City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ماندگارترين خانه هاي تهراني (1395/05/06)

يکي از مکان هايي که ديدنش خالي از لطف نيست خانه مشاهيري است که اين روزها تبديل به موزه شده اند و از گذشته شخصيت هايشان براي علاقه مندان حرف مي زنند.
ماندگارترين خانه هاي تهراني

به گزارش بزنيم بيرون ،  فرق آدم هاي معمولي با آدم هاي غير معمولي در اين است که آدم هاي خاص در حيطه کاري خودشان حرفي براي گفتن دارند، انقدر خوب کار مي کنند که رفته رفته  مردم يک سرزمين  اجازه مي دهند که اسمشان را در گوشه اي از ذهنشان به حافظه بسپارند يا بعدها عکسشان را روي ديوار اتاق جواني و نوجواني شان بچسبانند و صدايشان بزنند«الگو». الگوهاي هر دوره در هر سرزميني به خودي خود انقدر جذاب هستندکه بيشترمان دوست داريم از حال و هوا و ريزه کاري هاي روزانه و سبک زندگي شان خبر دار شويم. يکي از  چيزهايي که مي تواند ما را به گوشه اي از زندگي اين آدم ها وصل کند محل زندگي شان است؛ يعني جايي که در آن روزهايشان را به شب رسانده اند،خانه هايي که در و ديوارهايش بزرگ شدن و چهره شدن صاحبانشان را ديده اند. در طول  اين سال ها خانه هاي زيادي هستند که بعد از مرگ صاحبانشان تبديل به موزه شده اند و  هر روز از مردمي که قصد بازديد از اين مکان ها را دارند استقبال مي کنند.خانه هايي که شايد بسياري از ما از وجودشان در نزديکي مان خبر نداريم،خانه هايي که حالا براي مردم حرف هاي زيادي دارند از سبک زندگي صاحبانشان.

عزت الله انتظامي

خانه«آقاي بازيگر»جزو معدود مکان هايي است که مسئولان فرهنگي در زمان حيات همان فرد به فکر پرداختن و شناساندن وجوه مختلف زندگي او به مردم شده اند. در حال حاضر چند سالي است که  در خيابان قيطريه تهران از افتتاح خانه عزت الله انتظامي به عنوان موزه گذشته است.خانه اي که طبق صحبت هاي خود او جايي است که از سال ۴۹تبديل به محل سکونت استاد شده است و  طي سال هاي گذشته محل رفت و آمد و نشست و برخاست هنرمنداني مثل علي حاتمي،ناصر تقوايي، جمشيد مشايخي و... بوده است.خانه عزت الله انتظامي  از بخش هاي متفاوتي مثل شهر فرنگ،اتاق آيينه،تماشاخانه،گالري و... تشکيل شده است و حتي در پشت بام خانه اين بازيگر، کافي شاپي براي علاقمندان ترتيب داده شده که مديريت آن را هم به نوه آقاي انتظامي سپرده اند.

سيد جعفر شهيدي

سيد جعفر شهيدي را خيلي هايمان به عنوان يکي از مفاخر ادبي مي شناسيم و با آثار و ترجمه هاي او آشنايي داريم. يکي از خانه هاي ديگري هم که در اين سال ها از خانه مسکوني نه به موزه که به يک کتابخانه عمومي تغيير کاربري داده است خانه علامه سيد جعفر شهيدي است. او در سال۱۳۷۴خانه خودش را وقف عام کرد و حالا ۲۱ سال است که اين کتابخانه ۵۷۰متري پذيراي علاقه مندان به فرهنگ است  کتابخانه اي که اگر سري به آن بزنيد روي ديوار آن با اين جمله رو به رو خواهيد شد« فرهنگ چيزي نيست که اگر ويران شد با ده و صد سال بتوان آنرا ترميم کرد. ارادتمند – دکتر سيد جعفر شهيدي  (۶۴/۱۰/۰۴)»

شهيد بهشتي

شهروندان تهراني در بين رفت و آمدهاي هر روزه شان اگر  مسيرشان به خيابان شريعتي و خيابان دستجردي بيفتد مي توانند سري به منزل شهيد بهشتي هم بزنند. خانه اي که در سال ۹۰ توسط شهرداري خريداري شد و به موزه تبديل شد. خانه شهيد بهشتي از بخش هاي متفاوتي تشکيل شده که هر بخش به يک موضوع اختصاص پيدا مي کند. در طبقه همکف اين موزه فضاي شوراي انقلاب اسلامي بازسازي شده است و در کنارش مي توانيد نگاهي به کتابخانه شخصي اين شهيد هم نگاهي بيندازيد.از ديگر بخش هايي که در اين خانه موزه  وجود دارد قسمت گالري است که از عکس هاي خود شهيد بهشتي تشکيل شده است و  به دوره هاي مختلف زندگي او اختصاص دارد. علاوه بر همه اين ها يکي ديگر از قسمت هاي اين خانه فضاي پژوهشکده آن است که شامل يک بانک اطلاعاتي جامع از کتاب هاي شخصي،مقالات تدوين شده و تاليف شده اوست.

شهريار

به غير از پايتخت مي شود خانه مشاهير را در شهرهاي ديگر و محل تولدشان جستجو کرد.براي اينکه بتوانيد بازديدي از خانه قديمي سيد محمد حسين بهجت تبريزي داشته باشيد بايد سري به تبريز بزنيد. خانه اي که ۹سال پيش به عنوان يکي از آثار ملي ايران ثبت رسمي شد. شما در اين خانه دو طبقه مي توانيد با تصاوير و آثار او ، مثل دست نوشته هاي نستعليقش آشنا بشويد و با ديدن اسباب خانه از آن همه سادگي صاحب خانه لذت ببريد.

دکتر شريعتي

 خيابان جمالزاده شمالي برويد،نرسيده به خيابان فاطمي،کوچه نادر پلاک۱۰ درست جايي است که الان ۱۰سالي مي شود که از خانه به موزه دکتر علي شريعتي تبديل شده و روزانه بازديدکننده هاي زيادي مي توانند به آنجا سر بزنند. خانه اين دسته از مشاهير معاصر شايد به لحاظ ساختمان و معماري ويژگي منحصر به فردي نداشته باشند اما خوبي شان اين است که مي توانيد قسمت کوچکي از حال و احوال چهره اي که دوست داشتيد را از نزديک لمس کنيد. خانه دکتر شريعتي مثل هزاران خانه قديمي است که در پايتخت وجود دارد ولي با اين تفاوت که در خانه هاي ديگر نمي شود به مدارک دوران تحصيل دکتر شريعتي و حتي مکاتبات ساواک درابره فعاليت هاي وي دست پيدا کرد. يکي ديگر از ويژگي هايي که مي شود در اين خانه پيدا کرد اين است که در انه نهايت سعي بر اين تا اتاق کار شخصي آقاي شريعتي را عينا بازسازي کنند.

شهيد  مطهري

خانه شهيد مرتضي مطهري در سال ۴۶ براي نزديکي به حسينيه ارشاد به اين خانه نقل مکان کرده و حالا ۹سالي از موزه شدن آن براي بازديد علاقه مندان اين شهيد مي گذرد. خانه اي که طبق گفته ها محلي است که شهيد مطهري بيشترين آثار خودش را در آنجا تاليف کرده است و علاوه بر آن در زمان خودش محفلي بوده است براي رفت و آمد اشخاص بزرگي همچون رهبر معظم انقلاب،آيت الله طالقاني،دکتر شريعتي ،آيت الله هاشمي رفسنجاني و شخصيت هاي ديگر اگر به خيابان شريعتي رفتيد و سري به خانه اين استاد شهيد زديد در طبقه اول مي توانيد از وسايل شخصي و دست نوشته هاي او و در طبقه دوم از کتاب هاي شهيد مطهري ديدن کنيد.

علامه محمد تقي جعفري

يکي ديگر از مکان هايي که در حال حاضر کارايي خود را از منزل مسکوني به کتابخانه تغيير داده است منزل علامه محمد تقي جعفري است. خانه اي که از سال ۸۷با همکاري خانواده و شهرداري به کتابخانه اي براي عموم مردم تبديل شده است؛ کتابخانه اي که در آن پر است از کتاب هايي که روزي متعلق به خود استاده بوده است و در حال حاضر در اختيار همگان قرار گرفته است. شما در اين خانه مي توانيد از کتابخانه شخصي استاد ديدن کنيد، از ديدن چيدمان و سادگي وسايل علامه جعفري لذت ببريد. خانه اي که اين روزها در کنار کتابخانه، طبقه دوم آن هم به موسسه نشر و تدوين آثار او تبديل شده است. اين خانه در تهران،بزرگراه آيت الله کاشاني و خيابان حسن آباد جنوبي است.

نيما يوشيج

خانه نيما يوشيج يکي از معروف ترين خانه موزه هايي است که در سطح کشور وجود دارد و ساليان درازي است که مردم از مناطق و دور و نزديک کشور براي بازديد از اين مکان بازديد مي کنند براي خلاف خانه هاي قبلي که در بالا معرفي کرديم اين خانه علاوه بر اينکه خانه نيما يوشيج محسوب مي شود از لحاظ ويژگي هاي معماري و بافت تاريخي داراي ارزش است. خانه پدري نيما در روستاي آبا و اجدادي اش در روستاي«يوش»يکي از جاذبه هاي گردشگري استان مازندران به حساب مي آيد.

پرفسور حسابي

اگر به خيابان تجريش رفتيد و خواستيد از خانه دکتر حسابي هم ديدن کنيد به اين فکر کنيد که خانه پرفسور حسابي پيش از اينکه محل سکونت يک دانشمند سرشناس ايراني باشد يک بناي تاريخي محسوب مي شود چون خانه از جهت معماري و بافت داراي ويژگي هاي منحصر به فردي است به عنوان نمونه يکي از ويژگي هاي اين خانه که نشان دهنده شيوه زندگي خود استاد هم هست توجه ايشان به تغييراتي است که در خانه براي راحتي و آسايش همسر کم بينايش ترتيب داده است.

شهيد مصطفي چمران

يکي ديگر از خانه هايي که تماشايش خالي از لطف نيست خانه پدري شهيد چمران است خانه اي که در محله بازار و چهار راه سيروس قرار دارد و قديمي ترها آن محله را صدا مي زدند«چاله ميدان» اين خانه در سالهاي دهه ۳۰محل سکونت شهيد چمران بوده است و در سال ۸۷بعد از بازساي هاي صورت گرفته به موزه تبديل شده تا جايي باشد براي علاقه منداني که دوست دارند کمي با حال و هواي کودکي هاي اين شخصيت بزرگ آشنا شوند.


منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها