City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گردشگري فصلي، چالش صنعت توريسم همدان (1395/05/19)

وجود يک هزار و 800 اثر تاريخي و طبيعي در پايتخت تاريخ و تمدن ايران، ظرفيت بسيار مناسبي براي استان همدان در صنعت توريسم ايجاد کرده اما چالشي به نام فصلي بودن گردشگري موجب شده اوج سفرها به اين استان به ايام نوروز و تعطيلات تابستان محدود شود.
 گردشگري فصلي، چالش صنعت توريسم همدان

به گزارش بزنيم بيرون ، گردشگران براي سفر به يک منطقه بايد هزينه هايي همچون خوراک، محل اقامت، حمل و نقل، گشت ها و تورها و بابت خريد سوغاتي را بپردازند که اين امر موجب رونق اقتصادي شهر ميزبان و توسعه حوزه گردشگري آن مي شود.
در اين راستا در سال هاي اخير چهار فصله شدن گردشگري به دغدغه اصلي مسئولان اين حوزه تبديل شده است چرا که طبق نظر کارشناسان، فصلي بودن صنعت گردشگري موجب کاهش احساس امنيت شغلي منابع انساني، افت کيفيت خدمات رساني آنان، وقوع نارضايتي گردشگران و در نهايت رکود صنعت گردشگري مي شود.
به گزارش ايرنا استان همدان نيز با داشتن جاذبه هاي تاريخي و طبيعي متعدد همچون آرامگاه بوعلي سينا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه، گنبد علويان، حمام حاج آقا تراب ، خانه لطفعليان، خانه مسعودي، آرامگاه ميررضي الدين آرتيماني، بقعه حيقوق نبي (ع) ، سنگ نوشته هاي گنج نامه، کليساهاي آنجلي و گريگوري، حمام قلعه و کاروانسراي صفوي از جمله استان هاي مطرح در بحث گردشگري است که دچار چالش فصلي بودن گردشگري شده است.
حوزه گردشگري اين استان به دليل شرايط آب و هوايي خاص، با روزهاي شلوغ و خلوت بسياري همراه است به طوريکه همه ساله در تعطيلات نوروزي و تابستاني مورد استقبال پررنگ مسافران و گردشگران قرار مي گيرد اما در فصل هاي پاييز و زمستان با افت شديد حضور گردشگر مواجه مي شود.
اين امر به نوعي دست و پاي صنعت توريسم استان را بسته و توسعه زيرساخت هاي عمراني و اقامتي در آن را با چالش نبود توجيه اقتصادي همراه کرده است.
اين درحاليست که طبيعت بکر و رنگارنگ ديار الوند در فصل برگ ريزان، لذت قدم زدن در کوچه باغ ها و شنيدن صداي خش خش برگ ها در خنکاي نسيم پاييزي در خيابان هايي فارغ از ازدحام تابستاني مسافران را سخاوتمندانه به گردشگران خود پيشکش مي کند و دامان سفيد پوش خود را در فصل زمستان زير پاي دوستدارانش مي گستراند تا لذت يخ نوردي، تيوپ سواري و اسکي در خاطر گردشگران زمستاني اش ماندگار شود و اين ظرفيت بزرگي براي چهارفصله بودن گردشگري استان است که پرداختن به آن مي تواند گره هاي حوزه گردشگري اين ديار را باز کند.
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان گفت: حوزه گردشگري استان همدان به دليل فصلي بودن با مشکلاتي روبرو است که اين امر با ساماندهي تعطيلات رسمي کشور به گونه اي که تعطيلات زمستاني هم در بعد ملي تدوين شود مي تواند به رفع مشکل فصلي بودن گردشگري استان کمک کند.
علي خاکسار در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اضافه کرد: يک تقسيم بندي کلي در کشور در حال شکل گيري است که کل کشور را به چند منطقه گردشگري تقسيم مي کند که بر طبق آن استان هايي که مجاور هم و داراي اقليم و آداب و رسوم مشترک هستند و از نظر راه هاي ارتباطي در نزديکي هم قرار دارند در يک منطقه قرار مي گيرند و تورهاي تلفيقي براي اين مناطق شکل مي گيرد که به رونق گردشگري آن کمک مي کند.
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان بيان کرد: استان همدان که در محور غربي کشور با کرمانشاه ، سنندج، ايلام و لرستان و مرکزي مجاور است به عنوان منطقه هفت در آينده نزديک شاهد رشد گردشگر داخلي خواهد بود.
وي بيان کرد: افزايش حجم مسافران در آينده نزديک مي طلبد که گردشگران در سطح استان توزيع و مسيرهاي گردشگري جديد تعريف شود که به ماندگاري بيشتر گردشگران در استان کمک مي کند.
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان اظهار کرد: هم اکنون ميانگين زمان اقامت گردشگران در استان همدان 2 تا 2.5 شب است که در مقايسه با استان هايي همچون يزد و اصفهان و با توجه به تنوع و تعدد جاذبه هاي گردشگري همدان بسيار کم است و ما تلاش مي کنيم ميانگين زمان اقامت گردشگران حداقل به چهار شب برسد.
وي تاکيد کرد: جاذبه هاي گردشگري شهر همدان تا حدودي به چهار اثر شاخص شهر مثل هگمتانه، گنبد علويان، آرامگاه بوعلي و آرامگاه باباطاهر محدود شده در صورتي که جاذبه هاي بسيار ارزشمندي همچون آبشار گنجنامه، جاده سد اکباتان ، مجموعه بازار سنتي همدان ،ميدان امام خميني(ره) و مراکز محلات هاي قديمي در شهر همدان وجود دارد که از ظرفيت و قابليت اين جاذبه ها به درستي استفاده نشده است و نيازمند تقويت زيرساخت ها است.
وي اضافه کرد: اقلام تبليغاتي، بروشورهاي معرفي جاذبه هاي گردشگري و تاريخي و نقشه هاي گردشگري در استان همدان تهيه و تدوين شده و پورتال جامع گردشگري نيز به روز رساني شده است.
خاکسار با بيان اينکه ظرفيت هاي گردشگري استان داراي تنوع بسيار بالايي در زمينه هاي گردشگري روستايي، ورزشي، مذهبي ، سلامت، تاريخي، طبيعت گردي و باستان شناسي است اظهار کرد: در چند ماه اخير کميته هاي تخصصي گردشگري فعال شده و دستگاه هاي مرتبط و تشکل هاي خصوصي در اين نشست ها حضور و مشارکت دارند.
معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان درباره امکانات موجود در استان همدان در زمينه جذب گردشگران اظهار کرد: حدود 2 هزار و 100 تخت ثابت براي هر شب در قالب هتل، مهمانپذير، کمپ هاي دائمي ، متل و هتل آپارتمان در استان همدان وجود دارد.
خاکسار اظهار کرد: در مواقعي که همدان با ورود گسترده مسافران روبرو شود مدارس و مراکز اقامتي آموزشي استان نيز به اين ظرفيت افزوده مي شوند و گردشگران را اسکان مي دهند.
وي بر توسعه گردشگري زمستاني در استان همدان تاکيد کرد و گفت: در صورت رونق گردشگري زمستاني ، سرمايه گذاران به سرمايه گذاري در بخش گردشگردي و توسعه زيرساخت ها ترغيب مي شوند.
وي ادامه داد: تحولات اقتصادي پس از برجام و رويکرد توسعه محور دولت يازدهم در حوزه گردشگري موجب دلگرمي و رغبت سرمايه گذاران در احداث اماکن اقامتي شده به طوريکه در استان همدان هم اکنون حدود 10 هتل و هتل آپارتمان در حال ساخت است که در دو سال آينده به اقامتگاه هاي استان اضافه مي شوند.
وي به وجود 20 مجتمع رفاهي خدماتي بين راهي در تمامي راه هاي ارتباطي استان همدان اشاره کرد و گفت: استان همدان از اين نظر در مقايسه با ديگر استان ها جايگاه مطلوبي دارد.
وي با بيان اينکه سه ميليون و 75 هزارو 449 نفر از ابتداي سالجاري تا پايان تيرماه به استان همدان سفر کردند افزود: در چهار ماه نخست امسال بيش از 35 هزار نفر از باغ موزه دفاع مقدس، بيش از 170 هزار نفر از غار شگفت انگيز عليصدر، حدود 500 هزار نفر از جاذبه هاي طبيعي و گردشگري همچون گنجنامه و تپه عباس آباد و حدود 220 هزار نفر از موزه ها و اماکن تاريخي داراي بليط بازديد کرده اند.
مديرکل ورزش و جوانان استان همدان نيز در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: توسعه کيفي و کمي ورزش هاي زمستاني از سياست هاي اصلي دستگاه ورزش استان همدان در راستاي رشد صنعت گردشگري ورزشي است.
رسول منعم افزود: استان همدان با داشتن زيرساخت ها و امکانات مطلوب در بخش ورزش به ويژه در رشته هاي زمستاني به عنوان يکي از پايلوت هاي گردشگري ورزشي در کشور مطرح است و بايد از اين ظرفيت بالقوه در برگزاري رويدادهاي ورزشي بويژه در فصل زمستان استفاده کرد.
وي پيست تاريک دره همدان را از جمله ظرفيت هاي مهم در رونق گردشگري زمستاني استان عنوان کرد و گفت: پيست تاريک دره يکي از بهترين پيست هاي کشور به شمار مي رود و بهترين مزيت آن نزديکي به مرکز شهر و شرايط اقامتي در اين مکان است.
وي ادامه داد: برنامه ريزي براي تجهيز و رونق گردشگري در پيست اسکي تاريک دره و برگزاري رقابت هاي ورزشي و جشنواره هاي مختلف در اين مکان در دستور کار دستگاه ورزش استان همدان قرار دارد.
منعم خاطرنشان کرد: همدان در رشته هاي سنگنوردي، يخ نوردي، کوهنوردي و اسکي سرشار از پتانسيل و استعدادهاي نخبه است و وجود سالن اختصاصي سنگ نوردي همدان که در خاورميانه کم نظير است مي تواند ظرفيت مناسبي در جذب گردشگران زمستاني باشد.
مديرکل آموزش و پرورش استان همدان نيز درباره اسکان مسافران تابستاني گفت: از زمان آغاز فعاليت پايگاه هاي اسکان تابستاني فرهنگيان استان در سالجاري تا نيمه مردادماه 110 هزارو 600 نفر در قالب 28 هزار و 163 خانوار در پايگاه هاي اسکان تابستاني فرهنگيان استان همدان اسکان داده شده اند.
مصطفي خزاعي با بيان اينکه از اين تعداد 93 هزار و 117 نفر از فرهنگيان و خانواده هاي آنها بوده اند افزود: بيشتر مسافراني که در مدارس استان همدان پذيرش مي شوند از خانواده هاي فرهنگيان هستند و در صورت وجود ظرفيت خالي غير فرهنگيان نيز مورد پذيرش قرار مي گيرند.
وي گفت: 19 پايگاه در شهرستان ها و مناطق استان همدان براي اسکان مسافران تابستاني آماده شده است که از اين تعداد دو پايگاه در شهرستان همدان قرار دارد و يکي در بلوار زينبيه جنب تالار پيام و ديگري در دبيرستان شهداي جاويدالاثر شهرستان همدان فعال است.
وي با بيان اينکه 177 مدرسه و بيش از يک هزار و 100 کلاس براي پذيرش مسافران تابستاني در استان همدان تجهيز شده است افزود: اين مدارس شامل 61 اتاق ويژه ، 886 کلاس نوع الف و 207 کلاس نوع ب هستند.


منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها