City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

يخچال هاي خشتي ابرکوه؛ بناهايي ايستاده بر بام تاريخ (1395/05/14)

اگر به شهرستان ابركوه سفر كنيد در گشت و گذار خود در شهر به طور قطع يکي از يخچال هاي خشتي ابرکوه را خواهيد ديد، بناهايي که با وجود گذر تاريخ، همچنان ايستاده مانده اند.
يخچال هاي خشتي ابرکوه؛ بناهايي ايستاده بر بام تاريخ

به گزارش بزنيم بيرون ، برکوه داراي آثار باستاني و تاريخي بسياري است که هر کدام داراي ويژگي هاي خاص خود هستند.

يکي از اين بناها که نمونه آن را مي توان در ابتداي ورود به شهر ابرکوه از سمت استان فارس و يا خروجي از سمت يزد تماشا کرد، يخچال هاي خشتي است که با گذشت ساليان طولاني همچنان با شکوه پابرجا مانده و تقريبأ اکثر مسافران عبوري در کنار آن توقف مي کنند و عکسي به يادگار مي گيرند.

قدمت برخي از يخچالها به عهد قاجار و برخي ديگر به رونق جاده ابريشم برمي گردد و به ثبت آثار ملي ايران نيز رسيده اند.

در شهرستان ابرکوه و در نقاط مختلف چهار نمونه از اين يخچال ها وجود دارد.

يکي از محققان آثار تاريخي ابرکوه در مورد اين بناها به خبرنگار مهر گفت: از جمله بناهاي قديمي شهرستان ابرکوه، وجود چهار يخچال خشتي در اين منطقه است که کار توليد و انبار يخ به وسيله اين بناها انجام مي شده است.

غلامعباس خاموشي افزود: در معماري يخچال ها، سازندگان بنا به نکات مهمي چون برودت مناسب براي نگهداري يخ، نوع مصالح ساختماني بنا، چگونگي توليد يخ و عايق کاري بنا توجه داشته اند.

وي ادامه داد: هر يخچال داراي قسمت هايي چون ديوارهاي سايه انداز، حوضچه هاي توليد يخ و چاله وسيع مخروطي شکل است که بر فراز اين چاله، گنبد بزرگ خشتي بنا شده است.

خاموشي گفت: ديوار گنبد در پايين داراي قطر زياد است و هر چه به رأس نزديکتر مي شود از قطر آن کاسته شده است و گاه معمار برخي يخچالها مانند يخچال فتح آباد ابرکوه، براي کم کردن فشار وارد بر گنبد، آن را به صورت پله پله(مطبق) ساخته است.

وي ادامه داد: ورودي مخزن هاي يخ معمولأ رو به شمال قرار داشته است و به وسيله سطحي شيب دار، براي انتقال آسان يخ به حوضچه ها، مرتبط مي شدند.

اين محقق افزود: يخچال ها اغلب داراي دو در بوند که يکي در سمت شمال و ديگري در سمت جنوب قرار داشت و در زمستان از در شمال و در تابستان از درب جنوبي استفاده مي شد و يخچال دار از طريق اين درب، يخ را تحويل مشتري مي داد و هنگامي که از درب ها استفاده نمي شد، آنها را با يک تيغه خشت و گل مسدود مي کردند.

خاموشي در مورد ارتفاع زياد يخچال ها گفت: ارتفاع بلند يخچال ها به اين دليل بوده است که با توجه به اينکه در طي روزهاي گرم تابستان گرما در ارتفاع بالاتري قرار گيرد يخ ها ذوب نشوند.

وي افزود: معمرين مي گويند پس از اينکه يخچال پر مي شد، روي يخ ها را با يک نوع گياه خشکيده به نام "پيزو" مي پوشاندند.

معرفي کوتاهي از اين بناهاي تاريخي راه هاي دسترسي به اين آثار تاريخي پايان بخش اين گزارش خواهد بود.

يخچال ورودي ابرکوه

يخچال ورودي شهر ابرکوه از جمله آثار قديمي شهرستان ابركوه است كه با پلاني به صورت مدور و حجمي مخروطي شكل به صورت پله اي بنا شده است.

ارتفاع اين بنا حدود 20 متر است و سطح كف داخل بنا، گودتر از سطح زمينهاي بيروني ساخته شده است.

در کنار اين بنا که در ورودي ميدان ولي عصر(عج) شهر ابرکوه قرار دارد، اغلب اوقات شاهد حضور مسافران و گردشگران خارجي هستيم.

يخچال برزن

يخچال برزن از جمله آثار قديمي شهرستان ابركوه است كه كنار جاده ارتباطي روستاي مريم آباد واقع شده و با پلاني بصورت مدور و حجمي مخروطي شكل بنا شده است.

ارتفاع اين بنا حدود20 متر است سطح كف داخل بنا، گودتر از سطح زمينهاي بيروني ساخته شده است.

يخچال برزن داراي چهار بخش عمده، حوض بند، مخزن يخ، ديوارهاي سايه انداز و گنبد بزرگ روي مخزن است.

مصالح به كار رفته در اين بنا، سنگ و خشت خام و گل و چوب و آهك است كه ابتدا حدود 50 سانتي متر را با مصالح سنگ، ملات، ماسه و آهك بنا كرده اند و بقيه را با خشت و گل ساخته اند. از خصوصيات بارز اين بنا طرح و فرم ساخت آن است.

يخچال برزن داراي سه دريچه است كه در جبهه هاي شمالي، شرقي و غربي آن قرار گرفته است.

راحت ترين راه دسترسي به اين بنا ورود به جاده منتهي به روستاي مريم آباد در جاده خروجي به ابرکوه از سمت يزد است.

اين جاده در کنار اداره جهاد کشاورزي ابرکوه قرار دارد و ابتداي جاده، علاوه بر نام روستا، تابلوي امامزاده عباسعلي که خود يکي از جاذبه هاي سياحتي و زيارتي است، به چشم مي خورد.

با طي مسافتي کوتاه در راهي آسفالته که به قسمت عمده باغات ابرکوه ختم مي شود، مي توانيد علاوه بر ديدن اين يخچال، از فضاي مناسب اين امامزاده نيز بهره ببريد.

يخچال هك شهرستان ابرکوه

يخچال هك در بخش بهمن و روستاي هك واقع شده است و پلاني مشابه ديگر يخچالها دارد.

ارتفاع اين بنا نيز حدود 20 متر است و سطح كف داخل بنا، گودتر از سطح زمينهاي بيروني ساخته شده است.

يخچال هك داراي چهار بخش عمده، حوض بند، مخزن يخ، ديوارهاي سايه انداز و گنبد بزرگ روي مخزن است.

راه دسترسي به اين روستا نيز ميدان خروجي ابرکوه از سمت فارس است و با مشاهده گنبد عالي که بر فراز کوه بلندي قرار دارد و ادامه مسيري که به شهر مهردشت ختم مي شود، مي توانيد به فاصله اندکي از شهر ابرکوه به روستاي هِک برسيد.

در بازديد از اين روستا مي توانيد گنبد سنگي و معروف آن را نيز که يکي از آثار تاريخي شهرستان است به نظاره بنشينيد.

يخچال فتح آباد

اين يخچال در صحرايي به همين نام قرار دارد.

براي دسترسي به آن کافي است در کنار سرو 4500 ساله ابرکوه نشاني از صحراي ذکر شده بگيريد تا شما را به کنار امامزاده شهيدان که در نزديکي اين يخچال قرار دارد، راهنمايي کنند تا شما علاوه بر ديدار از اين اثر تاريخي به زيارت نوادگان بلافصل امام محمد باقر(ع) نيز نائل شويد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

يخچال تاريخي ابرکوه يزد يخچال تاريخي يخچال ابرکوه يخچال يزد تاريخي يخچال يخچال ابرکوه تاريخي يزد ابرکوه يخچال ابرکوه تاريخي ابرکوه يزد يزد يخچال يزد تاريخي يزد ابرکوه يخچال تاريخي ابرکوه يخچال تاريخي يزد يخچال ابرکوه تاريخي يخچال ابرکوه يزد يخچال يزد تاريخي يخچال يزد ابرکوه تاريخي يخچال ابرکوه تاريخي يخچال يزد تاريخي ابرکوه يزد تاريخي ابرکوه يخچال تاريخي يزد يخچال تاريخي يزد ابرکوه ابرکوه يخچال تاريخي ابرکوه يخچال يزد ابرکوه تاريخي يخچال ابرکوه تاريخي يزد ابرکوه يزد يخچال ابرکوه يزد تاريخي يزد يخچال تاريخي يزد يخچال ابرکوه يزد تاريخي يخچال يزد تاريخي ابرکوه يزد ابرکوه يخچال يزد ابرکوه تاريخي يخچال تاريخي ابرکوه يزد يخچال ابرکوه يزد تاريخي يخچال يزد تاريخي ابرکوه يخچال ابرکوه تاريخي يزد يخچال ابرکوه يزد تاريخي يخچال تاريخي يزد ابرکوه تاريخي يخچال ابرکوه يزد تاريخي يخچال يزد ابرکوه تاريخي ابرکوه يزد يخچال تاريخي ابرکوه يخچال يزد ابرکوه يخچال تاريخي يزد ابرکوه تاريخي يخچال يزد ابرکوه يزد يخچال تاريخي ابرکوه يزد تاريخي يخچال يزد يخچال تاريخي ابرکوه يزد تاريخي يخچال ابرکوه يزد ابرکوه يخچال تاريخي يزد تاريخي ابرکوه يخچال يزد ابرکوه تاريخي يخچال