City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بزرگ‌ترين وقف‌هاي تهران کجاست؟ (1395/05/05)

وقف داستان دنباله‌داري است که پس از گذشت سالها واقفان آنها فراموش مي‌شوند. در اين گزارش با برخي از واقف‌هاي بزرگ و موقوفات معروفشان آشنا مي‌شويم.
بزرگ‌ترين وقف‌هاي تهران کجاست؟

وقف و موقوفه‌ها دنياي بزرگي دارند. موقوفاتي که با نيت هاي خاص و ويژه وقف مي شوند. بعضي از اين موقوفات و واقف‌هاي آنها داستان هاي جالبي دارند که شايد شما خيلي از آنها را نشناسيد و ندانيد که مثلا جوانمرد قصاب يکي از بزرگترين واقفان تهران است و بخش هاي عمده اي از شهرري از موقوفات اوست. اين در حالي است که خود شخصيت جوانمرد قصاب در هاله‌اي از ابهام است! در بيشتر اين وقف‌نامه‌ها که به سالهاي دور برمي‌گردند، مواردي مثل معالجه بيماران فقير، عزاداري براي ائمه و کمک به ايتام قيد شده است. اسامي اين واقفان هم نشان مي‌دهد در روزگاري که زمين زياد بوده و آدم‌ها کم، وقف رونق عجيبي داشته است. «مصطفي‌ قلي خان ميرشکار»، «دکتر قدسيه موسوي حجازي»، «مشيرالسلطنه»، «عبدالغفورخان لله‌باشي»، «حاج اسماعيل جراح تهراني» و ... از واقفان بزرگ و نام‌آشناي پايتخت هستند.

مجتمع تربيتي متقين

يکي از عظيم‌ترين موقوفات تهران مجتمع تربيتي متقين است که در وقف‌نامه آن قيد شده اين مکان براي نگهداري و تحصيل دختران و پسران يتيم و بي بضاعت استفاده شود. مدرسه متقين با همان نيت واقف ان براي تحصيل دختران و پسران کم‌بضاعت استفاده مي‌شود. جالب است بدانيد اين مجتمع آموزشي يکي از موقوفات رضاشاه پهلوي است!

بازار تهران

جالب است بدانيد که حدود ۵۰درصد از بازار تهران را هم موقوفات تشکيل مي‌دهند. يکي از بزرگ‌ترين موقوفات بازار موقوفه وزير علي‌آبادي است که خيلي معروف است. ين موقوفه شامل سه پاساژ است که اين سه پاساژ و مغازه‌هاي کناري‌اش تقريباً ششصد رقبه مي‌شود که اين ششصد رقبه بيشترشان تجار فرش هستند. چهارصد تا از اين تجار، تاجرهاي پارچه هستند. جالب است بدانيد، ترکيه‌، چين، ژاپن، کره وقتي قرار است جنسي بفرستند براي اين حجره‌ها آدرس اين است: ايران – تهران – سراي بازرگانان. بسياري از موقوفات بازار ارزش تاريخي و ميراث فرهنگي دارند مثلا سراي حاج محمدعلي که معماري قاجاري عالي و دوره پهلوي اول را دارد يا موقوفه ظل‌السلطان در سراي جمهوري که قسمت جلوي آن معماري قاجاري دارد و انتهاي آن يک معماري صفوي عالي دارد و جالب است که هنوز نسل ششم ظل‌السلطان در آن‌جا هستند و خودشان متولي اين موقوفه هستند يا سراي سيد محسن. سيدمحسن و سيدعزيزالله دو تا برادر بودند. سيدعزيزالله سهم خودش را مسجد ساخت و سيدمحسن موقوفه‌اي دارد که معماري قاجاري خيلي زيبايي دارد.

مشير السلطنه و داستان افطاري‌ها

مشيرالسلطنه يکي از رجال دوران قاجار بود و موقوفات زيادي در غرب استان تهران داردشبهاي قدر هر سال، بيش از هزار و پانصد روزه دار شهرهاي نسيم شهر و گلستان شهرستان بهارستان بر سر سفره افطاري مي نشينند که مشيرالسلطنه، در وقف نامه، وصيت کرده استهزينه اين افطاري، از محل درآمدهاي موقوفات اين واقف، در طول سال تامين مي شود. مشير السلطنه اراضي گسترده‌اي در غرب تهران به ويژه در بهارستان را براي مواردي مثل خريد کتب علمي، تعزيه داري، سادات فقير، اموات فقير، فقراي اهل علم، زوار ائمه، روشنايي عتبات، بازسازي و توسعه مسجد و ... وقف کرده است.

وقف براي حزب الله لبنان و فلسطين

از وقف‌هاي جالبي که در کشور اتفاق مي‌افتد ، وقف‌هايي است که درآمدهاي آن خارج از کشور هزينه مي‌شود. براي مثال در آغاز همين امسال فردي به نام «علي‌اکبر ايلخاني» است که شش دانگ ملک مسکوني با ارزش مياياردي در شميران را براي تحقيقات علمي، مقاومت اسلامي حزب الله لبنان ، ولي امر مسلمين براي دفاع از جمهوري اسلامي ايران و همچنين ترويج قرآن وقف کرده است. کم نيستند وقف‌هايي هم که براي مبارزه فلسطين عليه اسرائيل اختصاص يافته‌اند.

بيمارستان شهداي يافت‌آباد

اين بيمارستان هم از مريض‌خانه‌هاي قديمي است که توسط «محمدولي فرمانفرماييان» در سال ۱۳۴۰ ه.ق وقف شده است. در وقف‌نامه اين موقوفه آمده است که به «معالجه رايگان بيماران» اختصاص پيدا کند.

بيمارستان سرلشکر خدايار

«سرلشکر خدايار» هم از بزرگترين واقفان تهران است که اراضي زيادي در شهريار و گلستانک از وقف‌هاي او به شمار مي‌روند. در وقف‌نامه اين واقف هم ذکر شده اين اراضي به هزينه‌هاي بيمارستان اين شهر اختصاص پيدا کند. در سالهاي اخير از موقوفات او در شهر ملارد بيمارستاني ساخته و افتتاح شده است.

موسسه خيريه ليستر

«سيد احمد ليستر» يا ميرسپاسي هم از ثروتمندان دوره پهلوي بود. جالب است بدانيد که او ابتدا راننده احمدشاه و رضاشاه بود و از راه رانندگي و مکانيکي حرفه‌اي به ثروت رسيد. ليستر يکي از بزرگترين زمين‌داران تهران بود که بخش عمده‌اي از اين زمين‌ها و ملک و گاراژها و بناها را در سال ۱۳۲۹ وقف امور خيريه کرد که الان با عنوان «موسسه خيريه ليستر» شناخته مي‌شوند.

بيمارستان لولاگر

بيمارستان لولاگر هم توسط «حاج باقر لولاگر» در سال ۱۳۳۵ ه.ق وقف شده است. بيمارستان لولاگر در ابتداي تأسيس به صورت نوانخانه بوده است که بعد از مدتي بيماري‌هاي داخلي و نيز بيماراني که به سل مبتلا بوده‌اند در اين مکان ويزيت و پذيرفته شدند. اين بيمارستان توسط مرحوم لولاگر جهت اجراي سنت وقف نبوي و در راستاي ارائه خدمات درماني وقف شده است. سدر سالهاي اخير هم دختر اين خيّر، ۵باب واحد مسکوني به ارزش ۲۰ميليارد ريال،‌ براي توسعه بيمارستان لولاگر به موقوفات پدر خود اضافه کرده است.

بزرگترين واقف جمهوري اسلامي

اگرچه بيشتر موقوفات بزرگ به دوران قبل انقلاب و فراواني زمين‌ و ملک برمي‌گردد؛ اما اين روند بعد از انقلاب متوقف نشده است. «حاج علي‌اکبر بجستاني‌مقدم» بزرگترين واقف بعد از انقلاب اسلامي به شمار مي‌رود که بيشتر موقوفاتش هم وقف آستان قدس رضوي شده است. اين واقف شش دانگ عرصه و اعيان کارخانه توليد قطعات پيش‌ساخته بتوني (هبلکس) واقع در بخش ورامين تهران، شش دانگ دو طبقه آپارتمان به مساحت ۳۵۰ مترمربع (دفتر شهري کارخانه)، مقابل پارک ساعي تهران را نيز وقف بارگاه ملکوتي امام رضا(ع) کرده است.

در بين تمام اوقافي‌ها امامزاده‌ها، مسجدها و گلزارهاي شهدا بيشترين مواردي اوقافي را به نام خود سند زده‌اند. از حاج اسماعيل در چيذر زمينش را وقف امامزاده مي‌کند گرفته تا گلزار شهداي يافت‌آباد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها