City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

توريسم درماني باچشمه هاي آبگرم دهلران (1395/05/06)

چشمه هاي آبگرم شهرستان دهلران فرصتي را براي توسعه گردشگري سلامت و فعاليت هاي توريسم درماني در ايلام مهيا کرده است، در اين بين مسئولان نيز در حال تکميل زيرساخت هاي اين چشمه ها هستند.
توريسم درماني باچشمه هاي آبگرم دهلران

به گزارش بزنيم بيرون ، استان ايلام با قدمت ۱۰ هزار ساله تاريخي و برخورداري از جاذبه هاي طبيعي و گردشگري و طبيعت چهار فصل قابليت بالايي براي جلب گردشگران داخلي و خارجي دارد.

چشمه‌هاي آبگرم از جمله مناطقي هستند که شايد خيلي نتوان در همه جا آنها را پيدا کرد چشمه‌هايي که بر اساس مطالعات انجام گرفته در زمينه رفع بعضي مشکلات جسمي مي‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

چشمه هاي آبگرم دهلران از نادرترين پديده هاي طبيعي کشور محسوب مي شوند و به سبب اهميت آنها، سال ۱۳۵۵ در رديف آثار طبيعي ملي سازمان حفظ محيط زيست کشور به ثبت رسيده، سالانه تعداد زيادي گردشگر به دليل خواص درماني اين چشمه ها به استان ايلام و شهرستان دهلران سفر مي کنند که در صورت توسعه امکانات علاوه بر رونق گردشگري باعث معرفي بيشتر ناشناخته هاي استان به مردم کشورمان مي شود.

اين پديده نادر، داراي خواص فراوان در آب درماني، ميکروب کشي،‌ مبارزه با بيماري هاي پوستي بوده و اثر ضد قارچ دارد، بررسي هاي علمي نشان مي دهد که چشمه هاي آبگرم دهلران از نوع فسيلي بوده که در اثر جوشش و وجود منابع نفت و گاز در زير زمين تشکيل شده است.

خواص طبيعي و گوگردي آبگرم چشمه ها باعث شده که سالانه هزاران نفر از مناطق مختلف کشور براي آب تني، چشمه هاي آبگرم دهلران را به عنوان مقصد گردشگري سلامت خود انتخاب کنند.

چشمه هاي طبيعي آبگرم يکي از زيباترين و در عين حال اعجاب برانگيزترين جلوه هاي طبيعي شهرستان مرزي دهلران بوده که مقصدي زيبا و سحرانگيز براي گردشگران و بيماران بومي و غير بومي استان ايلام به شمار مي رود.

در گذشته به دليل اينکه اين چشمه ها در منطقه حفاظت شده قرار داشت هيچ فعاليتي در آن انجام نشده بود اما در دو سال گذشته با تعامل محيط زيست، بخش خصوصي به اين حوزه ورود پيدا کرده است، علاوه بر اين استخرهاي اين مجموعه وضعيت نامناسبي داشت اما اکنون هر دو استخر زنانه و مردانه به صورت جداگانه بهسازي شده و کاملا آماده ارائه خدمات به گردشگران است.

توسعه گردشگري سلامت در استان ايلام

امين نظريان رئيس گروه تبليغات و بازاريابي ميراث فرهنگي استان ايلام در اين ارتباط گفت: گردشگري سلامت يکي از زير مجموعه هاي مهم گردشگري در دنيا محسوب مي شود و ارز آوري در اين بخش مي تواند باعث رشد و شکوفايي اقتصاد کشور ها شود.

وي افزود: گردشگري سلامت شامل گردشگري پزشکي، گردشگري طبيعت در ماني و گردشگري تندرستي بوده و کشور ما با دارا بودن سابقه طولاني در پزشکي و طب سنتي مي تواند به جايگاه قابل قبولي در اين زمينه دست يابد.

نظريان بيان داشت: از دهه ۱۹۹۰ گردشگري سلامت در سطح دنيا به دلايل متعددي همچون جهاني شدن وآزاد سازي تجارت درحوزه خدمات سلامت، تغييرات نرخ ارز در اقتصاد، ارتقاء و بهبود کيفي تجهيزات پزشکي، ظهور و گسترش اينترنت و پيشرفت فناوري اطلاعات، مسن تر شدن جمعيت، اقتضائات سيستم خدمات بهداشتي رو به افزايش رفت.

رئيس گروه تبليغات و بازاريابي اظهار داشت: ارزان بودن قيمت تمام شده درمان به گونه اي که در اکثر مواقع هزينه درمان در ايران نسبت به اروپا ۱۰ به ۱ است، کيفيت بالاي تجهيزات پزشکي و  حاذق بودن پزشکان از جمله عوامل مهم جذب بيماران خارجي به سمت بهداشت و درمان ايران است ولي به دليل نوپا بودن آن تاکنون شرکت‌هاي تخصصي در اين زمينه شکل نگرفته‌اند و در بعضي از دفاتر خدمات گردشگري بخشي به اين موضوع اختصاص داده شده است.

نظريان تصريح کرد: ساماندهي اين بيماران در داخل کشور موضوعي است که تنها بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيست بلکه همکاري هاي چند بخشي سازمان هاي مربوطه از جمله سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، ناجا و وزارت خارجه را مي طلبد.

رئيس گروه تبليغات و بازاريابي عنوان کرد: چشمه هاي آبگرم شهرستان دهلران از جاذبه هاي بسيار جالب استان ايلام است که فرصتي را براي استفاده از اين آبگرم براي گردشگران فراهم کرده است.

وي عنوان کرد: اين چشمه ها در شمال شرقي دهلران منطقه‌اي وجود دارد که مجتمع آثار طبيعي و ملي دهلران ناميده مي‌شود.

نظريان افزود: مجتمع فوق از سه پديده چشمه‌هاي آبگرم، چشمه‌هاي قير و غار خفاش تشکيل شده است، با توجه به عبور جاده اصلي دهلران، انديمشک از جنوب منطقه و همچنين واقع شدن شهر دهلران در اين قسمت اکثر راه‌هاي ورودي از اين جاده منشعب مي‌ شود.

آبگرم دهلران يکي از آبگرم هاي نادر ايران است

وي ادامه داد: اين چشمه آبگرم با دماي حدود ۵۰ درجه سانتيگراد داراي چشمه هاي بهداشتي آبگرم و استخرهاي لجن درماني بوده که از اهميت درماني خاصي برخوردار است که آب اين چشمه ها در طول روز با توجه به انعکاس نور خورشيد به صورت هفت رنگ خود را نشان مي دهد.

وي گفت:  اين آبگرم يکي از آبگرم هاي نادر ايران است که در راستاي خواص درماني فوق العاده آناز جمله درمان رماتيسم، حساسيت، دمل، زخمها و شکستگي استخوان درد هاي مفصلي و کوفتگي بسيار موثر است.

نظريان در پايان ادامه داد: در حال حاضر سرمايه گذار منطقه نمونه آبگرم دهلران  تاسيساتي در آنجا احداث کرده که در ايام سال مورد استفاده قرار مي گيرد، اين چشمه هاي آب گرم به صورت رودخانه در پايين دست سرد شده و به نام سرگرو يا سرگراب براي مصارف کشاورزي و گوسفندان استفاده مي شود.

زير ساخت هاي منطقه نمونه گردشگري آبگرم دهلران در حال تکميل است

رئيس گروه برنامه ريزي و سرمايه گذاري ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايلام نيز در گفتگو با خبرنگار مهر از انجام زيرساخت منطقه نمونه گردشگري آبگرم دهلران خبر داد و تکميل زيرساخت شامل طرح آبرساني و محوطه سازي منطقه نمونه گردشگري آبگرم دهلران از جمله اقداماتي است که در حال انجام است.

محمد نوراللهي افزود: در حال حاضر بهسازي، محوطه سازي، نورپردازي و ساماندهي استخرها به تفکيک جنسيت از مهمترين اقدامات انجام شده در آبگرم توسط بخش خصوصي است.

وي عنوان کرد: در ابتداي سال ۹۵ هم عمليات آبرساني آب شرب مجموعه آبگرم توسط اداره کل ميراث فرهنگي استان ايلام به طول ۲.۵ کيلومتر و با اعتباري بالغ بر ۸۰ ميليون تومان شروع شده است.

نوراللهي اظهار داشت: از اعتبارات ملي در منطقه نمونه گردشگري آبگرم دهلران در سال ۹۴ به مبلغ يک هزار و ۵۲۵ ميليون ريال هزينه شده است.

وي ادامه داد: همچنين در صورت اخذ اعتبارات لازم راه دسترسي به آبگرم دو بانده خواهد شد که براي تردد گردشگران مشکلي وجود نداشته باشد، ساخت درياچه مصنوعي و استفاده از قايق، توسعه فضاي سبز، تکميل کردن آبشار مصنوعي از اقداماتي است که در سال جاري در اين مجموعه زيبا صورت خواهد گرفت.

وي بيان داشت: اجراي طرح مجتمع آبگرم دهلران در منطقه نمونه گردشگري گام مهمي در توسعه اشتغالزايي دهلران خواهد بود.

 بايد با شناسايي راهکارهاي مناسب و ايجاد تاسيسات در اين چشمه هاي آبگرم براي توسعه گردشگر درماني و کمک به توسعه شهرستان محروم دهلران کمک کرد، در حال حاضر حداقل استفاده ها از اين چشمه هاي آبگرم مي شود در حاليکه اگر براي کل ظرفيتهاي اين چشمه ها آبگرم برنامه ريزي کرد مي توان شاهد تحول در صنعت گردش درماني نيز بود.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها