City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نگاهي به جاذبه هاي ديدني چابهار (1395/05/04)

شرايط آب وهوايي هم‌جواري منطقه‌ي آزاد چابهار با دريا، نزديکي به مدار راس‌السرطان و قرار گرفتن در مسير بادهاي موسمي شبه قاره هند و جبهه‌هاي استوايي سبب شده است که آب هوايي گرمسيري معتدل با رطوبت نسبي دارد. اين منطقه گرم‌ترين نقطه‌ي کشور در زمستان و خنک‌ترين بندر جنوبي ايران در تابستان است.
نگاهي به جاذبه هاي ديدني چابهار

به گزارش بزنيم بيرون ، شهرستان چابهار با مساحتي حدود 17 هزار و 155 کيلومترمربع در منتهي‌اليه جنوب شرقي ايران در کنار آب‌هاي گرم دريا عمان و اقيانوس هند قرار گرفته است.

به گزارش ايسنا،  اين شهرستان از جانب شمال به شهرستان‌هاي ايرانشهر و نيکشهر و از جنوب به درياي عمان و از شرق به پاکستان و از غرب به استان‌هاي کرمان و هرمزگان محدود است.

بندر چابهار - مرکز شهرستان- با وسعتي بالغ بر 11 کيلومترمربع در ارتفاع هفت متري از سطح دريا در 60 درجه و 37 دقيقه طول شرقي و 25 درجه و 17 دقيقه عرض شمالي واقع است.

فاصله هوايي شهرستان چابهار تا تهران 1456 کيلومتر و فاصله‌ي زميني از طريق جاده‌ي ايرانشهر به کرمان 1961 کيلومتراست. فاصله بندر چابهار تا مرکزاستان 738 کيلومتر است و اين شهرستان حدوداً 300 کيلومتر مرز آبي در درياي عمان دارد.

شرايط آب وهوايي هم‌جواري منطقه‌ي آزاد چابهار با دريا، نزديکي به مدار راس‌السرطان و قرار گرفتن در مسير بادهاي موسمي شبه قاره هند و جبهه‌هاي استوايي سبب شده است که آب هوايي گرمسيري معتدل با رطوبت نسبي دارد. اين منطقه گرم‌ترين نقطه‌ي کشور در زمستان و خنک‌ترين بندر جنوبي ايران در تابستان است.

 

جاذبه‌هاي گردشگري

خليج چابهار:

با جلوه‌هاي بي‌نظير طلوع و غروب خورشيد در دريا که بدون شک زيباترين منظره‌ طلوع و غروب کشور است.

ساحل صخره‌اي:

در کناره‌هاي درياي عمان و در بخش جنوبي شهرستان چابهار صخره‌هاي بزرگي بر اثر پيشروي آب دريا و فرسايش سنگ‌هاي رسوبي به وجود آمده که چشم‌اندازي زيبا را تشکيل داده است. اين بخش از سواحل را به‌خصوص در هنگام غروب مي‌توان به عنوان يکي از ديدني‌ترين سواحل جنوبي ايران نام برد زيرا ديواره‌هاي صخره‌اي و مناظر دلنشين مانند آکواريومي طبيعي با انواع ماهي همواره بينندگان را به شگفتي وا مي‌دارد.

اسکله‌هاي شهيد کلانتري و شهيد بهشتي:

بندر چابهار دو اسکله‌ بزرگ با ظرفيت تخليه و بارگيري بالاي 2.5 ميليون تن دارد.

اسکله‌هاي ماهيگيري:

در چابهار چندين اسکله‌ي صيادي وجود دارد که سه اسکله‌ صيادي تيس، رمين و بريس از بقيه ديدني‌تر هستند. اسکله‌ تيس در داخل محوطه‌ي منطقه‌ي آزاد و رمين در 10 کيلومتري و بريس در 60 کيلومتري چابهار قرار دارد. تماشاي لنج‌ها و قايق‌هاي ماهيگيري و صيادان دريا دل صيدهاي گوناگون ماهي و شاه ميگوها که از محصولات درياي منحصربه فرد منطقه است ديدني و خاطره انگيزند.

گل فشان‌ها:

در ميان دشت کهير و تنگ و در 20 کيلو متري روستاي کهير در مسير جاده‌ي «تنگ گالک» به فاصله‌ي چند کيلومتري سه تپه کوچک گلفشان به ارتفاع 10-20 متر وجود دارد که دو تاي آنها همانند تپه بوده و از چندين سال پيش غيرفعال شده است و سومي شکل يک آتشفشان در حال حاضر فعال است که يک پديده منحصر به فرد طبيعي است و نظير آن فقط در سه نقطه ديگر جهان گزارش شده است و همواره از دهانه آن گل سرد طوسي رنگي تراوش مي‌کند.

تالاب ليپار:

در 15 کيلومتري شهر چابهار پس ا‏‏ز روستاي رمين در مسير جاده‌اي ساحلي گواتر و در تنگه‌اي صخره‌هاي مشرف به دره‌اي سبز و زيبا قرار دارد که از بالاي آن روستاي ليپار در ميان سبزه زارها پيداست.

در ميان دو کوه که فاصله‌ي چنداني با هم ندارند آب‌بندي ايجاد شده که آب‌هاي سرگردان اطراف را در خود جمع کرده است و به آبگيري به طول 14 کيلومتر تبديل شده است در اين آبگير چشم‌نواز انواع بوته‌ها و درختچه‌ها از نوع گز و کلير و چش با چشم‌اندازي زيبا، منطقه‌اي بکر با اکوسيستم خاصي را به وجود آورده است. پرندگاني چون چنگر، فلامينگو، کشيم، انواع حواصيل، طاووس کن، باقرقره، تيهو، عقاب دشتي، خوتکا، منظره زايد الوصفي را به وجود آورده‌اند.

انجير معابد(لور لول) و به زبان محلي‌ها کرگ:

درختاني بزرگ که در نوار ساحلي چابهار مي‌رويند و در همه‌ي اعضاي آن شيره‌ي سفيد رنگي جريان دارد و از درختان تيره‌ي کائوچوئي به شمار مي‌آيند. تاج اين درخت بزرگ و پهن بوده و از انشعابات آن ريشه‌هاي نابجا مي‌رويد پوست درخت صاف و خاکستري، برگ‌هايش بيضي شکل ساده و درشت است، ميوه‌هايش نارنجي رنگ و به درشتي فندق و قابل خوردن است. عموماً اين درختان قدمت بالاي صد سال دارند و اکثراً در نزديکي زيارتگاه‌ها واقعند يا قبلاً زيارتگاه بوده‌اند، هم‌اکنون در روستاهاي رمين، تيس کوپان، ماشي، ليپار، کوپان سر و ... از اين درخت‌ها وجود دارد.

جنگل حرا، تيمر:

در ناحيه‌ي ساحلي خليج گواتر به ويژه در خور باهو و در نزديکي محلي که رودخانه‌ي باهو کلات به درياي عمان مي ريزد، جنگلي بسيار زيبا و قابل توجه از گونه‌ي حرا پديدار مي‌شود. حرا درختچه‌اي است که در مرداب‌هاي نواحي گرم کرانه‌هاي عربستان، مصر و جنوب ايران از جمله شهرستان چابهار مي‌رويد. از مشخصات حرا اين است که دانه‌اش بر روي درخت مادر رشد اوليه را طي کرده و سپس نهال جوان حاصل از درخت جدا شده و به مرداب مي‌افتد برگ‌هاي حرا با دوام است و ظاهر بيضوي شکل و منتهي به يک خامه باريک است، قسمت مورد استفاده پوسته شاخه آن است، هم‌اکنون اين جنگل يکي از زيباترين منظره‌هاي مو جود در چابهار و منطقه‌ي گواتر است.

رودخانه‌ي باهو کلات:

يکي از پر آب‌ترين رودخانه‌هاي استان و عامل اصلي حيات و زندگي در جنوب بلوچستان بحساب مي‌آيد. اين رودخانه آب‌هاي مناطق وسيعي از صفحات جنوبي شهرستان ايرانشهر و شهرستان چابهار را جمع‌آوري و به درياي عمان سرازير مي‌کند رودخانه باهوکلات در 90 کيلومتري شرق چابهار به خليج گواتر درياي عمان سرازير مي‌شود.

اين رودخانه به‌ويژه به علت زيستگاه تمساح ايراني از نظرگردشگري اهميت فراواني دارد شرايط و عوامل زيست محيطي در اين رودخانه در مقايسه با سايراکوسيستم‌هاي آبي، ثبات و پايداري کمتري دارد به‌طوري‌که مي‌توان گفت در اينجا زيستگاه آبي به نوعي با زيستگاه خاکي در هم آميخته است. در مورد آبگيرهاي کم عمق و موقت در امتداد سرتاسر رودخانه‌هاي اين منطقه نيز همين مطالب صادق است در اين زيستگاه‌ها که گاه تا چندين ماه بدون آب باقي مي‌ماند جانوراني که حيات آنها به آب وابسته است نيز به گونه‌اي حيرت‌انگيز خود را با شرايط محيطي وقف داده‌اند.

تمساح پوزه کوتاه:

تمساح (کروکوديل) پوزه کوتاه برجسته‌ترين موجود حيات وحش منطقه‌ي چابهار است که به‌طور طبيعي در اين منطقه زندگي مي‌کنند. زيستگاه اصلي اين تمساح که به نام محلي گاندو خوانده مي‌شود حدود 380 هزار هکتار مساحت دارد که بخشي از آن در چابهار و بخش ديگر آن در شهرستان ايرانشهر قرار دارد. بيشتر اين تمساح‌ها در برکه‌هاي ميان راسک و باهو کلات و باتلاق‌هاي دلگان و کلاني متمرکز هستند و اين تمساح تنها تمساح ايران است که ارزش ملي و بين‌المللي دارد طول اين جانور تا چهار متر و حدود نيمي از کل بدن آنرا دم قوي اين حيوان تشکيل مي‌شود.

بزرگترين خزنده‌ي ايران بازماندهُ خزندگاني است که حدود 265 ميليون سال پيش مي‌زيسته‌اند و در طول 65 سال پيش تغييرات اندکي يافته‌اند پوزه‌اي پهني دارند که طرفين فک بالايي 19 دندان و طرفين فک پاييني 15 دندان دارد و در قسمت پشت سر و در ناحيه گردن دو جفت صفحات شاخي بزرگ ديده مي‌شود پاهاي کوتاه دارد و پنج انگشت منتهي به ناخنهاي بلند در پاهاي جلوئي و چهار انگشت منتهي به ناخن‌هاي کوتاه‌تر در پاهاي عقبي ديده مي‌شود، رنگ عمومي بدنش زيتوني تا قهوه‌اي بوده و شکمي بدون فلس و به رنگ سفيد متمايل به زرد دارد.

تمساح حيواني بسيار خجالتي، محتاط و ترسوست و به سختي مي‌توان آن را مشاهده کرد. در عين حال حيواني باهوش و زيرک است و به محض احساس خطر و با حضور مزاحم در آب فرو رفته و مخفي مي‌شود اما براي تنفس بايد سريعاٌ به سطح آب برگردد.

غذايش را عموماٌ ماهيان، پرندگان و پستانداران تشکيل مي‌دهند و عموماً شب‌ها شکار مي‌کند.

کوه‌هاي بدلند (Bad-Land) يا مريخي:

کوه‌هاي بدلند نيز يکي از مناظر بديع و سحرانگيزي هستند که به موازات ساحل از منطقهً کچو تا طرف‌هاي خليج گواتر کشيده شده‌اند و از پديده‌هاي ژئو مور فولوژي اين ناحيه هستند.

آثار باستاني

ويرانه‌هاي تيس کوپان:

موقعيت جغرافيايي:

بخش مرکزي دهستان کمبل سليمان روستاي تيسکوپان و از نظر خصوصيات آثاري از ويرانه‌هاي قديمي در دره تيسکوپان باقي است و اين دره از دره‌ي تيس بزرگتر است.

محوطه‌ي باستاني کنارک:

موقعيت جغرافيايي:

بخش کنارک قسمت شمال غربي و جنوب شرقي کنارک از نظر خصوصيات در محوطه‌ي شمال غربي ابزاري از دوران پارينه سنگي مياني بدست آمده که در يک سطح صاف به صورت پراکنده پخش شده‌اند و شبيه ابزار شمال غربي ايران و ابزار لاديزي هستند و به آثار دوران پارينه سنگي شبيه هستند.

در بخش جنوب شرقي ابزاري بدست آمده که در کنار آنها مقداري سفال ساده و منقوش مربوط به هزاره‌ي چهارم و اوايل هزاره‌ي سوم قبل از ميلاد ديده مي‌شود. ويرانه‌هاي شهبازبند بر فراز کوه شهبازبند آثار حصاربند و پي بندهاي ساختمان و در برخي نکات آثار شهرنشيني و خانه‌هاي مسکوني باقي مانده است.

فلعه تيس( قلعه پرتغالي‌ها):

موقعيت جغرافيايي:

بخش مرکزي، پنج کيلومتري شمال غربي چابهار، روستاي تيس قدم

اين قلعه به ابعاد 26×54 متر ساخته شده است. عرض ساختمان بر پهنه‌ي دماغه‌اي که پانصد از آبخور دريا فاصله دارد در قسمت انتهاي دماغه واقع است در قسمت شمال شرقي درب ورودي اصلي قرار دارد و داراي چهار گوشواره خلفي که در پشت ديوارهاي هشتي واقع شده‌اند.

هر کدام از آنها خود اتاقي است که با پي‌هاي قطور ساخته شده‌اند و داراي ايواني است که با دو پله با حدود يک متر ارتفاع از سطح حياط قلعه بلندتر است، در ضلع شمال شرقي آثار اتاق‌هايي وجود دارند که اکنون خراب شده‌اند و هر کدام داراي يک اتاق بزرگ‌تر مشرف به ايوان اختصاصي هستند. طرز ساخت بنا (اطاق‌ها و ايوان‌ها) شبيه به کاروانسراي شاه عباسي بيستون است که در زمان شاه سليمان صفوي ساخته شده است.

در سه طرف حياط حجره‌ها و اطاقها حجره‌ها و اطاق‌هاي ضلع شمالي وجود دارند. در سمت ساحل درياي عمان آثار دو برج بزرگ در طرفين ديده مي‌شود. برج سمت راست که در جنوب قرار دارد به صورت يک اتاق با يک ايوان و يک شاه نشين است که بر روي هرمي مکعب مستطيل شکل پي‌سازي شده و يک برج با منار بر روي آن قرار گرفته و يک منار به ارتفاع 5.6 متر باقي مانده است.

مصالح به‌کار رفته در ساخت قلعه، آجر، سنگ و گچ هستند و آثار و تزئينات از آجر و سنگ در اطراف گلدسته‌هاي باقي‌مانده‌اند، اين مناره براي ديدباني به کار مي‌رفته است چون بر همه‌ خليج دهانه تيس اشراف کافي دارد و در ضمن از فاصله زيادي در دريا ديده مي‌شود . سبک ساخت و نوع مصالح به‌کار رفته مناره و گوشواره به سبک سلجوقي است.

تعميرات بعدي که در اتاق‌ها و ايوان‌ها انجام شده بيشتر سبک صفوي و سبک دوران قاجاريه است و گوشه‌هاي حياط قلعه‌ي آثاري از آب انبارها ديده مي‌شود که از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده‌اند در بيرون ديوار بلند قلعه آثار چاهي وجود دارد که در سنگ صخره کنده شده و لبه‌ِ چاه بااستفاده از سنگ و ساروج محکم شده است در قسمت سقف قلعه چوبهايي به‌کار رفته است که احتمالاً از نقاط ديگر به اين محل آورده شده‌اند.

تزئينات دور منار آجر چيني شبيه سبک تزئينات منارهاي دوره سلجوقي هستند اگر چه از ميان رفته‌اند اما نقش‌هايي به خط عربي و خط کوفي از اثر برجستگي‌ها و گودي‌ها مشخص مي‌شود اندازه‌ي اطاق‌ها اغلب 4×3 متر يا کمتر است که دور يا چهار طرف يک پهنه وسيع واقع شده‌اند.

گورستان تپه نهادي:

موقعيت جغرافيايي:

بخش مرکزي، پنج کيلو متري چابهار روستاي تيس

از پيش از اسلام دوران اسلامي قدمت مي‌دهد و از مشخصات آن اين است در دامنه‌ي کوه فيل بند ودر جنوب تيس در يک زمين با شيب ملايم قرار دارد، تعداد اين قبرها زياد نيست ولي سه مقبره در کنار هم قرار دارند که دو قبر بزرگ در دو طرف و يک قبر کوچک در ميان آنها واقع شده است. جهت آنها شمالي جنوبي و شيب آنها رو به شمال است.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها