City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قره کليسا؛ قديمي‌ترين کليساي جهان و نماد همزيستي اديان (1395/05/21)

قره کليسا اولين کليساي جهان است که بر مقبره طادي مقدس و سه هزار و ۵۰۰ نفر از پيروان اين دين در زمان اشکانيان در چالدران بنا شده و از همين رو نهمين اثر کشور در رديف آثار جهاني است.
قره کليسا؛ قديمي‌ترين کليساي جهان و نماد همزيستي اديان

به گزارش بزنيم بيرون ، در سال ۴۳ ميلادي دو شخص به نامهاي تاتائوس و بارتقيموس براي ترويج آيين مسيحيت وارد شمال غربي ايران مي شوند، در آن زمان اشکانيان در ايران حکومت مي کردند و بسياري از مردم زرتشتي بودند و بسياري نيز به آيين مهر روي آورده بودند.

پس از دعوت شاگردان مسيح به اين آيين در ايران سه هزار و پانصد نفر مسيحيت را مي پذيرند که از جمله آنان سانتروک يا سنادوک پادشاه ارمنيان به همراه دخترش ساندوخت بودند، پس از مدتي کوتاه، پادشاه از ايمان به مسيح روي گردان مي شود و دستور مي دهد که تمام افرادي که به اين دين روي آورده اند را بکشند و حتي ساندوک دخترش را نيز در اين راستا از دم تيغ مي گذراند.

بيش از دو قرن بعد در سال ۳۰۱ ميلادي و در زمان حکمراني تيرداد پادشاه اشکاني تبار ارمنستان آيين مسيحيت دين رسمي اين کشور اعلام شده و به سبب مقدس بودن کلمه شهيد نزد مسيحيان در سدههاي سه تا شش ميلادي قره کليسا با استفاده از سنگهاي سفيد و سياه بنا شد.

در طول دوران مختلف به علت جنگهاي فراواني که در منطقه روي ميدهد کليسا دچار آسيبهاي فراواني شده واز جمله پس از حمله چنگيز مغول در سال ۱۲۳۰ميلادي به اين مناطق، بيشتر قسمتهاي کليسا تخريب مي شود ولي بعدها در زمان فرمانروايي هلاکو خان، کليسا توسط خواجه نصيرالدين توسي دوباره بنا مي شود.

قره کليسا؛ نخستين کليسايي که توسط مبشرين مسيج ساخته شده است

بنابر باور مسيحيان ارمني نژاد؛ کليساي تاتائوس نخستين کليسايي است که توسط مبشرين مسيح در دنيا ساخته شده و آنها هر سال در هفته آخر تير و هفته اول مردادماه که مصادف با شهادت تاتائوس، مراسم خاصي در اين کليسا برپا مي دارند.

اگر کمي دقت کنيم هنوز هم بر ديوارهاي قره کليسا مي توان جاي گلوله هاي جنگهاي تاريخي را که در اين منطقه رخ داده است، ببينيم.

قره کليسا حوادث زيادي را در طول تاريخ بر خود ديده است. جنگها اولين و شايد آخرين علت در مورد آسيب ديدن اين بناي پس از زلزله بوده اند.

بر اساس کتيبه اي که کنار محراب به خط ارمني قديم نگاشته شده است، کشيشي به نام زاکاريا در سال ۱۳۱۹ ميلادي به زلزله مهيبي اشاره مي کند که کليه بناي قره کليسا را تخريب مي کند تا جايي که هيچ اثري از بناي اوليه باقي نمي ماند.

اما زاکاريا تصميم مي گيرد در عرض ۱۰ سال کليساي ويران شده را بازسازي و مرمت کند و چيزي که اکنون از اين کليسا باقيمانده ماحصل تلاشهاي اين کشيش بوده است.

جنگهايي که در دوره هاي مختلف تاريخي همچون ايلخاني، صفوي و جنگ هايي که مابين ايرانيان و عثمانيان در اين منطقه رخ مي دهد باعث مي شود اين بنا هر بار مورد آسيب قرار بگيرد.

جالب تر آنکه اين بنا در دوره يورش مغولها نيز آسيب جدي ديده، اما هر زمان که ارامنه احساس امنيت کرده، آنرا مرمت و بازسازي مي کردند.

قره کليسا شاهکاري از معماري

آخرين تعميرات اين بنا بازمي گردد به زماني که مرز ايران و ارمنستان به وسيله رود ارس از يکديگر جدا و اسقفي ارمني براي گسترش بناي کليسا راهي ايران مي شود.

وي مي خواست در واقع با الگوبرداري از کليساي بزرگ که نزديک ايروان بوده اين بنا را به عنوان يک کليسا و مکاني براي تعليم احيا کند.

وي آن زمان راهي تبريز مي شود و با درخواست از عباس ميرزا که آن موقع به عنوان وليعهد فتحعلي شاه بر تخت نشسته بوده است قسمت عظيمي از کليسا را بازسازي مي کند و از آن زمان بخش سفيد کليسا به وجود مي آيد.

وي در واقع در آن زمان با تلفيق و الحاق بخش قديم (کليساي سياه) با بخش نو (کليساي سفيد) شاهکاري از معماري را در اين نقطه رقم مي زند.

اين موضوع را کتيبه که بر سر در کليسا موجود است، تاييد مي کند که در آن شاعري به زبان فارسي الحاق بخش سفيد را به بخش سياه توضيح مي دهد.

داستانهاي شاهنامه بخشي از تزئينات قره کليسا

بخش سياه قره کليسا تزيينات کمي دارد و در واقع در بازسازي که از سوي اسقف زاکاريا صورت گرفته است، وي با تعدادي سنگ سفيد نقوش هندسي را روي طوق گنبد کليساي قديمي يا سياه ايجاد مي کند اما در مقابل اين امر تزيينات بخش سفيد در نقطه مقابل تزيينات بخش سياه قرار مي گيرد تا شاهکارهايي در زمينه تزيينات يک بناي تاريخي در قره کليسا خلق شود.

اين تزيينات به واسطه آن که سنگهايش همگي از سنگ هاي آهکي و به راحتي قابل تراش و حجم سازي بوده اند، بسيار بديع است و حتي در جاي خود مي تواند در جهان منحصر به فرد به شمار رود.

گل بوته هاي فراوان به همراه چهره هاي حواريون مسيحي و حتي حضرت مسيح(ع) و حضرت مريم از جمله تصاويري هستند که در اين کليسا به چشم مي خورند. جالب آن که در بخشي از اين تزيينات مي توان داستان هايي از شاهنامه را که مصور شده اند نيز مشاهده کرد.

معماري اصلي کليسا به صورت بازليک نوع خاصي از معماري کليسايي است. اين کليسا داراي دو گنبد بزرگ و کوچک هرمي شکل و ۱۲ ترک است. بخش قديمي بنا با سنگ هاي تراشه هاي سياهرنگ و بخش جديد آن با سنگهاي سفيد ساخته شده است.

کليساي سياه در بخش خارجي داراي طرحهاي زيبايي مانند گردونه خورشيد و بقاياي حجاريهايي از بناي اوليه کليساست اما در بخش کليساي سفيد حجاري هاي ارزشمند فراواني به صورت تصاوير انسان، نقوش گل و بوته، اشکال حيوانات و موتيفهاي تزييني زيادي دارد که ملهم از عقايد مذهبي و هنر روزگار خويش است.

کتيبه هايي به خط ارمني در قسمتهاي داخل و خارج بنا روي سنگ کنده شده که مربوط به تعميرات يا به صورت يادگاري مربوط به بازديدکنندگان گذشته دور است.

در قسمت مرکزي کليسا چهار ستون سنگي به ابعاد ۱.۲۰ متر ساخته شده و هر دو ستون به وسيله يک قوس به يکديگر متصل مي شوند.

اين کليسا در داخل خود داراي مکاني براي غسل تعميد است و همچون بسياري از کليساهاي جهان محرابي دارد که در شرق کليسا واقع شده است و در ورودي آن در قسمت غرب قرار دارد.

برج ناقوس اين کليسا به زيباترين شکل طراحي شده است که متاسفانه عمليات بازسازي آن در دوره قاجاريه ناقص مانده است و تنها در يک طبقه خلاصه مي شود. براساس برخي منابع، گويا قرار بوده است دو طبقه ديگر نيز به اين برج ناقوس اضافه شود.

وجود اثر جهاني قره كليسا و مقبره سيدصدرالدين وزير شاه اسماعيل صفوي و شهداي جنگ چالدران و ديگر آثار تاريخي در اين شهرستان سبب شده است كه چالدران به عنوان يك منطقه گردشگري همه ساله شاهد حضور جمع زيادي از گردشگران داخلي و خارجي باشد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها