City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دويدن درتابستان لوت!/ فرزند کوير پابه پاي يوز ايراني (1395/05/06)

مکس کالدران، دونده سرشناس کويرهاي جهان، تصميم گرفته در ايران دو مسيري که تاکنون با پاي پياده طي نشده را بدود. او گفته اين برنامه را براي جلب توجه به يوز آسيايي انجام خواهد داد.
دويدن درتابستان لوت!/ فرزند کوير پابه پاي يوز ايراني

به گزارش بزنيم بيرون ، «مي خواهم کاري کنم که هيچ بشري تا به حال انجام نداده است، جايي بروم که تا به حال هيچ کس ديگري نبوده است، با چالش‌هايي رو به رو شوم که تا به حال کسي به هيچ وجه تکرار نکرده است.» اين‌ها جملات مکس کالدران، دونده سرشناس کوير است که ۱۲ سال پيش هنگام دويدن از سوئز به خليج عقبه اسلام آورده و ۲۵۰ کيلومتر صحراي سينا را در دماي ۵۰ درجه طي ۴۸ ساعت روزه‌داري در ماه رمضان دويده، است. او اين بار تصميم گرفته با شعار حفاظت از يوزپلنگ آسيايي دو مسير تا به حال پياده طي نشده جديد را در ايران طي کند.

اولين آنها، که رکورد بعدي او در فهرست رکوردهاي جهاني گينس خواهد بود، در کوير لوت، بزرگترين کوير واقع در منطقه شرقي ايران رخ خواهد داد. اين کوير قسمتي از شمالي‌ترين قسمت دو کمربند کويري‌ست که زمين را دور مي‌زند. خورشيد اين دو سرزمين کمربندي را بيش از نقاط ديگر زمين گرم مي‌کند و يکي از ماهواره‌هاي ناسا دماي سطحي اين منطقه را ۷۱ درجه سانتيگراد (۱۵۹ درجه فارنهايت) ثبت کرده است: گرمترين نقطه‌اي که بر روي زمين تا به حال ثبت شده است.

مکس در اين باره به خبرنگار مهر مي‌گويد:‌ به خود گفتم خيلي از آدم‌ها درباره گرمترين دماي سطحي ثبت شده بر کره زمين حرف مي زنند. افراد زيادي مي‌گويند که از آن گذشته اند اما هيچ کدام در چله تابستان نگذشته اند! من مي خواهم اين مسير را در تابستان و بدون هيچ کمکي عبور کنم تا يکي ديگر از سطوح جديد حدود توانايي انساني را تعريف کنم: دويدن از طلوع تا غروب هر چند کيلومتر که بتوانم.

او قصد دارد اين مسير را در مردادماه امسال طي کند و دومين پيمايش او، در سال ۲۰۱۷ براي قسمت شرقي کوير لوت که ۲۵۰ کيلومتر شن روان است طرح ريزي شده است. ريگ رواني که آلفونس گابريل، يکي از اولين فاتحان آن در سال ۱۹۳۸، آن را اين‌گونه توصيف کرده است: «توده شني عظيم و تپه شن هاي ريگ روان در هم پيچيده صعب العبور». البته اين تپه هاي شني با حدود ۵۰۰ متر ارتفاع بلندترين هرم هاي شني جهان هم هستند و به اين ترتيب مکس کالدران تمام لوت را طي خواهد کرد: ۴۰۰ کيلومتر که شامل ۲۵۰ کيلومتر ريگ روان نيز مي‌شود.

اختصاص بخشي از درآمد برنامه براي حفاظت از يوزپلنگ آسيايي

علي حديدي‌فر مدير برنامه اين دونده کوير در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: پس از اولين سفر مکس کالدران به ايران براي بررسي پروژه پيمايش کوير لوت به پيشنهاد خانم هما داوري از راهنمايان گردشگري قرار شد اين پروژه همراه با يک حرکت محيط زيستي انجام شود.

اين راهنماي گردشگري ادامه مي‌دهد: با توجه به اين که مکس کالدران دونده کوير ها و بيابان هاي مختلف دنياست و همچنين يوزپلنگ نيز سريعترين دونده بيابان است تصميم بر اين گرفته شد تا اين پروژه با هدف حمايت و جلب توجه به يوزپلنگ ايراني انجام پذيرد. پس از موافقت اوليه و استقبال مکس کالدران از اين طرح، انجمن يوزپلنگ ايراني نيز حمايت خود از اين طرح را اعلام کرد و طي نامه اي از مکس کالدران براي انجام اين پروژه در ايران رسما دعوت به عمل آوردند.

به گفته وي بخشي از درآمد حاصل از گرفتن اسپانسر براي اين پروژه در راستاي حفاظت از يوزپلنگ آسيايي هزينه خواهد شد.

هيچ محدوديتي در نيروي انساني وجود ندارد

اين دونده ايتاليايي امروز ديگر مردي شناخته شده در خاورميانه است. مقالات بسياري در مورد وي به چاپ رسيده و سال ۲۰۱۴ الجزيره مستندي ويژه به وي اختصاص داد و در سراسر جهان پخش کرد. او با آغوش باز توسط رييس جمهورها، وزرا و مقامات بالاي کشورهاي مسلمان پذيرفته شده است و روزنامه هاي بين‌المللي و شبکه‌هاي تلوزيوني فرصتي را به پيمايش‌ها وچالش‌هاي او اختصاص داده‌اند و در اين پيمايش‌ها او به جنگ با «محدوديت بدن انساني» مي رود، آن هم در سرزميني که حتي باديه نشينان و رمه‌داران قادر به ادامه کار خود در گرماي سوزان نيستند.

مکس مي گويد: من نمي خواهم بميرم و حقيقتا احساس آمادگي براي انجام کارهايي مي کنم که هيچ کس پيش از اين به آنها نيانديشيده است. نيانديشيده اند تنها به اين دليل ساده که اين چالش‌ها از آغاز غيرممکن تلقي شده اند: غيرممکن بودنِ رفتن به جايي که قبلا هيچ انساني در حافظه بشري قبلا آنجا نبوده است! در ميانه اين غفلت اما دريافتم که هيچ محدوديتي در نيروي انساني وجود ندارد.

دماي بدن مکس بالاتر از ۴۱ درجه و فشار خونش هفت روي سه است اما او به کمک هيچ پزشکي احساس نياز نمي‌کند و تمام علائم و پارامترهاي جسمي‌ش را خود بررسي مي کند. گذشته از تمام اين ويژگي‌ها، او يک جستجوگر بي حد و مرز است. کويرنوردي ماهر که با فلسفه‌اي که دارد به هيچ وجه از کاري که تصميم به انجام دارد شانه خالي نخواهد کرد. در واقع پروژه او «بازتعريف سرحد» خوانده مي شود: مکس تنها فردي ست که قادر است کوير را در دل تابستان تحمل کند، آن هم در فصلي که دما به بالاترين درجه جهاني اش مي رسد.

گفته شده مکس مي تواند با کوير در شرايط زير روبه‌رو شود: خودکفايي آب و غذا، بدون هيج کمک خارجي، بدون هيچ کمک پزشکي و يا تکنيکي، دويدن بدون توقف (شب و روز)، با چرت هاي خواب بسيار کوتاه، بدون استفاده از راه‌ها، جاده‌ها و مسيرهايي که قبلا انسان‌ها ديگر پيموده باشند و حتي در گرماي ميانه تابستان (در دماي بالاي ۵۸ درجه).

او تأکيد مي‌کند: مي خواهم از محدوديت‌هاي مطلق بگذرم تا بتوانم به همه بگويم شما هم مي‌توانيد زيرا هيچ‌کس نمي‌تواند شما را از به دنبال هدف‌هاي خود بودن بازدارد. شما بيش از آنچه فکر مي‌کنيد و باورداريد، قوي و نيرومند هستيد.

تربيت شده‌ام تا از مرگ بگريزم

مکس معتقد است که پروژه «بازتعريف سرحد» راهي براي بازگشت انسان به اصل و ريشه خود است زيرا نياکان هوموساپينس ما صدها کيلومتر را به تنهايي سير مي کردند و آب و غذاي کمي در اختيار داشتند. نياکان ما عادت به سفرهاي دور و دراز ‌داشتند و احتمالا تنها فرصت چرت‌هاي کوچکي از ترس دريده شدن توسط حيوانات وحشي را به دست مي آوردند.

وي اين پرسش که اگر ببيني مرگت حتمي و قريب الوقوع است، چه مي کني؟ را اين‌گونه پاسخ مي‌دهد: قطعا نااميد نمي شوم. من تربيت شده ام تا ازآن بگريزم.

اعتماد به نفس و آرامش مکس در مواجهه با مشکلات در دوران نوجواني اش، زماني که او يک ورزشکار بي حد و مرز در سنگ‌نوردي و اسکي کوهستان بود، رشد کرد. تلاش هاي او زماني به ثمر نشست که از او با مدال «شجاعت مدني» از سوي رياست جمهوري ايتاليا تقدير شد. اين مدال براي برنده شدن در مسابقات قهرماني نظامي پنجگانه در سطح ملي و همچنين براي فارغ التحصيلي با بالاترين افتخارات در علوم ورزشي، پس از ارائه نمونه تجربي رساله خود که متعاقبا در مجلات معتبر علمي جهان چاپ شد صورت گرفت.

او مدير و همچنين مربي و کارآفرين ِ يک شرکت دارويي چندمليتي است. در زندگي خصوصي، او در معرض روزگاراني فوق العاده سخت به لحاظ حرفه اي و احساسي قرار گرفته است.

مکس توضيح مي‌دهد: من ديوانه‌ي عبور از صحراهاي متروک و غيرقابل دسترس نيستم. هدف من اين است که تا آنجا که مي توانم انسان‌ها را از توانايي‌ها و بزرگ بودنشان و توانايي بکر و عظمتي که آماده رشد کردن است، با استفاده از ابزاري که تکنولوژي و حس مشترک در اختيار قرار داده است، آگاه کنم. اما پيش از همه اينها بياييد استفاده بهره‌بردارانه از خودمان کنيم. بيايد از خودمان بپرسيم که ما چه کارهايي براي پيشرفت و مقابله با سياهي و ناعدالتي که ما را فرا گرفته است براي ارتقاي جهان انجام مي دهيم. بياييد ابتدا خودمان را بپرورانيم تا جهان بتواند سودي از ما بجويد.

همه بيابان‌هايي که «مکس» دويده‌است

«فرزند کوير» و نويسنده کتاب «نيروي درون» در آوريل ۲۰۰ موفق شد در قطر از بلندترين خط قطري بين مرز عربستان سعودي تا خليج فارس به طول ۲۰۲ کيلومتر بدون توقف در ۳۸ ساعت عبور کند. در ژانويه ۲۰۰۷ در عمان توانست به عنوان اولين مرد جهان که مدار فرضي راس سرطان را دنبال کرد دست پيدا کند و در اين مسير ۴۳۷ کيلومتر از مرز امارات متحده عربي تا خليج عمان را در ۹۰ ساعت و ۲۰ دقيقه پيمود. در آگوست ۲۰۰۷ در عمان، در بيابان رمال آل وهيبه اولين مردي در جهان شد که ۲۰۰ کيلومتر را در ۴۸ ساعت در ميانه تابستان و در دماي بالاي ۵۶ درجه سانتي گراد طي کرد. زماني که حتي خود باديه نشين‌ها به خاطر گرماي زياد به استراحت مي پردازند.

وي در آگوست ۲۰۰۸ در عمان، در دوِ دوگانه در شنزارهاي شرقيه عمان ۳۶۰ کيلومتر را در ۷۵ ساعت پيمود. بالاترين دما در اين پيمايش ۵۸ درجه سانتيگراد بود و مکس تمام مسير از شرق تا غرب را و همچنين از شمال تا جنوب را در دو مرحله جداگانه دويد. جيره آبش وي در بخش دوم تمام شد و در مدت ۲۲ ساعت بي آبي ۱۶۰ کيلومتر را پيمود.

در مي ۲۰۰۹ در فلسطين، جمعا ۳۱۵ کيلومتر دويد. مکس از رام الله عازم دارالسلام شد و پس از عبور از اين شهر به غزه رسيد و حدود ۱۰۵ کيلومتر را طي کرد. در پاسگاه مرزي رژيم اشغالگر بود که مکس با گوشت و خون درک کرد وقتي مسلسلي رو به تو آماده شليک باشد چه حسي خواهي داشت. او پيمايش خود را پس از يک انتقال کوتاه از سرگرفت تا صحراي سينا را در مصر طي کند و ۲۱۰ کيلومتر ديگر که راه جديدي برايش باز کرده بود را در برابر نگاه ناباورانه قبايل بدوي اين منطقه طي کند.

در آگوست ۲۰۱۰ در شبه جزيره سينا در مصر، مکس طول۱۵۴ کيلومتري صحراي تيح را از جنوب به شمال در مجموع ۲۵ ساعت طي کرد. در دسامبر همان سال در شبه جزيره سينا در مصر مکس ۱۴۸ کيلومتر را در ۲۳ ساعت و ۵۰ دقيقه دويد و ابو زنيمه در جوار درياي سرخ تا صومعه ي سنت کاترين در پاي کوه سينا را پوشش داد. گروهي که قرار بود در پاسگاه مرزي مشخصي به او خوش آمد بگويند او را هنگام ورود نديدند و به جستجو براي پيدا کردن وي پرداختند اما چندي بعد متوجه شدند که او پيش از اين از طريق باريکه راه‌ها و هزارپيچ‌هاي خود با سرعتي قابل توجه چند ساعت پيش به مقصد رسيده است.

در آگوست ۲۰۱۱ در امارات متحده عربي در مرز عربستان سعودي، در نزديکي واحه ليوا او مقاومت بدني خود را با نياشاميدن و نخوردن در ۲۴ ساعت، ۳۶ ساعت و ۴۸ ساعت و تنها با دويدن بدون توقف در طول ۲۰۰ کيلومتر شن و جايي که دماي سوزان بالاتر از ۷۴ درجه سانتيگراد است به جنگ طلبيد.

در آگوست ۲۰۱۲ عبور از صحراي سينا از ساحل تا ساحل و پوشش دادن ۲۵۰ کيلومتر در ۴۸ ساعت از خليج سوئز تا خليج العقبه را به انجام رسانيد. دوربين‌هاي الجزيره به دنبال مکس رفتند و شاهدي بر اتمام يکي ديگر از شاهکارهاي خيره کننده او بدون آشاميدن يا خوردن از طلوع تا غروب در ماه رمضان شدند. الجزيره مستندي درباره تجارب تاثيرگذار او توليد کرد که در سراسر جهان پخش شد و مقاله‌هايي درباره تجارب مکس را به مدت ده روز هم رده با اخبار مهم جهاني در اخبار صفحه اول خود قرار داد.

در دسامبر ۲۰۱۲ در عربستان سعودي اولين تلاش رسمي او براي عبور از الربع الخالي رقم خورد. مکس از نجران در مرز يمن عازم شد، اما طوفان شن شديدي او را وادار به توقف کرد آن هم زماني که تنها ۲۷۰ کيلومتر دويده بود (تپه‌هاي شن‌روان هر ۲۴ ساعت ۸۰ متر جا به جا مي شدند). وي اين واقعه را اين چنين توصيف کرد: «در آن ثانيه‌ها آدم فقط شن مي خورد، شن را نفس مي‌کشد و شن را تف مي‌کند...

در ژوئن ۲۰۱۳ در يسولوي ايتاليا صعودِ بدون توقفِ يک رشته پلکان ۷۷ هزار پلکاني در ۲۴ ساعت براي جمع آوري اعانه براي يک رويداد خيريه را انجام داد. چهارده پله بالا رفتن، سپس در سطح شيب دار افقي سه متري و سپس بازگشت از ۱۴ پلکان بخشي از اين برنامه بود. او صد وسي هزار پله را اينگونه و با ارتفاع پانزده هزار و ۵۰۰ متر در سطح ناصاف بالا رفت.

در مارچ ۲۰۱۶ در عمان مکس اولين فردي در جهان شد که در امارات متحده عربي با طي کردن ۳۶۵ کيلومتر از مرز عربستان تا مرز عمان در ۱۲۸ ساعت مدار فرضي راس السرطان را پيمود. مکس اين چالش خود را سخت‌ترين کاري که تا به حال انجام داده و يک کشتار ناميد.


منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید



تگ ها