City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بيرجند شهري تنها در دل کوير (1395/05/01)

شهرستان بيرجند در شرق ايران و در مرکز استان خراسان جنوبي قرار دارد که از جنوب به نهبندان٬ از شمال به قاين ٬ از شرق به درميان و از غرب به شهرستان هاي طبس و سرايان مرتبط است. در بيرجند، ارتفاع اين شهر از سطح دريا ۱۴۸۰ متر و فاصله آن تا تهران ٬ مشهد و زاهدان به ترتيب ۱۳۲۰٬ ۴۸۶٬ و ۴۵۸ کيلومتر است.
 بيرجند شهري تنها در دل کوير

به گزارش بزنيم بيرون ،  نام اصلي اين شهر از ديرباز " بيرجند " بوده که به صورت هاي بيرجند٬ برجن٬ برکند و بيرگند نيز در نوشته ها و فرهنگ نامه ها آمده است و اولين بار از اين شهرستان در کتاب معجم البلدان (قرن هفتم هجري قمري ) ياد شده است.همچنين سياحان و مورخاني چون مارکوپولو ٬ ياقوت حموي ٬ مقدسي٬ حمدا...مستوفي و حافظ ابرو در کتاب هاي خود از اين شهر به نوعي ياد کرده اند.


● در ذيل بخش هايي از ويژگي ها و جاذبه هاي طبيعي و تاريخي و گردشگري اين شهر معرفي مي شود:


▪ ارگ کلاه فرنگي
اين بنا در شش طبقه به شکل زيگورات ساخته شده که از شش طبقه بنا٬ تنها دو طبقه آن قابل کاربري است و بقيه طبقات تنها به منظور فرم بخشي ساخته شده اند .در مرکز اين بنا که محل حکمراني حسام الدوله بوده و زمان ساخت آن به دوره زنديه بر مي گردد حوض خانه با ويژگي هاي معماري جالب توجهي وجود دارد که در حال حاضر استانداري خراسان جنوبي در مجاورت اين بنا قرار دارد.


▪ مجموعه عمارت و باغ کلاه فرنگي
اين مجموعه شامل باغ٬ عمارت ٬ سردر ورودي ٬ اصطبل ٬ حمام ٬ خمخانه ٬ بخش اداري ٬ تالار تشريفات ٬استخر وغيره است. قديمي ترين بخش اين مجموعه در شرق آن واقع است که در زمان حشمت الملک در دو طبقه ساخته شده و اکنون به کتابخانه و معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي اختصاص داده شده است. بخش مرکزي که از لحاظ معماري جالب ترين بخش مجموعه است در دو طبقه ساخته شده و اکنون به عنوان موزه هاي باستان شناسي و مردم شناسي استفاده مي شود.آخرين بخش مجموعه که با عنوان بخش اداري ساخته شده درغرب مجموعه قرار دارد و شامل يک راهروي طويل با اتاق هايي در دو طرف است.


▪ مدرسه شوکتيه
مدرسه شوکتيه در داخل بافت قديمي شهر بيرجند قرار دارد که تک ايواني بوده و هشتي٬ دهليز٬ ايوان رفيع ٬ حياط٬ حجره هاي دور تا دور حياط ٬ شاه نشين و حمام از متعلقات اين بنا است. سر در ورودي بنا داراي طاق جناغي با تزئينات مقرنس مي باشد . بناي شوکتيه در سال ۱۳۱۲ ه.ق به منظور برگزاري مراسم عزاداري ماه محرم ساخته شد و در سال ۱۳۲۶ ه.ق اولين مدرسه جديد بيرجند در آن تاسيس شده است.


▪ باغ و عمارت رحيم آباد
باغ و عمارت رحيم آباد دارالحکومه اسماعيل خان شوکت الملک در حدود سال ۱۳۱۵ ه.ق بوده است که داراي باغ ٬ انبار ٬ بناي ورودي ٬ استخر وعمارت اصلي است . ويژگي مهم اين بنا، تزئينات زيباي آن است که شامل آيينه کاري ها وگچبري هاي بسيار زيبايي با نقش سرديس حيوانات ٬گل وگياه و نقوش اسليمي است.


▪ حسينيه و مدرسه نواب
اين حسينيه که به فرمان اميرزاده خاتون ملقب به بي بي نواب يکي از بانوان خاندان خزيمه علم ساخته شده است، به شيوه دو ايواني است و مهمترين عناصر معماري آن عبارتند از : سردر ورودي ٬هشتي ٬ صحن٬ دو ايوان و اتاقهاي متعدد . تزئينات اين بنا شامل مقرنس کاري ٬رسمي بندي ٬کتيبه هاي گچي و گچبري هاي اسليمي و گل و گياه است.


▪ سنگ نگاره هاي لاخ مزار کوچ
مجموعه نگاره هاي لاخ مزار در روستاي کوچ بيرجند جزو معتبرترين اسناد تاريخي مربوط به خراسان جنوبي به شمار مي آيند. اين نگاره ها که بر سطح صخره اي به رنگ سبز مايل به سياه و به ابعاد ۵*۵ متر ايجاد شده اند، دوره طولاني پيش از تاريخ تا دوران متاخر اسلامي را در بر مي گيرند .مجموعه نگاره هاي لاخ مزار به ۳۰۷ مورد مي رسد که شامل نقوش انسان٬حيوان٬گياه ٬علامت و نشانه ٬ کتيبه هاي پهلوي ٬ اشکاني٬ ساساني ٬ کتيبه هاي عربي و کتيبه هاي فارسي هستند.

▪ سنگ نگاره کال جنگال
کال جنگال نام يکي از دره هاي عميق کوه ريچ است و در نزديکي روستاي زمان آباد از توابع بخش مرکزي قرار دارد . در قلل نسبتا مرتفع کوهاي اين دره و بر روي سنگ هاي صيقلي ٬پيکره ها و نوشته هايي به خط پهلوي اشکاني نقش بسته که نشاني از زندگي با عظمت پيشينيان اين خطه است. در ميان اين کتيبه ها تصوير جدال مرد پارتي با شير ديده مي شود. در اين تصوير مرد جنگجو دست راست را به کمر زده و با دست چپ با شير مبارزه مي کند.


● ردپاي حيوانات ماقبل تاريخ در بيرجند
توسط کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي خراسان جنوبي و با تاييد مقامات ذي صلاح علمي ردپاي حيوانات عظيم الجثه مربوط به ۳۰ تا ۵۰ ميليون سال سال قبل به روي لايه هاي موسوم به فليش بر روي صخره هاي مربوط به دوران سوم زمين شناسي و به صورت حفره هاي بيضي شکل شناسايي شده است.اين رد پاها در
سال ۱۳۷۷ کشف شده اند.


منبع : روزنامه تفاهم

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها