City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

زين ابر تر چو باران بيرون شو و سفر کن (1395/05/06)

وجود اشعاري نظير اين شعر زيباي حضرت عطار «زين ابر تر چو باران بيرون شو و سفر کن ... زيرا که بي سفر تو هرگز گهر نگردي» و اشعار زيباي ديگري از اين دست نشان مي دهد ايرانيان علاوه بر تفريح و تفرج، براي معرفت اندوزي نيز شيفته سفرند، اما هر سفري را مقدماتي بايد.
 زين ابر تر چو باران بيرون شو و سفر کن

به گزارش بزنيم بيرون ، به مجرد اينکه زنگ تعطيلي پايان سال تحصيلي براي دانش آموزان و دانشجويان مي خورد، برنامه ريزي خانواده ها براي رفتن به سفر و استفاده از اين تعطيلات براي انبساط خاطر و تجديد و تغيير ذائقه روحي شروع مي شود.
اما براي سفرهاي طولاني بايد مقدمات و نکات قابل توجهي را رعايت کرد تا بشود استفاده بهتري از اين موقعيت هاي طلايي داشت و تا حد ممکن از دردسرها و پيش آمدهاي ناخوشايند جلوگيري کرد.
اين موارد عبارت است از:
1 - قبل از اينکه عزم سفر کنيد کاغذ يا سر رسيدي برداريد و کليه نيازهاي سفرتان را در آن ياداشت کنيد.
2 - بودجه سفرتان را برآورد کنيد تا در سفر از نظر مالي دچار مشکل نشويد.
3 - فهرستي از نيازها را تهيه کنيد. بهتر است اين فهرست را دو هفته قبل از سفر انجام دهيد تا فرصت کافي براي تهيه آنها وجود داشته باشد.
4 - اگر مسافرت شما طولاني است چمدان درستي را براي چيدن پوشاک و و سايل مورد نياز انتخاب کنيد. مطمئن شويد که چمدان خيلي سنگين نباشد.
5 - اگر در مقصد، فاميل و يا دوستاني نداريد، مسلم است که بايد چند هفته قبل از سفر نسبت به تأمين هتل و يا محل اقامت خود اقدام کنيد.
6 - يخچال سيار، آب و نوشيدني و غذاي حاضري همراه خود داشته باشيد. به ويژه اگر کودک و يا کودکاني همسفر شما است. حتي اگر کودکي هم همراه شما نباشد بهتر است که وسيله سرد کننده در داخل ماشين باشد.
7 - همراه داشتن مقداري غذا در حين سفر ضروري است چون ممکن است در جايي که خودرو را متوقف کرده ايد دسترسي به غذا نداشته باشيد و يا غذاي رستوران مورد پسند شما نباشد.
8 - در موقع سفر چراغ چشمک زن و جعبه کمک هاي اوليه همراه داشته باشيد.
9 - وقتي بدون توقف، رانندگي مي کنيد ممکن است همسفرتان علاوه بر خسته بودن نياز به سرويس بهداشتي داشته باشد بنابراين لازم است هر از گاهي توقف کنيد. براي اين که در طول سفر فضاي داخل خودرو ي شما با روشن شدن بخاري و يا کولر خوشبو شود، مي توانيد يکي از رايحه هاي خوشبوکننده مورد نظرتان را انتخاب و به آينه داخل و يا دستگيره چراغ راهنماي خودرو آويزان کنيد.
10- قبل از آغاز سفر و رانندگي طولاني به اندازه کافي بخوابيد و قبل از حرکت هم غذاي مختصري بخوريد.
11 - هر چند ساعت رانندگي و يا اگر احساس خواب آلودگي داشتيد حتماً استراحت کوتاه داشه باشيد.
12 - اگر کسي هم سفر شما است که به رانندگي او اعتماد داريد مي توانيد مدت زمان رانندگي را بين خود تقسيم کنيد. اين مشارکت به شما فرصت مي دهد اضافه بر استراحت از مناظر و طبيعت جاده هم لذت ببريد. اما اگر تنها رانندگي مي کنيد به راديو و يا موزيک گوش کنيد و شيشه پنجره خودرو را کمي باز بگذاريد.
13 - اگر تمايل داشتيد که بين راه توقف کنيد هرگز خود رو را در شانه خاکي و يا سطح سواره رو پارک نکنيد. در اين حالت بايد از پارگينگ ها و يا خارج از جاده، مکاني را براي توقف انتخاب کنيد.
14 - مقررات راهنمايي و رانندگي را رعايت کنيد به ويژه در موقع رانندگي از تلفن همراه استفاده نکنيد. براي حفظ ايمني با وسايل ارتباطي غيرمستقيم گوشي همراه تماس برقرارکنيد.
15 - در موقع رانندگي دارو هاي خواب آور مصرف نکنيد.
16 - بهتر است زمان سفر خود را در شرايط جوي مناسب آغاز کنيد.
17 - موج راديو خود را روي خبر هاي ترافيکي تنظيم کنيد تا از اخبار ترافيک و توصيه هاي ايمني با خبر شويد.
18 - اگر خودروي شما مجهز به سامانه مسيرياب نيست حتما نقشه راه همراه داشته باشيد.
19- اگر در مقصد دوستان ويا بستگاني داريد که مي خواهيد ايام تعطيل را با آنها باشيد حتماً آن ها را در جريان سفر خود قرار دهيد و اگر در طول سفر خود توقفي داريد موقعيت خود را به آن ها اطلاع دهيد.

** نکات قابل ملاحظه درباره وسيله نقليه
براي اطمينان از اينکه خودروي شما از نظر فني و ايمني آماده است، بايد قبل از سفر به نکاتي که در پي خواهد آمد توجه داشته باشيد:
1- نگاهي سريع به اطراف و داخل خودرو بياندازيد و ببينيد چيزي نياز دارد و يا قبل از سفر بايد چيزي تعويض شود يا خير. مطمئن شويد که تيغه برف پاک کن ها، بوق و چراغ هاي جلو و عقب خودرو کاملاً سالم باشد. بخاري و کولر خودرو را مورد بررسي قرار دهيد چون بدون اين دستگاه ها، سفر در سرما و گرما بسيار سخت خواهد بود.
2 - قبل از اين که سفري طولاني را آغاز کنيد، مطمئن شويد که موتور و متعلقات آن در وضعيت مناسب است. چون ممکن است نقصي در موتور خودرو وجود داشته باشد که در هنگام سفر ظاهر شود. بنابراين مجبور هستيد بخشي از بودجه سفرتان را صرف هزينه تعميرات موتور کنيد. بنابراين اگر نقصي مشاهده کرديد آن را به تعميرگاه مجاز و يا تعمير گاه مورد اعتماد محل سکونتتان ببريد تا در سفر گرفتار تعميرات ناخواسته موتور نشويد.
اين مرحله از بازديد بايد شامل باتري، صافي هواکش، رادياتور، پمپ آب، کليه شيلنگ هاي آب، لوله هاي روغن ترمز، تسمه هاي موتور، سامانه فرمان، نشتي روغن موتور و گيربکس باشد. به مکانيک خود ياد آوري کنيد که موارد فوق را خيلي دقيق بازديد کند تا در سفر مشکلي براي شما ايجاد نکند. به هرحال اين بازديد ها باعث مي شود که اگر هزينه اي بايد بابت تعميرات پرداخت شود بهتر است قبل از سفر باشد.
3 - خودروي شما داراي منبع هايي است که نه فقط در هنگام سفر بلکه بر اساس برنامه دوره اي نگه داري هم بايد مورد بازديد قرار گيرد تا در صورت ناکافي بودن مقدار مايع داخل آن ها، به ميزان مجاز با مخلوط آب و ضد يخ و روغن فرمان و ترمز پر شود.
مواردي که در اين حالت بايد بازديد شود عبارتند از: آب شيشه شور، مخلوط آب و ضديخ رادياتور، روغن گيربکس و فرمان، روغن ترمز و مهم تر از آن روغن موتور. زمان تعويض دوره اي روغن موتور و صافي روغن را بررسي کنيد و مطمئين شويد که زمان زيادي از تعويض روغن موتور سپري نشده باشد ويا موتور روغن سوزي نداشته باشد. در صورت وجود اين نقص بايد اضافه بر تکميل روغن کارتر، يک گالن روغن همراه خود داشته باشيد تا در هنگام سفر و بر اساس ميزان روغن سوزي به کارتر موتور اضافه کنيد.
4 - اگر چه سفرهاي جاده اي بيشتر در ايام بهار و تابستان صورت مي گيرد ولي بعضي مواقع در تعطيلات زمستاني هم ممکن است شما سفر کنيد. در هر سه حالت لازم است که ساييدگي و عمق آج لاستيک را بازديد کنيد تا مطمئين شويد که لاستيک هاي خودروي شما سالم است. اضافه بر اين، فشار باد آن ها نيز بايد بازديد شود.
چون با پر و کم باد بودن لاستيک ها، مصرف سوخت خودروي شما در طول سفر افزايش مي يابد. بنابراين براي اين که خودروي شما مصرف سوخت بهينه اي داشته باشد بايد باد لاستيک ها بر اساس توصيه توليد کننده تنطيم کنيد. تنظيم بودن فشار باد لاستيک ها باعث مي شود که صرف نظر از صرفه جويي مصرف سوخت، خودروي شما در موقع رانندگي ايمن و نرم و راحت باشد.
فشار باد لاستيک ها بايد بر اساس نوع لاستيک، نوع خودرو، تعداد سرنشين، و بار داخل صندوق عقب تنظيم گردد. در نوشته ها و علامت هاي اختصاري حک شده در بغل لاستيک مي توانيد ميزان فشار باد مجاز را پيدا کنيد.
5 - معمولاً در بهار، دماي هواي روز با شب تفاوت دارد و با غروب آفتاب هوا سردتر مي شود. براي اطمينان به تعداد نفرات، گرم کن همراه داشته باشيد چون ممکن است به هر دليل بخاري خودروي شما کار نکند و يا گرماي آن کافي نباشد. و يا براي استراحت، خودروي خود را خاموش کرده باشيد.
6 - تجهيزات صوتي خود را بازديد کنيد. چون براي سرگرمي و جلوگيري از خواب آلودگي، راديو و موزيک مي تواند به هوشياري شما کمک کند. چون شما در حين رانندگي نمي توانيد با اعضاي خانواده و يا دوستان مداوم صحبت کنيد و ممکن است در ايمني رانندگي شما تأثيرگذار باشد. بنابراين در طول سفر سعي کنيد به راديو و موزيک هاي شاد گوش کنيد.
7 - اگر چه در طول مسير حرکت شما انواع و اقسام تابلو هاي راهنما نصب شده است اما ممکن است در حين رانندگي متوجه تابلو هاي راهنما نشويد. در گذشته که هنوز فناوري وسايل نقليه موتوري و سامانه اطلاع رساني مانند امروز نبود معمولاً از نقشه راه استفاده مي شد. اما امروزه، خودرو هاي مدرن مجهز به سامانه اطلاعاتي و مسيرياب مانند «جي آي اس» - GIS - و «جي پي اس» - GPS - هستند.
اکثر خودرو هاي جديد و قديم را مي توان مجهز به سامانه کرد.
با استفاده از اين سامانه ها شما مي توانيد آدرس مبدأ و مقصد را تعيين و با خيالي آسوده در مسيرمورد نظر تان رانندگي کنيد چون سامانه مسيرياب در موقع حرکت راهنمايي هاي لازم را به شما ارايه مي دهد.اگر خودروي شما مجهز به اين سامانه نيست مي توانيد آن را تهيه و روي خودرو نصب کنيد. البته هزينه تجهيز خودرو به اين سامانه تا حدودي گران است و متأسفانه با وجود مزاياي خوب، هنوز جايگاه موثر آن در کشور ناشناخته مانده است.

تا اينجا آنچه که براي سفرتان لازم بود بررسي و آماده کرده ايد. نظافت داخلي و بروني خودرو بستگي به سليقه شما دارد. مي توانيد داخل و بيرون خودرو را کاملاً تميز و بعد از آن باک بنزين را پر کنيد. حالا خودرو ي شما آماده براي سفري با نشاط و ايمن است.


منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها