City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نداي مرگ درياچه نمک قم به صدا درآمده است (1395/05/06)

مرگ درياچه نمک سمفوني غم انگيزي براي محيط زيست استان قم محسوب مي شود که زنگ خطري را براي حيات وحش منطقه به صدا در آورده است که هر خبري از مرگ تدريجي درياچه دل هر قمي را مي سوزاند و شايد فراتر از استان و مرزهاي کشور نيز خيلي ها نگران اين درياچه در حال احتضارند.
 نداي مرگ درياچه نمک قم به صدا درآمده است

به گزارش بزنيم بيرون ، حکايت درياچه نمک قم، حکايت وابستگي است و دلبستگي، همه قمي ها دلواپس درياچه هستند و وقتي مي بينند و يا مي شنوند که اين درياچه نفسهاي آخر را مي کشد و يا خطر خشک شدن آن را تهديدمي کند، آه از نهادشان بلند مي شود و تنها راه گريزي که مي ماند، دستهاي ملتمسشان را فراز ديده مي گيرند و چشم به آسمان مي دوزند.

در سال هاي اخير  تامين نشدن حقابه تالاب هاي استان قم و افزايش برداشت ها از منابع آب زيرزميني در کنار عوامل طبيعي از جمله کاهش شديد بارندگي ها و افزايش دماي هوا، باعث بحران هاي زيست محيطي در اين منطقه شده که علاوه بر استان قم، استان هاي همجوار را نيز تحت تاثير قرار داده است. سفره هاي زيرزميني اين منطقه نيز در سال هاي اخير با گسترش شديد کشاورزي و شهرک هاي صنعتي به وسعت چند هزار هکتار، رو به خشکي است؛ اگر شرايط درياچه نمک به همين صورت ادامه يابد، کارشناسان پيش بيني مي کنند که اين درياچه به نفس نفس بيفتد.

درياچه نمک قم که با طول ۸۰ کيلومتر و پهناي ۳۰ کيلومتر يکي از درياچه‌هاي مهم در منطقه کوير مرکزي ايران است ولي در بحران کم آبي دست و پا مي‌زند و به سمت نابودي در حرکت است و با چشماني منتظر نفس مي‌کشد.

از ويژگي‌هاي مهم اين درياچه شوري زياد آب است تا جايي که در فصل تابستان قطعات نمک بر روي آب شناور مي‌شود و اين درياچه وسعتي حدود ۶۴۷ کيلومتر مربع دارد. درياچه نمک شکلي شبيه به يک مثلث دارد که راس آن به سمت شمال است که طول قاعده آن ۳۵ کيلومتر و ارتفاع آن ۳۸ کيلومتر است.

زمين اين درياچه پوشيده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سيلاب‌ها و آب‌هاي سطحي در طول قرن‌ها پديد آمده‌ است. عمق نمک اين درياچه بين ۵ تا ۵۴ متر متغير است که توسط لايه‌هاي خاک رس از يکديگر جدا شده‌اند.

متاسفانه بحران کم آبي در سال‌هاي اخير دامان درياچه نمک را گرفته است، بحراني که حتي با بارش‌هاي پاييزي کوتاه مدت نيز جان نمي‌گيرد و بايد براي رهايي از بحران، چاره‌اي زيربنايي يافت.

11 روستاي مهم مجاور درياچه نمک خالي از سکنه شده‌اند

شرايط نامطلوب درياچه نمک علاوه بر معضلات زيست محيطي، به بحراني اجتماعي نيز تبديل شده است، به طوري که به علت خشکسالي در اين منطقه و پيش روي آب هاي شور باعث عدم حاصلخيزي زمين هاي کشاورزي و فراشوري آب چاه ها شده و روستاهاي مجاور اين منطقه خالي از سکنه شده است.

معاون فني اداره کل محيط زيست استان قم در گفت و گو با خبرنگار ايسنا، با بيان اينکه در شعاع 50 کيلومتري درياچه هيچ روستايي باقي نمانده است، گفت: تاکنون 11 روستاي مهم در اين منطقه خالي از سکنه شده و تعدادي ديگر با آبرساني مديريت مي شود.

سيد احمد شفيعي با بيان اين که متاسفانه اين بحران به سمت شهر قم درحال پيشروي است، افزود: اگر شرايط به همين نحو ادامه يابد روستاهاي باقي مانده نيز خالي از سکنه خواهد شد.

به گفته وي؛ پوشش گياهي اين درياچه نيز از بين رفته و تبديل به عرصه اي کاملا بياباني شده که آماده فرسايش و تبديل شدن به کانون هاي ريزگرد است.

درياچه نمک تهديدي جدي براي هسته مرکزي کشور

معاون فني اداره کل محيط زيست استان قم، همچنين گفت: بحران هاي جدي درياچه نمک را تهديد مي کند که نابود کننده گونه هاي گياهي منطقه است.

شفيعي با اشاره به اينکه ايران در کمربند خشک دنيا قرار گرفته و ميزان بارش يک سوم جهاني است، افزود: ميزان بارش استان نيز يک دوم کشوري است و ما علاوه بر مشکلات خشکي، با چالش شوري در عرصه کشاورزي مواجهيم و اين در آينده يک تهديد براي کشاورزي به شمار مي رود. در واقع اين آبهاي شور توسط کشاورزان استخراج شده و به زمين هاي کشاورزي منتقل مي شود و اراضي به واسطه ميزان بالاي نمک قابليت کشت و کار را از دست مي دهد.

معاون فني اداره کل محيط زيست استان قم ادامه داد: از بين رفتن اين اکوسيستم ها چه به دليل رعايت نشدن حقابه ها، تغيير کاربري و يا از نظر فيزيکي موجب مي شود مخزني از ژن ها قبل از اينکه شناخته شوند، نابود گردد.

آسيب پرندگان مهاجر به دليل فقدان حقابه هاي زير زميني

وي با اشاره به اينکه تالاب هايي همانند درياچه نمک و حوض سلطان در سال هاي قبل پذيراي گونه هاي فراواني از پرندگان بودند، اظهار کرد: دسته جات بزرگي از فلامينگوها در شمال درياچه که منابع بهتري داشتند زندگي مي کردند که متاسفانه به دليل فقدان حقابه هاي زير زميني آسيب ديده اند.

ريز گردها تهديدي براي منابع طبيعي و اراضي کشاورزي

معاون فني اداره کل محيط زيست استان قم افزود: در واقع مي توان گفت ريزگردها جلوه اي انکار ناپذيري وقوع بحران در درياچه نمک استان است، درياچه اي که هم مي تواند فرصت خوبي براي گردشگري ايجاد کند و از سويي ديگر بي توجهي به اين درياچه در طول 50 سال گذشته سبب ساز بحران ريز گردها شده است.

شفيعي تصريح کرد:بحراني که در درياچه نمک ايجاد شده به دليل بي مهري ها و بي توجهي به حق آبه هاي اين درياچه ايجاد شده است و نه تنها تنوع زيست محيطي را متاثر کرده از تعداد پرندگان در منطقه کاسته، بلکه منابع طبيعي و اراضي کشاورزي را به نابودي کشانده است. با توجه به اينکه آب دو رود اصلي حوزه آبخيز درياچه نمک قم يعني قمرود و قره چاي به صفر رسيده، اين حوزه بحراني ترين شرايط در ميان حوزه هاي آبخيز کشور را پشت سر مي گذارد.

معاون فني اداره کل محيط زيست قم گفت: عوارض ناشي از وضعيت درياچه نمک مشخصا تنها اين درياچه را تهديد نمي کند و در استان نيز اثر گذار بوده و شوري چاه‌هاي آب و نابودي هکتارها اراضي کشاورزي ناشي از اين رويداد است.

نياز سرمايه 1000 ميلياردي براي احياي درياچه نمک

بر اساس آمارهاي موجود، بخش معدن يکي از ظرفيت هاي بزرگ در استان قم است که تاکنون به شکل حرفه اي و مدرن به آن توجه نشده و بيشتر مديون تلاش هاي بخشي و فردي و علاقمندي افراد به فعاليت در اين بخش بوده است. ده ها معدن عظيم و متنوع در قم وجود دارد. از معادن شاخص در اين استان مي توان به منگنز، مس، آهن، نمک آبي، سلستين، عقيق، زئوليت، گچ و آهک اشاره کرد.

رئيس اداره معادن سازمان صنعت معدن تجارت استان قم نيز در گفت و گو با خبرنگار ايسنا بيان کرد: بيش از 1000 ميليارد تومان سرمايه براي احياي درياچه نمک نياز است.

محمدنقي کاظم زاده در رابطه با احياي درياچه نمک و ظرفيت هاي ارزشمند آن افزود: اين درياچه از جمله مطالبات استان و از پروژه هاي کلان در سطح کشور جهت سرمايه گذاري و راه اندازي است.

وي در مورد فعاليت هاي زير بنايي سرمايه گذاري در درياچه نمک گفت: در حال حاضر در مرحله ايجاد جاده هاي دسترسي به سمت درياچه و انجام امور زير بنايي در احياي پروژه و جذب سرمايه گذار هستيم. در 4 مرداد نيز مذاکراتي با دو تن از سرمايه گذاران چيني و ايتاليايي در استان قم در جهت جذب سرمايه صورت گرفت.

کاظم زاده با اشاره به فازبندي احياي درياچه نمک و سرمايه گذاري آن، افزود: نمي توان برآورد دقيقي از ميزان سرمايه گذاري داشت و شرکت هاي پيمانکاري در حال برآورد هزينه هاي اجرايي پروژه هستند.

درياچه نمک منبع عظيمي از املاح و مواد معدني

وي، اين درياچه را داراي پتانسيل هاي مختلف و مواد معدني با ارزش توصيف کرد و افزود: اين درياچه سرشار از منيزيم، پتانسيم، سديم، مشتقات کلر، ايکيوم و ساير مواد به دست آمده از شورآب ها است که بسته به فاز سرمايه گذاري و نياز بازار به آن توجه خواهد شد. يکي از مولفه هاي مهم در سرمايه گذاري نياز بازار است که متناسب با اين نياز مواد معدني استخراج مي شوند.

کاظم زاده با بيان اينکه در سطح جهان نيز اين مواد معدني مطابق با نيازهاي جهاني استخراج مي گردند، افزود: سرمايه گذار هم مطابق با چنين فرصت هايي در سطح بازار به سرمايه گذاري مي پردازد تا به سود مناسب دست يابد.

وي در مورد اعتبارات اوليه جهت توسعه زيرساخت ها گفت: در اين خصوص اعتبارات دولتي جهت توسعه زيرساخت هاي لازم براي احياي درياچه نمک در نظر گرفته شده است. در مرحله اول براي ايجاد جاده دسترسي مبلغ 20 ميليارد تومان نياز است که در حال جذب اعتبارات لازم هستيم.

کاظم زاده، يکي از طرح هاي مهم اقتصادي در اين منطقه را راه اندازي شهرک نمک و توليد انواع املاح معدني عنوان کرد و افزود: پيگيري اين طرح در يکي از مناطق محروم قم همچون قمرود اجرايي مي شود و مي تواند نقش به سزايي در توسعه اقتصادي منطقه داشته باشد. درياچه نمک قم توجيه اقتصادي خوبي دارد از اين رو براي سرمايه گذاران جذابيت هاي اقتصادي بالايي خواهد داشت. علاوه بر بخش املاح معدني، جاذبه هاي گردشگري نيز از جمله ظرفيت هاي درياچه نمک به شمار مي رود.

وجود درياچه نمک (مسيله) قم ظرفيت بزرگ ديگري براي استخراج نمک و مواد معدني ديگر است که تاکنون به شکل علمي و مدرن به بهره برداري از آن توجه نشده است. بديهي است که قم با اين ظرفيت در بخش معدن، نيازمند توجه بيشتر، انجام سرمايه گذاري هاي بزرگ و کوچک، حمايت هاي دولت و نهايتا استفاده از آن براي رونق بازار کار و توليد در اين کلانشهر است.


نویسنده : زینب اسماعیلی
منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها