City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قطب «تاناکورا» در ايران (1395/05/06)

لباس‌هاي دست دوم را هر سه‌ماه يک‌بار از مرز پاکستان مي‌آورند، روي چوب‌رختي آويزان و براي فروش عرضه مي‌کنند. همه نوع لباس با قيمت‌هاي بسيار ارزان در «بازار رسولي» زاهدان پيدا مي‌شود!
 قطب «تاناکورا» در ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، اين بازار يک خيابان بزرگ پر از مغازه و مرکز خريد است که حتي يک سطل زباله هم در آن ديده نمي‌شود و براي گشت‌وگذار در آن، يک روز هم کم است. در اين بازار به‌جز لباس‌هاي دست دوم، پارچه، لوازم آرايشي و بهداشتي و خوراکيهايي وارداتي هم به‌فروش ميرسد.

بازار رسولي زاهدان شهرت زيادي دارد و شايد بتوان آن را قطب لباس‌هاي دست دوم در ايران ناميد. بسياري از گردشگران هم فقط براي ديدن و خريد از اين بازار راهي اين شهر ميشوند .از لباس و کفش کوهنوردي گرفته تا لباس‌هاي رنگارنگ سنتي مردم پاکستان، در اين بازار عرضه ميشود. کفش‌هاي رنگارنگ زنانه در بسياري از مغازهها روي هم تلنبار شدهاند و به مغازه‌ها که وارد مي‌شويد خريداران در حال زير و رو کردن آن‌ها هستند.

 برخي کوچه‌ها نيز پر از ميزهايي است که روي آن‌ها، لباسهاي دست چندم روي هم ريخته‌ شده‌اند.    

برخي مشتري‌هاي بازار رسولي کوهنورداني هستند که بعد از صعود به کوه تفتان، زماني را هم براي خريد از اين نقطه مشهور شهر زاهدان ميگذارند؛ چون معتقدند جنسهاي اين بازار، هرچند دست دوم هستند، اما اصل‌اند و سالها در سرما و گرماي کوهستان دوام مي‌آورند. شايد هم ديدن قيمت ۱۰ هزار تومان براي يک شلوار ورزشي کمي وسوسه‌برانگيز باشد و هر بينندهاي را که حتي قصد خريد ندارد، قلقلک بدهد.

يکي از مغازه‌دارها درباره رضايت از کاري که انجام ميدهد، به ايسنا گفت: پدرم اين کار را انجام مي‌داد و من هم اين کار را ادامه داده‌ام. بعد از من، پسرم همين کار را ادامه ميدهد، زيرا کار ديگري در زاهدان نيست که بخواهيم انجام دهيم. خدا را شکر از کارمان راضي هستيم و لقمه‌ي بخور و نميري داريم. بسياري از فروشگاههاي تاناکوراي تهران هم اجناسشان را از ما تهيه ميکنند.

او درباره اين‌که لباسها را چطور تهيه ميکنند؟ توضيح داد: هر سه‌ماه يک‌بار به مرز پاکستان ميرويم و گوني لباسها را به‌شکل عمده ميخريم. بعد از آن‌که در گونيها را باز کرديم، لباسها را تفکيک و روي چوب رختي آويزان ميکنيم.

با اين‌که بازار، بورس لباسهاي دست دوم است، اما فروشندهها و مغازه‌داران و حتي آن‌هايي که جوان هستند همچنان لباس بومي مردم سيستان و بلوچستان را به تن دارند.  

حميد قبادي - مدير کارگروه ساماندهي مد و لباس وزارت ارشاد - نيز درباره برنامه اين کارگروه براي فروشگاه لباسهاي دست چندم يا تاناکورا در تهران و شهرهاي ديگر، به ايسنا گفت: اين موضوع کاملا مغايرت قانوني دارد. اتحاديه پوشاک از اين موضوع اطلاع دارد و تذکرات جدي در اين زمينه داده است، اما برخي ملاحظات دست نهادها را بسته و شايد يکي از آن‌ها تعطيل نکردن کسب و کار مردم باشد.

او اظهار کرد: اين لباسها از نظر بهداشتي و صنفي مغايرت صريح قانوني دارند و اين موضوع قابل برخورد است، چون کارگروه موضوعات مهم‌تري دارد که بايد به آن‌ها توجه کند، بايد نهادهاي صنفي در اين زمينه برخورد لازم را انجام دهند.

قبادي با اشاره به آخرين اخباري که درباره اين موضوع دارد، بيان کرد: اتحاديه پوشاک تهران اخطاريه‌هاي قانوني را به اين فروشگاه‌ها ابلاغ کرده و تا آنجا که من مطلع هستم، حتي چند فروشگاه لباس‌هاي دست دوم در تهران پلمپ شده‌اند. اين روند ادامه دارد و در برخي مواقع تشديد مي‌شود.

مدير کارگروه ساماندهي مد و لباس افزود: البته بازار رسولي سال‌ها قدمت دارد و قبل از انقلاب هم بوده است؛ اما در کل، فروشگاه‌هايي که لباس دست دوم عرضه مي‌کنند، هيچ تأييده‌اي ندارند و ما هم آن‌ها را تأييد نمي‌کنيم و مرجع برخوردکننده با اين موضوع اتحاديه پوشاک است  .


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها