City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه اي براي لاله ها در تبريز (1395/05/14)

شهروند خوش ذوق و طبيعت دوست تبريزي در اقدامي زيبا و منحصر به فرد خانه قديمي پدري خود را به باغي از گل هاي لاله تبديل کرده است.
 خانه اي براي لاله ها در تبريز

به گزارش بزنيم بيرون ، ... مدتها بود از طريق عکاس خبري ايرنا شنيده بودم که در تبريز خانه اي به نام خانه لاله ها وجود دارد که صاحب خانه به دليل اشتياقي که به پرورش گياهان دارد اقدام به اينکار کرده که براي آشنايي بيشتر و ديدن آن به همراه عکاس ايرنا به سوي باغ لاله ها روانه شديم.
از ميدان تاريخي ساعت که نماد شهر تبريز است، مي گذريم و به کوچه قديمي صدر مي رسيم کوچه اي در قلب تبريز است و خاطرات فراوان از خود به يادگار دارد، اغلب خانه هاي تاريخي اين کوچه توسط ميراث فرهنگي به ثبت رسيده و به موزه تبديل شده است، خانه هايي که مردان و زنان بزرگ از دل آن تربيت يافته و افتخارات بزرگي براي شهر تبريز کسب کرده اند.
داخل کوچه اي تنگ مي شويم که ساخت و سازهاي جديد نماي کوچه را دگرگون کرده و دل آدم از ديدنشان مي گيرد، جلوي درب تخته اي طوسي رنگ نيمه باز مي ايستيم و پس از تماس تلفني و اطلاع رساني در خصوص حضورمان وارد خانه مي شويم.
استرس و اضطرابي که به دليل ساخت و سازها و نماهاي خشن امروزي به من دست داده بود، با ورود به دالان اين خانه قديمي از تنم رخت بربست، دالاني که پر از حس آرامش و نوستالوژيک بود... دلم ميخواست مدتي در پادري اين دالان بنشينم حسي که در آن مکان وجود داشت غير قابل توصيف است.
دهليز اين خانه لاله اي پر از عکس هايي بود که توسط عکاسان بنام شهر تبريز از لاله هاي موجود در حياط گرفته شده، وارد حياط که مي شوم مات و مبهوت زيبايي بودم که تا به امروز فقط در فيلم ها ديده بودم منظره اي که مي توان گفت انسان را به ياد باغ هاي قديمي مي اندازد.
سمت راست ورودي حياط، باغچه هاي پر از گل لاله و سمت چپ، ساختماني قديمي که حس خوب نوستالوژيک را در آدم زنده مي کند، صاحب خانه با گشاده رويي از من و دوستانم پذيرايي مي کند ولي من هنوز مات و مبهوت مکاني هستم که پر از زيبايي و عشق است و بوي خوش بهار را با خود دارد.
يک ساعتي بيشتر طول مي کشد تا به خود بيايم و در اين مدت صاحب خانه در نقطه اي ديگر از خانه به گل هاي خود رسيدگي مي کرد و گاهي به برخي از آنها آب مي دهد، کاغذ و قلمم را برداشتم و به سويش رفتم و از وي خواستم تا خود را معرفي کند و در خصوص باغ لاله هايش صحبت کند.
'صادق اقدمي فرد' هستم و شغل اصليم طلاسازي است ولي به دليل عشق و علاقه زيادي که از کودکي به پرورش گل و گياه داشتم، خانه پدري ام را به باغ گل لاله تبديل کرده ام.
وي ادامه مي دهد: سال 1357 وقتي که هفت سال بيشتر نداشتم يکي از دوستان پدرم براي عيادت از وي يک دسته گل لاله ايراني با خود به منزل ما آورد و عمويم 'هاشم' آن را در باغچه حياط منزل کاشت.
اقدمي فر خاطرنشان مي شود: اين گل برخلاف لاله هاي عقيم وارد شده از کشور هلند، قابليت تکثير بالا داشت و به همين دليل هرساله پياز اين گل زيباي ايراني تکثير پيدا کرد.
وي اضافه مي کند: با ديدن تکثير لاله ها من نيز شرايط باغچه را براي رويش و تکثير آنها فراهم کردم و در کنار اين لاله هاي ايراني، لاله هاي رنگي ديگري را نيز کاشت و پرورش دادم تا جذابيت و زيبايي خاصي به اين مجموعه عظيم بدهد و هم اکنون 80 هزار پياز گل لاله بالغ و غير بالغ در اين باغچه ها وجود دارد.
اين شهروند خوش ذوق تبريزي ادامه مي دهد: علاوه بر کاشت لاله ها پنج نوع گل نرگس به تعداد سه هزار عدد، سنبل در حدود هزار عدد، شمعداني هاي پاکوتاه هلندي و هفتاد نوع کاکتوس نيز در اين حياط پرورش داده ام.
وي با بيان اينکه زندگي ماشيني موجب شده کمتر کسي نسبت به پرورش گل و گياه روي آورد، مي گويد: در صورت مساعدت شهرداري و مسوولان ذي ربط مي خواهم اين باغ لاله را در قسمتي از شهر پرورش دهم تا مردم تبريز و گردشگراني که به شهر اولين ها سفر مي کنند بتوانند زيباهاي موجود در طبيعت که خداوند به ما ارزاني داده را از نزديک ببينند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها