشاورزي دشتهاي جنوب کرج و مهار آبها و جلوگيري از خسارتهاي ناشي از طوفان و سيلهاي احتمالي رودخانه خروشان کرج تا استفاده هاي گردشگري و تفريحي و ورزشي و حتي توليد انرژي برقابي را داراست.
گفته مي شود سد کرج براي کمک به شبکه سراسري برق به ويژه در ساعات اوج مصرف سالانه 150 هزار مگاوات ساعت انرژي "برق-آبي" توليد مي کند.
 
اما به نظرمي رسد طبيعت زيبا و چشم انداز کم نظير اين سد به ويژه سطح درخشان درياچه آن ، علاقمندان بيشتري را به سوي خود جذب کرده است.
 
درياچه سد کرج پس از طي مسافتي نه چندان طولاني در محور کرج - چالوس به مسافران و گردشگراني که با ماشين از اين جاده عبور مي کنند، رخ مي نمايد و اين صحنه اغواکننده پس از چند دقيقه در پشت پرده هاي خاکستري رنگ صخره هاي نوک تيز و بزرگ، ناپديد شده و دوباره در پيش چشمان نمايان مي شود.
 
دامنه هاي شيب دار سلسله جبال البرز در  آن سوي درياچه کرج که تا آسمان بي کرانه اوج گرفته و تلالو اشعه هاي خورشيد عالم تاب بر سطح آب درياچه که همچون الماسي  ارزشمند در آغوش کوه کهنسال  البرز مي درخشد، چشم اندازي خلق کرده که چشمها را مسحور خود مي کند.
  
ايجاد اين درياچه موجب پديد آمدن آب و هوايي فرح بخش و مطلوب و منطقه اي گردشگري بسيار جذاب، شده و از اين روست که در ايام نوروز و تعطيلات رسمي کشور اين منطقه مملو از گردشگراني مي شود که مي خواهند دمي را در کنار فضاي آرام و فرح انگيز درياچه و طبيعت سرسبز اطراف آن بياسايند.

غار يخ‌مراد:

غار يخ‌مراد واقع در کيلومتر 60 محور کرج به چالوس در روستاي کهنه‌ده يکي از ديدني‌هاي منطقه کرج است که از نظر زمين‌شناسي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و مي‌تواند تفرجگاهي مناسب جهت سياحان، کوهنوردان و خانواده‌ها باشد.

ارتفاعات و پيست بين المللي اسکي ديزين:

از معروف‌ترين و مشهورترين ارتفاعات ايران و جهان است که در شمال کرج واقع گرديده است. اين ارتفاعات که در زمستان و بهار پوشيده از برف است مهمترين پيست اسکي کشور و منطقه خاورميانه را در خود جاي داده و همه ساله پذيراي تعداد زيادي از توريست‌هاي داخلي و خارجي جهت ورزش مفرح اسکي است.

همچنين پيست اسکي روي چمن در فصل تابستان طرفداران زيادي را به سمت ديزين جلب مي‌نمايد. در تابستان نيز ارتفاعات پوشيده از انواع گل‌هاي وحشي و گياهان دارويي و همچنين داراي هواي خنک است. لازم به ذکر است که يکي از مهمترين و مجهزترين امکانات رفاهي و تفريحي شامل هتل و رستوران و تله کابين و تله اسکي در اين ارتفاعات وجود دارد .

جاده کوهستاني کرج به چالوس:

جاده کوهستاني و پر پيچ و خم چالوس يکي از نادر ترين جاده‌هاي کوهستاني در جهان است . نمونه آن در جهان جاده اي است در کشور اروپايي سوييس که در ميان کوه‌هاي آلپ قرار گرفته و  مسافت آن نصف طول جاده کرج به چالوس است‌.
از ديدني‌هاي اين جاده مي‌توان طبيعت مختلف آن‌را نام برد که در يک زمان داراي طبيعت خشک، برفي و سرسبز با ابرهاي فرو رفته در دل کوه‌هاي البرز است. از ديگر ديدني‌هاي آن قرار گرفتن صخره‌هاي عظيم بر بالاي سر جاده و تونل بزرگ و طويل کندوان را نام برد.
 

پاراگلايدر:

پاراگلايدر يکي از جاذبه هاي گردشگري کرج است. بعد از تهران ، شهر کرج اکنون به لحاظ شمار پرنده ها و فعاليت در اين رشته مقام دوم در کشور را دارد.

باغ سيب مهرشهر:

باغ سيب مهرشهر يکي از جاذبه هاي گردشگري  سرسبز و وسيع کلانشهر کرج به شمار مي رود که به مثابه  ريه تنفسي براي اين شهرستان عمل مي کنند
باغ سيب مهرشهر کرج با حدود 400 هکتار وسعت در نزديکي کاخ مرواريد شمس
سابق در جنوب غربي اين شهر واقع است واکنون توسط بنياد مستضعفان اداره مي شود.
اين باغ که قدمت آن به دوران رژيم سابق بازمي گردد، داراي درختاني کهنسال و چشم اندازي زيبا است .

 باغ  سيب مهرشهر به رغم داشتن مالکان حقيقي و حقوقي جز سرمايه هاي طبيعي شهر کرج محسوب مي شود.

باغ سيب مهرشهر در کنار باغ جهانشهر کرج تنها سرمايه هاي زيست محيطي کرج هستند.

درخت تاريخي روستاي همه جا کرج :

با قدمتي چند صد ساله و قطر 10 متر، قابليت ثبت در آثار طبيعي کشور را داراست.

 اين درخت تاريخي، کهنسال، قطور و قديمي در ارتفاعات اين روستا در ميان اهالي به نام درخت "آقادار" مشهور شده است.
درختي به همين نام در روستاي ولايت رود که يکي ديگر از روستاهاي بخش آسارا کرج به شمار مي رود، وجود دارد
اين درخت تاريخي، کهنسال، تنومند، زيبا و پرابهت که حتي به نظر مي رسد هزاران سال قدمت داشته باشد از نوع درخت "اورس" در ضلع شمالي روستاي "همه جا" واقع شده است
اين درخت که همچنان سرسبز است مي تواند به عنوان نماد گردشگري طبيعي و تاريخي اين روستا مطرح شده و در فهرست آثار طبيعي کشور نيز به ثبت برسد
پيش از اين دو درخت کهن تاريخي در کنار يکديگر در اين روستا وجود داشتند که يکي از آنها در آتش سوخت و درخت "آقادار" نيز از وسط شکاف برداشته که نياز به حفاظت کارشناسان منابع طبيعي دارد.اين درخت استراحتگاه دامداران منطقه است و آنان به دليل کهنسالي درخت و احترامي که مردم اين منطقه براي طبيعت قائلند هيچ آسيبي به اين درخت نمي رسانند و به آن دست نمي زنند.
اورس گونه‌اي سرو است که در مناطق کوهستاني مي‌رويدو بيشتر در رشته کوه‌هاي البرز يافت مي‌شود، اين درخت از جمله درختان حفاظت شده به شمار مي‌آيد که قطع آن ممنوع است.
روستاي همه جا بخش آسارا کرج در کيلومتر 50 جاده کرج - چالوس واقع شده است.

 

 

 

 

پارکهاي کرج

 

پارک ايران زمين:

 فاز دوم پارک ايران زمين با مساحت دو هکتار، داراي 750 متر مربع زمين بازي، کتابخانه ، نمازخانه، سرويس بهداشتي، زمين بازي کودکان و فضاي سبز در ميدان اسبي در  منطقه يک کرج در اسفند سال 88 به بهره برداري رسيد.

پارک پرندگان چهارباغ کرج:

پارک پرندگان چهارباغ کرج بزرگترين نمايشگاه پرندگان زينتي و کمياب در خاورميانه با دو هزار گونه پرنده نادر از 65 کشور جهان است. نمايشگاه پرندگان چهارباغ با مساحتي بالغ بر 10 هزار متر مربع (در طبقات) داراي سالنهاي سرپوشيده - برکه و جزاير متعدد به عنوان يک مرکز علمي- آموزشي و تفريحي به منظور نگهداري از گونه هاي نادر و روبه انقراض طراحي و ساخته شده است.

کتابخانه مجهز پرنده شناسي و بزرگترين کلکسيون کبوتران و ماکيان زينتي جهان از جمله بخشهاي اين پارک است.

آدرس: کرج - اتوبان کرج - خروجي کردان - شهر چهار باغ- نبش گلستان پنجم

پارک اميرکبير:

پارک اميرکبير واقع در ابتداي مسير جاده کرج - چالوس به وسعت پنج هزار متر مربع در سال ١٣٧٠ به بهره برداري رسيده است.

پارک چمران کرج:

پارک چمران کرج به وسعت 37 هکتار بزرگترين و زيباترين پارک حاشيه رودخانه با درختهاي سرسبز و انبوه خود منظره جنگلهاي باشکوه را در ذهن تداعي مي کند. اين پارک داراي محوطه بازي ، باغ گلها و همچنين مجموعه سينما تئاتر ارشاد کرج است.

پارک علم و فناوري دانشگاه تهران شعبه پرديس کشاورزي و منابع طبيعي کرج

پارک علم و فناوري دانشگاه تهران شعبه پرديس کشاورزي و منابع طبيعي کرج در مهرماه سال ١٣٨٨ فعاليت خود را در ساختمان دو طبقه اي در پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران آغاز کرده است.

  پارک علم و فناوري دانشگاه تهران، يکي از معتبرترين و کارآمدترين مراکز علمي و پژوهشي است  که در راستاي حمايت از کسب ‌و کارهاي دانش‌محور، از طريق برقراري تعامل ميان صنعت و دانشگاه دانش را به ثروت تبديل مي‌کند.

پارک علم و فناوري دانشگاه تهران شعبه پرديس کشاورزي و منابع طبيعي کرج به  آدرس کرج، ميدان امام حسين، خيابان شهيد خراساني، در جنوبي پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران، ساختمان علم و فناوري واقع شده است


منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها