City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نمايش مهمترين الماس جهان در ايران (1395/05/10)

نمونه اي از بزرگترين الماس ها، ياقوت ها و زمردهاي جهان به همراه الماس درياي نور و تاج کياني وتخت نادري اشياي خزانه اي هستند که ديدن آن براي هربيننده اي جذاب است.
نمايش مهمترين الماس جهان در ايران

موزه جواهرات يا همان خزانه جواهرات سلطنتي عنوان مکاني در لايه هاي زيرين و پنهان بانک مرکزي است که آن را در ساعاتي و روزهايي خاص در هفته به معرض تماشاي گردشگران ايراني و خارجي مي گذارند.

مسئولان بانک مرکزي عنوان خزانه را نسبت به عنوان موزه مناسب تر مي دانند. چرا که اين مکان خزانه جواهرات و اشياي گرانبهاي بانک مرکزي است که به عنوان پشتوانه مالي دولت ايران محسوب مي شود. با روي کار آمدن رضا خان، جواهرات سلطنتي به زيرزمين کاخ مرمر منتقل شده در سال ۱۳۱۶ و پس از تکميل ساختمان بانک ملي ايران قسمت عمده اين جواهرات به موزه بانک ملّي منتقل و پشتوانه اسکناس کشور شد. بعدها اين جواهرات به عنوان وثيقه دولت بابت بدهي به بانک قرار گرفت.

اکنون بازديد از اين خزانه نه تنها براي ايراني ها بلکه براي گردشگران خارجي نيز ميسر است؛اما با همه رعايت مسائل حفاظتي و امنيتي.

بازديد از خزانه جواهرات سلطنتي با رفتن به موزه هاي ديگر متفاوت است ساعت کاري اين موزه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در روزهاي شنبه تا سه شنبه است. يافتن اين ساعت کاري و  يا رزرو بليت و تماس با شماره تلفني که در سايت بانک مرکزي درج شده، کار آساني نيست. معمولا کسي پاسخگوي شماره ها نيست و اين موزه سايتي هم براي رزرو بليت ندارد. تنها مي توان از اطلاعات ناقص و کم و زيادي که در سايت هاي ديگر نوشته شده، درباره اين خزانه اطلاعاتي به دست آورد.

براي بازديد از اين خزانه ايراني ها رو به روي سفارت ترکيه به ساختمان بانک مرکزي مي روند تا از درهاي امينتي رد شده بليت ۴ هزار توماني خريداري و پس از تحويل دادن همه وسايل حتي خودکار، کاغذ و موبايل و رد شدن از همه گيت هاي پيش رو به دري عظيم برسند که نشان مي دهد در ورودي خزانه است.

کنار همان در ورودي تخت طاووس قرار دارد و راهنمايان از گردشگران مي خواهند که داخل موزه شده و هنگام خروج براي بازديد از آن توقف کنند. داخل خزانه به ازاي هر دو بازديدکننده يک مامور از ماموران حفاظت بانک مستقر است وظيفه آنها مراقبت از بازديدکنندگان و حفاظت ويترين ها و جلوگيري از رفتن بازديدکنندگان به پشت ويترين هاست. چرا که در آن بخش ها هم اگرچه دوربين مداربسته وجود دارد اما احتمال خطر و آسيب رساندن آنها را وادار مي کند که بازديدکنندها را از اين کار منع کنند.

محافظان موزه مرتب به سوال بازديدکنندگان پاسخ مي دهند و مي گويند که هيچ چيزي از اين موزه از دوران پهلوي تا کنون نه تغيير کرده و نه حذف شده است در همان حال مدير موزه که مي گويد ۶ سال در اين موزه فعاليت کرده، آنها را مورد عتاب قرار مي دهد که از دادن توضيحات بيشتر خودداري کنند و توضيحات مربوط به اشيا را به راهنمايان بسپارند.

گذشته از همه مسائل امنيتي جواهراتي در ويترين ها نمايش داده شده که همه به خصوص خانم ها را به حيرت مي اندازد، تاج کياني، الماس درياي نور و تخت طاووس يکي از اشيايي است که بازديدکنندگان بيشتر خواهان ديدن آن هستند.

جواهرات و قطعات موجود در خزانه جواهرات ملي در قالب ۳۶ گنجه دسته بندي شده‌اند و اشيايي مانند تاج ها، جواهرات، گردنبندها، گل سينه ها، شمشير، انفيه دان ها و ... به همراه لباس شاهان قاجار و پهلوي در آن نمايش داده شده است. در اين ميان تاج فتحعلي شاه قرار دارد که به تاج کياني معروف و با الماس، زمرد، ياقوت و مرواريد آراسته شده است. اين تاج در زمان فتحعلي شاه ساخته شده و مورد استفاده سلاطين قاجاريه قرار گرفته است. رو به روي آن تاج پهلوي قرار دارد. تاجي که رضاخان و محمدرضا پهلوي آن را بر روي سر گذاشته اند از طلا و نقره ساخته شده و با الماس هاي برليان، زمرد، ياقوت کبود و مرواريد مزين است. کلاه تاج از مخمل قرمز است و در قبه آن تخمه زمرد، قرار دارد. اين تاج به شکل تاج هاي شاهنشاهان ساساني است در اين تاج سه هزار و ۳۸۰ قطعه الماس، ۵ قطعه زمرد، ۲ قطعه ياقوت کبود و ۳۶۸ حبه مرواريد کار گذاشته شده است که وزن آن را به حدود دو کيلو و هشتاد گرم مي رساند.

آنچه که ايران را از ديگر کشورها متمايز مي کند و خزانه اش را خاص، وجود الماسي کوچک  به رنگ صورتي اما گرانبها به نام الماس درياي نور است که اگرچه تنها ۱۸۲ قيراط وزن دارد اما جهان خواهان يک لحظه ديدن الماس دريايي نور در کنار الماس کوه نور است. بسياري از کشورها در آرزوي داشتن اين الماس هستند. الماسي که در خزانه بانک مرکزي تنها با فاصله ۱۰ سانتي متري مي توان آن را ديد. اين دو گوهر  متعلق به نادر شاه بوده، اما الماس کوه نور، بعد از مرگ نادر شاه، توسط احمدشاه دراني به افغانستان برده شد. بعداز احمدشاه، به شاه شجاع منتقل شد و پس از شکست شاه شجاع به دست سردار هندي، ملقب به شير پنجاب، الماس مزبور به تصرف سردار نامبرده درآمد. اين گوهرها بعدها به دست کمپاني هند شرقي افتاد و بدان وسيله به دربار انگلستان راه جست و به ملکه ويکتوريا هديه شد.  اکنون اين گوهر در تاج ملکه اليزابت نصب است.

الماس درياي نور، پس از قتل نادرشاه، به نوه او شاهرخ ميرزا رسيد، سپس به دست اميرعلم خان خزيمه و بعداً به دست لطفعلي خان زند افتاد. هنگاميکه لطفعلي خان به دست آقا محمدخان قاجار شکست خورد، گوهر مذبور به گنجينه جواهرات قاجار منتقل شد ناصرالدين شاه معتقد بود اين گوهر يکي از گوهرهاي تاج کوروش بوده است و خود او بسيار به اين گوهر گرانبها علاقه داشت و زماني آن را به کلاه و گاهي به سينه خود نصب مي کرد و حتي توليت درياي نور را منصبي مخصوص قرار داد و اين افتخار مهم را به اعيان و بزرگان کشور محول مي داشت.

شي گرانبهاي ديگر کره جواهرات است روي اين کره به راحتي مي توان نقشه ايران را پيدا کرد. اما پيدا کردن کشورهاي ديگر در آن مشکل است. کره جواهرات چند سال پيش کج شده بود و متخصصان مرمت اشياي سازمان ميراث فرهنگي با همکاري بانک مرکزي آن را مرمت کردند.

در اين کره، پنجاه و يکهزار و سيصد و شصت و شش قطعه جواهر  نصب شده و سي و چهار کيلوگرمي به قطر ۶۶ سانتيمتر وزن دارد. اين کره در سال ۱۲۹۱ خورشيدي به دستور ناصرالدين شاه توسط گروهي از جواهرسازان ايراني به سرپرستي ابراهيم مسيحي از جواهرات پياده اي که در خزانه موجود بود، ساخته شده است. وزن خالص طلاي به کار رفته در اين کره ۳۴ کيلوگرم و وزن جواهرات آن ۳۶۵۶ گرم است. تعداد کل جواهراتي که در روي کره نصب شده، بيش از ۵۱ هزار و ۳۶۶ قطعه است.

اقيانوس‌ها و درياها زمردنشان و آسيا مرصع به ياقوت و لعل، ايران مرصع به الماس، اروپا مرصع به ياقوت، آفريقا مرصع به ياقوت سرخ و کبود و آمريکاي شمالي و جنوبي، استراليا مرصع به ياقوت و لعل است و خط استوا به وسيله الماس نشان داده شده و دو حلقه زرين ساده که در روي آن‌ها گل‌هاي الماس نشان نصب شده، به طور متقاطع کره را در ميان گرفته است‌.  بر روي کره القاب ناصرالدين شاه منبت و الماس نشان شده است‌. در اين کره، کوه دماوند با ياقوت درشتي مشخص و شهر تهران با ياقوت معروفي به نام اورنگ‌زيب نمايان است‌.

هر کدام از جواهرات و اشياي داخل خزانه براي خود داستاني و تاريخچه اي دارند که شنيدن آن براي همه بازديدکنندگان جذاب است به خصوص الماس هايي که متعلق به زنان دربار پهلوي بوده و نمونه تراش آنها در جهان وجود نداشته است. با اين وجود همه اين اشيا حدود ۷۰ درصد از پشتوانه مالي کشور را پشتيباني مي کنند.

خزانه جواهرات اگرچه براي بازديدکنندگان داخلي و خارجي جذاب است اما مسئولان خزانه اجازه تصويربرداري به کسي نمي دهند  تصاوير منتشر شده در سايت هاي ديگر نيز از کيفيت چندان مطلوبي برخوردار نيستند. شايد به همين دليل است که بسياري از ايراني ها هنوز به اين موزه گرانبها نرفته اند گويي اراده اي براي راه اندازي يک سايت و يا تصاوير بهتر از اشياي اين موزه در مديريت خزانه جواهرات وجود ندارد. اينها را راهنمايان موزه و حتي محافظان موزه نيز با گلايه مندي بيان مي کنند.

آنچه که پس از ديدن جواهرات بيشتر به چشم مي آيد خاکي است که روي جواهرات نشسته است و شيشه هايي که جاي انگشت راهنمايان روي آن مانده است. اين شيشه ها به قدري کثيف هستند که نگاه کردن به جواهرات را نيز تحت الشعاع قرار داده است. راهنمايان موزه توضيح مي دهند که براي تميز کردن اين جواهرات بايد ماهها مکاتبات اداري انجام داد تا اجازه تميز کردن آنها و حتي باز کردن ويترين ها داده شود. آن هم با حضور ماموران و محافظان.

آنطور که آنها به بازديدکنندگان توضيح مي دهند قرار است تا چند سال آينده اين خزانه به ساختماني ديگر منتقل شود به همين دليل چندان تلاشي براي تميز کردن اشيا انجام نمي شود تا جاگيري دوباره آنها در ساختمان جديد.


نویسنده : فاطیما کریمی
منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • موزه جواهرات ملي ايران

    گنجينه بي‌مانند « خزانه جواهرات ملي » مجموعه‌اي از گرانبهاترين جواهرات جهان است که طي قرون و اعصار بدين صورت فراهم آمده است. هر قطعه از اين جواهرات، گوياي بخشي از تاريخ پرفراز و نشيب ملت بزرگ ايران و مبين ذوق و خلاقيت‌هاي هنري مردم اين مرز و بوم است که خاطرات تلخ و شيرين شکست‌ها، پيروزي‌ها، غرور و خودنمايي‌ها و فرمانفرمايي همراه با زور و نخوت زمامداران گذشته را تداعي مي‌کند.

    0 دیدگاه 8502 بازدید


تگ ها